Indijos vandenynas.

Padidėjęs druskos kiekis vandenyne galėjo prisidėti prie paskutinio ledynmečio pabaigos

Prieš 15 000 metų pasikeitus srovėms ir nukritus vandens lygiui, Indijos vandenyne „užstrigo“ itin sūrus vanduo, kuris vėliau išsiveržė į Atlanto vandenyną.

Mokslininkai nustatė, kad tai galėjo prisidėti prie iš paskutinio ledynmečio pabaigos.

Pleistoceno epochos pabaigoje (nuo 2,6 mln. iki 11 700 metų) varomos vėjų ir srovių kaitos, sūrios srovės vingiavo aplink Afrikos viršūnę, šis procesas žinomas kaip Agulho nuotėkis, jis susilieja su Golfo srove Šiaurės Atlante. Pasak mokslininkų, didžiulis druskos kiekio pasikeitimas greičiausiai sukėlė pokyčius vandenyno cirkuliacijos sistemose, kurios padeda reguliuoti klimatą.

Mokslininkai jau žinojo, kad pasibaigus paskutiniam ledynmečiui įvyko reikšmingų vandenynų srovių ir druskingumo pokyčių, tačiau iki šiol nebuvo tikri, kaip tai įvyko. „Prieš daugiau nei dešimt metų sužinojome, kad pasibaigus ledynmečiui Atlanto vandenyno srovės sukėlė didžiulį impulsą, o tai padėjo įvesti šiltesnes tarpledynines sąlygas“, – sakė Velso Kardifo universiteto žemės mokslų profesorius Steve'as Barkeris Tyrime dalyvavęs.

„Mūsų naujas tyrimas rodo, kad druskos, dėl kurių šios srovės tapo tokios tankios ir galingos, atkeliavo iš daugiau nei 10 000 kilometrų Indijos vandenyno. Tiksliau, tyrėjai atsekė, jog jos kilusios iš Indonezijos salyno“.

Naujajame tyrime, paskelbtame žurnale „Nature“, mokslininkai aprašo, kaip jūros lygio kritimas ledynmečiu per pastaruosius 1,2 milijono metų lėmė didžiulį druskos koncentracijos padidėjimą Indijos vandenyne. Šalta temperatūra „užrakino“ tiek daug vandens iš vandenynų į milžiniškus ledo sluoksnius, kad jūros lygis nukrito vidutiniškai 48 metrais, palyginti su jūros lygiu šiandien. Tai atidengė prie  Indonezijos salyno esančios jūros dugno dalis ir užkirto kelią į Indijos vandenyną iš Ramiojo vandenyno tekančioms srovėms.

„Karštoje subtropikų saulėje jūros vanduo garuoja ir tampa sūresnis“, – sako pagrindinė autorė Sophie Nuber, Taivano nacionalinio universiteto Geomokslų katedros klimato ir jūrų geochemikė. „Paprastai Indijos vandenyne druskos kiekį atskiedžia gėlesni vandenys, įtekantys iš Ramiojo vandenyno, tačiau ledynmečių metu ši srovė buvo nutraukta dėl jūros lygio kritimo, todėl druska galėjo kauptis neskiesta“.

Tyrėjai išanalizavo cheminius pirštų atspaudus, rastus mikroskopiniuose iškastiniuose lukštuose, žinomuose kaip foraminifera, siekdami stebėti jūros paviršiaus temperatūros ir druskingumo pokyčius per pastaruosius 1,2 mln. Jie išgręžė gręžinius giliavandenio purvo šerdyje vakarinėje Indijos vandenyno dalyje, prie šiaurinės kanalo tarp Mozambiko ir Madagaskaro dalies, per kurį vanduo būtų tekėjęs į Agulho nuotėkį.

Kriauklės atskleidė, kad druskos koncentracija Indijos vandenyne didėjo su kiekvienu ledynmečiu.

Vėjų ir srovių pokyčiai į Pietų Atlantą per Agulho nuotėkį nukreipė galingą itin sūraus vandens srovę. Naudodami klimato modelius mokslininkai nustatė, kad šis antplūdis galėjo turėti įtakos Atlanto vandenyno dienovidinio apsivertimo cirkuliacijai – vandenyno srovių sistemai, kuri cirkuliuoja Atlante, atnešdama šiltą vandenį į šiaurę ir vėsesnį vandenį į pietus. Remiantis JAV nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos Nacionaline vandenynų tarnyba, ši cirkuliacija atnešė šilumą įvairiose pasaulio dalyse ir galėjo pakankamai įkaitinti klimatą, kad pasibaigtų paskutinis ledyninis laikotarpis.

Išvada atskleidžia, kaip srovių ir druskingumo pokyčiai gali turėti didelį poveikį pasauliui susiduriant su klimato kaita. „Mūsų darbas parodo, kaip skirtingos klimato sistemos dalys yra stebėtinai tarpusavyje susijusios“, – pranešime teigė bendraautorius Jamesas Rae'as, Sent Andrews universiteto (Škotija) žemės mokslininkas. „Apyvartos ir druskingumo pokyčiai vienoje vandenyno dalyje gali turėti didžiulį poveikį kitoje planetos pusėje, todėl turime sustabdyti visuotinį atšilimą, kad išvengtume tolesnių šių kritinių cirkuliacijos sistemų sutrikimų“.
 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder