Pagausėjęs prakaitavimas naktį gali perspėti apie ligą

Prakaitavimas – visiškai natūralus ir net gyvybiškai būtinas procesas, nes jo metu iš organizmo pašalinami toksinai bei palaikoma normali kūno temperatūra. Gausus prakaitavimas įprastai pasireiškia tada, kai užsiimama fizine veikla, tačiau kartais su itin gausiu prakaitavimu susiduriama ne tik dienos metu, bet taip pat ir naktį.

Kartais tai yra susiję su natūraliais fiziologiniais reiškiniais, tačiau tam tikrais atvejais vertėtų sunerimti – gausus prakaitavimas naktį taip pat gali išduoti apie įvairias ligas. Taigi, svarbu žinoti, kokios priežastys gali lemti pagausėjusį prakaitavimą miego metu.

Pernelyg aukšta miegamojo temperatūra

Specialistų teigimu, optimali temperatūra miegamajame – 15-21 C. Jei temperatūra yra aukštesnė, natūralu, kad nakties metu yra prakaituojama, todėl svarbu pasistengti, kad oro temperatūra būtų kiek įmanoma artimesnė rekomenduojamai.

Vasaros metu palaikyti tokią temperatūrą gali būti tiesiog neįmanoma, tačiau galite pasistengti, kad prakaitavimas būtų kiek įmanoma mažesnis. Rinkitės natūralaus audinio pižamą ir patalynę: nors gana dažnai manoma, kad vasaros metu bus vėsiau miegoti nuogiems, tačiau tai nėra tiesa.

Hiperhidrozė

Hiperhidrozė – tai prakaitavimo sutrikimas, kuris dažniausiai pasireiškia gausesniu tam tikrų kūno dalių prakaitavimu (pėdų, pažastų, delnų, ir t.t.)

Hiperhidrozė nepatogumų gali sukelti ne tik nakties metu, bet taip pat ir dieną, tad tuomet, jei pastebite, kad prakaitavimas tapo gausesnis nei įprastai, patartina kreiptis į gydytoją dermatologą, kuris galės skirti specialių prakaitavimą stabdančių priemonių.

Šiandien hiperhidrozė gali būti gydoma taikant botulino toksino injekcijas, kurios blokuoja prakaito liaukas.

Košmarai sapne

Gausesnį prakaitavimą nakties metu taip pat gali išprovokuoti sapnuojami košmarai.

Jei sapno metu nuo ko nors bėgate, lipate į kalnus ar užsiimate kita aktyvia veikla, tai gali lemti ir gausesnio prakaitavimo atsiradimą.

Dėl to, kad sapnuojame košmarus, gana dažnai yra kaltas stresas, tačiau taip pat tai gali lemti ir persivalgymas prieš miegą – vakarieniauti visada rekomenduojama ne vėliau nei likus 2 valandoms iki miego.

Taip pat reikėtų vengti labai riebių, sunkiai virškinamų produktų.

Hormonų pokyčiai

Moterims gausus prakaitavimas naktį gana dažnai pasireiškia dėl svyruojančio estrogeno lygio. Menopauzės metu yra būdingos užplūstančios karščio bangos, tad nieko keisto, kad gausesnis prakaitavimas vargina ir nakties metu.

Gausus prakaitavimas naktį taip pat gali pasireikšti ir prieš menstruacijas ir tai yra visiškai natūralu, tačiau tuomet, jei dėl to nerimaujate, pasikonsultuokite su ginekologu.

Infekcijos

Pagrindinis infekcijų požymis – padidėjusi kūno temperatūra ir gausesnis prakaitavimas, nes tokiu būdu organizmas bando susidoroti su jį užpuolusiais patogenais.

Jei kūno temperatūra kelias dienas netampa normali, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju, kuris nustatys infekcijos priežastį, ir skirs reikalingą gydymą.

Virškinimo sutrikimai

Suvalgius ką nors netinkamo, sutrinka virškinimo veikla, todėl gali pasireikšti gausesnis prakaitavimas. Taip organizmas reaguoja į galimą grėsmę, todėl prakaitavimas gali pasireikšti ne tik dieną, bet taip pat ir nakties metu.

Apie virškinimo sutrikimus gali įspėti ir kiti simptomai – nuovargis, skausmas krūtinės srityje, apsunkintas kvėpavimas, ir t.t.

Antidepresantų vartojimas

Antidepresantai neretai turi šalutinį poveikį, ir vienas jų yra gausesnis prakaitavimas. Jei vartojant antidepresantus pakinta adrenalino lygis, tai gali išprovokuoti gausesnį prakaitavimą.

To galima išvengti antidepresantus pakeitus kitais, tačiau tuomet, jei nenorite to daryti, galite paprašyti gydytojo vaistų, slopinančių adrenerginę reakciją.

Hipoglikemija

I tipo diabetas dėl gliukozės pokyčių kraujyje neretai sukelia naktinį prakaitavimą. Organizmas reaguoja į cukraus kiekio kraujyje sumažėjimą, todėl išskiriamas adrenalinas.

Sumažėjusį cukraus kiekį kraujyje gali padėti atstatyti maždaug 15 g angliavandenių (tiek angliavandenių yra 1 banane, pusėje stiklinės vaisių sulčių arba 2 šaukšteliuose medaus).

Limfoma

Kartais gausus prakaitavimas naktį įspėja ir apie labai rimtą ligą – limfomą. Tai – imuninės sistemos vėžys, kuris gali pasireikšti karščiavimu, svorio pokyčiais, gausiu prakaitavimu, ir t.t.

Sergant šia liga gausus prakaitavimas dažniausiai pasireiškia ne tik naktį, bet ir dienos metu, tad tuomet, jei prakaituojate vėsiu oru neatlikdami jokių fizinių veiksmų, tai gali būti ženklas, kad atėjo laikas atlikti sveikatos tyrimus.

Kas dar gali išprovokuoti naktinį prakaitavimą?

Alkoholis: alkoholio vartojimas tarsi suklaidina smegenis. Joms atrodo, kad kūnas ima kaisti, todėl organizmui siunčiamas signalas, kad reikia atsivėsinti. Būtent tai ir sukelia gausesnį prakaitavimą;

Sintetinės medžiagos: jei miegate dėvėdami sintetinio audinio pižamą, natūralu, kad prakaituojama gausiau.

Renkantis patalynę ir miego drabužius ypatingai didelį dėmesį vertėtų skirti audinio sudėčiai – geriausiu pasirinkimu visada yra visiškai natūralios medžiagos;

Vaistų vartojimas: jei geriate vaistus, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino ir oksimetazolino, tai gali lemti gausesnį prakaitavimą nakties metu (šių medžiagų neretai yra vaistuose nuo peršalimo ir slogos).

Nors gausus prakaitavimas naktį ne visada yra susijęs su tam tikrais susirgimais, tačiau tuomet, jei miegate vėsioje patalpoje, ir naktinis prakaitavimas ilgai nesiliauja, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

 

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder