Pavasarinis valymas

Ar Klaipėdos krašto žmonėms rūpi švara?

Esame įpratę, kad balandis - švaros mėnuo. Paprastai šiuo laikotarpiu organizuojamos įvairios aplinkos švarinimo talkos. Vieni pajūrio gyventojai noriai jose dalyvauja ir džiaugiasi galėdami prisidėti prie savo miesto gražinimo, kitiems talkos atrodo visiškai nereikalingas dalykas. Teiravomės, ką apie švarą mano Klaipėdos krašto žmonės.

Arvydas CESIULIS, Tarybos narys
Arvydas CESIULIS, Tarybos narys

Vieną mėnesį švarinamės, o paskui vienuolika mėnesių šiukšliname. Mano credo - nereikia šiukšlinti, nereikės ir valytis. Studentams ne kartą esu sakęs, kad viešą vietą reikia gerbti - išeidamas iš auditorijos ar iš kur nors kitur nepalik šiukšlių, užgesink šviesą. Tie žmonės, kurie turi daug šuniukų, kurie myli gyvūnėlius, neturėtų pamiršti susirinkti jų ekskrementų. Kai tai taps visuotiniu dalyku, tada nereikės imituoti kažkokių tvarkos akcijų, man jos yra šiek tiek juokingos.

Reikia pradėti nuo savęs, nuo savo aplinkos. Jeigu mes kiekvienas nešiukšlinsime aplinkui, tai nebus ką kitiems daryti. Reikia pakeisti pačių žmonių vidinį pasaulį, jų vertybes, jie turi turėti supratimą, kad niekas už tave neprivalo dirbti.

Kol kas sode tvarkytis dar nepradėjome, nes orai labai nedėkingi, dar šalta. Užpraeitą sekmadienį nuvažiavau, peršalau, vaistus gėriau.

Kiek man teko matyti užsienio miestų, ypač Anglijoje, tai mūsų Klaipėda pati švariausia. Labai nemėgstu žmonių, kurie dergia savo miestą, savo valstybę. Jiems reikia išvažiuoti kitur, pabūti ten kelerius metus, o tada grįžę pamatys, kad visa Lietuva švarėja, gražėja, tvarkosi, auga, turtėja.

Saulius ŠIAUČIŪNAS, jūrų kapitonas
Saulius ŠIAUČIŪNAS, jūrų kapitonas

Mano sąmonėje balandis nėra švaros mėnuo. Mums, jūrininkams, namie vienas ritmas, laive - kitas. Aš nejaučiu savaitgalių, man nėra nei penktadienio, nei šeštadienio. Namai asocijuojasi su poilsiu. Kad ir kada į juos grįžtum, ar rudenį, ar žiemą, ar vasaros viduryje, bandai juos tvarkyti.

Talkose teko dalyvauti, kai mokiausi mokykloje sovietmečiu. Jos būdavo organizuojamos V. Lenino gimtadienio, kuris yra balandį, proga. Man tos talkos ir dabar labiau asocijuojasi su leninizmu ir sovietizmu.

Lietuva yra labai švari šalis, jeigu palyginsime su Egiptu, su visa Azija - ten šiukšlynai. Man labai švarus atrodo Panevėžys, nežinau kodėl, gal todėl, kad jis yra gimtasis mano mietas.

Klaipėdoje švaros kartais trūksta, pavyzdžiui, gatvėse palei bortelius yra labai daug susikaupusių dulkių. Gatvės nebevalomos, nebeplaunamos kaip anksčiau. Nors apskritai Klaipėda yra gana švarus miestas. Man patinka akcija „Darom“, kai žmonės eina valyti pajūrio. Manau, Klaipėda už Vilnių tikrai švaresnė.

Mane labiausiai erzina primėtyti plastmasiniai dalykai - maišeliai, pakuotės, puodeliai, šviečiantys iš toli. Žmogus eina, valgo ir numeta juos kur papuolė. Negi sunku išmesti į šiukšlių dėžę? Ir, žinoma, padangos - juk matai, kad žmonės specialiai taip daro. Manau, už tą reikėtų bausti. Bet dabar tų šiukšlių mažiau, manau, kad žmonių kultūra keičiasi į gerąją pusę.

Donata ŠILINSKĖ, uostelio kapitonė

Balandį verčiame namus tikrąja ta žodžio prasme - nunešė stogą mums, vyksta renovacija. Bet šiaip tai mes švarinamės kiekvieną mėnesį, nesvarbu, ar tai būtų balandis, ar gegužė, ar birželis. Bet taip, pavasarį kuopiame savo sodus, tvarkome aplinką ir t. t.

Gyvenu Dituvos sodų bendrijoje. Talkos čia organizuojamos už darbadienius. Kadangi palei mūsų sklypus eina kanalai, tai mes juos prižiūrime kiekvieną mėnesį, o kitose talkose dalyvauti nebėra laiko.

Klaipėda, manau, palyginti su kitais, yra švarus miestas, bent jau tikrai švaresnis už Kauną. Kad užsienyje nėra švaru, įsitikinau, kai buvau emigravusi. Anglijoje švaros atžvilgiu apskritai tragedija, o Lietuva labai švari.

Mane labiausiai erzina kiemuose besimėtantys įvairūs plastikiniai maišeliai. Ypač kelyje važiuojant nuo Dumpių į Klaipėdą - visi laukai vien šiukšlės.

Manau, kad per metus turi būti paskelbtas bent vienas švaros mėnuo. Reikia visuotinio dėmesio ir ypač įmonių, o ne pavienių žmonių iniciatyvos. Kad ir tuose pačiuose Dumpiuose, kai veža šiukšles, vėjas pakyla, viskas nuo to kalno nueina į laukus ir pan. Požiūrį į visuotinę tvarką reikia ugdyti.

Edita RAMANAUSKAITĖ, įmonės „Dalinam laimę“ renginių organizatorė ir vedėja
Edita RAMANAUSKAITĖ, įmonės „Dalinam laimę“ renginių organizatorė ir vedėja

Pati visada tvarkausi tada, kada man reikia tai daryti. Kai mano dukrytė buvo maža, ji su kito namo mergaite, savo drauge, dviese darė talką mūsų kieme: pasiėmė maišelį ir tvarkė aplinką. Faktas, kad didesnės bendruomenės padaro daug naudingų dalykų. Kartu žmonės ir susitinka, ir pabendrauja - nauda dviguba.

Neseniai buvau Kaune, nustebau, kiek pamačiau šiukšlių, ir nebuvo kur jų išmesti. Tada pagalvojau, koks švarus yra mūsų miestas Klaipėda.

Apmaudžiausia matyti šiukšles miške, pajūryje, pati surenku ir išmetu. Džiugu, kad jau keičiasi žmonių požiūris šiuo klausimu. Anksčiau, maždaug prieš vienuolika metų, esu ir pati organizavusi aplinkos tvarkymo akcijas, nes pajūryje buvo gana stambių šiukšlių. Buvau surengusi motociklininkų akciją, prisidėjo ir Savivaldybė, davė maišų. O dabar pajūryje tikrai tvarkingiau ir švariau.

Andrius ŽUKAS, klaipėdietis
Andrius ŽUKAS, klaipėdietis

Balandį ne tiek svarbu savo namus, kiek išorinę aplinką tvarkyti. Namuose tvarką pasilaikai pagal savo supratimą, o pavasarį atbundančią gamtą malonu matyti švarią.

Klaipėdoje, kaip ir kiekviename mieste, rasime tokių vietų, kurių galbūt nenorėtume matyti, o žmonių labiau lankomos vietos yra švaresnės. Tikrai yra kur gyventojai gali prisidėti ir ką patvarkyti savo mieste. Manau, talkos miestui reikalingos, nes jos suburia bendruomenes, žmonės ir socializuojasi, ir kartu sutvarko gamtą.

Manau, kad visa Lietuva yra gražiai susitvarkiusi. Labiau šiukšlinos yra tokios posovietinės šalys kaip Bulgarija. Ir Sakartvele vietos, kurios yra atokiau nuo lankytinų vietų, šiukšlinos.

Mane labiausiai erzina didžiagabaričių atliekų gamtoje, pavyzdžiui, padangų, atsikratymas. Juk yra nustatytos vietos, kur jas galima priduoti. Keistas žmonių požiūris tai daryti lengvesniu būdu.

Ruslanas SCHNEIDERAT, Klaipėdos miesto bendruomenių asociacijos valdybos narys, asociacijos Vitės bendruomenės valdybos narys
Ruslanas SCHNEIDERAT, Klaipėdos miesto bendruomenių asociacijos valdybos narys, asociacijos Vitės bendruomenės valdybos narys

Man balandis asocijuojasi su švara, nes pajuntame pirmą šilumą. Kai ateina šiluma, norisi išsirengti, tvarkytis aplinką. Pavasarį mes pradedame tvarkyti savo rajoną. „Darom“ akcija šiemet paskelbta balandžio 27 d. Mes su Vitės kvartalo gyventojais rinksimės 12 val. prie stadiono. Šį kartą vaikščiosime aplink stadioną ir rinksime šiukšles. Kovą už stadiono gyventojai matė įsikūrusius benamius - buvo suneštos lovos.

Šiaip mūsų miestas yra švarus, bet po žiemos ant gatvių ir pėsčiųjų takų visada yra daug smėlio, likusių medžių lapų. Kai kurie miesto rajonai yra prižiūrimi ir juose tvarkomasi, bet yra ir neprižiūrimų.

Pastaruoju metu matau, kad labai daug mašinų važiuoja ir valo gatves. Gal tai susiję su nauja valdžia. Mane labiausiai erzina nesurinkti gyvūnų ekskrementai ir kai automobiliai yra netvarkingai parkuojami, iš jų mėtomos šiukšlės, kai stovi koks nors automobilis su nuleistomis padangomis. Labai nemalonu būna, kai po švenčių eglutės, dėžės nuo dovanų sunešamos prie konteinerių.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder