„Starlink” interneto terminalai aktyviai parduodami juodojoje rinkoje

Remiantis „Bloomberg” tyrimu, prieiga prie plačiajuosčio interneto iš „Starlink” palydovų galima šalyse, kurios nėra pasirašiusios atitinkamos sutarties su amerikiečių milijardieriaus Elono Musko bendrove „SpaceX”.

Agentūros duomenimis, „Starlink” terminalai aktyviai parduodami juodojoje rinkoje.

„Bloomberg” teigia atskleidusi daugybę neteisėtos prekybos „Starlink” interneto terminalais ir jų aktyvavimo pavyzdžių visame pasaulyje. Visų pirma, Jemeno vyriausybės pareigūnas agentūrai sakė, kad šalyje plačiai naudojamas šios sistemos internetas.

Jo teigimu, pilietiniame kare kovojančios grupuotės, įskaitant husių judėjimą, mieliau naudojasi „Starlink” verslo ir asmeniniams ryšiams, o ne lėtu ir cenzūruojamu valstybiniu internetu.

Pasak „Bloomberg”, „Starlink” palydovų internetu nelegaliai galima naudotis ir Venesueloje.

Vakarų diplomatai agentūrai „Bloomberg” sakė, kad „Starlink” internetu logistikos reikmėms naudojasi Sudano sukarinta organizacija „Greitojo reagavimo pajėgos” (RSF), kuri nuo 2023 m. pavasario kovoja su Sudano vyriausybės pajėgomis.

Agentūros pašnekovai teigė, kad RSF nariai ir Sudano verslininkai kontrabanda gabena „Starlink” terminalus į Darfūro regioną vakarų Sudane.

Tam jie naudojasi slaptu tinklu, kai įrenginiai registruojami Dubajuje, po to sraigtasparniu nuskraidinami į Ugandą ir tik tada sausuma gabenami į Sudaną.

„Bloomberg” duomenimis, „Starlink” paslaugomis aktyviai naudojasi Pietų Sudano ir Centrinės Afrikos Respublikos aukso kasėjai.

Jie gavo prieigą prie šios įrangos dar prieš prasidedant Sudano pilietiniam karui per prekybininkus iš Sudano Njalos miesto.

„Prasidėjus karui Darfūre, daugelis žmonių atsivežė „Starlink” įrenginius ir naudoja juos interneto verslui. Žmonės moka nuo 2 iki 3 dolerių už valandą, taigi tai labai geras verslas”, – agentūrai sakė vienas iš tokių prekiautojų, vardu Harunas Mohamedas.

Neįvardytas prekiautojas agentūrai sakė, kad „Starlink” sistema taip pat naudojama Kazachstane. Jo teigimu, vyriausybės priemonės, kuriomis siekiama kovoti su nelegaliais terminalais šalyje, tik padidino kainas juodojoje rinkoje. Prieš įvedant apribojimus, „Starlink” rinkinių buvo galima įsigyti per vietinę pašto tarnybą, sakė jis.

Kita šalis, kurioje „Starlink” palydovinį internetą galima įsigyti nelegaliais kanalais, yra Pietų Afrika, praneša „Bloomberg”.

Teigiama, kad Pietų Afrikos grupėse socialiniame tinkle „Facebook” galima rasti paslaugų teikėjų, kurie siūlo įsigyti ir aktyvuoti įrangą Mozambike, kur ji yra licencijuota, o tada pristatyti juos per sieną vietos klientams.

Sistemos naudotojų skaičius Pietų Afrikoje pasiekė tokį mastą, kad šalies valdžios institucijos 2023 m. lapkričio 28 d. turėjo paskelbti pareiškimą, kuriame pabrėžė, kad naudojimasis „Starlink” yra neteisėtas. Panašius pareiškimus paskelbė Zimbabvės ir Ganos valdžios institucijos, teigė agentūra.

2022 m. prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje, „SpaceX” paskelbė, kad suteikė Ukrainai tūkstančius „Starlink” terminalų nemokamai, taip pat tiekimų, už kuriuos sumokėjo JAV kariuomenė arba Ukrainos savanoriai.

2024 m. vasarį leidinys „Defence One”, remdamasis Ukrainos šaltiniais, rašė, kad Rusijos kariai naudojasi „Starlink” ryšio paslaugomis. Pasak jų, jis naudojamas visoje kovinių operacijų teritorijoje.

Kovo pradžioje laikraštis „The Washington Post” pranešė, kad JAV Atstovų rūmų demokratai pradėjo tyrimą prieš bendrovę „SpaceX” dėl Rusijos neteisėto „Starlink” terminalų naudojimo, karo Ukrainoje metu.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder