2019 m. birželio 18 d. 11:50 val., antradienis

Komentaras

Kurdami ateitį, žinių ir patirties ieškome praeityje

2019-05-23, 00:01

Laimutė RAČKAUSKIENĖ, lietuvių kalbos mokytoja ekspertė

Kurdami ateitį, žinių ir patirties ieškome praeityje nuotrauka, foto

© Asmeninio albumo nuotr.

Ar kada pagalvojote, kad žmones į tautą telkia rašytojai, menininkai ir jų kūriniai. Jie žadina mūsų jausmus, vaizduotę, kelia mums svarbias mintis ir sukuria bendrą tėvynės, jos gamtos ir praeities paveikslą. Ir taip sujungia mus į bendruomenę ir tautą.

Kas buvo tos asmenybės, kurios padėjo tautai išlikti, subręsti, susitelkti? Kaip tos asmenybės žadino, augino tautą ir kvietė išsivaduoti?

Kad atsakytume į šiuos klausimus, šiais mokslo metais mes, Klaipėdos Maksimo Gorkio progimnazijos 6b klasės mokiniai, kartu su Kretingos r. Kūlupėnų vyskupo Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos mokiniais vykdėme projektą "Kultūra, istorija, žmogus".

Šiltą ir saulėtą gegužės 15-osios rytą Kūlupėnuose mus pasitiko mokyklos direktorius V. Kelpša, mokytojai, mokiniai.

Įžengę į mokyklą iš karto pajutome praeities dvasią. Kiekviename mokyklos aukšte etnografiniai kampeliai?buities, darbo įrankiai, Kretingos tautodailininkų sukurtos juostos.

Pabendravę su mokiniais, apsilankę mokyklos bibliotekoje, kurioje įrengta vyskupo Motiejaus Valančiaus memorialinė ekspozicija, paklausę žemaitiškos kalbos, dainų bei pažaidę, išvykome į Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejų.

Mes šiandien sakome ? tai istorijos šventovė, kurią aplanko kiekvienas, norintis pajusti savo šaknų stiprumą ir būties amžino kitimo neįveikiamą Žmogaus proto galią. Mes dirbdami ir mokydamiesi kuriame ateitį, žinių ir patirties ieškodami praeityje ? siekiame susipažinti su Lietuvos kultūros istorijos atkarpėle, prisiliesti prie garbingos praeities, kad taptume nuo to prisilietimo stipresni. Prie istorijos tarpsnio prisilietė ir mokiniai vykdydami šį projektą.

Atvykus į Nasrėnus mus pasitiko iškili Vyskupo skulptūra, o prie sodybos skulptūra "Palangos Juzė". Prie jos mokiniai skaitė kūrinio "Palangos Juzė" ištraukas, inscenizavo kūrinėlį "Mikė melagėlis".

Muziejuje mokiniai plačiau susipažino su ekspozicijoje pateikta medžiaga apie vyskupo gyvenimą ir įvairiapusę veiklą.

Šeštokai taip pat susipažino su asmeniniais vyskupo daiktais, skrynia, kurią M. Valančius padovanojo knygnešiui Pranciškui Straupui (Stropui).

Sodyboje esanti restauruota M. Valančiaus XVIII a. klėtis - liaudies architektūros paminklas. Penkių kamarų klėtelėje įrengtos etnografinės ekspozicijos: šeimininkės svirnelis, mergos kamara, grūdinė, klėtelė.

Muziejaus sodyba papuošta septyniomis Kretingos rajono tautodailininkų sukurtomis monumentaliomis ąžuolinėmis medžio skulptūromis. Kiekviena skulptūra yra skirta kam nors paminėti.

Prie šios praeities prisilietė ir mūsų šeštokai.

Atlikę kūrybines, literatūrines užduotis jie įrodė, kad Motiejus Valančius - Žemaičių vyskupas, švietėjas, rašytojas, istorikas, blaivybės sąjūdžio organizatorius, iškili tautos asmenybė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Komentaras

Pilyje - A. Mamontovo dovana miesto gimtadieniui nuotrauka, foto

Klaipėda, Rugpjūčio 2 d. Klaipėdos pilies aikštėje įvyks unikalus Andriaus Mamontovo koncertas. Koncerto...

Klaipėdiečiai pateisino dainuojančio miesto statusą nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštus metus organizuojamo Lietuvos vaikų ir jaunimo chorų festivalio-konkurso "Mes - Lietuvos...

Kretingiškį pražudė užvirtusi spinta nuotrauka, foto

Kriminalai, Birželio 17 d., 19.34 val., Kretingoje, Akmenės gatvėje, virtuvėje, rastas vyro, gim....

„Klaipėdos švyturio ateities" stipendija: prasideda balsavimas nuotrauka, foto

„Švyturio“ stipendija, Baigėsi pirmasis konkurso bendrovės "Švyturys-Utenos alus" įsteigtai "Klaipėdos švyturio ateities" stipendijai gauti...

Klaipėda, Paskelbta prieš 20 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 49 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

„Švyturio“ stipendija, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...