2020 m. gruodžio 1 d. 11:35 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Automobiliai

Automobiliai

Žiema jau už kampo: kokiomis automobilio dalimis pasirūpinti svarbiausia

2020-10-22, 10:50

"Žalvario" inf.

Žiema jau už kampo: kokiomis automobilio dalimis pasirūpinti svarbiausia nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Reklama

Kalendorinei žiemai nenumaldomai artėjant, vairuotojai suskumba tinkamai pasirengti šaltajam sezonui ir jo keliamiems iššūkiams. Ruošiantis jiems automobilių savininkams pravartu ne tik žinoti, kaip paruošti transporto priemonę, bet ir ką daryti su nebereikalingomis jos dalimis ar kaip susigrąžinti dalį pinigų už remonto darbus.

Prieš žiemą – ypatingas dėmesys akumuliatoriui

Nuo lapkričio 10 dienos Lietuvoje draudžiama eksploatuoti automobilius su vasarinėmis padangomis, tad jų keitimas į žiemines yra pirmiausias darbas, kuriam dėmesį skiria didžioji dauguma vairuotojų. Prieš šaltąjį sezoną taip pat rekomenduojama patikrinti transporto priemonių eksploatacinius skysčius ir jų kiekį (aušinimo, langų plovimo), valytuvų darbo kokybę, stabdžių sistemos bei žibintų efektyvumą, įsigyti langų grandiklį bei šepetį, specialiomis priemonėmis sutepti durelių sandarinimo gumas.

Vienas svarbiausių darbų artėjant žiemai – akumuliatoriaus būklės patikrinimas, kurį galima atlikti bet kuriose remonto dirbtuvėse. Šie įrenginiai yra pakankamai jautrūs, ypač daugiausiai važinėjant trumpais atstumais, ir reikalaujantys savalaikės priežiūros – turi būti keičiami vidutiniškai kas 5 metus, o netinkamai prižiūrimi gali sugadinti nuotaiką labiausiai tam netinkamu metu – žiemos rytą nebeužvedant automobilio.

Didžiausios šalyje pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ plėtros direktorius Paulius Repšys sako, kad tinkama automobilio priežiūra padeda užtikrinti vairuotojo, keleivių ir aplinkinių saugumą, tačiau ne mažiau svarbi šio proceso dalis – pasirūpinti netinkamomis naudoti automobilių dalimis, ypač senaisiais akumuliatoriais. Dėl juose esančių kenksmingų medžiagų, automobilinių baterijų negalima išmesti ar palikti bet kur.

„Matome, kad sąmoningų vairuotojų daugėja ir senos padangos vis dažniau priduodamos padangų pardavėjams ar paliekamos atliekų surinkimo aikštelėse. Seno akumuliatoriaus taip pat jokiu būdu negalima išmesti su buitinėmis atliekomis ar tiesiog kur papuola. Automobilių akumuliatoriai yra daug pavojingų cheminių medžiagų – švino, sieros rūgšties, stibio ir kitų – turinčios atliekos, kurios turi būti surenkamos ir tik specializuotų atliekų tvarkytojų gali būti perdirbamos. Irdamos baterijos į aplinką išskiria sunkiuosius metalus ir elektrolitus, todėl yra labai taršios ir sveikatai bei aplinkai itin pavojingos“, – perspėja P. Repšys.

Nebenaudojamus akumuliatorius galima palikti transporto priemonių priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse arba priduoti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Abiem atvejais už priduotą seną akumuliatorių atliekų surinkėjas dar ir sumoka – priklausomai nuo situacijos rinkoje vidutiniškai apie 10 eurų.

Dažna klaida

Reklama

P. Repšio pastebėjimu, dažnas vairuotojas prieš žiemą taip pat keičia variklio ar transmisijos alyvas, salono kilimėlius, žibintų lemputes. Visas šias nebereikalingas atliekas taip pat privalu tinkamai sutvarkyti – išmesti į buitinių atliekų konteinerį dėl jose esančių pavojingų medžiagų negalima net lempučių.

„Vairuotojui patogiausia palikti senas detales ir iš transporto priemonės išpiltus skysčius automobilių remonto dirbtuvėse, kuriose tvarkomas automobilis. Tam svarbu rinktis patikimus servisus, kurie yra sudarę sutartį su atliekų tvarkymo įmonėmis, – taip būsite tikri, kad automobilio atliekos neatguls nelegaliuose šiukšlynuose, bet bus tinkamai sutvarkytos ir perdirbtos“, – pažymi P. Repšys.

Specialistas atkreipia dėmesį, kad kartu su buitinėmis atliekomis negalima atsikratyti ir panaudotų talpų nuo įvairių eksploatacinių automobilių skysčių.

„Tiek langų ploviklių, tiek aušinimo ir kitų skysčių panaudotų plastikinių talpų negalima mesti nei į mišrių atliekų, nei į rūšiavimo konteinerius. Tai dažna vairuotojų klaida, taip pat kelianti pavojų aplinkai.  Paprastai šiose talpose lieka pavojingų cheminių medžiagų likučių, todėl jos taip pat turėtų būti išmetamos tik specialiai tam skirtose vietose – pavyzdžiui, degalinėse“, – akcentuoja P. Repšys.

Galimybė susigrąžinti dalį pinigų

Specialistas primena, kad naudotis skaidriai dirbančių servisų paslaugomis vairuotojams naudinga ir dėl dar vienos priežasties – galimybės susigrąžinti dalį sumokėtų pinigų už automobilio remonto paslaugas ir skatinti legaliai ir atsakingai veikiantį verslą.

Praėjusiais metais įsigaliojusi tvarka leidžia gyventojams, sumokėjusiems už automobilio remontą ir išsaugojusiems apmokėjimą patvirtinantį dokumentą, kitais metais deklaruojant pajamas ir užpildant PRC912 formą susigrąžinti iki 400 Eur sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM). 

Reklama

„Jeigu ruošiant automobilį žiemai paaiškėjo, kad reikalingi ir remonto – mechaniniai, kėbulo, elektronikos, įpurškimo sistemų ar kiti stambesni – darbai, dalį sumokėto GPM vairuotojai gali susigrąžinti. Tam būtina gauti ir išsaugoti paslaugų atlikimą pagrindžiantį dokumentą: pirkimo-pardavimo kvitą, skenuotą arba nufotografuotą sąskaitą ar PVM sąskaitą-faktūrą. Šiuos dokumentus už praėjusius metus reikia pateikti iki kitų metų vasario 15 dienos“, – sako P. Repšys.

Svarbiausi vairuotojo darbai prie žiemą:

 • Pakeisti padangas į žiemines
 • Patikrinti akumuliatoriaus būklę arba pakeisti seną nauju
 • Patikrinti valytuvų šluotelių būklę
 • Patikrinti aušinimo skysčio kiekį
 • Užtikrinti, kad aušinimo sistemoje nebūtų vandens, kuris esant neigiamai temperatūrai gali užšalti. Šaldamas vanduo plečiasi ir gali suskaldyti talpas, kuriose yra.
 • Pakeisti vasarinį langų ploviklį žieminiu, taip pat užtikrinti, kad langų plovimo sistemoje nebūtų vandens
 • Patikrinti stabdžių sistemos skysčio kiekį ir kokybę
 • Jeigu langai dažnai ir gausiai rasoja, patikrinti ventiliacijos sistemos būklę ir salono oro filtrą
 • Sutepti durelių sandarinimo gumas specialiu, drėgmę išstumiančiu ir gumai sukietėti neleidžiančiu tepalu
 • Sureguliuoti žibintus – svarbu tiek veikiančios visos lemputės, tiek žibintų stiklo skaidrumas
 • Dyzelinių automobilių savininkams rekomenduojama pasirūpinti kaitinimo žvakių ir dyzelino filtro būkle
 • Surinkti ir bagažinėje vežiotis „žiemos priemonių rinkinį“: stiklo grandiklį ir šepetį, pirštines, prožektorių, tempimo lyną, užvedimo laidus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Automobiliai

Naudoto automobilio pirkimas neretai prilygsta loterijai, tačiau sėkmingą bilietą pirkėjas gali ištraukti...

Po nuodugnios apžiūros – nė vieno pirkimui tinkamo naudoto automobilio per 15 metų: kaip neįsigyti katės maiše? nuotrauka, foto

Nors daugumai žmonių yra sunku įsivaizduoti savo dieną be nuosavo automobilio, tačiau...

Kaip tinkamai prižiūrėti automobilį neeksploatuojant jo ilgesnį laiką? nuotrauka, foto

Trečiadienį skelbiamas naujas kvietimas kompensacijoms už seno ir taršaus automobilio sunaikinimą,...

Ekologiško transporto kompensacijoms – naujas kvietimas nuotrauka, foto

Lietuvoje nuo liepos 1 dienos galiojant taršių automobilių mokesčiui, į valstybės biudžetą...

Jau surinkta apie 11 mln. eurų taršių automobilių mokesčio nuotrauka, foto

"Metų klaipėdiečio" rinkimai - prasminga tradicija nuotrauka, foto

Metų klaipėdiečiai, Trisdešimties metų sukaktį rudenį paminėjęs dienraštis "Vakarų ekspresas" tęsia jau daugiau nei...

„Savanorystės alėja” jau netrukus džiugins pietinės Klaipėdos bendruomenę nuotrauka, foto

Sociumas, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“ (KLAS) įgyvendina projektą „Savanorystės alėja Marių...

Dar 1187 nauji koronaviruso atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 1187

Kitais metais bus pašaukta 3800 jaunuolių nuotrauka, foto

Lietuva, 2021 m. karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi sausio 7 dieną, atlikti nuolatinę...

Metų klaipėdiečiai, Paskelbta prieš 21 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 36 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 39 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...