Karas Ukrainoje: Rusai skleidžia klastotes apie įtvirtinimų trūkumą Charkovo srityje

Karas Ukrainoje. 2022-ųjų vasario 24 d. Rusija, neapsiribojusi Donecko ir Luhansko liaudies respublikų įsteigimu ir Krymo aneksija, užpuolė Ukrainą. Sekite naujausių įvykių kroniką kartu su didžiausiu Vakarų Lietuvoje naujienų portalu VE.lt.

Atnaujinta 21:45 val.

Rusai skleidžia klastotes apie įtvirtinimų trūkumą Charkovo srityje

Rusai toliau bando užpildyti Ukrainos informacinę erdvę savo propaganda. Pareiškimai, kad Charkovo srityje nėra įtvirtinimų, taip pat yra jų darbas. Tokią nuomonę išsakė prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Serhijus Leščenka per brifingą.

Pasak jo, dėl melagingų pasakojimų skleidimo Charkovo sritis ir srities centras tampa „lengvu grobiu“ okupacinei kariuomenei. Be to, priešas bando kaltinti korupciją dėl to, kad gynybinės linijos rytuose „nebuvo pastatytos“. Esą tai leido praturtėti daugeliui Ukrainos pareigūnų.

„Apie tai praneša daugybė Rusijos "Telegram" kanalų ir kitų žiniasklaidos priemonių. Visa tai turi labai aiškų tikslą. Pirma, pasėti paniką, antra, sužlugdyti Ukrainos karinę vadovybę su vietos administracijomis, su Ukrainos politine valdžia, taip pat pasėti nusivylimą dėl Ukrainos gebėjimo ginti savo teritoriją Vakarų partnerių akyse", - sakė Sergejus Leščenka.

Prezidento kanceliarijos atstovas pridūrė, kad visos kalbos apie tariamą įtvirtinimų trūkumą Charkovo srityje yra manipuliacijos. 

Charkovo prieigose, kaip ir kitose pasienio ar pasienio gyvenvietėse, yra ešeloninė sistema, kurią sudaro keletas gynybinių įtvirtinimų.

Kartu reikėtų atsižvelgti į tai, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos dabar bando pulti vadinamąją „pilkąją zoną“. Įtvirtinimų nebuvimas joje aiškinamas tuo, kad rusai yra per arti ir gali smogti bet kuriuo metu.

„Kiekvienas tos žemės metras yra intensyviai apšaudomas rusų artilerijos ir pastatyti ten bet kokius statinius buvo neįmanoma nei dabar, nei prieš metus, nei prieš dvejus metus.

 Tos linijos, kurios yra pastatytos, statomos toliau ir yra Ukrainos gynybos riba", - reziumavo Sergejus Leščenka.

Ekrano nuotr.

Prarado viską per vieną dieną. Kas nutiko fronte

Ukrainos 79-osios desantininkų šturmo brigados kariai prie Novomichailivkos sunaikino 11 rusų technikos vienetų.

Kelias dienas skyrę žaizdų išsilaižymui, Novomichailivkos apylinkėse rusai vėl surengė didelį šturmą, į kurį metė net 17 šarvuočių. Tačiau 79-osios desantininkų šturmo brigados kariai nekviestus svečius pasitiko ugnimi – sunaikino net 11 rusų mašinų.

Minos, dronai ir artilerija sustabdė rusų šturmą ir sukėlė jiems didžiulių nuostolių.

 Rusai vos viename puolime neteko 4 tankų, 6 pėstininkų kovos mašinų ir šarvuočių remonto ir evakuacijos mašinos. 

Likę keli šarvuočiai paspruko.

Ekrano nuotr.

Įtakingas leidinys prognozuoja: greitai šių rusų tankų nebeliks

Panašu, kad Rusijos kariuomenė tikisi, jog tankams dengti naudojami papildomi šarvai suteiks apsaugą nuo ukrainiečių dronų kamikadzių smūgių. Bepiločiai gabena nedidelius užtaisus, kurie negali prasiskverbti net pro storus priekinius tanko šarvus, todėl operatoriai juos nukreipia į labiau pažeidžiamas dalis – pavyzdžiui, stogą ir šonus.

Teoriškai „vėžlių“ masyvus metalinis skydas turėtų uždengti šias pažeidžiamas dalis ir padaryti dronus bejėgius, ypač jei po juo paslėpta ir elektroninės kovos įranga.

Tačiau tokių privirintų šarvų naudojimas turi didelių trūkumų: labai ribotas mūšio lauko vaizdas, dėl per didelio svorio tankas lėtėja, negalima pasukti karinės mašinos bokštelio ir dėl to apribojamos galimybės šaudyti.

„Vėžlių“ naudojimo praktika parodė, kad nepaisant papildomos apsaugos, jie išlieka pažeidžiami ir mūšio lauke yra sunaikinami. Be to, užfiksuotas bent vienas atvejis, kai tankas dėl įgulos riboto mūšio lauko matomumo pasiklydo.

Leidinys „The Economist“ pažymi, kad dronai kamikadzės iš tiesų tapo didele problema abiem kariaujančioms pusėms, tačiau tokie ant tankų montuojami šarvai yra „inžinerinė aklavietė“. Daug daugiau potencialo turi aktyvi apsaugos sistema „Iron Fist“.

Parengta pagal „Unian“.

V. Zelenskis: dujų infrastruktūra Ukrainos vakaruose tapo Rusijos taikiniu

Vienas iš Rusijos taikinių šiuo metu yra dujų infrastruktūra Ukrainos vakaruose. Rusijos laimėjimai ten sukels grėsmę Europos energetiniam saugumui.

Kaip praneša „Ukrinform“, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis tai pareiškė Lenkijos ministrui pirmininkui Donaldui Tuskui, kalbedamasis su juo telefonu.

„Vienas iš Rusijos taikinių dabar yra dujų infrastruktūra Vakarų Ukrainoje. Rusijos laimėjimai ten sukels grėsmę Europos energetiniam saugumui. Turime kartu rasti būdą, kaip tam pasipriešinti“, – sakė V. Zelenskis.

Pokalbio metu Ukrainos valstybės vadovas taip pat informavo D. Tuską apie kelionę į Charkivą ir situaciją ten. Jis pažymėjo, jog Ukrainai skubiai reikia oro gynybos priemonių, kad ji galėtų apginti Charkivą ir kitus regionus.

„Komandoms duotas nurodymas nedelsiant pradėti darbą prie Ukrainos ir Lenkijos saugumo sutarties teksto. Istorinių partnerių sutartis turi būti kuo ambicingesnė“, – pabrėžė prezidentas.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, nuo Rusijos sukelto plataus masto karo pradžios Lenkija jau suteikė Ukrainai karinės pagalbos už beveik 4 mlrd. dolerių.

Policija: Ukrainos miestelyje Rusija kaip „gyvąjį skydą“ laiko dešimtis žmonių

Ketvirtadienį Ukraina apkaltino Rusiją pasienio miestelyje Vovčianske pagrobus dešimtis civilių ir naudojant juos kaip „gyvąjį skydą“, Maskvai ten pradėjus naują puolimą.

„Jų yra nuo 35 iki 40. Rusai laiko juos vienoje vietoje ir iš tikrųjų naudoja kaip gyvąjį skydą, nes netoliese yra jų vadovybės štabas“, – sakė Charkivo srities policijos tyrimų skyriaus viršininkas Serhijus Bolvinovas.

Ukrainos šiaurės rytinės Charkivo srities policijos tyrimų vadovas per televiziją sakė, kad rusai laiko nelaisvėje 35–40 žmonių ir juos tardo. „Neturime informacijos, ar tarp įkaitų yra vaikų. Palikti savo namų daugiausia nenorėjo vyresnio amžiaus žmonės“, – sakė jis.

Šių teiginių iš karto nebuvo įmanoma nepriklausomai patikrinti.

Per savaitę, kai Rusijos pajėgos netikėtai įsiveržė per sieną ir pradėjo pulti Vovčianską bei gretimus kaimus, Ukraina evakavo beveik 9 tūkst. žmonių.

Rusijos kareiviai kaltinami karo nusikaltimais ir civilių žudymu ir kitose Ukrainos teritorijose, kurias jie užgrobė ir kontroliavo nuo invazijos pradžios 2022 m. vasarį. Tų metų balandį Kyjivo priemiestyje Bučoje po mėnesį trukusios Rusijos pajėgų okupacijos buvo rasti dešimčių nužudytų civilių, kai kurie buvo surištomis rankomis, kūnai.

Žiniasklaida: Rusijos lėktuvai pastarosiomis dienomis Belgorodo srityje numetė tris aviacines bombas

Pastarosiomis dienomis Rusijos kariniai lėktuvai RF Belgorodo srityje numetė tris aviacines bombas FAB-500.

Kaip rašo „Ukrinform“, tai pranešė „Telegram“ kanalas ASTRA.

Jo duomenimis, viena bomba nukrito gegužės 15-osios popietę prie pat vandens parko Lazurnojės gyvenvietėje netoli Belgorodo. Dar viena aviacinė bomba buvo rasta netoli Krutoi Logo kaimo. Trečioji FAB buvo aptikta Zarečjės kaime. Visais atvejais žmonės nenukentėjo.

Kanalas pateikia pastarosiomis dienomis įvykusių panašių incidentų, susijusių su Rusijos karine aviacija, sąrašą. Gegužės 14-osios vakarą Voronežo srities Probuždenijės kaime iš Rusijos lėktuvo nukrito nenustatytas aviacinis šaudmuo. Gegužės 12-ąją Belgorodo srityje nukrito dvi Rusijos aviacinės bombos. Gegužės 10-11 dienomis Belgorodo srityje nukrito 5 aviacinės bombos. Gegužės 4-ąją Rusijos lėktuvas numetė FAB-500 ant Belgorodo, dėl to buvo sužeisti 7 žmonės, apgadintas 31 namas ir 10 automobilių. Rusijos valdžia nuslėpė šio įvykio priežastį.

Iš septynių Charkivo srities pafrontės bendruomenių jau evakuota apie 8800 žmonių

Iš septynių Charkivo srities pasienio gyvenviečių dėl aktyvių karo veiksmų jau evakuota apie 8800 žmonių.

Tai ketvirtadienį feisbuke pranešė Valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba, kuria remiasi „Ukrinform“.

„Valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba, Nacionalinė policija, savanoriai ir vietos bendruomenių atstovai iš apšaudymo į saugias vietas jau evakavo apie 8800 žmonių. Vadovaujant Charkivo srities karinei administracijai, evakuacija vyksta septyniose Charkivo, Čuhujivo ir Bohoduchivo rajonų bendruomenėse“, – rašoma pranešime.

Gelbėtojai gyventojus evakuoja šarvuotu lengvuoju automobiliu.

Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos darbuotojai dirba tarpiniuose evakuacijos punktuose, įrengtuose netoli aktyvių karo veiksmų rajonų, taip pat bendrajame evakuacijos punkte Charkive.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, Rusijos kariuomenė kasetiniais šaudmenimis smogė Vovčansko bendruomenės kaimui, buvo sužeisti penki žmonės.

Britų žvalgyba įžvelgia tikimybę, kad Ukrainos ekonomika 2024 m. išaugs maždaug 3 proc.

Praėjus dvejiems metams nuo Rusijos invazijos pradžios, Ukrainos ekonomika išlieka atspari ir yra tikėtina, kad 2024 m. bus užfiksuotas maždaug 3 proc. prilygstantis realus ekonomikos augimas.

Kaip praneša „Ukrinform“, taip teigiama tinkle „X“ paskelbtoje naujausioje Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerijos žvalgybos duomenų suvestinėje.

„Nepaisant Rusijos atakų prieš Ukrainos energetikos infrastruktūrą, tikėtina, kad 2024 m. realus Ukrainos ekonomikos augimas sieks maždaug 3 proc.“, – sakoma suvestinėje.

Pasak Tarptautinio valiutos fondo (TVF), taip pratęsiama atsigavimo karo metu tendencija – 2022 m. Ukrainos ekonomika susitraukė maždaug 29 proc., o 2023 m. buvo užfiksuotas realus 5 proc. augimas.

Ukrainos nacionalinis bankas (NBU) sumažino 2024 m. metinės infliacijos prognozę iki 8,2 proc., kai anksčiau buvo numatoma 8,6 proc. infliacija. 2024 m. kovą metinė infliacija Ukrainoje sumažėjo iki 3,2 proc. – taip buvo įvirtinta tolėjimo nuo aukščiausio taško, kuriame 2022 m. infliacija buvo didesnė nei 26 proc., tendencija. Nepaisant to, analitikai mano, kad 2024 m. pusėje infliacija tikriausiai padidės.

„Nuolatinis Ukrainos ekonomikos sąlygų gerėjimas beveik neabejotinai leido NBU laipsniškai mažinti bazinę palūkanų normą“, – pažymėjo JK gynybos ministerija.

2024 m. balandžio pabaigoje NBU sumažino bazinę palūkanų normą iki 13,5 proc. nuo 14,5 proc. lygio, nustatyto 2024 m. kovą. Aukščiausiame karo meto taške norma siekė 25 proc.

„Ukrinform“ primena, kad, anot TVF, Ukrainos ekonomika 2024 m. tikriausiai išaugs 3,2 proc., o 2025 m. – 6,5 proc.

„Rheihmetall“ planuoja statyti Ukrainoje oro gynybos sistemų gamyklą

Kompanijos „Rheinmetall“ generalinis direktorius Arminas Pappergeris pranešė apie planus statyti Ukrainoje dar vieną bendrą įmonę. Ji gamintų oro gynybos priemones.

Kaip rašo socialiniame tinkle X projekto „German Aid to Ukraine“ atstovai, kuriais remiasi „Ukrinform“, bendrovės vadovas tai pareiškė per metinį visuotinį susirinkimą.

Pažymima, kad prireiks mažiausiai metų ar dvejų, kol naujojoje įmonėje prasidės gamyba.

Leidinio „Welt“ žiniomis, „Rheinmetall“ generalinis direktorius taip pat pranešė, kad vokiečių gamybos tankų, nukentėjusių per karo veiksmus, techninės priežiūros cechas Lvive visu pajėgumu pradės dirbti gegužės-birželio mėnesiais.

Didžiausios Vokietijos ginklų gamybos kompanijos vadovas visuotiniame susirinkime kelis kartus pabrėžė: „Mes nepaliksime Ukrainos... Šie žmonės savo krauju kovoja už Europos laisvę“.

Anot jo, „Rheinmetall“ yra „didžiausia pramoninė Ukrainos rėmėja šiai šaliai ginantis nuo Rusijos agresijos“ ir investuoja į gamybos pajėgumų didinimą.

Kalbėdamas apie naujų amunicijos gamyklų ir kitų pajėgumų statybą, A. Pappergeris pažymėjo, kad 2023 metais už 1,2 mlrd. eurų įsigijus Ispanijos šaudmenų gamintoją „Expal“, dar 1,1 mlrd. eurų bus investuota į gamybos pajėgumų plėtrą.

Iki Rusijos sukelto plataus masto karo prieš Ukrainą koncernas per metus pagamindavo 70 tūkst. artilerijos sviedinių. Dabar planuojama padidinti gamybą iki 700 tūkst. sviedinių 2025 metais ir iki 1,1 mln. 2027 metais. Prie to turėtų prisidėti naujos gamyklos Vokietijoje, Ukrainoje ir Lietuvoje.

Kaip jau buvo pranešta, anksčiau A. Pappergeris pareiškė, kad „Rheinmetall“ planuoja šįmet patiekti Ukrainai šimtus tūkstančių sviedinių, taip pat ir toliašaudei artilerijai.

Koncernas taip pat turi planų kartu gaminti šarvuotąją techniką Ukrainos teritorijoje.

Per Rusijos apšaudymą sužeistas Ukrainos pasienio miestelio vadovas

Per Rusijos apšaudymą sužeistas Ukrainos pasienyje esančio Vovčiansko miestelio vadovas, ketvirtadienį pranešė regiono gubernatorius. Vovčianskas yra praėjusią savaitę Rusijos pajėgų pradėto naujo puolimo centre.

„Penki žmonės buvo sužeisti, du medikai, du vairuotojai ir Vovčiansko miesto karinės administracijos vadovas“, – sakė šiaurės rytinės Charkivo srities gubernatorius Olehas Syniehubovas.

Rusijos VRM paskelbė kai kurių užsienio šalių pareigūnų paiešką, tarp jų – ir Lietuvos miestų merai bei vicemerai

Rusija paskelbė buvusio Estijos policijos vadovo Elmaro Vaherio, buvusio Estijos užsienio reikalų ministro Urmo Reinsalu, taip pat kelių Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos pareigūnų paiešką, kadangi jiems iškeltos baudžiamosios bylos dėl paminklų sovietų kariams sunaikinimo ir sugadinimo.

Tai ketvirtadienį pranešė Rusijos naujienų agentūra TASS.

„Elmaras Vaheris. 1975. 01. 05. Ieškomas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį“, – rašoma Rusijos vidaus reikalų ministerijos paieškos duomenų bazėje. Panaši kortelė skirta ir buvusiam Estijos URM vadovui U. Reinsalu.

Į šį sąrašą taip pat įtraukti Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir vicemeras Saulius Simė, Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas ir vicemerė Loreta Masiliūnienė, Latvijos Saeimos narys Janis Vitenbergas, Lenkijos Malborko miesto meras Marekasw Charzewskis ir buvęs Bžego miesto meras Jerzy`is Wrębiakas.

Kaip rašo TASS, „prasidėjus specialiajai operacijai Ukrainoje, Vakarų šalyse padažnėjo vandalizmo atvejų prieš paminklus ir memorialus, skirtus Antrojo pasaulinio karo metais žuvusiems sovietų kariams“.

Rusijos užsienio reikalų ministerija ne kartą „reiškė pasipiktinimą“ Baltijos šalims ir Lenkijai dėl sovietinių paminklų demontavimo.

„The New York Times“: Rusija atvėrė naują frontą, Ukrainos laukia sunkūs metai

Praėjusią savaitę Rusija atidarė naują invazijos į Ukrainą frontą ir pradėjo puolimą Charkovo regione. Rusijos kariai greitai pasistūmėjo kelis kilometrus į priekį ir atkovojo kelis kaimus. Jos dar nepasiekė pagrindinės gynybos linijos į rytus nuo miesto, kurią laiko patyrusios brigados, tačiau padėtis yra rimta.

Kaip rašoma laikraštyje „The New York Times“, iškėlusi grėsmę Charkovui, Rusija tikisi, kad atverdama frontą, ji konsoliduos Ukrainos išteklius regione. Neatidėliotinas Ukrainos prioritetas – stabilizuoti fronto liniją ir užkirsti kelią dideliam Rusijos proveržiui. Tačiau Kijevas susiduria su daugybe iššūkių. Nepaisant neseniai Kongrese priimto gelbėjimo įstatymo projekto, kuriuo Kijevui atlaisvinta milijardinė pagalba, padėtis gali pablogėti.

Rusijos tikslas – ne užimti Charkovą, bet kelti jam grėsmę, artėjant prie miesto ir puolant jį artilerija. Ukrainos pajėgos ir taip yra palyginti silpnos; Ukrainos rezervų ir geresnių dalinių pritraukimas Charkovo gynybai susilpnina pozicijas kitose fronto linijos dalyse. Rusija ir toliau daugiausia dėmesio skiria likusios Donecko srities dalies užėmimui, siekdama užimti pagrindinius tranzito mazgus ir gyventojų centrus.

Pastarosiomis dienomis kai kurie Ukrainos daliniai persidislokavo iš Donecko į Charkovą, o Ukraina, atrodo, siunčia atskirus batalionus kitoms fronto dalims sustiprinti. Ukrainos pajėgos Donecko regione rizikuoja tapti dar labiau pažeidžiamos, jei Rusija ten perkels savo rezervus.

Rusijos pajėgos taip pat daro spaudimą netoli Kupjansko, į rytus nuo Charkovo ir į pietus nuo Zaporožės. Gali būti įsiveržimų palei sieną Sumų ir Černigovo srityse.

Rusai apšaudė Beryslavo rajoną – vienas žmogus žuvo, keturi sužeisti

Rusams apšaudant vieną iš Chersono srities Beryslavo rajono gyvenviečių, vienas žmogus žuvo, o dar keturi vietos gyventojai buvo sužeisti.

Tai „Telegram“ kanale pranešė Chersono srities prokuratūra, kuria remiasi „Ukrinform“.

„Apšaudant vieną iš Chersono srities gyvenviečių, vienas žmogus žuvo, keturi buvo sužeisti – pradėtas tyrimas“, – rašoma pranešime.

Pažymima, kad gegužės 16 d., apie 11 val. 10 min.., Rusijos kariuomenė apšaudė vieną iš gyvenviečių Beryslavo rajone. Dėl sviedinių sprogimų vienas žmogus žuvo, dar keturi vietos gyventojai buvo sužeisti, trys iš jų nugabenti į ligoninę.

Be to, apgadinti gyvenamieji namai ir transporto priemonės.

Beryslavo apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimo, susijusio su tyčiniu nužudymu (Ukrainos baudžiamojo kodekso 438 straipsnio 2 dalis).

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, gegužės 15 d. Chersono srityje per apšaudymus nukentėjo 12 daugiaaukščių ir 11 privačių gyvenamųjų namų, medicinos įstaiga, vaikų darželis, asmeniniai automobiliai, o 19 žmonių buvo sužeista.

Rusai apšaudė Donecko srities Mychailivkos gyvenvietę – sužeisti penki žmonės

Donecko srityje rusams apšaudant Mychailivkos kaimą, buvo sužeisti penki žmonės, smogta vienos iš vietos įmonių teritorijai.

Tai feisbuke pranešė Donecko srities prokuratūra, kuria remiasi „Ukrinform“.

„2024 m. gegužės 6 d., 10 val. 45 min., Rusijos okupacinė kariuomenė tikriausiai iš kelių reaktyvinių salvinės ugnies sistemų „Smerč“ apšaudė Pokrovsko rajono Mychailivkos kaimą... Priešui užpuolus taikią gyvenvietę, buvo sužeisti penki civiliai – trys moterys ir du vyrai“, – rašoma pranešime.

Pažymima, kad nukentėjusiesiems teikiama kvalifikuota medicinos pagalba.

Prokuratūra patikslino, kad nuo okupantų rusų smūgių nukentėjo viena iš vietos įmonių. Sprogimai apgadino administracinį pastatą ir automobilį.

Prokurorai imasi visų įmanomų ir reikiamų priemonių Rusijos ginkluotųjų pajėgų atstovų įvykdytiems karo nusikaltimams dokumentuoti. Donecko srities prokuratūrai vadovaujant, atliekamas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimo (Ukrainos baudžiamojo kodekso 438 straipsnio 1 dalis).

Kaip anksčiau buvo pranešta, praėjusią parą, gegužės 15-ąją, Rusijos kariuomenė 2206 kartus apšaudė Donecko sritį, pataikymų užfiksuota šešiose gyvenvietėse.

Šiuo metu Donecko sritis turi ilgiausią fronto liniją – apie 300 km. Ukrainos valdžios kontroliuojamoje Donecko srities teritorijoje liko apie 514 tūkst. gyventojų.

Rusai tęsia Charkovo srities apšaudymą: Čuhujive žuvo dvi moterys

Charkovo srityje per rusų apšaudymą žuvo dvi moterys, dar keturios buvo sužeistos. Pradėti baudžiamieji procesai.

Tai ketvirtadienį „Telegram“ kanale pranešė Charkovo srities prokuratūra, kuria remiasi „Ukrinform“.

„Rusijos kariuomenė vėl apšaudė Charkovo sritį: dvi moterys žuvo, dar keturios buvo sužeistos“, – rašoma pranešime.

Pažymima, kad gegužės 16 d., apie 00 val. 20 min., Rusijos kariškiai raketomis smogė Čuhujivo miestui. Nukentėjo mažiausiai 10 gyvenamųjų namų, trys moterys patyrė ūminę reakciją į stresą.

Be to, 4 val. 35 min. okupantai rusai smogė aviacijos smūgį Iziumo rajono Borivkos bendruomenės Bohuslavkos kaimui. Apgadinti gyvenamieji namai. Ūminė reakcija į stresą taip pat pasireiškė 84 metų amžiaus vietos gyventojai.

Praėjusią parą, gegužės 15-ąją, per nuolatinius Vovčansko bendruomenės apšaudymus žuvo 87 metų amžiaus Hrafskės kaimo gyventoja ir 72 metų Vovčansko miesto gyventoja.

Charkovo srities Čuhujivo ir Iziumo apygardų prokuratūroms vadovaujant, pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl karo įstatymų ir papročių pažeidimo (Ukrainos baudžiamojo kodekso 438 str.).

Prokurorai ir policijos tyrėjai imasi visų reikiamų priemonių karo nusikaltimams dokumentuoti.

Kaip anksčiau pranešė „Ukrinform“, praėjusią parą Charkovo srityje buvo sužeista 13 žmonių, vienas žmogus žuvo.

VRM: šiaurinėje Vovčiansko dalyje rusai ima nelaisvėn ir šaudo vietinius gyventojus

Rusų okupantai šiaurinėje Vovčiansko dalyje ima nelaisvėn ir šaudo vietinius gyventojus, platformoje „Telegram“ pranešė vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenko.

Jo teigimu, šiaurinėje Vovčiansko dalyje, kur šiuo metu vyksta karo veiksmai ir, nepaisydama visų grėsmių ir priešo ugnies, Ukrainos nacionalinė policija iki pat šios dienos vykdė gyventojų evakuaciją, rusų kariai ima civilius nelaisvėn.

Žvalgybos duomenimis, mieste įsitvirtinti mėginantys rusų kariai nuo šiol nebeleidžia gyventojams evakuotis: vietoje to, jie ėmė grobti žmones ir varo juos į rūsius, pasakojo I. Klymenko.

Be to, anot ministro, pasirodė pranešimų, kad rusai pradėjo šaudyti civilius: vienam Vovčiansko gyventojui mėginus bėgti ir nepaklusus okupantų komandoms, rusai jį nušovė.

Charkovo regiono nacionalinės policijos tyrėjai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl karo taisyklių ir papročių pažeidimo, nurodė I. Klymenko.

Ministras pridūrė, kad, nepaisydamos intensyvių mūšių, nacionalinės policijos evakuacijos komandos tęsia darbą Vovčianske, mėgindamos evakuoti daugiau gyventojų.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas praneša, kad nuo šio ryto ukrainiečių daliniai Vovčiansko miesto rajone toliau rengė karines misijas, kontroliuodamos priešo ugnį ir kliudydamos rusų planams įsiskverbti gilyn į miestą ir įsitvirtinti jame.

Ankstyvą ketvirtadienio rytą Ukrainos bepiločiai orlaiviai smogė Rusijos gynybos įmonei Tuloje

Ankstyvą ketvirtadienio rytą Ukrainos gynybos žvalgybos bepiločiai lėktuvai smogė į Rusijos gynybos komplekso „Basalt“ gamybines patalpas Tuloje, praneša naujienų portalo „rbc.ua“ šaltiniai specialiosiose tarnybose.

„Basalt“ yra pagrindinė Rusijos gynybos įmonė, gaminanti ir tiekianti ginklus ir amuniciją kariuomenei, oro pajėgoms ir laivynui, rašo „rbc.ua“.

Ataką patvirtino ir ukrainiečių naujienų portalas UNIAN, cituodamas savo šaltinį Ukrainos specialiosiose tarnybose.

Rusijos propagandinė žiniasklaida, kurią cituoja „rbc.ua“ pažymi, kad naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Tulos regione veikė priešlėktuvinė gynyba. Okupantai tvirtino, neva buvo numušti du bepiločiai orlaiviai.

ISW: rusų kariai Charkovo regione pasistūmėjo ne daugiau nei aštuonis kilometrus į priekį

Rusų pajėgos Ukrainos šiauriniame Charkovo regione pasistūmėjo ne daugiau nei aštuonis kilometrus nuo sienos ir rodosi, kad šiuo metu deda visas pastangas „buferinei zonai“ sukurti, rašoma naujausiame Karo tyrimų instituto (ISW) straipsnyje.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad, Rusijos pajėgoms užėmus keletą sričių, kuriose, kaip nurodo Ukrainos pareigūnai, gynyba buvo silpnesnė, rusų puolimo šiauriniame Charkovo regione tempai toliau mažėja.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Ukrainos kariuomenės atstovai pareiškė, kad ukrainiečių pajėgoms pavyko dalinai stabilizuoti padėtį šiaurėje netoli sienos su Rusija esančiame Charkovo regione.

Ukrainos pajėgų „Chortycios“ grupuotės atstovas leitenantas pulkininkas Nazaras Vološynas nurodė, kad rusų pajėgos mėgina pasiekti taktinių pergalių netoli Lukyancių ir Vovčiansko, kad galėtų įsitvirtinti ir pulti toliau, tačiau ukrainiečių kontratakos ir artilerijos bei dronų smūgiai neleidžia jiems įsitvirtinti šiose srityse.

Charkovo regiono administracijos atstovai gegužės 15 d. paskelbė, kad dėl nuolatinio rusų artilerijos apšaudymo Ukrainos pajėgos negali įrengti įtvirtinimų trijų–penkių kilometrų atstumu nuo valstybių sienos Charkovo regione, o pirmoji ir antroji gynybinė linija buvo atitinkamai įrengta už maždaug 12–13 km ir 20 km nuo sienos.

ISW vertinimu, rusų pajėgos Charkovo regione šiuo metu yra pasistūmėjusios ne toliau nei per aštuonis kilometrus nuo valstybinės sienos.

„Nuo gegužės 10 d. Rusijos pajėgos taktinių pergalių šiauriniame Charkovo regione sugebėjo laimėti tose srityse, kuriose Ukrainos pajėgos tyčia nebuvo įrengusios tvirtų gynybinių linijų ir atrodo, kad šiuo metu daugiausiai dėmesio skiria „buferinei zonai“ įrengti, o ne skverbtis giliau į Charkovo regioną“, – rašoma straipsnyje.

ISW pastebėjo, kad Rusijoje dislokuotos rusų artilerijos pajėgos gali lengvai pasiekti netoli sienos esančias ukrainiečių gynybines pozicijas, o dėl Vakarų draudimo naudoti Vakarų šalių suteiktas ginklų sistemas pulti kitoje sienos pusėje esančias Rusijos teritorijas netoli sienos įrengtas Ukrainos gynybinės pozicijos galimai tampa „pažeidžiamos ir neapginamos“.

Pranešama, kad gegužės 15 d. vakare prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, jog Ukrainos gynybos pajėgoms pavyko dalinai stabilizuoti Charkovo regiono pasienio srityse.

Skelbia, kokią žalą Kryme padarė Rusijai: apgadino ir lėktuvus, ir oro gynybos sistemas

Nuo pirmadienio ukrainiečių pajėgos sėkmingai smūgiavo infrastruktūrai okupuotame Kryme. Per Belbeko aerodromo puolimą buvo apgadinti du naikintuvai MiG-31, oro gynybos sistema S-400 ir degalų bei tepalų sandėlis.

Anot naujienų portalo ASTRA, smūgių metu nukentėjo 15 okupantų.

Naktį iš antradienio į trečiadienį buvo atakuotas Sevastopolyje esantis Belbeko aerodromas – sunaikinti du naikintuvai-perėmėjai MiG-31, taip pat sudegė degalų ir tepalų sandėlis, socialiniame tinkle „Telegram“ rašo UNIAN.

Smūgio metu buvo sužeista 11 okupantų.

Trečiadienio ryte raketa pataikė į priešlėktuvinės gynybos sistemą S-400, buvusią netoli Višnevo kaimo – žuvo du rusų kareiviai, dar du buvo sužeisti.

Juodojoje ir Azovo jūroje rusų karo laivų šiuo metu nėra

Ketvirtadienį 7.30 val. ryto Juodojoje jūroje ir Azovo jūroje nebuvo nė vieno rusų karo laivo.

Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos karinis jūrų laivynas.

Viduržemio jūroje yra dislokuoti penki Rusijos karo laivai, vienas iš jų yra ginkluotas sparnuotosiomis raketomis „Kalibr“ ir vienu metu gali paleisti iki aštuonių raketų salvę.

Pranešama, kad ukrainiečių aktyvistai paviešino nuotraukų, kuriose matyti laikinai okupuoto Sevastopolio Kileno įlankoje remontuojami apgadinti rusų karo laivai.

AFP: Rusija per naują puolimą Ukrainoje užėmė 278 kv. kilometrus

Rusijos pajėgos Ukrainoje per savaitę nuo puolimo pradžios šiaurrytinėje Charkivo srityje ir šalies pietuose užėmė 278 kv. km plotą – tai didžiausias laimėjimas per pusantrų metų, rodo AFP skaičiavimai, atlikti remiantis Karo tyrimų instituto (ISW) duomenimis.

Gegužės 9–15 dienomis Rusijos kariuomenė Charkivo srityje užėmė 257 kv. km teritorijos, o kitose vietovėse – 21 kv. km; tai didžiausias Rusijos laimėjimas nuo 2022 metų gruodžio vidurio, kai Maskva, patyrusi nesėkmes Charkive ir šalies pietuose, vėl užėmė teritoriją Luhansko srityje.

Ukraina pranešė sustabdžiusi rusų „puolimą“ kai kuriose Charkovo regiono srityse

Ukrainos kariuomenė ketvirtadienį pranešė kai kuriuose šalies šiaurės rytinio Charkovo regiono srityse sustabdžiusi Maskvos gegužės 10 d. naujai pradėtą rusų puolimą.

„Padėtis Charkovo sektoriuje išlieka sudėtinga, tačiau dinamiškai kinta. Mūsų gynybos pajėgos padėtį dalinai stabilizavo. Priešų puolimas kai kuriose srityse ir vietovėse buvo sustabdytas“, – paaiškino kariuomenės atstovas.

Jo teigimu, rusų pajėgos „visada stengiasi sukurti sąlygas naujam puolimui“. Tuo pat metu jis pridūrė, kad Kijevo kariai „stengiasi stabilizuoti padėti, daryti žalos priešams ir neleisti jiems užimti teritorijų“.

Rusijos puolimas dviem frontais parodo, kaip smarkiai Ukrainos kariuomenei trūksta amunicijos ir gyvosios jėgos – būtent dėl šio trūkumo Kremliui ir pavyko užimti dalis Ukrainos teritorijos.

Xi Jinpingas ir V. Putinas sutaria, kad „Ukrainos konfliktui reikia politinio sprendimo“

Kinijos vadovas Xi Jinpingas ketvirtadienį po dvišalio susitikimo Pekine pareiškė, kad jis ir jo kolega iš Rusijos Vladimiras Putinas sutarė, jog karui Ukrainoje reikia „politinio sprendimo“.

„Abi šalys sutaria, kad politinis Ukrainos krizės sprendimas yra teisinga kryptis“, – sakė Xi žiniasklaidai kartu su V. Putinu bendroje spaudos konferencijoje, kurią transliavo Rusijos televizija.

V. Putinas savo ruožtu pareiškė, kad yra „dėkingas“ Pekinui už pastangas rasti konflikto Ukrainoje sprendimą.

Kalbėdamas toje pačioje spaudos konferencijoje jis sakė: „Informuosiu Kinijos Liaudies Respublikos prezidentą apie padėtį, susijusią su Ukrainos krize. Esame dėkingi savo draugams ir kolegoms kinams už iniciatyvas, kurias jie teikia šiai problemai spręsti.“

Taip pat V. Putinas kalbėjo apie tai, kad Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono uždaros karinės bei politinės sąjungos yra „žalingos“ ir „duoda priešingą rezultatą“.

„Būtina stengtis sukurti patikimą ir tinkamą saugumo architektūrą Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, kurioje nėra vietos uždariems kariniams ir politiniams aljansams. Manome, kad jie yra labai žalingi, o tokių aljansų kūrimas duoda priešingą rezultatą“, – sakė V. Putinas Pekine, kur lankosi su dviejų dienų valstybiniu vizitu.

Chersono srityje dėl rusų smūgių apgadinti 23 namai, sužeista 19 žmonių

Chersono srityje per pastarąją parą nuo priešo apšaudymų nukentėjo 12 daugiabučių namų ir 11 privačių pastatų, medicinos įstaiga, vaikų darželis ir civilių gyventojų automobiliai, taip pat sužeista 19 žmonių.

Apie tai „Telegrame“ pranešė Chersono srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas.

Pasak O. Prokudino, vakar buvo apšaudytos Mychailivka, Antonivka ir Stanislavas. Priešas taip pat atakavo Chersoną aviacinėmis bombomis.

„Rusijos kariuomenė smogė regiono gyvenviečių rajonams. Buvo apgadinta 12 daugiaaukščių pastatų ir 11 privačių namų. Buvo pataikyta į švietimo ir medicinos įstaigas, įskaitant vaikų darželį ir administracinį pastatą. Buvo apgadintas ūkinis pastatas ir devyni privatūs automobiliai“, – rašė regiono gubernatorius.

Kaip pranešama, trečiadienį per oro antskrydį Chersone buvo sužeista 19 žmonių.

Per Rusijos išpuolį žuvo du Ukrainos geležinkelių darbuotojai

Gegužės 15 d. per Rusijos apšaudymą Dniepropetrovsko srityje, apšaudant civilinę geležinkelio infrastruktūrą, žuvo Ukrainos geležinkelių (Ukrzaliznycia) geležinkelio inspektorius ir remontininkas, pranešė „Ukrzaliznycia“.

Rusija Ukrainoje per pastarąją parą prarado dar 1 520 karių

Skaičiuojama, kad nuo 2022 m. vasario 24 d. Ukrainoje sunaikinta arba išvesta iš rikiuotės iš viso 488 460 rusų okupantų, iš jų 1 520 – vien per pastarąją parą.

Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Be to, Ukrainos gynėjai sunaikino 7 529 priešo tankus (+19 per pastarąją parą), 14 538 šarvuotąsias kovos mašinas (+30), 12 565 artilerijos sistemas (+27), 1 070 raketų paleidimo sistemų, 798 oro gynybos sistemas, 351 karo lėktuvą, 325 sraigtasparnius, 2 200 sparnuotųjų raketų (+1), 26 karo laivus / katerius, 1 povandeninį laivą, 17 048 transporto priemones (+93), 2 062 specialiosios įrangos vienetus (+1).

Duomenys apie priešų nuostolius nuolat tikslinami.

Pranešama, kad Donecko regionas tebėra pagrindine rusų puolimo kryptimi, tuo tarpu dar viena priešų karių grupuotė mėgina nusilpninti ukrainiečių gynybines pozicijas, puldama Charkivo regiono šiaurinėje dalyje.

„Reuters“: Suomija planuoja pasitelkti rezervistus patruliuoti pasienyje su Rusija

Suomija planuoja pakeisti šaukimo į kariuomenę taisykles ir leisti rezervistams patruliuoti pasienyje su Rusija, jei staiga kiltų migrantų banga, gegužės 15 d. pranešė „Reuters“.

V.Zelenskis: Charkivo fronto linija iš dalies stabilizuota

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad padėtis Charkivo srityje, kurią gausiai atakuoja Rusijos kariuomenė, iš dalies stabilizavosi.

„Okupantas, įsiveržęs į Charkivo sritį, bus sunaikintas visomis turimomis priemonėmis, – sakė V. Zelenskis trečiadienį vakare transliuotame vaizdo pranešime. – Artilerija, dronai ir mūsų pėstininkai veikia gana tiksliai.“

Padėtis Charkovo srityje yra itin įtempta dėl pastarosiomis savaitėmis Rusijos pasiektų teritorinių laimėjimų. Ukrainos generalinis štabas pranešė, kad vyko intensyvūs mūšiai. Vis dėlto Vakarų kariniai ekspertai dabar taip pat pastebi, kad rusų atako sulėtėjo.

Savo vaizdo pranešime V. Zelenskis sakė, kad Kyjivo kariuomenės gynybiniai veiksmai tęsiasi, ypač Vovčansko mieste netoli Rusijos sienos.

Tuo pat metu ginkluotosios pajėgos sutelkė dėmesį ir į kitus sektorius, įskaitant Kupjansko miestą Charkivo srityje ir aplink Pokrovsko miestą Donecko srityje.

Ukrainos prezidentas dar kartą pabrėžė, kad Ukraina turi turėti visas reikiamas priemones priešui atremti.

„Pasaulis turi jėgų, turi ginklų, turi galimybių priversti Rusiją sudaryti taiką – teisingą taiką“, – tęsė V. Zelenskis. Reikia padaryti viską, kad Rusijos puolimas ir Maskvos bandymas eskaluoti karą žlugtų.

Savo vaizdo kreipimesi V. Zelenskis taip pat užsiminė apie naujas dideles oro atakas prieš Ukrainos teritorijas. Valdžios institucijų duomenimis, per sprogdinimą Chersone pietų Ukrainoje buvo sužeista apie 20 žmonių.

V. Putinas atvyko į Pekiną

Kinijos vadovas Xi Jinpingas ketvirtadienį Pekine priėmė atvykusį Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, parodė Kinijos valstybinė televizija.

Xi sveikino V. Putiną per iškilmingą sutikimo ceremoniją šalia Pekino centrinės Didžiosios liaudies salės, ją rodė valstybinis transliuotojas CCTV.

Tai pirmoji V. Putino kelionė į užsienį nuo jo perrinkimo kovo mėnesį ir antroji per kiek daugiau nei šešis mėnesius – į Kiniją, kuri dabar yra ekonominis Rusijos gelbėjimosi ratas, nes Vakarai jai įvedė beprecedentes sankcijas dėl karo Ukrainoje.

Per ceremoniją, kuria prasidėjo V. Putino dviejų dienų vizitas, skambėjo abiejų šalių himnai ir karinės melodijos. Per šį susitikimą, kaip tikimasi, abi šalys toliau gilins savo „beribę partnerystę“.

prieš 1 d. 15 val. 37 min.

Degė rusų Belbeko karinis aerodromas, sprogimai pasigirdo ir kitose okupuotose vietose

Naktį į ketvirtadienį Rusijos kontroliuojamose teritorijose griaudėjo sprogimai, skelbia „Kyiv Independent“. Keletas situaciją stebinčių ir apie tai pranešančių „Telegram“ kanalų nurodė, kad liepsnos siautėjo nuo Sevastopolio į šiaurės vakarus esančiame kariniame Belbeko aerodrome. Sprogimai buvo girdėti ir pačiame Sevastopolyje, Simferopolyje, Džankojuje ir Hvardijiske.

„Crimean Wind“ tinklo „Telegram“ kanalas skelbė, kad Belbeko aerodrome po atakos užsiliepsnojo degalų saugykla.

Kiek anksčiau pačiame mieste buvo girdimi sprogimai, o ugnis pasirodė ir netoli Belbeko karinio aerodromo, rusiškame „Astra“ kanale skelbė vietos gyventojai.

Rusijos statytinis Sevastopolio vadovas Michailas Razvožajevas tikino, kad infrastruktūrai nepadaryta jokia žala.

Po atakų Rusijos gynybos ministerija ėmė tikinti, kad per naktį buvo perimtos 5 JAV Ukrainai suteiktos ATACMS raketos, tačiau šios informacijos patikrinti neįmanoma.

Kaip nurodė „Kyiv Independent“, Rusija reguliariai tikina, kad numušė Ukrainos raketas ir dronus, o šie nepadarė jokios žalos, tačiau visuomet pasirodo įvairių įrodymų apie suduotus smūgius ir padarytą žalą.

Socialiniuose tinkluose jau plinta vaizdo įrašai iš Sevastopolio, kuriuose matomos liepsnos ir girdisi sprogimai. Socialiniuose tinkluose yra ir vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuotas degantis Belbeko karinis aerodromas.

„Atsisako kategoriškai.“ Rusijos armijoje didelis maištas. „Ateš“ skelbia, kas nutiko

Rusijos pajėgų kariai atsisako pulti Charkivą, praneša partizaninis judėjimas „Ateš“.

„Ateš“ agentas, tarnaujantis viename iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų 44-ojo armijos korpuso motorizuotųjų šaulių batalionų, perduoda informaciją, kad viena šaka kategoriškai atsisakė leistis į Charkivo srities šturmą“, – sakoma pranešime.

Partizanų teigimu, šio dalinio kovotojai puikiai žino apie kokybiškus įtvirtinimus Rusijos ir Ukrainos pasienyje ir buvo nesėkmingų Rusijos pajėgų diversijų ir žvalgybos operacijų liudininkais.

„Prie technikos priklijavus naujus ženklus su rombu ir kryžiumi ir davus įsakymą, dalis būrio atsisakė vykdyti nusikalstamą vadovybės valią“, – pranešė „Ateš“.

Gegužės 10-osios rytą Ukrainos gynybos ministerija patvirtino, kad rusai bandė atakuoti Charkivo sritį. Ministerija nurodė, kad bandymas išsiveržti prasidėjo 5 valandą ryto, bet buvo nesėkmingas. Į mūšio lauką buvo išsiųsti rezerviniai Ukrainos pajėgų daliniai.

technologijos.lt

Pablogėjo Ukrainos priešlėktuvinės gynybos efektyvumas - The Wall Street Journal

Organizatorių nuotr.

Šiemet Ukrainos pusė neperėmė nė vienos priešo raketos S-400 ar S-300, išsiaiškino žurnalistai.

Karas Ukrainoje tęsiasi, o šalies priešlėktuvinė gynyba pradėjo numušinėti daug mažesnę dalį Rusijos raketų nei anksčiau.

Per pastaruosius šešis mėnesius Ukrainos kariai perėmė apie 46 proc. priešo raketų, o per ankstesnį pusmetį - 73 proc. raketų, pranešė "The Wall Street Journal", remdamasis Ukrainos karinių oro pajėgų vadavietės duomenų analize.

"Praėjusį mėnesį raketų perėmimo rodiklis sumažėjo iki 30 proc. raketų.

Nors duomenys apie kelių dienų atakas ir perėmimus buvo neišsamūs, o Ukraina tokią statistiką naudoja propagandos tikslais, AFU atstovas spaudai ir nepriklausomas gynybos analitikas teigė, kad duomenys iš esmės pateikia tikslų vaizdą", - pažymima straipsnyje.

Žurnalistų teigimu, Ukrainos oro gynybos pablogėjimas pastebimas tuo metu, kai Rusija intensyvina bepiločių lėktuvų ir raketų atakas ir paleidžia vis daugiau sunkiai apginkluojamų ginklų, pavyzdžiui, balistinių raketų.

Kijevui taip pat trūksta amunicijos Vakarų tiekiamoms "Patriot" žemė-oras raketų sistemoms, kurios buvo geriausia gynyba nuo tokių atakų.

WSJ pažymi, kad dėl suintensyvėjusių oro atakų niokojama infrastruktūra ir miestai, o tai "išsekina ir taip menkas Ukrainos raketų atsargas, kurių Ukrainai reikia, kad neleistų Rusijos oro pajėgoms patekti į jos dangų".

Europos karinės žvalgybos pareigūnas mano, kad ateinantys maždaug du mėnesiai bus lemiami, ar pavyks sulaikyti Rusijos oro pajėgas, kol į Ukrainą atvyks naujos Vakarų priešlėktuvinės gynybos priemonės.

"Kuo mažesnę grėsmę Ukrainos gynybos priemonės kelia Rusijos orlaiviams, tuo didesnė grėsmė kyla Ukrainos sausumos pajėgoms ir svarbiausiai infrastruktūrai", - sakė ekspertas Douglas Barry.

Per pastaruosius šešis mėnesius Rusijos Federacija paleido apie 45 proc. daugiau bepiločių orlaivių ir raketų nei per ankstesnį pusmetį.

Ukrainos karinių jūrų pajėgų atstovas sakė, kad atremiant daugiau atakų senka šaudmenų atsargos.

Be to, pasak jo, galingos atakos gali pergudrauti Ukrainos gynybą, nes oro gynybos sistemos kartais nespėja pakankamai greitai pasikrauti.

Rusija prie Charkivo sutelkė modernizuotus tankus

Organizatorių nuotr.

Rusai savo socialiniuose tinkluose paskelbė keletą nuotraukų. Jose matyti tankai „T-62M“, sunkvežimiai „Ural“ ir kita įranga. Gegužės 5 d. jie jau naudojo naują taktinį ženklą – dukart perbrauktą rombą.

Ant vienos iš karo mašinų esantis numeris 133 reiškia, kad šis tankas gali priklausyti rusų 1856 motorizuotajam šaulių batalionui / 4-ajam Kalugos batalionui, kuris priskirtas Vakarų karinės apygardos 4-ajai gvardijos tankų divizijai, 1-ajai gvardijos tankų armijai, rašo „Defense Express“.

„T-62M“ pagrindinis kovos tankas turi papildomą apsaugą nuo bepiločių lėktuvų – priešdronines grotas ir reaktyvinius šarvus „Kontakt-1“.

Nuotraukos buvo paskelbtos gegužės 1 d. – tad tai gali reikšti, kad okupantai jau seniai ruošėsi puolimui Charkivo srities šiaurėje.

Ukrainos žvalgyba paviešino sąrašą, kuriame – daugiau nei 30 šalį raketomis puldinėjančių rusų karo nusikaltėlių

Ukrainos gynybos ministerijos pagrindinės žvalgybos direkcijos (HUR) operatyvininkai ir analitikai nustatė, kurie iš Rusų karinių oro pajėgų 22-osios sunkiųjų bombonešių divizijos personalo narių dalyvauja organizuojant raketų atakas prieš Ukrainos civilinę infrastruktūrą.

Apie tai karinės žvalgybos spaudos tarnyba pranešė platformoje „Telegram“.

„22-ąją sunkiųjų bombonešių aviacijos diviziją sudaro 121 ir 52 sunkiųjų bombonešių aviacijos pulkai (SBAP) – 121 SPAB, karinio dalinio Nr. 85927, dislokuotam Engelso aerodrome Saratovo regione, priklauso strateginiai bombonešiai „Tu-95MS“ ir „Tu-160“, 52 SPAB, karinio dalinio Nr. 33310, dislokuotam Šajkovkos aerodrome Kalugos regione, priklauso tolimojo nuotolio bombonešiai „Tu-22M3“. Nustatyta šios divizijos personalo narių, tiesiogiai dalyvaujančių planuojant, organizuojant ir vykdant Ukrainos teritorijos apšaudymą sparnuotosiomis raketomis oras-oras „Kh-22“ / „Kh-32“ („Tu-22M3“) ir „Kh-101“ / „Kh-555“ / „Kh-55“ („Tu-95MS“ / „Tu -160“), tapatybė“, – teigiama pranešime.

Savo pranešime HUR pridūrė, kad šie pilotai yra atsakingi už daugybę aukų ir didžiulę žalą, kurią Ukrainai padarė nusikalstamas iš Rusijos teritorijos vykdomas teroras raketomis.

Karinė žvalgyba taip pat pridūrė, kad už kiekvieną prieš Ukrainą įvykdytą karo nusikaltimą bus deramai atkeršyta.

Iš Charkovo srities evakuota daugiau kaip 5 000 civilių gyventojų

Gegužės 13 d. gubernatorius Olehas Syniehubovas pranešė, kad vykstant įnirtingiems mūšiams Charkovo srityje iš savo namų evakuoti 5 762 civiliai gyventojai.

Gegužės 10 d. Rusija pradėjo naujus puolamuosius veiksmus Charkovo srities Lypčių ir Vovčansko kryptimis.

Per praėjusią dieną daugiau kaip 30 Charkovo srities gyvenviečių buvo apšaudytos Rusijos artilerijos ir minosvaidžių ugnimi, o Vovčansko miestas nukentėjo nuo „masinio apšaudymo“, sakė O. Syniehubovas.

„Šiuo metu priešas turi taktinę sėkmę“ kovoje dėl Vovčansko, teigiama Ukrainos generalinio štabo pareiškime socialinėje žiniasklaidoje ankstyvą gegužės 13 d. rytą.

Pasak O. Syniehubovo, per išpuolius visame regione buvo sužeisti devyni civiliai gyventojai.

Iš 5 762 evakuotų civilių gyventojų 2 589 buvo evakuoti iš Charkovo rajono. Kovos tęsiasi rajono šiaurėje, teritorijoje, kuri ribojasi su Rusija.

Dar 2 695 žmonės buvo evakuoti iš Chuhuivo rajono, esančio į pietryčius nuo Charkovo miesto, ir 44 žmonės buvo evakuoti iš Bohoduhivo rajono, esančio į vakarus nuo Charkovo.

Rusija praneša numušusi 16 Ukrainos raketų ir 31 droną

Rusija praneša, kad jos oro gynyba numušė 16 raketų ir 31 droną, kurie naktį į pirmadienį iš Ukrainos buvo paleisti į Rusijos teritoriją. Tai tinkle „Telegram“ skelbia Gynybos ministerija Maskvoje, kuria remiasi agentūra „Reuters“.

Šiais duomenimis, dvylika valdomų raketų sunaikinta virš su Ukraina besiribojančios Belgorodo srities. Virš aneksuoto Krymo pusiasalio numuštos keturios „Storm Shadow“ tipo britų sparnuotosios raketos bei septyni dronai. Dar aštuoni bepiločiai numušti Rusijos pasienio regione Kurske, o keturi – Lipecke.

Ukrainoje sunaikinta dar 1 740 rusų karių

Laikotarpiu nuo 2022 m. vasario 24 d. iki 2024 m. gegužės 13 d. Ukrainoje sunaikinta iš viso 484 030 rusų okupantų – vien per pastarąją parą mūšio lauke buvo likviduota ar sužeista 1 740 karių.

Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Be to, Ukrainos gynėjai sunaikino 7 485 priešo tankus (+31 per pastarąją parą), 14 417 šarvuotųjų kovos mašinų (+33), 12 487 artilerijos sistemas (+15), 1 070 raketų paleidimo sistemų (+4), 797 oro gynybos sistemas, 350 karo lėktuvų, 325 sraigtasparnius, 9 936 bepiločius orlaivius (+26), 2 197 sparnuotąsias raketas (+3), 26 karo laivus / katerius, 1 povandeninį laivą, 16 878 transporto priemones (+59), 2 048 specialiosios įrangos vienetus (+6).

Duomenys apie priešų nuostolius nuolat tikslinami.

Generalinis štabas: Vovčiansko kryptimi per praeitą parą sunaikinta daugiau nei 100 okupantų

Operatyvinė padėtis Charkivo regiono šiaurėje tebėra sudėtinga ir dinamiškai sunki, o rusų okupantai per pastarąją parą šiame sektoriuje neteko daugiau nei 100 karių, feisbuke pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Mūšiai vyksta Pylnos-Lukiancų, Pylnos-Hlyboko, Pylnos-Olijnykovo, Muromo-Buhruvatkos kryptimis. Be to, priešas puola Strilečos-Hlyboko, Olijnykovo-Hlyboko, Olijnykovo-Lukiancų, Muromo-Starycios, Pletenivkos-Tycho kryptimis“, – rašoma pranešime. Generalinio štabo teigimu, per pastarąją parą priešas šiomis kryptimis įvykdė 22 atakas.

Pasienio Vovčiansko miestui pulti priešas panaudojo iki penkių batalionų.

„Šiuo metu priešas yra pasiekęs taktinių pergalių“, – paaiškino Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Tuo pat metu planuojamos priemonės priešui sunaikinti. Ukrainos gynėjai vykdo gynybines operacijas, apšaudo priešo pozicijas, plačiai naudoja nepilotuojamas žvalgybos sistemas ir rengia preciziškas atakas, kad padarytų kaip galima daugiau žalos. Padėčiai stabilizuoti pasitelkiami rezervai.

„Vienas iš pagrindinių prioritetų yra apsaugoti mūsų karių gyvybes“, – nurodė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Žuvusiųjų skaičius Belgorde išaugo iki 15

Per, anot Rusijos, Ukrainos surengtą ataką sovietinėmis raketomis Belgorodo srityje sekmadienį žuvo mažiausiai 15 žmonių.

Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerija pranešė apie 15 žuvusiųjų. Anot Belgorodo srities sveikatos ministerijos, dar 31 asmuo buvo sužeistas.

Vienos numuštos „Točka-U“ raketos nuolaužos, Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, apgadino gyvenamąjį namą Belgorodo mieste. Nuotraukose matyti, kad sugriuvę mažiausiai dešimt pastato aukštų. Gelbėtojams ieškant gyvųjų, įgriuvo namo stogas.

Karo ekspertas įvardijo pagrindinį Rusijos puolimo Charkive tikslą

Pagrindinis Rusijos puolimo Charkivo kryptimi tikslas – pusiau apsupti Charkivą; jie nori sukelti Ukrainos karinei vadovybei dilemą. Tokią nuomonę išsakė karo ekspertas Aleksandras Musienko komentare „RBC-Ukraina“.

Anot jo, strateginis tikslas yra ne užgrobti miestą ar kautis dėl jo, o apjuosti jį iš šiaurės, rytų ir vakarų krypčių. A. Musienko abejoja, ar rusų užpuolikai pajėgūs tai įgyvendinti. Jo nuomone, rezultatas priklausys nuo Vakarų partnerių pagalbos Ukrainai greičio ir apimties, taip pat nuo vadovybės pasirengimo veikti ir perkelti pajėgas iš Donbaso.

„Matau ketinimą mūsų vadovybei iškelti dilemą, ką pirmiausia ginti. Tai yra tęsti gynybines operacijas Donecko srityje perkeliant papildomas pajėgas arba vis tiek jas perkelti į Charkivo sritį. Tačiau pagrindinė puolimo priežastis yra Charkivo pusiau apsupimas. Tam tikra prasme karių nukreipimas yra vienas iš didelio masto operacijos elementų, kurios pradžios liudininkais esame“, – aiškino ekspertas.

Praneša, kad Rusija užėmė tris gyvenvietes Charkivo srityje

Per pastarąją parą Rusijos įsibrovėliai pažengė netoli Verbovojaus, Krasnogorovkos, Netailovo miestų, į vakarus nuo Semenovkos ir į rytus nuo Novopokrovskio.

Rusai taip pat užėmė Morokhoveco, Oleinikovo ir Zelenoje kaimus Charkivo srityje, praneša „DeepState“ analitikai. Verta paminėti, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas nepatvirtino šių gyvenviečių okupacijos.

Pasak kanalo, įsibrovėliai iš tikrųjų užėmė šias gyvenvietes ir toliau juda Liptsio kaimo link. Aktyvūs mūšiai dėl Lukjansų tęsiasi; jie beveik visiškai užimti. Užpuolikai bando įsitvirtinti Glubokoje ir žengti į priekį su pėstininkais, tačiau yra nuolat apšaudomi, ypač iš FPV dronų. Tai žymiai apsunkina judėjimą, bet jų nesustabdo.

Be to, Rusijos kariuomenė ir toliau artėja prie Vovčansko ir telkiasi pakraštyje, kad galėtų toliau patekti į miestą. Ukrainos gynėjai juos pasitinka ugnimi ir bando sulaikyti puolimą.

„Miestas smarkiai apšaudytas, civilių gyventojų evakuacija tęsiasi. Gauta daug pranešimų, kad priešas užėmė Gatiščės gyvenvietę, tačiau informacija tikslinama. Kova tęsiasi“, – pridūrė analitikai.

Pastebima, kad sekmadienį okupantai sutelkė dėmesį į pastangas įsitvirtinti esamose linijose, siekdami tolesnės pažangos. Gynybos pajėgų smūgiai apsunkina judėjimą; kai kur rusai persigrupuoja ir daugiau dėmesio skiria apgyvendintų vietovių apšaudymui, siekdami įgyti papildomų rezervų.

Derybos su Rusija: V. Nuland perspėja dėl V. Putino taktikos

Bet koks susitarimas, kurį Ukraina sudaro su Rusija, turi apimti Rusijos kariuomenės išvedimą iš jos teritorijos.

Buvusi Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriaus pavaduotoja Victoria Nuland tai sakė interviu „Politico“.

Ji įsitikinusi, kad Ukraina gali pasiekti „jėgos poziciją“, kuri privers Vladimirą Putiną ir privers jį prie derybų stalo.

„Kokios turėtų būti Ukrainos žmonių teritorinės ambicijos, priklausys nuo jų. Tačiau yra dalykų, kurie turi egzistencinę reikšmę. Bet koks jų sudarytas susitarimas dėl savo ir pasaulinių interesų turėtų būti susitarimas, kurio Putinas bus priverstas laikytis“, – sakė ji atsakydama į klausimą, ar Ukraina galės grąžinti visas savo teritorijas.

V. Nuland pažymėjo, kad Putinas puikiai valdo tai, kas valstijose vadinama „derybomis su lynu“ (bokso rungtynių technika, kai varžovas atlieka netraumuojančius smūgius, leidžiančius varžovui ištrūkti iš jėgos gniaužtų).

„Jis niekada nesudarė susitarimo. Tai turi būti susitarimas, užtikrinantis, kad kad ir kas būtų nuspręsta dėl Krymo, jo negalima remilitarizuoti tokiu būdu, kuris taptų durklu Ukrainos širdyje“, – pridūrė V. Nuland.

Ukraina skelbia apie taktinę Rusijos sėkmę Charkivo srityje: vyksta mūšiai dėl Vovčansko

Charkivo kryptimi tęsiasi sunkūs mūšiai su okupantais iš Rusijos, sudėtinga padėtis nuolat keičiasi ir išlieka dinamiška.

Taip teigiama socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtoje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo suvestinėje. Per parą Rusijos Federacija šiomis kryptimis įvykdė 22 šturmus, iš kurių 14 tebevyksta.

„Vyksta mūšiai dėl pasienio miesto Vovčansko. Priešas miestui atakuoti dislokavo dideles pajėgas, susidedančias iš iki 5 batalionų, ir neatsižvelgia į savo nuostolius. Vien rusų įsibrovėliai šia kryptimi per 24 valandas neteko daugiau nei 100 įsibrovėlių. Šiuo metu priešas turi taktinę sėkmę“, – pažymėjo generalinis štabas.

Pažymima, kad buvo numatytos priemonės sunaikinti įsibrovėlius, kurie bando prasiveržti pro Ukrainos gynybą. Ukrainos naikintuvai ginasi ir apšaudo įsibrovėlius, taip pat plačiai naudoja bepilotes sistemas žvalgybai ir tiksliniams smūgiams vykdyti.

„Atsargų dislokavimas ir toliau stabilizuoja situaciją. Nustatant užduotis kariams, vienas iš pagrindinių prioritetų yra mūsų karių gyvybių išsaugojimas. Mes ir toliau naikiname priešą“, – rašoma pranešime.

„Tai turėtų būti šaltas dušas visai šaliai“: Ukrainos majoras prabilo apie situaciją Charkivo srityje

Situacija Charkivo šiaurėje turėtų tapti šaltu dušu visai šaliai – tiek įtvirtinimų, tiek mobilizacijos klausimu. Apie tai savo „Telegram“ kanale rašė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų majoras, Trečiosios puolimo brigados vado pavaduotojas Maksimas Žorinas.

Anot jo, Ukrainos valstybė turi virsti „visiško pasipriešinimo mašina“.

„Ir visos jėgos turi būti nukreiptos į frontą. Priešingu atveju „po pergalės“ nebus“, – padarė išvadą kariškis.

Anksčiau M. Žorinas nurodė Rusijos armijos privalumus ir trūkumus. Anot jo, rusai negali atkurti fronte naikinamo šarvuočio ir tankų kiekio. Kaip sakė kariškis, „priešo negalima nuvertinti, bet taip pat nereikia pamiršti – nenugalimų priešų nėra“.

V. Zelenskis: Rusija „pilkąsias zonas“ Ukrainoje paverčia mūšio zonomis

Rusijos puolimas netoli Charkivo miesto plečia karo Rytų Ukrainoje frontą, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, pažymėdamas, tai reiškia, jog vis daugiau šalies teritorijų susiduria su karo veiksmais.

„Yra kaimų, kurie iš „pilkosios zonos“ virto mūšio zona, o okupantai kai kuriuose iš jų bando įsitvirtinti arba tiesiog naudojasi jais, kad galėtų žengti toliau“, – sakė V. Zelenskis, sekmadienio vakarą apibūdindamas situaciją savo kasdieniame vaizdo pranešime. Šiuo puolimu Rusijos kariuomenė bando įtempti Ukrainos gynėjų jėgas iki jų galimybių ribos, pridūrė jis.

Visų pirma, padėtis aplink Vovčansko miestą yra „itin sudėtinga“, sakė V. Zelenskis. Vovčanske, kuriame, oficialiais duomenimis, anksčiau gyveno kiek mažiau nei 19 000 gyventojų, dabar yra likę mažiau nei 500 žmonių, kurie vis dar laikosi, nors miestas nuolat apšaudomas.

V. Zelenskis sakė, kad Ukrainos pajėgos rengia kontratakas ir įnirtingai priešinasi. „Mūsų užduotis akivaizdi – turime okupacinėms pajėgoms padaryti kuo daugiau nuostolių“, – sakė jis.

Kartu V. Zelenskis perspėjo Ukrainos gyventojus be reikalo nepanikuoti. „Rusijos sausumos operacijas visada palaiko informacinės operacijos, – sakė jis. – Okupantas maitinasi melu ir iš to kylančia baime.“

Todėl jis patarė piliečiams „nesivadovauti emocijomis, nesekti antraščių, tikrinti kiekvieną pranešimą ir ieškoti informacijos, o ne emocijų ar gandų, ir pasitikėti Ukrainos gynybos pajėgomis“.

Tūkstančiai Charkivo gyventojų evakuojami į saugias vietas. Per pastarąsias dvi dienas iš šio rajono jau išvyko apie 4 000 žmonių, sekmadienį „Telegrame“ pranešė srities gubernatorius Olehas Syniehubovas.

Rusijos kariuomenė ankstyvą penktadienio rytą pradėjo puolimą pasienio regione Charkivo kryptimi, sukeldami nuogąstavimus, jog prasidėjo kampanija, kuria siekiama užimti antrąjį pagal dydį Ukrainos miestą.

Sekmadienio naktį ukrainiečiai surengė dar vieną sėkmingą ataką

Ekrano nuotr.

Sekmadienio naktį dronai atakavo didelę Volgogrado naftos perdirbimo gamyklą. Informaciją apie ataką pranešė pati Rusijos propagandinė naujienų agentūra TASS, remdamasi regiono gubernatoriumi Andrijumi Bočarovu.

Remiantis 06:02 val. gautu pranešimu, Volgogrado naftos perdirbimo gamyklos teritorijoje dėl dronų atakos kilo gaisras. Gaisras užgesintas, nukentėjusiųjų nėra, rašo TASS.

Ilgai netruko, kol liepsnojančios gamyklos vaizdai atsidūrė „Telegram“ kanaluose.

Primename, kad nuo sausio pabaigos Ukraina tolimojo nuotolio bepiločiais orlaiviais reguliariai atakuoja naftos perdirbimo gamyklas Rusijoje.

Gegužės 11 d. naktį bepiločiai lėktuvai atakavo „Lukoil“ Volgogrado naftos perdirbimo gamyklą, informuoja portalas „New voice of Ukraine“.

Iš viso Saugumo tarnyba surengė mažiausiai 13 sėkmingų atakų prieš Rusijos naftos perdirbimo gamyklas , pareiškė SBU vadovas Vasilijus Maliukas.

Pasak jo, dėl to naftos gavyba ir perdirbimas Rusijos Federacijoje sumažėjo 12 proc. Jis pabrėžė, kad pajamos iš naftos produktų eksporto sudaro trečdalį Rusijos ir „liūto dalį“ jos karinio biudžeto.

Balandžio 30 d. „Politico“ pranešė, kad Rusijoje dėl dronų atakų prieš naftos perdirbimo gamyklas trūksta benzino. Pažymima, kad dyzelino kainos Rusijos vartotojams per savaitę padidėjo beveik 10 proc. Nuo metų pradžios benzino kainos padidėjo 20 proc.

Ekrano nuotr.

„Kozak“, „Neptun“, „Stuhna“... Viskas yra po žeme. Tiesiog sunku patikėti

Ukraina siekia nutraukti priklausomybę nuo nestabilios Vakarų partnerių karinės paramos.

Ekrano nuotr.
©Ministry of Defense of Ukraine (CC BY 4.0) | commons.wikimedia.org

Rusų akys to nemato. Ukraina sukūrė slaptą požeminių ginklų gamyklų tinklą, rašo Ispanijos „El Mundo“.

Leidinio šaltiniai teigia, kad Ukrainos gamyklos ir toliau gamina amuniciją ir šarvuočius, tačiau tai vyksta po žeme, siekiant išvengti rusų akių ir atakų.

Kai kurios gamyklos yra visiškai po žeme, kitos yra tiesiog užmaskuotos.

Pažymima, kad šį pramoninį tinklą sukūrė Ukrainos strateginės pramonės ministras Oleksandras Kamyšinas.

Šaltinis teigia, kad Ukraina baiminasi, kad tarp tų gamyklų darbuotojų nebūtų prijaučiančių Rusijai.

Pažymima, kad slaptose gamyklose gaminama amunicija, dronai, šarvuočiai „Kozak“, priešlaivinės raketos „Neptun“, prieštankinės raketos „Stuhna“.

Šaltinis teigia, kad gamybos apimtys čia nuo 2023 m. pradžios išaugo tris kartus.

Ukrainos vyriausybė tikisi, kad slaptas požeminių gamyklų tinklas padės nutraukti jos priklausomybę nuo Vakarų ginklų tiekimo ir kada nors suteiks galimybę tapti Europos ginklų gamybos centru.

Naktį Volgograde užsiliepsnojo didžiulė naftos perdirbimo gamykla

Rusai pradėjo intensyvias atakas prieš Charkovo regioną. Pranešama, kad okupantai užėmė kelis kaimus Rusijos ir Ukrainos pasienyje, tačiau ukrainiečių gynybos linijos nebuvo pralaužta, o padėtis stabilizavosi. 

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina turi sužlugdyti Rusijos puolamąsias operacijas ir susigrąžinti iniciatyvą.

„Kiekvienas mūsų karys, kiekvienas seržantas, kiekvienas karininkas, kurie dabar rodo drąsą ir gina Ukrainos pozicijas, trumpina šį karą. Turime sužlugdyti Rusijos puolamąsias operacijas ir grąžinti iniciatyvą Ukrainai. Dėkoju visiems mūsų daliniams, kurie naikina okupantus“, – pabrėžė V. Zelenskis.

Šeštadienį, gegužės 11-ąją, laikinai okupuotame Donecke nugriaudėjo sprogimai. Buvo smogta restoranui, kuriame buvo okupantų.

Socialiniuose tinkluose rašoma, kad smogta okupuoto Donecko miesto Lenino rajonui, konkrečiai – restoranui „Paradise“.

Mačiusieji teigia, kad restorane buvo Rusijos kariškių. Jie esą šventė vadinamosios Donecko liaudies respublikos įkūrimo 10-ąsias metines.

Rusija paskelbė apie laimėjimus Ukrainos Charkivo srityje

Šeštadienį Rusija pranešė užėmusi penkis kaimus Ukrainos šiaurės rytinėje Charkivo srityje. Maskva ten pradėjo netikėtą sausumos puolimą, dėl kurio buvo imtasi masinių evakuacijų, o prezidentas Volodymyras Zelenski paragino skubiai suteikti karinę pagalbą.

Maskvos gynybos ministerija pranešė, kad jos kariuomenė „išlaisvino“ penkis kaimus Ukrainos Charkivo srityje netoli Rusijos sienos: Borysivką, Ogircevę, Pletenivką, Pylną ir Strilečą, taip pat užėmė vieną kaimą Donecko srityje.

Ukrainos gynybos ministerija penktadienį pranešė, kad Rusija netikėtai surengė puolimą Charkivo srityje ir pasiekė nedidelių laimėjimų pasienio zonoje, iš kurios beveik prieš dvejus metus buvo atstumta. Vėliau šeštadienį Ukrainos karinė vadovybė pranešė, kad Rusijos sausumos kariuomenė yra remiama iš oro.

Per vakaro kreipimąsi šeštadienį V. Zelenskis sakė, kad Ukrainos kariuomenė vykdė kontratakas pasienio kaimuose Charkivo srityje. „Dabar mūsų svarbiausia užduotis yra sužlugdyti Rusijos puolimo planus“, – sakė jis.

Charkivo srities gubernatorius Olegas Synehubovas anksčiau šeštadienį socialinėje žiniasklaidoje parašė, kad pasienio zonoje vyksta „smarkios kovos“, evakuoti 1775 žmonės. Žuvo du 50 ir 48 metų vyrai, du buvo sužeisti per valdomų bombų atakas Vovčansko mieste netoli sienos, vėliau pridūrė O. Synegubovas. Jis paskelbė vaizdo įrašą iš Vovčansko, jame matyti išmušti daugiaaukščio gyvenamojo namo langai ir degantys sudaužyti namai.

Gubernatorius tvirtino, kad antram pagal dydį Ukrainos Charkivo miestui „sausumos operacijos grėsmės nėra“.

AFP žurnalistai matė iš pasienio zonos bėgančius žmones, jie furgonais ir automobiliais, su prikrautais krepšiais atvyko į evakuojamų asmenų priėmimo centrą netoli Charkivo.

Nuo 2022 m. rugsėjo didžioji Charkivo srities dalis buvo kontroliuojama Ukrainos. Šeštadienį V. Zelenskis pareiškė, kad kariuomenė turi „sugrąžinti iniciatyvą Ukrainai“ ir paragino Kyjivo sąjungininkes paspartinti ginklų tiekimą.

„Kiekviena oro gynybos sistema, kiekviena priešraketinė sistema tiesiogine prasme gelbsti gyvybes“, – sakė V. Zelenskis. „Svarbu, kad mūsų partnerės palaikytų mūsų karius ir Ukrainos atsparumą savalaikiais pristatymais, kad jie tikrai atvyktų laiku“, – pridūrė jis. „Paketas, kuris tikrai padeda, yra ginklai, pristatyti į Ukrainą, o ne tik paskelbti“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Karinis ekspertas Olivier Kempfas šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė, kad Rusijos sausumos operacija greičiausiai skirta sukurti buferinę zoną šalia Belgorodo srities, į kurią reidą neseniai surengė proukrainietiški daliniai, arba tam, kad Ukraina nukreiptų savo karinius išteklius iš Donecko srities.

„Praėjus dvidešimt keturioms valandoms nuo operacijų pradžios, tai neatrodo kaip didelis puolimas“, – sakė Prancūzijos ekspertų grupės Strateginių tyrimų fondo bendradarbis.

Vašingtonas paskelbė apie naują 400 mln. JAV dolerių karinės pagalbos paketą Kyjivui praėjus kelioms valandoms nuo puolimo pradžios ir pareiškė įsitikinimą, kad Ukraina gali atremti bet kokią naują Rusijos kampaniją.

Sekmadienio naktį keliuose Ukrainos regionuose buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus

Naktį į sekmadienį daugelyje Ukrainos regionų buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus dėl grėsmės, kad priešas paleis į šalį balistines raketas iš rytų krypties, „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos oro pajėgos.

„Dėmesio! Balistinių raketų grėsmė iš rytų!“, - sakoma perspėjimo pranešime. Apie oro antskrydžio pavojų buvo paskelbta Sumų, Poltavos, Dnipropetrovsko, Zaporižios ir Donecko srityse. Anksčiau perspėjimas buvo paskelbtas Charkivo srityje.

Nesustabdomi tankai. Jie nustebino visą pasaulį. Ukrainoje jiems tiesiog nėra lygių

Jungtinės Karalystės „Challenger 2“ yra labai geras pagrindinis kovos tankas.

Jis yra labai taiklus, galingas, turi stiprius šarvus, modernias elektronikos sistemas.

Tačiau britų žurnalistai iš Ukrainos gynėjų sužinojo, kad „Challenger 2“ nemėgsta purvo.

Šis tankas dažnai tiesiog įklimpsta ir turi būti gelbėjamas kita technika, o tai, žinoma, yra labai blogai.

Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matomi Ukrainos karių naudojami lenkiški tankai PT-91 „Twardy“.

Įraše galima pamatyti, kaip šie tankai juda kažkur netoli fronto linijos. Kelią ten seniai pakeitė purvo upė, bet „Twardy“ juda stumdamas didelę šlapio purvo bangą. Ir neįklimpsta.

PT-91 „Twardy“ yra tankas, sukurtas modernizuojant T-72. Jis tarnyboje pasirodė 1995 m., kai sovietinis T-72 buvo pagerintas visa eile vietinių lenkiškų komponentų.

Šie tankai turi geresnę elektroniką, galingesnį lenkišką variklį, gerą dinaminę šarvų apsaugą. Lenkija pagamino mažiau nei tris šimtus „Twardy“ tankų.

Juos naudoja pati, kelis pardavė Malaizijai, kelias dešimtis perdavė Ukrainai.

„Twardy“ buvo atnaujintas, bet tai vis tiek yra T-72. Kodėl bekelėje jis pasirodo daug geriau nei britų „Challenger 2“? PT-91 „Twardy“ sveria 46 tonas, „Challenger 2“ – 64 tonas. Su papildomais šarvais skirtumas gali būti beveik 30 tonų.

Aišku, britų tankas yra galingesnis – jo variklis išvysto 890 kW, kai lenkų „Twardy“ išspaudžia tik 630 kW. Tačiau jis tiesiog smenga į purvą, kai „Twardy“ net padėję pilvą ant purvo šliaužia pirmyn, stumdamas storą purvo bangą.

Bet lengvesnis „Twardy“ yra prasčiau apsaugotas, tiesa? Turbūt. Ypač jei „Challenger 2“ turi tuos 10 tonų sveriančius pridėtinius šarvus.

Tačiau ekspertai giria PT-91 „Twardy“ apsaugą, ypač dinaminius šarvų apsaugos blokus ERAWA. Jie, priešingai nei sovietiniai blokai, dengia tanką beveik be tarpų, todėl užtikrina labai gerą apsaugą prieš prieštankinius ginklus.

PT-91 „Twardy“ turi ir kitų privalumų. Ukrainiečiai gerai supranta šiuos tankus.

Jie turi daug lenkiškų komponentų, įskaitant valdymo blokus, variklį, bet pati tanko architektūra yra pažįstama iš T-72. Ukrainiečiai gali paremontuoti „Twardy“ ir vietoje, o štai „Challenger 2“ jiems yra nepažįstamas. Europoje „Challenger 2“ tankus naudoja tik Jungtinė Karalystė ir Ukraina.

Ir tai nereiškia, kad Ukraina nevertina „Challenger 2“ tankų.

Ukrainos gynėjai norėtų jų daugiau, nes jie yra galingi, labai taiklūs, puikiai apsaugoti.

Tiesiog Ukrainos gynėjai mokosi susigyventi su silpnosiomis skirtingų tankų vietomis.

„Challenger 2“ nemėgsta purvo, o PT-91 „Twardy“ ir šlapioje bekelėje nenustoja žvalgytis priešų.

technologijos.lt

Organizatorių nuotr.

VE.lt, Moscow Times, BNS, ELTA, unian.net 

Skaitomiausi portalai

Sidebar placeholder