Šiuolaikiniams uostams svarbu ne tik krovinius krauti

Nors Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pagrindinė veikla yra vystyti uostą, užtikrinti saugią laivybą jame bei kitos veiklos, bet tuo neapsiribojama - įmonė aktyviai įsilieja į miesto kultūrinį gyvenimą, jai rūpi klaipėdiečius supanti aplinka, ji siekia kurti patrauklias darbo sąlygas savo darbuotojams.

Klaipėdos pramonininkų asociacija šiemet Uosto direkciją išrinko labiausiai socialiai atsakinga įmone. Apie tai, kodėl imamasi tokios veiklos, kalbamės su Uosto direkcijos generaliniu direktoriumi Algiu Lataku.

Kodėl Uosto direkcija tiek daug dėmesio skiria socialinėms uostamiesčio reikmėms?

Matyčiau keturias pagrindines priežastis, kodėl mes tai darome. Nors uosto pavadinime yra žodis „Klaipėdos“, bet tai vienintelis komercinis Lietuvos jūrų uostas, priklausantis valstybei. Todėl mieste organizuojami renginiai turi būti matomi ne tik klaipėdiečių, bet ir kiekvieno uostamiesčio svečio, kiekvieno žmogaus, atvykusio į Klaipėdą. Jis turi pajusti, kad atvažiavo į uostamiestį.

Antra priežastis - negalime sakyti, kad, organizuodami įvairius renginius mieste, nenorime būti matomi. Kaip ir kiekvienai verslo struktūrai, mums irgi reikalingas žinomumas. Be to, Uosto direkcija siekia garsinti ir Klaipėdos miestą. Kai kuriuos renginius mes darome kartu su uostamiesčio įstaigomis, pavyzdžiui, su VšĮ „Klaipėdos šventės“.

Istoriškai susiklostė, kad uostas ir miestas yra greta, tad uostamiesčio gyventojai ne visada patenkinti tokia kaimynyste. Tiesa, pastaruoju metu skundų gerokai sumažėjo.

Manau, miestas augo būtent todėl, kad buvo uostas. Uosto, kuriame yra sukoncentruota pramonė, daug judėjimo, intensyvi veikla, kaimynystė tam tikrais atvejais sukelia įtampą kontaktuojant su miesto gyventojais. Todėl norint kompensuoti šitą nepatogumą viena iš galimybių - uosto veikla turi būti socialiai atsakinga, kad miestiečiai jaustų, jog mes tikrai esame atsakingi ir atiduodame tam tikrą grąžą miestui. Tai trečia priežastis, mano požiūriu, pati svarbiausia.

O kokia ketvirtoji priežastis?

Šiandien uostai nebėra vertinamai tik pagal krautų krovinių kiekį. Žinoma, šis rodiklis svarbus, bet jis nebėra vienintelis. Uostai keičia pačią veiklos struktūrą, požiūrį į veiklą. Šiuo metu labai svarbu yra uosto tvarumas. Taršus, neatsakingas uostas, dirbantis tik tam, kad būtų kraunamas koks nors krovinys, šiandien niekam neįdomus.

Kaip pasireiškia Klaipėdos uosto tvarumas, šįkart nekalbant apie aplinkosauginę pusę?

Viena iš tvarumo kojų - socialinė atsakomybė, kuriai turi būti skiriama labai daug dėmesio - ir aplinkai, ir renginiams, ir bendravimui su bendruomenėmis, su mokyklomis, su kitomis įstaigomis. Klaipėdos miestas yra ne tik Savivaldybė, ne tik institucijos, bet ir jos gyventojai.

Kam, be renginių, Uosto direkcija skyrė lėšų turint omenyje socialinę atsakomybę?

2023 metais vien Uosto direkcija skyrė 1,8 milijono eurų Baltijos prospekto viadukui statyti, neskaičiuojant to, kiek dar prisidėjo Susisiekimo ministerija, „Via Lietuva“ (Lietuvos automobilių kelių direkcija). Mūsų bendrovei tai nemaža suma. Įrengėme dviračių taką pietinėje miesto dalyje. Išties nemažai lėšų mūsų įmonė skiria įvairiems renginiams, kuriuos dovanojame gyventojams, miesto svečiams.

Uosto direkcija prisideda prie daugybės renginių mieste, jau nekalbant apie Jūros šventę. Kokie jų jums, kaip Uosto direkcijos vadovui, yra įdomiausi?

Pradėjome rengti tokius naujus renginius, kurie labai įdomūs ir mums patiems. Paminėdami 100 metų uosto prijungimo prie Lietuvos jubiliejų organizavome šimtmečio vakarienę prie šiaurinio molo. Į ją susirinko labai daug klaipėdiečių, miesto svečių. Manome, reikės tai kartoti, nes renginys pavyko.

Su VšĮ „Klaipėdos šventės“ kartu organizuojame daug renginių - pavyzdžiui, šventinę eiseną per Jūros šventę. Pernai per šią šventę vyko gražus Samo Ryderio, išgarsėjusio 2022 metų „Eurovizijoje“, koncertas. Retai atsiranda galimybė prisikviesti tokio garso atlikėją ir padovanoti klaipėdiečiams tokį koncertą, kuo mes tikrai džiaugiamės.

Mes daug kur dalyvaujame - jūrininkų pagerbimo ceremonijose, Danės regatoje, Laivų parade, „Gintarinėje jūrmylėje“, kaimynų šventėse. Pernai organizavome apie 40 ekskursijų, per kurias papasakojome ir parodėme uostą. Turime inovacijų kambarį, kuriame galime parodyti uostą įvairiais pjūviais, turimais skaitmeninėse laikmenose. Tai edukacinė mūsų veiklos pusė.

Daug dėmesio skiriame ugdymo įstaigoms. Moksleiviai atvyksta į uostą, kad žinotų, kas jame vyksta. Vienas iš mūsų tikslų - pritraukti kuo daugiau vaikų, kad jie rinktųsi inžinerines specialybes ir ateitų dirbti į uostą.

Turime sutartį su Baltijos gimnazija, džiaugiamės, kad galime skirti mentorius rengiant tam tikrus moksleivių projektus, įgyvendinant šešėliavimo programą. Dalyvaujame savanoriškoje veikloje, mūsų darbuotojai aukoja savo pinigų, traukiame burtus, kam galėtų jie atitekti.

Mūsų akiratyje ne tik Klaipėdos miestas, norime įtraukti į šitą veiklą ir Klaipėdos rajoną, nes daug jo įmonių - ir transporto, ir gamybinių, yra susijusios su uosto veikla.

Neseniai Klaipėdos pramonininkų asociacija Uosto direkciją įvertino kaip labiausiai socialiai atsakingą įmonę už indėlį į miesto gerovę, aplinkosaugos ir darbuotojų skatinimo priemones. Ar galite pasakyti, kiek šiuo metu turite darbuotojų ir kaip juos skatinate?

Uosto direkcija yra vienintelė tokio pobūdžio gana didelė ir žinoma įmonė, dirbanti Lietuvai. Ji turi apie 230 labai įvairių profesijų darbuotojų. Šis skaičius, žinoma, yra kintantis.

Manau, kad pirmiausia žmogui turi patikti jo darbas ir turėti prasmę, o darbdavys privalo sudaryti jam tam tikras sąlygas pradedant alga ir baigiant santykiais kolektyve.

Mes turime daugybę patrauklių sąlygų. Darbo užmokestis peržiūrimas kasmet. Yra pasirašyta kolektyvinė sutartis, kurioje numatyta daugybė paskatų mūsų darbuotojams - premijos tam tikromis progomis, pavyzdžiui, jubiliejaus, kompensacijos įvykus nelaimei ir kt.

Turime lankstų darbo grafiką. Darbuotojai, kurie iš ryto turi pasirūpinti vaikais, gali ateiti į darbą šiek tiek vėliau, o darbą baigti kiek vėliau. Daug išlygų darome tiems, kurie augina vaikus, esame lankstūs sudarydami galimybes dirbti nuotoliniu būdu.

Administraciniame pastate esame įrengę ir vaikų kambarį, į kurį, tarkim, po pamokų gali ateiti vaikai ir palaukti savo tėvelių. Sudarome galimybes darbuotojams sportuoti. Netgi turime dienas su augintiniais - tam tikru laiku galima atsivesti savo augintinius.

Be abejo, mums labai svarbu, kad mūsų darbuotojai tobulėtų - jie gali mokytis, dalyvauti įvairiuose seminaruose ar forumuose, vykti į komandiruotes. Jie yra apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų, draudimas padengia tam tikras medicinines išlaidas.

2023 metais įmonės darbuotojams buvo organizuota 30 renginių. Stengiamės, bandome atliepti kolektyvo poreikius. Turime interaktyvią lentą, kurioje galima išreikšti savo norus, teikti pasiūlymus, ką tobulinti.

Darbuotojų stygiaus šiuo metu nejaučiame. Šiandien ieškome vieno kito naujo specialisto, nes įsitraukiame į naujas veiklas, susijusias su atsinaujinančia energetika, labai daug dėmesio skiriame aplinkosaugai. Turime atskirus darbuotojus, kurie užsiima vandenilio, vėjo jėgainių projektais. Ketiname priimti į darbą specialistą, kuris dirbs tvarumo srityje.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder