2019 m. gegužės 19 d. 10:26 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Ekonomika  >  Automobiliai

Automobiliai

Ar leisti važiuoti per perėjas nenulipus nuo dviračio? Ar dviratininkams dieną reikia liemenių?

(2)

Ar leisti važiuoti per perėjas nenulipus nuo dviračio? Ar dviratininkams dieną reikia liemenių? nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo asociatyvi nuotr.

Seimo valdyba, atsižvelgdama į Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos siūlymą, nusprendė sudaryti darbo grupę Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo (Nr. VIII-2043) pakeitimams parengti pagal Mariaus Kučinsko peticijoje pateiktus siūlymus.

Peticijos autorius siūlo Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme atsisakyti dienos metu naudoti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba žibintus, taip pat įteisinti važiavimą dviračiu pėsčiųjų perėja tik įsitikinus, kad tai saugu.

Seimo darbo grupei vadovaus Seimo narys Tomas Tomilinas, joje dirbs Seimo nariai Aušrinė Armonaitė, Aurimas Gaidžiūnas ir Naglis Puteikis, Lietuvos pėsčiųjų asociacijos prezidentas Silvestras Dikčius, Lietuvos dviratininkų bendrijos atstovas Justas Ingelevičius, Lietuvos dviratininkų bendrijos pirmininkas Eduardas Kriščiūnas, SĮ „Susisiekimo paslaugos“ Miesto eismo organizavimo departamento Tvaraus susisiekimo skyriaus projektų vadovas Antonas Nikitinas, Lietuvos dviračių sporto federacijos viceprezidentas Gintautas Umaras, Lietuvos dviratininkų bendrijos atstovas Linas Vainius, UAB „Baltic Cycle“ vadovas Frankas Vurftas (Frank Wurft), taip pat pats peticijos autorius M. Kučinskas.

Darbo grupei, išnagrinėjus peticijoje pateiktus pasiūlymus, pavesta projektą parengti iki 2019 m. liepos 12 d.

Peticijos autoriaus Mariaus Kučinsko komentaras:

Siūlymai:
1) Atšaukti privalomas liemenes arba žibintus dienos metu. Kalba eina tik apie dienos metą, tamsiuoju paros metu reikalavimai lieka tie patys. 
2) Įteisinti važiavimą dviračiu per pėsčiųjų perėjas. Peticijoje parašyta: „Dviratininkas važiuodamas per nereguliuojamas pėsčiųjų perėjas pirmumo neturi“ (tai pat, kaip važiuodamas per nereguliuojamą dviračių pervažą). Reiškia įpareigoja dviratininką praleisti automobilius ir tik tada turi teisę įvažiuoti į perėją. Tai išsprendžia neapibrėžtumo problemą, kas liks kaltas avarijos metu.

Paprašiau teismų (teismų sąrašą rasite čia: https://www.teismai.lt/lt/visuomenei-ir-ziniasklaidai/teismai-ir-teisejai/teismu-kontaktai/1700 )  parengti tokias statistikas:„<...>2) Kiek į avarijas pateko dviratininkų, dėl to kad važiavo, per pėsčiųjų perėją (o ne per dviračių pervažą).“
Statistikos buvo teismuose buvo išgaunamos rankiniu būdu peržiūrint kiekvieną bylą, jos aplinkybes. Prašyme buvo nurodyta, kad laiko intervalą teismai gali pasirinkti patys. Pvz. įvertinę savo darbo sąnaudas.Nustatyta, kad toliau išvadintuose teismuose nebuvo rasta nė vienos avarijos, per kurią dviratininkas būtų važiavęs per perėjas: 
Panevėžio apygardos teismas (tikrintos 2017-2018 metų bylos)
Plungės apylinkės teismas (tikrintos 2018 metų bylos). Pateikta atsakyme byla, neatitinka klausimo kriterijų.
Šiaulių apylinkės teismas (tikrintos 2018 metų bylos)
Utenos apylinkės teismo Zarasų rūmai (tikrintos 2018 metų bylos)
Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmai informuoja (tikrintos 2017-2018 metų bylos)
Vilniaus regiono apylinkės teismo Šalčininkų rūmai (tikrintos 2018-01-02 - 2019-04-01 bylos) 
Kauno apylinkės teismas (tikrintos 2018 metų bylos).
Akmenės rajono savivaldybė (ne teismas) (tikrinti 2018 metai) 

Kauno apylinkės teismas apima Kauną, Jonavą, Kaišiadorius, Kėdainius.
Plungės apylinkės teismas apima Palangą, Kretingą, Plungę, Skuodą. Šiaulių apylinkės teismas apima Joniškį, Kelmę, Pakruojį, Radviliškį, Raseinius, Šiaulius. Likę kiti teismai atsisakė sudarinėti statistikas, nes tai pareikalautų neproporcingai daug žmogiškųjų išteklių.Iš to galima daryti išvadą, kad nors anksčiau, mano pateiktų apklausų duomenimis, virš 90% dviratininkų važinėja per pėsčiųjų perėjas – dviratininkų važiuojančių per perėjas avaringumas labai mažas, arba jo nėra. Iš bendro teismų atsakymų konteksto galiu daryti išvadą, kad tokie eismo įvykiai, palyginus su kitais - tikra retenybė tad likusiems teismams neapsimoka jų ieškoti.

Dėl liemenių/žibintų dienos metu - užsienio praktika

Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyrius atlikto 2018-11-27 tyrimą „Dviračių eismo reguliavimas ir saugos reikalavimai Europos Sąjungos valstybėse narėse“. Nustatyta, kad liemenės arba žibintai dienos metu nėra privalomi Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Estijoje, Latvijoje. Nėra taikomas reikalavimas dėvėti vieną iš jų. Vokietijoje (rekomenduojama liemenė), Jungtinėje Karalystėje (rekomenduojama būti apsirengus šviesių spalvų, arba šviesą atspindinčius drabužius), tai yra tik rekomendacinio pobūdžio dalykas, bet jis tikrai nėra privalomas. Kitų valstybių neištyrė, bet, manau, to pilnai pakanka. Tyrimą parengė Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyriaus patarėja Dainora Valiukaitė.

Dėl važiavimo per pėsčiųjų perėjas - užsienio praktika

Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyrius atlikto 2018-11-27 tyrimą „Dviračių eismo reguliavimas ir saugos reikalavimai Europos Sąjungos valstybėse narėse“. Tirtos šalys: Vokietija, Švedija, Jungtinėje Karalystė, Prancūzija, Estija, Latvija. Nustatyta, kad pėsčiųjų perėjas (tuo pačiu ir perėjas „Zebrus“) teisės aktai nedraudžia važiuoti dviračiu: Vokietijoje, Latvijoje, Jungtinėje Karalystėje, Estijoje. Tyrimą parengė Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyriaus patarėja Dainora Valiukaitė.Vokietijoje kelių eismo taisyklės tiesiogiai nedraudžia dviratininkams važiuoti per pėsčiųjų perėją. Tačiau, kirsdami važiuojamąją kelio dalį pėsčiųjų perėja pirmenybę prieš motorinių transporto priemonių vairuotojus turi tik pėstieji, o dviratininkai, jei jie važiuoja, pirmenybės neturi, o ją įgyja tik nulipę ir vesdami dviratį, tada jie traktuojami kaip pėstieji.  Jungtinėje Karalystėje varytis dviratį per pėsčiųjų perėjas-„Zebrus“ yra tik rekomendacinio pobūdžio. Estijoje dviratininkai, kirsdami kelio važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėja, neturi sukelti pavojaus pėstiesiems ir pasirinkti saugų greitį. Latvijoje dviratininkams taip pat leidžiama kirsti važiuojamąją kelio dalį per pėsčiųjų perėjas, netrukdant pėstiesiems ir sumažinus greitį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Mhm

2019-04-24   21:07

IP: 85.232.136.204

geriau dirbt valdžiagyviai pradėtų, o ne tokiom nesąmonėm užsiiminėtų. nors koks skirtumas - dirbi ar š... mali, seimo fotely drybsai, ar viešbučio lovoj - atsakyt už nieką nereik. o ir šitas leisti ar neleisti, važiuoti ar eiti - pakankamai sudėtinga dilema dabartiniams valdžiagyviams.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Automobiliai

Klaipėdos senovinių automobilių vasaros sezono atidarymas, kuris džiugina klaipėdiečių ir Klaipėdos svečių...

„Seni kibirai" pradeda sezoną nuotrauka, foto

Penktadienio vakarą Palangoje finišavo penktosios Lietuvoje, o drauge ir Baltijos šalyse, elektromobilių...

Elektromobiliu iš Vilniaus į Palangą atvyko be įkrovimo nuotrauka, foto

Visuotinio automobilių mokesčio nebus, tačiau tie, kurie nuspręs atsisakyti aplinkai taršaus...

1000 eurų paskata - seno automobilio atsisakantiems nuotrauka, foto

Darbas užsienyje paskatino lietuvius kurti vežėjų verslą. Mikroautobusai veža darbininkus į Vokietiją,...

Kelionė iš užsienio „mikriuku“ su detektyvo elementais nuotrauka, foto

„Judėk pirmyn su viltimi“ – kilniam tikslui nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nuo 2011 metų kiekvieną gegužės mėnesį Rudaičiuose (stovyklavietė „Minijos senvagė“, kelio Vėžaičiai–Lapiai...

Gyvenimo vaizdeliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Vienoje užeigoje maždaug Sabonio ūgio kavalierius, pasilenkęs, kad nekliudytų durų staktos,...

Imanueliui Kantui skirta mokslinė konferencija nuotrauka, foto

Kultūra, Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešojoje bibliotekoje, minint I. Kanto (1724–1804) 295-ąsias...

Vilties bėgimas: "Jei neturėsi laiko – esi beturtis!" nuotrauka, foto

Klaipėda, Brolis Benediktas kviečia rasti laiko ir atvykti į 12-ąjį  „Vilties bėgimą”, kuris...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 21 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 25 min.

Kultūra, Paskelbta prieš 41 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...