Jokių šansų, kad elektra pigs

(1)

Nors elektros kaina rinkoje beveik pasiekė tokias žemumas, kokios buvo prieš Rusijos pradėtą karą Ukrainoje, vartotojai už ją moka maždaug dvigubai brangiau nei mokėdavo prieš kelerius metus.

Deja, pasak ekspertų, tikėtis, kad ji vartotojams kainuos 14 centų už kilovatvalandę, kaip buvo, kai vienintelis tiekėjas buvo „Ignitis" - neverta. Ekspertai randa tam argumentų.

Nepaisant trijų iš rinkos jau pasitraukusių tiekėjų, elektros rinkos liberalizavimas - naudingas vartotojams, skaičiuoja Lietuvos energetikos agentūra (LEA). Agentūros vertinimu, tiekėjai siūlė mažesnius fiksuotos kainos planus nei visuomeninio tiekimo kaina.

„Norime pateikti ne emocijomis ar kitais pagrindais paremtą nuomonę apie liberalizavimą, o faktais grįstą vertinimą.

Mūsų atlikti skaičiavimai rodo, kad liberalizacija veikia, nes nuo antrojo etapo pradžios tie vartotojai, kurie rinkosi mažiausios fiksuotos kainos planus, mokėjo mažiau, nei visuomeninis tiekimas.

Tai vienas kriterijų, kuris parodo, kad liberalizacija veikia", - žurnalistams sakė laikinoji LEA direktorė Agnė Bagočiūtė.

Pasak jos, esant tik visuomeniniam tiekimui, vartotojai neturėtų galimybių pasirinkti mažesnės elektros kainos tarifus, kuriuos siūlė nepriklausomi elektros tiekėjai.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nustatė prognozuojamą elektros energijos rinkos kainą 2024 metams, lygią 9,472 ct/kWh (beveik 3,5 karto mažesnę nei buvo nustatyta 2023 metams).

Taip pat tarnyba praneša nustačiusi prognozuojamą elektros energijos rinkos kainą 2024 metų pirmajam pusmečiui, lygią 9,753 ct/kWh (beveik 4 kartus mažesnę nei buvo nustatyta 2023 metų antrajam pusmečiui).

Prognozuojama elektros energijos rinkos kaina naudojama viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) biudžetui suformuoti bei apskaičiuoti visuomeninę elektros energijos kainą.

Galutinė elektros energijos kaina buitiniam vartotojui susideda iš: įsigijimo kainos; viešuosius interesus atitinkančių paslaugų kainos; sisteminių paslaugų kainos; perdavimo paslaugos kainos; skirstymo paslaugos vidutinės ir žemos įtampos tinklais kainos; tiekimo kainos; papildomos dedamosios prie skirstymo kainos.

Dar 2019-aisiais „Ignitis" standartinio plano vartotojams elektrą tiekdavo po maždaug 14 centų. O biržoje tuo metu elektros kilotvalandė kainuodavo po 8-10 centų.

Dabar kaina biržoje beveik tokia pati - vidutiniškai apie 11 centų. O ką gi siūlo nepriklausomi tiekėjai, kuriems leista ateiti į rinką, kad sumažintų kainas? Po 22-26 centus už kilovatvalandę ir daugiau.

Tad gal galima tikėtis, jog grįš sena gera kaina - 14 centų už kilovatvalandę? Juo labiau, kad, kaip minėta, VERT prognozuoja, jog kitąmet kilovatvalandė rinkoje nekainuos nė 10 centų. Tai yra, kaina bus tokia pati, kaip 2019-aisiais, kai „Ignitis" vartotojams elektrą tiekdavo po 14 centų.

„Ne, dabar beveik viskas yra tvarkoje. Kai jūs minite 2019-uosius, kai rinkoje elektros kaina buvo 8-10 centų, o „Ignitis" ją vartotojams tiekė už 14 centų... Bet dar kiek anksčiau rinkoje elektra kainuodavo 5-6 centus.

8-10 centų - tai jau buvo pabrangusi elektra, ir 14 centų kaina vartotojams ilgai nebeužsilaikė. Prie 10 centų pridėkite kitas sudedamąsias ir dar PVM - ir gausime 22 centus, ką ir siūlo nepriklausomi tiekėjai", - „Vakaro žinioms" sakė energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas.

Pasak profesoriaus, kai „Ignitis" buvo monopolininkas ir per mažai uždirbdavo vieną pusmetį, „tai kitam pusmečiui mums uždėdavo didesnę kainą".

„Niekada nepralošdavo. Gera buvo jam tada gyventi vienam, be konkurentų. Kaip ir dabar veikti dujų sektoriuje vienam - kiek paprašo, tiek ir mokame. O štai dėl elektros rinkos liberalizavimo...

Anksčiau buvau labai skeptiškas, nes viskas labai blogu metu vyko - kai kainos buvo sukilusios. Bet dabar matau, kad gal ir į gera išėjo. Kai „Ignitis" tebėra vienintelis dujų tiekėjas, mokame už dujas labai brangiai, nes jis visiems metams brangių dujų prisipirko.

O elektrikai jei brangiai prisipirktų - galėtume pas kitą išeiti. Tai ir yra privalumas", - reziumavo V.Jankauskas.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder