2021 m. sausio 19 d. 01:44 val., antradienis

Ekonomikos naujienos

2011-ųjų progresą sugriovė ir Seimo sprendimai

(2)

2011-ųjų progresą sugriovė ir Seimo sprendimai nuotrauka, foto

KILIMO 2012-aisiais tikisi retas verslo atstovas.

© "Fotolia"

Reklama

Baigiantis metams Seime skubos tvarka priimtos arba atidėtos įvairių įstatymų pataisos daugelyje ekonomikos sferų pakoregavo prognozes, ko tikėtis ateinančiais metais. Nors daugelio asociacijų vadovų teigimu 2011-ieji buvo geresni nei ankstesni metai, tačiau pagrindo džiūgauti dar nėra.

2012-ųjų prognozes pablogino ir ekonomistai. Naujausioje SEB banko Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje prognozuojama, kad kitąmet Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) augs mažiau, negu tikėtasi iki šiol - nebe 4, o 2 proc. Prognozuojama, kad nedarbo lygis nustos mažėti, o kai kuriais ketvirčiais gali net ir ims didėti.

Pasak SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos, tai, kad trečią šių metų ketvirtį BVP padidėjo 6,7 proc., galima vadinti paskutiniu šalies ekonomikos "bobų vasaros" požymiu.

"Spalio mėnesio pramonės, transporto ir kitų ūkio sektorių produkcijos ir apyvartos rodiklių pokyčiai verčia nerimauti ir tikėtis kur kas prastesnio BVP rezultato ketvirtą ketvirtį. Šios lėtėjimo tendencijos išsilaikys bent iki antros kitų metų pusės", - sakė G. Nausėda.

Analitiko nuomone, ekonomikos apyvartos ratas ėmė suktis gerokai lėčiau.

"Prieš pusmetį teigėme, kad Lietuvos atsigaunantis eksportas pamažu daro įtaką iki tol buvusiai letargo būsenos vidaus prekybai, žadindamas gyventojų viltis, kad blogiausia jau yra praeityje. Deja, nuo Lietuvos nepriklausančios priežastys lėmė tai, kad šiandien eksporto ir pramonės padangė sparčiai niaukiasi, dėl to blogėja žmonių lūkesčiai, žmonės priversti veržtis ir taip neatpalaiduotus diržus", - sakė G. Nausėda.

Reklama

Pasak ekonomisto, vienas iš požymių, kad verslas tapo pesimistiškesnis, yra trečio ketvirčio vidutinio darbo užmokesčio statistika. Ji byloja, kad atlyginimai iš inercijos kilo tik viešajame sektoriuje, padidėdami 3,1 proc., o konkurencijos avangarde esančiame privačiame sektoriuje vidutinio darbo užmokesčio metinis padidėjimas buvo simbolinis - 1 proc. SEB banko analitiko teigimu, tai nestebina, kadangi naujausiais Lietuvos darbo biržos duomenimis, registruoto nedarbo lygis lapkritį padidėjo nuo 10,2 iki 10,3 proc.

"Pasigendu vartotojų patriotizmo"

Leonas MAKŪNAS, Klaipėdos pramonininkų asociacijos prezidentas

Šie metai buvo įtempti. Pramonės ir verslo aplinka buvo ne visiškai stabili, kėlė nerimą ir planuojami mokesčių pakeitimai. Pramonei ir verslui labai kenkia, kai mokesčiai keičiami labai greitai ir nepakankamai motyvuotai. Įvairiausi perdėti pasiūlymai dėl prabangos mokesčio ir progresinio pajamų apmokestinimo yra tarsi bandymas sulaužyti nusistovėjusią tvarką ir kenkė mūsų veiklai.

Žinoma, didelį smūgį sudavė ir SNORO griūtis. Kai kurios įmonės patyrė nemenkus sunkumus, nes jų pinigai liko užšaldyti. Be to, tai dar labiau sumažino pasitikėjimą valstybinėmis institucijomis.

Kartais atrodo, jog Vyriausybė supranta, kad produkcijos gamyba yra esminė ekonomikos šaka, apsprendžianti visuomenės gerovę, tačiau pastaruoju metu kur kas daugiau dėmesio skiriama smulkiajam ir vidutiniam verslui. O tai yra neteisinga. Juk ekonomikos pagrindas yra gamyba. Jei darbuotojai turės galimybę užsidirbti, bus skatinamas ir vartojimas, tuomet klestės ir smulkus bei vidutinis verslas. O jei dirbančių žmonių bus mažai, gali skatinti smulkiuosius verslus kiek nori, nebus paklausos, ir jie neišgyvens.

O ypač pasigendu dėmesio žemės ūkio produkcijos gamybai. Tai yra absoliutus absurdas, kad anksčiau puikiai išvystytas žemės ūkio kraštas dabar nebesugeba užsiauginti sau maisto, nes mums "neapsimoka". Tai yra kur kas blogesnis kelias nei nuėjo Graikija. Kad ir lėtesniais tempais galiausiai ir mes prieisime liepto galą - vis reikės įsivežti prekes, o skolos vis augs ir augs.

Reklama

Nepaisant to, nuotaikos vistiek optimistinės. Vien tai, kad pramonės įmonės gerokai padidino eksportą jau yra didžiulis laimėjimas, nes eksportas stabdo valstybės skolos augimą. Bet aš vis dar pasigendu vartotojų patriotizmo. Reikėtų kiekvienam lietuviui pagalvoti, kas pirks mūsų prekes, jei mes patys jų nenorime pirkti. Jei mes palaikytume savo gamintojus, jokia pasaulinė krizė nebūtų baisi.

"Paruošėme bazę ateičiai"

Aloyzas KUZMARSKIS, Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos prezidentas

Kai lygiai prieš metus planavome ir prognozavime, kokie bus 2011-ieji, mes, įvertindami Klaipėdos uosto krovos kompanijų padarytas investicijas į veiklos tobulinimą, inovacijas, sukauptą įdirbį, vylėmės, kad šie metai bus geresni nei ankstesnieji. Dabar galime pasakyti, kad iš tiesų taip ir buvo: uosto krovos kompanijų patikimumas, sąžiningas darbas, konkurenciniai pranašumai davė vaisių visoms įmonėms. Maža to, jos toliau dėjo pagrindus ateičiai, tęsdamos, baigdamos anksčiau pradėtus ar pradėdamos naujus investicinius projektus - naujų terminalų, sandėlių statybas, krovos įrangos įsigijimą ir kita.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

To RK

2011-12-28   12:18

IP: 195.14.177.1

Tamsta smarkiai klystate. PVM mokamas ne tik nuo parduotų laikraščių, bet ir nuo skelbimų, reklamos, prenumeratos. O ir iki naktinės Kubiliaus reformos jis siekė tik 5 proc. Tai kas čia dabar manipuliuoja visuomenės nuomone skleisdamas melą?

RK.

2011-12-28   10:48

IP: 213.190.53.89

kuo susijęs PVM leidėjams ir laikraščių spausdinimo kaštai? PVMas mokamas nuo parduoto produkto, laikraščio spausdinimo verslui PVMas visada buvo toks, kaip viskam kitam.
Geras pavyzdys, kaip žiniasklaida manipuliuoja visuomenės nuomone skleisdama melą.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos (2)

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Laukia leidimo statyboms nuotrauka, foto

Ūkis, Trečiadienį buvo pakartotinai pristatyti Turgaus aikštės techninio projekto sprendiniai. Pasak Klaipėdos savivaldybės...

Sena­sis tur­gus - kaip laga­mi­nas be ran­ke­nos? (1) nuotrauka, foto

Klaipėda, Tik­riau­siai nėra mies­tie­čio, kuris neži­no­tų, kur yra Klai­pė­do­je sena­sis tur­gus, kuo ten...

Klaipėdos ligoninėje mirė legendinis girininkas: COVID-19 smogė žaibiškai – ėmė mėlynuoti ir dusti nuotrauka, foto

In Memoriam, Penktadienį Klaipėdos ligoninėje mirė buvęs ilgametis Smiltynės girininkas 65-erių metų Algimantas...

Klaipėdietis apie pasirodymą Dakaro ralyje: "Fantastika" nuotrauka, foto

Sportas, "Super! Fantastika!" - tokie buvo pirmieji keturratininko žodžiai vos nusiėmus šalmą po...

Ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...