Nemokamas gydymas - ir privačiose įstaigose

(1)

Eilės gydymo įstaigose pacientus vargina vis labiau ir baiminamasi, kad sveikatos sistemos reforma situaciją dar labiau pablogins. Tačiau ar žinojote, kad nemokamai gydytis galite ir daugelyje privačių gydymo įstaigų? Didžioji dalis pacientų, laukiančių ilgose eilėse valstybinėse įstaigose, apie tai nėra girdėję.

„Vakaro žinių" redakcija vis dažniau sulaukia įvairių gyventojų skundų apie tai, kaip sunku sulaukti vizito pas specialistą, kaip mėnesių mėnesiais reikia laukti tyrimų ir kad kokybiškas gydymas valstybinėse įstaigose vis dažniau tampa sunkiai pasiekiamu.

Tačiau nemokamą gydymą galima gauti ne tik valstybinėse, bet ir privačiose įstaigose, kuriose eilės dažniausiai yra daug mažesnės.

Apie tai visai neseniai sužinojo skaitytoja Valerija, kuri laukia vizito pas kardiologą.

Pasidalijusi su kolege rūpesčiais, ji nustebo sužinojusi, kad ne tik tyrimams, bet ir gydymui gali kreiptis ne tik į savo gydymo įstaigą ir net nebūtinai į valstybinę. „Kolegei neseniai buvo skirta šuntavimo procedūra.

Jos laukti Santaros klinikose reikėjo tris mėnesius.

Tuomet ji kreipėsi į privačią gydymo įstaigą, kuri taip pat atlieka šuntavimą ir sužinojo, kad turint gydytojo siuntimą, tokia procedūra jai bus atlikta nemokamai.

Tai reiškia, kad jai nereikėjo laukti kelių mėnesių, paslaugą gavo nemokamai ir daug greičiau. Keista, kodėl apie tokią galimybę neinformuoja šeimos gydytojas, skirdamas tyrimus arba gydymą", - pasakoja Valerija.

Panašia istorija dalijosi ir kita skaitytoja Ana, kuri irgi neseniai sužinojo, kad net ir tyrimus, atliekamus pagal prevencines programas, gali gauti nemokamai privačioje gydymo įstaigoje.

„Tyrimą dėl gimdos kaklelio vėžio atlieku kartą per trejus metus, nes būtent kas tiek laiko už jį apmoka valstybė.

Kad nereikėtų ilgai laukti, kartą kreipiausi į šalia esančią privačią gydymo įstaigą ir nustebau, kai už tyrimą turėjau sumokėti 50 eurų, nors iki tol pas savo gydytoją jį atlikdavau nemokamai. Nedrįsau paklausti, tačiau, man atrodo, kad valstybė jį turėjo finansuoti, nepriklausomai nuo to, kurioje gydymo įstaigoje tyrimą atlikau?", - svarsto Ana.

„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę ligonių kasą su klausimais, kada ir kokias paslaugas gyventojai gali gauti nemokamai ne tik valstybinėse, bet ir privačiose gydymo įstaigose.

- Kada ir kokiais atvejais galima kreiptis į privačią gydymo įstaigą ir gauti nemokamas paslaugas?

- Visiems Lietuvos gyventojams, kurie moka arba už juos yra mokamos PSD įmokos, už sveikatos priežiūros paslaugas visose gydymo įstaigose, turinčiose sutartį su ligonių kasa, mokėti nereikia.

Taigi, pirmoji sąlyga Lietuvos gyventojams gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones gydymo įstaigose yra būti apdraustiems PSD.

Antroji sąlyga - kad pasirinkta gydymo įstaiga būtų sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl reikiamų paslaugų teikimo.

- Kokios paslaugos ir tyrimai gali būti suteikti nemokamai privačioje gydymo įstaigoje?

- Iš PSDF lėšų yra apmokamos gydytojų suteiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, o tyrimai yra sudėtinė šių paslaugų dalis. Gydytojas, teikdamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas gali atlikti tik tuos tyrimus, kurie priskirti jo kompetencijai. Tuo atveju, kai reikalingas tyrimas viršija jo kompetenciją, gydytojas turi išduoti siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai.

Praeitų metų pradžioje teritorinės ligonių kasos sutartis dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sudarė su 860 šalies gydymo įstaigų. 618 iš jų buvo viešosios ir 242 privačios įstaigos bei jų padaliniai.

Šiuo metu yra pradėtas sutarčių su gydymo įstaigomis sudarymo procesas 2023-iesiems metams.

- Kaip sužinoti, kad nemokamai gydymas arba tyrimai gali būti suteikti privačiai?

- Kaip jau minėta, labai svarbu iš anksto žinoti, ar pasirinkta gydymo įstaiga turi sutartį su TLK. Šia informacija visuomet vertėtų pasidomėti gydymo įstaigoje. Ji turi būti skelbiama gydymo įstaigų informacinėse lentose, įstaigų interneto svetainėse.

Taip pat šios informacijos galima pasiteirauti įstaigos registratūros darbuotojų. Tačiau bene patogiausia sužinoti, kurios gydymo įstaigos visos Lietuvos mastu turi sutartis su TLK ir dėl kokių konkrečių paslaugų teikimo, ligonių kasų interneto svetainės interaktyvioje paieškoje.

Šeimos gydytojas, siųsdamas pacientą konsultacijos pas gydytoją specialistą, negali siuntime nurodyti konkrečios gydymo įstaigos, kur turi būti suteikta reikiama konsultacija. Tačiau išduodamas siuntimą, jis turi suteikti informaciją apie ne mažiau kaip 3 gydymo įstaigas, kuriose teikiamos atitinkamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos.

Pacientas gali pats laisvai pasirinkti, kurioje gydymo įstaigoje pageidauja gauti jam reikalingą sveikatos priežiūros paslaugą. Kad ji būtų suteikta nemokamai, kaip jau minėta, svarbu, kad pasirinkta įstaiga turėtų sutartį su TLK dėl šios paslaugos teikimo.

Atkreipiame dėmesį, kad gydytojo specialisto konsultacija laikomas paciento apsilankymas pas gydytoją specialistą turint siuntimą dėl konkrečios priežasties, kurio metu pagal gydytojo specialisto kompetenciją atliekami visi pacientui būtini tiriamieji ir gydomieji veiksmai ir raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui.

Taigi tyrimai yra sudėtinė gydytojo konsultacijos dalis.

- Kada už paslaugas pacientams gali tekti susimokėti papildomai?

- Už paslaugas gali tekti susimokėti šiais atvejais: jei pacientas, neturėdamas šeimos gydytojo siuntimo, pageidauja gauti gydytojo specialisto konsultaciją (siuntimo nereikia kreipiantis į gydytoją dermatovenerologą); jei pacientą konsultuotis pas gydytoją specialistą siunčia gydytojas, dirbantis gydymo įstaigoje, nesudariusioje sutarties su TLK; jei pacientas nenori registruotis į bendrą eilę ir pageidauja gauti paslaugas skubos tvarka; jei pacientas, turintis teisę į nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas, savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, jis sumoka šių paslaugų ar procedūrų kainą; jei teikiamos mokamos paslaugos, įrašytos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą (akupunktūra, kosmetinės chirurgijos ar kosmetologijos procedūros, sveikatos tikrinimas vairuotojo pažymėjimui gauti ir kt.).

Taip pat gali tekti sumokėti už papildomus laboratorinius tyrimus, jeigu jų paskyrimas ir atlikimas viršija gydytojo, į kurį kreipiamasi kompetenciją, bet pacientas pageidauja juos atlikti šioje įstaigoje (tarkime, šeimos gydytojas gali atlikti tik jo kompetencijos tyrimus, pavyzdžiui, vieną skydliaukės funkcijos tyrimą, o jeigu reikalingas platesnis ištyrimas - turėtų siųsti gydytojui endokrinologui. Tačiau pacientas nori būti ištirtas čia ir dabar.).

Už paslaugas gali tekti primokėti, jei pacientas savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras.

Tada mokamas skirtumas tarp faktinės jų kainos ir PSDF lėšomis apmokamos kainos.

Dar kartą pabrėžiame, kad gydymo įstaiga, teikianti mokamas paslaugas, privalo parengti tvarką, kurioje būtų nurodyti konkretūs šių paslaugų teikimo pagrindai ir kainos, taip pat užtikrinti, kad pacientai galėtų su šia tvarka susipažinti.

Prieš teikiant mokamą paslaugą, pacientas turi būti supažindinamas ir su galimybe gauti tokią paslaugą nemokamai, išskyrus tuos atvejus, kai šios paslaugos yra mokamų paslaugų sąraše.

- Kaip elgtis, jeigu pacientas įtaria, kad jam paslauga turėjo būti suteikta nemokamai, tačiau teko sumokėti?

- Pirmiausia, raštu reikia kreiptis į gydymo įstaigos, kurioje pacientas buvo aptarnaujamas, administraciją.

Jei įstaigos pateiktas atsakymas ar priimtas sprendimas netenkina, su gydymo įstaigos atsakymu gyventojas turi teisę kreiptis į TLK pagal gyvenamąją vietą. Kreiptis reikėtų raštu bei pateikti dokumentų, pagrindžiančių nurodytą galimai neteisėtą veiksmą, kopijas.

respublika.lt

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder