2020 m. rugpjūčio 13 d. 05:38 val., ketvirtadienis

Jaunimas rašo Lietuvai

Icchoko Mero pasaulis: mintis ir spalva

2020-06-22, 19:02

Danielė Kairytė, IIa, „Aukuro“ gimnazija

Icchoko Mero pasaulis: mintis ir spalva nuotrauka, foto

© Danielė Kairytė

Ieškodama minčiai inspiracijos internete, radau daug straipsnių, kuriuose kalbama apie dabartinį jaunimą, nesidomintį, kas vyko ar vyksta pasaulyje. Jaunimą, kuris nužmogėjęs, praradęs vertybes, užvaldytas technologijų. Nesakau, kad tokių jaunuolių nėra, yra, kuriems gyvenimo siekiai apsiriboja tik noru turėti gražią merginą ir dar gražesnę mašiną. Bet drįstu prieštarauti, jog ne visi tokie, matau, kokia yra mano aplinka, mano bendraamžiai.

Lietuvių kalbos mokytoja vėl (taip, galima išgirsti gilų atodūsį...) uždavė perskaityti knygą. Šįkart reikėjo įveikti Icchoko Mero romaną ,,Lygiosios trunka akimirką", kuriame pasakojama apie karo metų Vilniaus getą ir ten gyvenusių žmonių patirtis. Turinys suskirstytas į tris plotmes: šachmatų partija, jaunuolių Izaoko ir Esteros meilė bei šeši pasakojimai apie šeimos patriarcho Abraomo Limano vaikų likimus. Autorius puikiai aprašė veikėjų jausmus, emocijas tikriausiai dėl to, kad ir pats buvo žydas, patyręs genocido siaubą.

Perskaitę ir paanalizavę romaną turėjom integruotas dailės bei lietuvių kalbos ir literatūros pamokas, užduotis - išlieti spalvas, ant jų nupiešti tai, ką tekste galima pavadinti ženklu, turinčiu visuomenei suprantamą reikšmę ir atitinkančiu kontekstą, turinį. Piešdama nesistengiau specialiai galvoti, neturėjau konkretaus tikslo, ką pavaizduosiu, liejau savo emocijas, jausmus, kurie buvo užvaldę skaitant knygą. Nupiešiau tuo metu pralietas ašaras, sukeltą skausmą, nužmogėjimą bei nenusakomą rūpestį dėl savų: vystančią gėlę, bizūną, krintančius lašus...

Žiūrėdama į savo bendraamžių nupieštus darbus, atkreipiau dėmesį, kad jiems taip pat buvo svarbu parodyti gyvenimo trapumą, prievartos siaubą, trapią viltį. Dar analizuodami tekstą su klasiokais pastebėjom, kad žmonės tuo metu buvo bauginami, buvo siekta sunaikinti egzistencijos pamatus: meną, gyvenimo džiaugsmą, motinystę, mokslą, žmogiškumą. Dirbtinis moterų apvaisinimas, neleidimas įsinešti gėlių į getą, garsios dainininkės Inos gyvybės kaina parneša iš miesto Halevy operos „Žydė“ partitūra – ženklai, liudijantys to meto gyvenimą. O nuostabiausia, kad gete uždaryti žmonės visaip stengėsi išlikti žmogiški, mylintys, suprantantys, mąstantys. Kokia idiliška vieta, kai Izia bando parnešti gėlių Esterai! Šis rizikingas žygis po keleto kartų skaudžių nuplakimų sėkmingai baigėsi tik todėl, kad Izaokas sulaukė pagalbininkų – visi geto vyrai, grįždami iš darbo, įnešė po vieną gėlę ir vaikinuko rankose pražydo puokštė. Gal neatsitiktinai dažnas piešė gėles - gete jos tampa pasipriešinimo prievartai ar smurtui simbolis. Žydinčio augalo sėkla, galinti sudygti kiemo pakraštyje, tarp šaligatvio plytelių ar po akmeniu, virsta gyvenimo, laisvės šaukliu.

Tad drįsčiau paprieštarauti, jog jaunimui niekas nerūpi. Dabartinis jaunas žmogus žino, kas yra žmogiškumas, nes susidūrę su prievartos pavyzdžiais, kad ir literatūroje, puikiai juos atpažįsta. Atlikdama darbus integruotose pamokose supratau, kad amžinos vertybės: atjauta, žmogiškumas, nepasidavimas blogiui, niekur nedingo. Jos mumyse ir tai galime parodyti kurdami.

O man pačiai ši I. Mero knyga tapo ta, dėl kurios pajutau skaitymo džiaugsmą! Ir kažkada susitikimo su rašytoja Laura Sintija-Černiauskaite metu išgirsta mintis, jog reikia atrasti savo knygą, kuri įtrauktų į skaitymo pasaulį, tada priimta skeptiškai, tapo realybė. Atodūsiai nutilo.

https://www.ve.lt/uploads/img/banners/srtfondas.gif

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Jaunimas rašo Lietuvai

Ketvergiuose užsiliepsnojo namas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien  21:25 val. Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112...

Klaipėdoje - jubiliejinis rankinio turnyras nuotrauka, foto

Sportas, Šį savaitgalį Klaipėdos miesto rankinio klubas "Dragūnas" kviečia sugrįžti į rankinio salę...

Netekome Aurelijaus Katkevičiaus nuotrauka, foto

In Memoriam, Mirė žurnalistas, Lietuvos verslo dienraščio „Verslo žinios“ leidžiamo žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius...

Smiltynėje - tarptautinės lankininkų varžybos nuotrauka, foto

Sportas, Rugpjūčio 15-16 dienomis (šeštadienį ir sekmadienį) Smiltynėje vyks tarptautinės lankininkų varžybos "Klaipėdos...

Kriminalai, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

In Memoriam, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...