elektra

Elektra brangsta visiems, kai kam - labiausiai

(5)

Artimiausiomis dienomis Lietuvos namų ūkiai sulauks savo sąskaitų už sausį suvartotą elektros energiją. Deja, šįkart daugumai jos bus dar didesnės. O labiausiai neapsidžiaugs dalis vieno nepriklausomo tiekėjo klientų, nes nuo kovo jiems dar ir abonentinis mokestis įvedamas. Vienašališkai.

„Sąskaitų sulaukę vartotojai turėtų atkreipti dėmesį į nepriklausomam tiekėjui mokamą kainą už pačią elektrą ir valstybės reguliuojamą dalį.

Kadangi nuo sausio 1 dienos didėjo valstybės reguliuojamos elektros kainos dedamosios, tai atsispindės ir bendroje mokėjimo sumoje", - sako „Elektrum Lietuva" produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas.

Jo teigimu, skaičiuojama, jog elektros kaina dėl valstybės reguliuojamos dalies didėjimo kils apie 2-3 centus už kilovatvalandę. Vidutiniškai vartojančiam būstui tai maždaug 6 eurais daugiau per mėnesį.

Pasak M.Kavaliausko, tokio sąskaitos padidėjimo išvengs nebent tie vartotojai, kurie dar pernai sureagavo į laukiančius pokyčius ir persižiūrėjo turimas elektros sutartis - pasirinkę palankesnes tiekimo kainas, gyventojai esą galėjo minimizuoti valstybės reguliuojamos kainų dalies didinimą.

Energetikos ekspertas priminė, kad gaunamose sąskaitose vartotojai gauna dviejų tipų informaciją. Pirmiausia, išskirta viena ar kelios eilutės už suvartotą elektros energijos kiekį: „Tai yra nepriklausomam tiekėjui mokama kaina. Atsižvelgiant į vartotojo pasirinktą planą, gali būti fiksuotas tarifas arba kisti priklausomai nuo kainos biržoje".

Antroji sąskaitos dalis, pasak „Elektrum Lietuva" atstovo, yra valstybės reguliuojamos dedamosios. Didžiąją dalį šios kainos sudaro persiuntimo mokestis. Taip pat įtraukiamas skirstymo mokestis ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų dedamoji.

„Šie kainų dydžiai yra tvirtinami Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) ir dabar sudaro apie 40 proc. bendros elektros sąskaitos.

Šios dedamosios yra vienodos visiems vartotojams, neatsižvelgiant į tai, kokį nepriklausomą tiekėją pasirinko. Be to, yra perskaičiuojamos du kartus per metus", - pasakoja M.Kavaliauskas.

O štai nepriklausomas elektros tiekėjas „Enefit" nuo kovo įveda abonentinį mokestį. Bendrovės klientams - ir neterminuotų sutarčių turėtojams, ir tiems, kas sudarys terminuotas naujas sutartis - nuo kovo teks papildomai kas mėnesį mokėti 2 eurus.

„Enefit" vadovas Vytenis Koryzna LRT radijui pareiškė, kad taip norima suvienodinti kainodarą.

„Abonentinį mokestį pradėjome taikyti nuo praėjusių metų spalio, tiek su birža susietoms sutartims, tiek ir fiksuotoms, o nuo kovo visi klientai, kurie iki šiol buvo pasirašę kintamos kainos sutartis, jiems bus pritaikytas ir dviejų eurų mokestis", - LRT sakė V.Koryzna.

Kiti du tiekėjai abonentinio mokesčio neįvedę.

Kol kas. Beje, anot energetikos viceministrės Ingos Žilienės, įstatymai fiksuotų mokesčių nedraudžia, toks įkainių nustatymas - viena iš konkurencinių priemonių.

Paskambinus „Enefit" konsultacijų telefonu „Vakaro žinioms" buvo išaiškinta, kad seniems klientams abonentinis mokestis nebus taikomas tuo atveju, jei buvo pasirinktas fiksuotos kainos terminuotas planas.

Tačiau kai baigsis sutartys, jas pratęsiant arba pasirašant naujas abonentinio mokesčio veikiausiai nepavyks išvengti.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder