2019 m. liepos 15 d. 20:56 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Automobiliai

Automobiliai

Gintaras Neniškis: "Prioritetinis eismas Klaipėdoje yra pėsčiųjų!"

(5)

Interviu su Gintaru Neniškiu, VšĮ "Klaipėdos keleivinis transportas" direktoriumi, negalėjome pradėti kitaip, kaip tik klausimu - ar autobusų vairuotojai atpažįsta jį ir ar liepia priglausti kortelę prie skaitytuvo.

"Didžioji dalis autobusų vairuotojų pažįsta, pasisveikina, jeigu nepažįsta ir darbo neatlieka taip, kaip turėtų, susipažįstame, - šypsosi žmogus Nr. 1 Klaipėdos visuomeninio transporto sistemoje. - Kortelę visą laiką glaudžiu, ir savo šeimą esu taip išauklėjęs. Pozityvūs pavyzdžiai duoda geresnį rezultatą nei moralizavimas ar baudos."

Kuo dažniau naudojiesi keliaudamas po miestą: automobiliu, visuomeniniu transportu, o gal dviračiu? - "Autosalonas" paklausė G. Neniškio.

Dažniausiai naudojuosi… savo kojomis. Gyvenu centre, iki darbo - 800 metrų, nuo darbo iki savivaldos institucijų, kur tenka praleisti nemažai laiko, - 700 metrų, VE redakcija - pusiaukelėje :), tad kojos man yra efektyviausia susisiekimo priemonė. O šiaip susisiekimo priemonę renkuosi pagal efektyviausią būdą tikslui pasiekti - jei tai objektas senamiestyje ar Taikos prospekte, renkuosi viešąjį transportą, jeigu sunkiau pasiekiamose vietose - automobilį… Taip taip, automobilį irgi vairuoju, teises turiu jau nuo 19-os. Suprantu, kad nemažą žmonių skaičių, su kuriais susitinku, ypač pirmą kartą, tai stebina, nes dėl profesinės veiklos atrodo, kad susisiekimą Klaipėdoje pažįstu tik pro autobuso langą… Tačiau automobilis man ne prestižo ar saviraiškos, o tik viena iš susisiekimo priemonių, ir ją renkuosi, kai ji funkcine prasme efektyviausia.

"Pasitempti turime kur"

Kaip žiūri į eismą - jo dalyvio akimis ar žmogaus, atsakingo už viešąjį transportą ir jo infrastruktūrą?

Kuria rūšimi naudojuosi, iš tos pusės ir žiūriu. Negi eidamas per perėją spėsi į situaciją įsigilinti automobilininko, dviratininko, autobuso vairuotojo akimis? Ir akys tik dvi, ir laiko mažokai, taip gali ir nespėti pereiti :) Be abejonės, kaip žmogus, turintis šioje srityje specializuotų žinių, matau tiek infrastruktūros klaidas, tiek trūkumus. Tačiau nebambu, nesipiktinu, pastabas perduodu atsakingoms tarnyboms. Manau, visi turi taip elgtis, nes kai kurie elementarūs darbai yra nepadaromi ne iš nenorėjimo, o iš nežinojimo, kad tokia problema egzistuoja.

Ar Klaipėda - patogus miestas vairuotojui?

Miestas turi puikias, gero pravažumo magistralines gatves, kuriomis bet kurį tašką gali pasiekti greitai (bambekliai tegul pabando tai padaryti Vilniuje). Vis dėlto trūksta aiškesnio prioritetizavimo, kuri transporto rūšis kurioje miesto dalyje yra pageidautina. Turėtumėme ne tik aiškiai pasakyti, kad senamiestyje norime mažiau automobilių, bet ir magistralinėse, greito susisiekimo gatvėse mažiau pėsčiųjų ir t. t. Ir tikrai manau, kad mes jau priaugome iki išmanaus šviesoforinio valdymo.

Logiškai kitas klausimas turėtų būti toks: ar Klaipėda - patogus miestas keleiviui? Ar, kaip pagrindinis autobusų maršrutų organizatorius, esi patenkintas jų suplanavimu, grafikais? Ką dar ir kaip būtų galima tobulinti šioje srityje?

Atsakymui į šį klausimą šiame puslapyje vietos per mažai :)Tikrai gali būti geriau. Ir tobulinti reiktų iki tokio lygio, kad, perfrazuojant vieną politiką (ne Artūrą Šulcą) geras viešasis transportas būtų ne tada, kai jis būtų nemokamas, o tada, kai jį rinktųsi turtingi žmonės, t. y. kai jis taptų normalia visos bendruomenės komunikacijos dalimi… Pasitempti tikrai turime kur.

Anksčiau viešojoje erdvėje buvo labai daug pastabų autobusų vairuotojams: nemandagūs, rūko autobusuose, kalba telefonu prie vairo, vairuoja taip, lyg vežtų malkas, o ne žmones, nepalaukia keleivio, nors mato bėgantį į stotelę. Ką manai apie jų darbo kultūrą?

Auga…

"Wi-Fi"? Kada nors...

Amžiaus klausimas: kada gi pagaliau be priekaištų pradės funkcionuoti švieslentės stotelėse?

Tada, kada pradėsime sau leisti pirkti ne už mažiausią kainą, o įsivesime ir kokybinius kriterijus. Naivu iš tarybinio žiguliuko reikalauti mersedeso kokybės…

Dar vienas "elektroninis" klausimas. Daug kur užsienyje autobusuose bei stotelėse yra nemokama "Wi-Fi" prieiga. Ar kada nors ja pradžiuginsite klaipėdiečius?

Taip... Kada nors...

Ne vienerius metus kalbama apie bendrą viso Vakarų Lietuvos regiono (Klaipėda, Palanga, Kretinga, Gargždai, Šilutė) viešojo susisiekimo sistemą. Ar ji įmanoma, ypač žinant kai kurių aukščiau išvardintų miestų požiūrį?..

Pridėčiau dar Nidą ir įtraukčiau ne tik kelių, bet ir vandens transportą… Žiūrint pasaulines viešojo transporto organizavimo tendencijas, tokios regioninės sistemos yra pačios efektyviausios. Techniškai viskas labai gražiai išeitų ir mūsų regione. Esu optimistas ir tikiu, kad pigus politikavimas ilgai negali užgožti akivaizdžios viešos naudos. Akivaizdu, kad pralošiančių savivaldybių, dalyvaujančių tokioje sistemoje, negali būti. Tai būtų tikrai puiki paslauga ir reklama regionui.

Apie rinkliavos pliusus

Viena iš priemonių (nors ir prievartinė) pervilioti žmones iš nuosavų automobilių į visuomeninį transportą - apmokestintas stovėjimas centrinėje miesto dalyje, panašu, nesuveikė: čia ir toliau pilna mašinų. Kodėl žmonės nenoriai naudojasi autobusais, nors jau ne kartą įrodyta, kad kai kuriais atvejais jais važiuoti yra greičiau nei savo mašina?

Blogai, kad tuo metu dar nebuvome išmokę valdyti tokių viešų projektų ir suskaičiuoti bei paaiškinti akivaizdžiai teigiamų tokių sprendinių rezultatų. Dabar mažai jau kas beatsimena, kad nesenais 2007-aisiais senamiestyje maždaug 200 viešų statymo vietų stovėjo 600 automobilių - ant šaligatvių, žaliųjų vejų, netgi Teatro aikštėje trimis eilėmis ir pan. Tiek gyventojai, tiek verslas bandė nuo tokių statytojų gintis įvairiais nelegaliais užtvarais, akmenimis… Pirminiai miesto bandymai šį chaosą sureguliuoti draudžiamaisiais ženklais ir vienos krypties eismu baigėsi fiasko - atsiradusio ženklų miško, iš kurio po to dar ilgai tyčiojosi menininkai, niekas rimtai nepaisė. Kas beliko… Gaila, kad niekas nesuskaičiavo, kiek po rinkliavos įgyvendinimo buvusių automobilininkų pasirinko darnesnį atvykimo į darbą būdą - keliese automobiliu, viešuoju transportu, dviračiais ar pėstute. O kad tokių yra - faktas, nes kur tie 400 automobilių pradingo? Iš kitos pusės, automobilizacija Klaipėdoje kasmet auga apie 2 proc. Net sunku įsivaizduoti, kas būtų dabartiniu metu gatvėse, jeigų jokių nepopuliarų sprendimų nebūtų priimta…

Ką manai apie planus plėsti tą mokamo stovėjimo zoną, pavyzdžiui, į pietinius miesto rajonus?

Aš už tai, kad tie, kurie tam, kad įsirengtų parkavimo vietą prie namų, nukerta medį, užasfaltuoja žolyną ir suprogramuoja nuolatinius pirmame aukšte gyvenančios bobutės skundus valdiškoms institucijoms dėl nuolat automobiliais dūmijančių kaimynų, susimokėtų. Manau, nelogiška, kai už kažkieno didesnį komfortą turi sumokėti tiek automobiliais nesinaudojantys gyventojai - kad ir ta pati bobutė, kuriai gyvenimo sąlygos iš tikrųjų dar ir buvo pablogintos.

Stresai formuoja agresiją

Kažkada buvo pristatoma tramvajaus Klaipėdoje vizija, o neseniai klaipėdiečiai sukūrė ir sėkmingai išbandė elektra varomą autobusą-troleibusą. Taigi, ateities viešasis transportas mieste: kokį jį bei visą sistemą įsivaizduoji?

Pasaulyje yra ir daug gražesnių bei futuristiškesnių konceptų :) Kokia viešojo transporto sistema Klaipėdoje bebūtų, svarbiausia, kad miestas neprarastų iš visų jo viešų sričių dvelkiančio laisvumo, veržlumo ir interpretacijos.

Klausimas kaip vairuotojui: karas keliuose - ar turi receptų, kaip jį laimėti?

Karas keliuose - karo mūsų galvose pasekmė. Reikia suvokti, kad mūsų visuomenėje vyksta kardinalūs pokyčiai - ekonomikoje sparčiai pramonę keičia paslaugos, milžino žingsniais vystosi IT, silpnėja vyro pozicija šeimoje… Prisitaikymas prie šių pokyčių - nemažas iššūkis kiekvienam, ypač nemažai daliai kaimiškų vietovių gyventojų su agrarine šeimos samprata. Nuolatiniai stresai tokiems žmonėms formuoja agresiją, kuri liejasi visur, o jeigu dar kai kurių modelių BMW rakteliai rankoje… O šiaip didžioji dalis lietuvių vairuoja tikrai kultūringai. Kas su tuo nesutinka, siūlau apsilankyti Pietų Italijoje, pavyzdžiui, Sicilijoje…

Koks kitų eismo dalyvių elgesys tave labiausiai erzina?

Labiau, sakyčiau, stebina - kai važiuojant maksimaliu leistinu greičiu ir sustojus prie šviesoforo koks nors "bičiukas" atsidaręs langą pradeda piktintis, ko taip lėtai judi…

Kokie tavo, kaip vairuotojo, minusai? Kokius KET punktus pažeidinėji?

Kadangi stengiuosi laikytis taisyklių, su automobiliu nesu toks greitas, kaip kai kurie "rimti vyrai".

ANKETA

Gintaras Neniškis, VšĮ "Klaipėdos keleivinis transportas" direktorius, amžius - 41 metai. Vairuotojo pažymėjimo gavimo metai - 1993-ieji. Ilgesnį laiką naudoti automobiliai - "Ford Siera 4XR", "Renault Scenic". Už KET pažeidimus nebaustas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Petras

2016-07-01   22:42

IP: 78.57.225.116

nesveikas liberastas peza absoliucias nesamones...

Makara

2016-07-01   14:29

IP: 85.232.138.203

Na ir leksika Jūsų, ponai. Ar negėda?

Jobanavrot nachui bliat,kurva

2016-07-01   14:14

IP: 188.141.23.35

tvarius...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Automobiliai

Neretai einant vidury perėjos tenka neplanuotai sustoti ir užleisti kelią jau įsibėgėjusiam...

Autobusų vairuotojai - įžūliausi eismo dalyviai? nuotrauka, foto

Į "Vakarų ekspreso" redakciją kreipėsi klaipėdietis Jonas. Senyvo amžiaus vyras skundėsi, jog...

Stovi jau 3 savaites, o savininko - nė kvapo nuotrauka, foto

Netrukus Klaipėdos rajono keliuose bus galima pastebėti pokyčių – gyventojus pradžiugins dar...

Klaipėdos rajone džiugins daugiau sutvarkytų kelių nuotrauka, foto

Vaizdo tinklaraštį kuriantis Andrius Talžūnas ir buvęs projekto "Lietuvos balsas" reporteris Ignas...

Kelionė su žiguliais - be pinigų nuotrauka, foto

Mieste pamatytas paukštis pradžiugino ne visus nuotrauka, foto

Klaipėda, Pačiame uostamiesčio centre - miestiečius stebinantis paukštis. Paklydėlį įamžinusios klaipėdietės nuotraukomis...

Šeimos pramoga Klaipėdoje apkarto: išėjo pašiurpę nuotrauka, foto

Gyvūnai, Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po...

„Valstiečiai“ pasitiki Ramūnu Karbauskiu nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos pirmininku Ramūnu...

Smeltės kvartalas skęsta pažadų jūroje nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuolatinio triukšmo ir gatvėse barstomų metalo šiukšlių neapsikentę individualių namų savininkų bendrijos...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...