arbatos maišeliai

Amerikiečių tyrimas: arbatos maišeliai, maisto išsinešimo indeliai yra susiję su dideliu cheminių medžiagų kiekiu

Tyrėjai mano, kad tai pirmasis tyrimas, kurio metu buvo tiriama, kaip žmonių mityba yra susijusi su ilgalaikių cheminių medžiagų kiekiu kraujyje laikui bėgant.

Pasak mokslininkų iš JAV, tai, ką valgome ir kur valgome, gali turėti įtakos cheminių medžiagų kiekiui mūsų kraujyje.

Jie uždavė daugiau nei 700 žmonių iš dviejų grupių klausimų apie jų mitybą, įskaitant tai, kaip dažnai jie vartojo tam tikrus maisto produktus ir gėrimus, pavyzdžiui, tamsiai žalias daržoves, duoną, pieno kilmės sportinius gėrimus ir arbatą, ir ištyrė PFAS kiekį jų kraujyje.

Tyrėjai taip pat klausė, kaip dažnai jie valgo maistą, paruoštą namuose, greito maisto restorane ar ne greito maisto restorane. Jie naudojo šią informaciją, kad iškeltų hipotezę, kaip dažnai dalyviai liečiasi su maisto pakuotėmis, kurios yra dažnas PFAS šaltinis.

Kokie maisto produktai buvo susiję su didesniu cheminių medžiagų kiekiu?

Tyrimas parodė, kad vartojant daug arbatos, perdirbtos mėsos ir maisto, pagaminto ne namuose, laikui bėgant padidėjo PFAS kiekis organizme.

Tačiau kai kurie maisto produktai buvo susiję tik su didesniu PFAS lygiu, kai jie buvo ruošiami ne namuose. Žmonių, kurie valgė tokius maisto produktus kaip gruzdintos bulvytės ar restoranuose ruošiamos picos, kraujyje paprastai buvo padidėjęs chemikalų kiekis. 

Tyrėjai teigia, kad išvados rodo, kad pakuotė yra problema.

Pavyzdžiui, ryšys tarp arbatos ir didelio PFAS kiekio yra susijęs su arbatos maišeliais, apdorotais cheminėmis medžiagomis, nors tam patvirtinti reikia daugiau tyrimų. Perdirbta mėsa nestebina daugybe galimų užteršimo būdų gamybos procese.

„Mes pradedame pastebėti, kad net maistas, kuris yra gana sveikas, gali būti užterštas PFAS“, – sako Hailey Hampson, Kecko medicinos mokyklos Aplinkos sveikatos skyriaus doktorantė ir tyrimo pagrindinis autorius.

„Šios išvados pabrėžia būtinybę kitaip pažvelgti į tai, kas yra „sveikas“ maistas.

Grupė mano, kad tai pirmasis tyrimas, kurio metu tiriama, kaip žmonių mityba yra susijusi su cheminių medžiagų kiekiu jų kraujyje laikui bėgant.

„Žvelgiant į kelis laiko taškus gauname supratimą, kaip žmonių mitybos keitimas gali iš tikrųjų paveikti PFAS lygį“, – sako Jesse A. Goodrich, tyrimo vyresnysis autorius ir Kecko medicinos mokyklos populiacijos ir visuomenės sveikatos mokslų docentas.

Kodėl PFAS yra problema?

Yra žinoma, kad PFAS arba per- ir polifluoralkilo medžiagos kenkia mūsų sveikatai. Tyrimai parodė, kad jie gali sutrikdyti hormonų veiklą, susilpninti kaulus arba padidinti kai kurių ligų riziką. Jie taip pat siejami su vėžiu, apsigimimais, inkstų ligomis ir kitomis rimtomis sveikatos problemomis.

Jie žinomi kaip chemikalai, nes jie labai ilgai suyra ir gali būti neįtikėtinai sunku jų atsikratyti. Daugybė ankstesnių tyrimų buvo sutelkti į jų buvimą vandenyje, tačiau mokslininkai teigia, kad užterštas maistas tikriausiai kelia didžiausią grėsmę žmonių sveikatai.

Kai kurie iš didžiausių maisto užteršimo šaltinių yra įvyniokliai, kai kurie plastikai pakuotėse, pesticidai ir vanduo arba trąšos, užterštos PFAS, naudojamos auginant produktus.

Tyrimo autoriai teigia, kad tikslas nebūtinai yra nustatyti, kurie maisto produktai yra „sveiki“, o kurie ne, o išsiaiškinti, kuriuos maisto produktus gali reikėti daugiau tirti, kad būtų galima stebėti, iš kur atsiranda užterštumas.

Parengta pagal: www.euronews.com

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder