2019 m. liepos 21 d. 05:20 val., sekmadienis

Jaunimas rašo Lietuvai

Šiuolaikinis žmogus mitologijoje

(1)

2019-06-14, 10:00

Skaistė Vytuvytė

Šiuolaikinis žmogus mitologijoje nuotrauka, foto

Reklama

Sėdžiu įbedusi akis į kompiuterio ekraną. Klaviatūra bėgioja pirštai, rašydami  K. Zylės romano recenziją. Šokinėju iš laimės, kad turėjau galimybę jį perskaityti. Ši knyga man buvo labai savita. Ją skaičiau, tarsi draugės atsiųstą žinutę.

Skaitydama romaną, pastebėjau tiek pliusų, tiek minusų. Pirmiausia, mano dėmesį patraukė kalbėjimo stilius. Noriu pagirti autorę už labai drąsų žingsnį – į savo knygą įtraukti tokius žodžius, kaip psichas, šūdas, blemba, pyst, „gūglas“... Ne kiekvienas autorius būtų išdrįsęs. Tekstas „verda“ epitetais, palyginimais, vaizdingais posakiais. Vienas iš labiausiai įstrigusių širdyje – „Šūdas. Basta, Koniec, the End. Visas pasaulis toliau suksis be manęs.“ – tai viską pasako, aiškesnio išsireiškimo ir negali būti. Romano kalbėjimo stilius labai buitiškas, paauglių vartojamas kasdien. Turbūt todėl mane ši knyga neapsakomai traukė.

Meilės sąvoka šiame romane kiek kitokia. Ji nėra persaldinta, tačiau labai stipri ir pilna netikėtumų. Meilės stiprumą įrodo Gabijos išsiruošimas į pasimatymą per didžiausią speigą. O juk pirmąją susipažinimo dieną Gabijai Gedas pasirodo neišvaizdus, nusišnekantis ir galiausiai nemokantis tapyti – tik terlioti nesąmones. Kas galėtų įsimylėti tokią bjaurybę? Autorė puikiai įrodo, kad priešingybės traukia.

Gedo ir Gabijos sąjunga reiškia dviejų pasaulių jungtį. Realaus ir mistiškojo (esančio už mūsų sąmonės ribų). Tuomet kodėl rašytoja susprogdina tai, ką bandė ką tik sujungti? Ar laumių sunaikinimas nereiškia mūsų savasties sunaikinimo? Gi žmogus, nežinantis savo šaknų, tikėjimo, kultūros, kalbos yra niekas. „Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą.“ Patvirtindama M. Daukšos žodžius K. Zylė net Gabijos prosenelių lūposna įdeda aukštaičių tarmės žodžius.

K. Zylė aiškiai „nupiešė“ veikėjų paveikslus. Iš kalbėjimo stiliaus matyti, kad Gabija detali, pedantiška, viską pasakoja nuo...iki. Tačiau Gedas pasakoja trumpais, blankiais sakiniais. Jo dienoraščio skyriuose dažnai palikti dideli tarpai tarp eilučių, skirti užpildyti skaitytojo fantazijai. Atskiri Gabijos ir Gedo dienoraščio skyriai leido suvokti, kaip kiekvienas veikėjas išgyvena, suvokia tam tikrą situaciją.

Romano siužetas – nepriekaištingas. Jo nebuvo galima jokiais būdais atspėti. Net įsivaizduoti negalėjau, kad Gabiją mieste užpuls ožkos, partrenks karinis sunkvežimis, dėl to bus kaltos laumės, vorai sprendžia žmonių likimus, 91-erių prosenelis už vairo...? Ar tekste autorė karinį sunkvežimį ir sprogmenį pamini atsitiktinai? O galbūt susiejo su šiandieninėmis aktualijomis?

Reklama

Šiame romane atradau keletą vietų, kurios man priminė K. Borutos romaną „Baltaragio malūnas“. Abiejuose romanuose pasakojama apie meilę ir žmogaus susidūrimą su mitinėmis būtybėmis. K. Boruta kūrė XX amžiuje, o K. Zylė – šiomis dienomis, tačiau panašia tema. Mane labiau traukė K. Zylės romanas, nes mitinės būtybės aprašomos šiuolaikiniame pasaulyje – mano pasaulyje, o „Baltaragio malūnas“ – senųjų laikų atspindys. Tad didesnį ryšį turiu su K. Zylės romanu.

Apibendrinant, manau, kad kiekvienas jaunuolis privalo perskaityti šį romaną ir suprasti, kad kiekviename iš mūsų glūdi praeities istorijos dalis. Išsaugodami ją, mes saugojame savitumą. Mes jungtis tarp šio ir ano (nepažintojo) pasaulio. Manau, kad šiam K. Zylės romanui tiktų pavadinimas „Tarp šio ir ano pasaulio“.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

šūdas

2019-06-05   06:42

IP: 86.38.130.228

the end

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jaunimas rašo Lietuvai

1006 km lenktynes laimėjo klaidų nedariusi komanda nuotrauka, foto

Sportas, Jubiliejinėse „Aurum 1006 km lenktynėse“ triumfavusi „Circle K milesPLUS Racing Team“ komanda...

Merginų rankinio rinktinė kausis dėl trečios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinei nepavyko žengti į Europos čempionato...

Vienas paspaudimas gali nužudyti žmogų nuotrauka, foto

Žmonės, "Galiu bet ką subjauroti vienu piršto krustelėjimu!" - kalbėdamas su draugu giriasi...

Į Klaipėdą atplaukė dujovežis su „Total“ dujomis nuotrauka, foto

SGD, Ankstų šeštadienio rytą į Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą atplaukė didelis dujovežis...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...