2020 m. birželio 6 d. 09:38 val., šeštadienis

Komentaras

Rašinys: abstraktu - konkretu

2020-02-06, 18:03

Ramunė Galdikienė

Rašinys: abstraktu - konkretu nuotrauka, foto

Gatvėje sutiktas pažįstamas į klausimą „Kaip gyveni?" greičiausiai atsakys lakoniškuoju „Gerai", tačiau tai taip abstraktu, kaip į klausimą „Kur gyveni?" atsakyti „Žemėje..." Ir nieko čia tokio, juk nepulsi kiekvienam sutiktajam aiškinti, kad nuotaika puiki, meilė (ne)reali, draugai ištikimi, tėvai geri, mokytojai pakenčiami..., nes pasimatymas už 5 minučių.

Tačiau net/tik 4 valandas turėsi skirti rašiniui egzamino metu ir čia jau neišsiversi lakoniškom, aptakiom frazėm apie gyvenimą, žmogų ir kūrybą. Reikės išlaikyti konkretumo - abstraktumo pusiausvyrą bei atskleisti per 12 metų įgytus gebėjimus įrodyti, aiškinti, argumentuoti, komponuoti, jungti, pagrįsti.

https://www.ve.lt/uploads/img/banners/srtfondas.gif

Pavyzdžiui, rašant rašinį tema ‼️ „GAMTA IR ŽMOGUS LIETUVOS LITERATŪROJE", į galvą kaip argumentavimo pavyzdžiai ateina A. Baranausko „Anykščių šilelis" ar M. Katiliškio „Miškais ateina ruduo". O kur ta gamta yra, tarkim, V. Mykolaičio - Putino „Altorių šešėly" ar Šatrijos Raganos „Sename dvare", ne iškart sumąstysi? Taip yra todėl, kad apie kūrinį galvoji abstrakčiai, apibendrintai, kaip parašyta visokiuose leidiniuose, skirtuose abituruentams ruoštis egzaminui. Tačiau atskiruose šių epinių kūrinių epizoduose galima įžvelgti savitą ir unikalų gamtos ir žmogaus ryšį. Pavyzdžiui, teiginį jog „ŽMOGUS BŪDAMAS GAMTOJE SUVOKIA SAVO DRAMATIZMĄ, ĮSISĄMONINA SAVO TIKRUOSIUS TROŠKIMUS IR SVAJONES" galima įrodyti analizuojant romano „Altorių šešėly" epizodus apie Liudo Vasario kelionę namo po pirmųjų mokslo metų seminarijoje, fragmentais, pasakojančiais apie pagrindinio veikėjo mėgiamą tėviškės kalnelį Aušrakalnį, ar vietą, nuo kurios atsiveria visa Kalnynų parapijos panorama.

O įrodyti mintį, kad „BŪDAMAS GAMTOJE ŽMOGUS PATIRIA PALAIMĄ IR BŪTIES PILNATVĘ" gali užtekti Lietuvių literatūros vadovėlyje 11 klasei pateiktų Šatrijos Raganos apysakos „Sename dvare" ištraukų, kur pasakojama, kaip mamatė Marija su savo vaikais džiaugiasi sode augančiomis rožėmis, kai ji kartu su Irute grožisi ramiomis vasaros naktimis ar Mėnesienos šviesoje kuria stebuklingas istorijas.

Nesakau, kad nereikia abstrahuoti rašinyje, bet aiškinti įvykio priežastis ar pasekmes, lyginti reiškinius ar motyvus, formuluoti prielaidas ar apibendrinimus gali tada, kai paanalizuoji ar painterpretuoji konkretų veikėjo poelgį ar repliką, monologą ar dialogą, svarbesnį įvykį ar epizodą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Komentaras

Rugsėjo pirmoji savaitė - išbandymų metas ne tik moksleiviams, tėveliams ir pedagogams....

Mokslo metus pradėjo netradiciškai nuotrauka, foto

Projektiniai pinigai svarbiau už moralę nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario mėnesį „Vakaro žinios“ rašė apie organizacijos „Gyvenimo menas“ rengtus ...

Stebinantys kosmoso reiškiniai: nuo kūno deformacijų iki NSO nuotrauka, foto

Pasaulis, Nuo pirmųjų kosmoso tyrinėjimo dienų astronautai ir Žemėje esantys tyrinėtojai...

Kviečia į unikalią pažintį su skruzdėmis Kuršių nerijoje nuotrauka, foto

Neringa, „Paukščiui skruzdėlynas yra puikiausia SPA procedūra“, – sako biologė Dalia Juškevičienė. Kiek...

Žemaičio garbę įžeidusi neištikima žmona sulaukė žiauraus keršto nuotrauka, foto

Kriminalai, Plungiškis A. J. „paklydusią“ gyvenimo draugę net puolė auklėti kumščiais. Pavydo ir...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...