Mėnulio modulis

Japonijos kosmoso agentūra ruošiasi "20 minučių siaubo" bandymui nusileisti Mėnulyje

Pirmajai per kelis dešimtmečius JAV mėnuleigio misijai Mėnulyje pasibaigus ir nepasiekus tikslo, Japonijos paleistas erdvėlaivis artėja prie Mėnulio ir ruošiasi istoriniam bandymui nusileisti.

Tikimasi, kad Japonijos aerokosminių tyrimų agentūros "Smart Lander for Investigating Moon", arba SLIM, Mėnulio paviršiuje nusileis penktadienį 10.20 val. mūsų eros laiku, arba šeštadienį 12.20 val. standartiniu Japonijos laiku.

Jei SLIM nusileis sėkmingai, Japonija pirmą kartą ant Mėnulio paviršiaus nutupdys robotą tyrėją ir taps trečiąja šalimi, kuriai XXI a. pavyko toks žygdarbis, ir penktąja šalimi, minkštai nusileidusia Mėnulyje nuo 1966 m. vykdytos sovietų misijos "Luna 9".

Erdvėlaivis, dėl savo tikslių technologijų dar vadinamas "Mėnulio snaiperiu", pradės leistis Mėnulio paviršiaus link 10 val.

Nusileidimas bus tiesiogiai transliuojamas per "YouTube" japonų ir anglų kalbomis.

"Tikimasi, kad lėtėjimo iki nusileidimo ant Mėnulio paviršiaus pradžia bus kvapą gniaužiančios, nejaukios 20 minučių siaubo", - sakoma SLIM misijos paprojekčio vadovo Kendži Kušikio pareiškime.

ve.lt

Nedidelės apimties tiriamasis nusileidimo aparatas skirtas pademonstruoti "tikslų" nusileidimą konkrečioje vietoje.

Kitais Mėnulio nusileidimais, įskaitant NASA "Apollo" misijas, buvo pasiektas ypatingas tikslumas pasiekiant tam tikrą zoną, tačiau SLIM technologija siekiama, kad tikslumą užtikrintų pigūs ir lengvi robotizuoti zondai.

JAXA teigimu, tikimasi, kad ši technologija leis mažam nusileidimo aparatui nusitaikyti į konkrečias Mėnulio vietas, todėl SLIM galės nusileisti net tarp klastingų, uolėtų vietovių.

Jei ši technologija bus sėkminga, ateityje ji galėtų leisti misijoms "nusileisti planetose, kuriose yra dar mažiau išteklių nei Mėnulyje", teigia kosmoso agentūra.

"Šiuo metu pagausėjo žinių apie tikslinius astronominius objektus, o detalės, kurias reikėtų ištirti, tapo vis konkretesnės, todėl tapo būtini didelio tikslumo nusileidimai šalia tiriamo objekto", - teigia JAXA.

SLIM nusileidimo aparatas nusileis vos 100 metrų (328 pėdų) skersmens nusileidimo vietoje.

Palyginimui, "Astrobotic Technology" Mėnulio nusileidimo aparatas "Peregrine", kuris tapo pirmuoju JAV Mėnulio nusileidimo aparatu, paleistu į orbitą per daugiau nei 50 metų, taikėsi į kelių kilometrų ilgio nusileidimo zoną, kol dėl degalų nuotėkio kosminis aparatas buvo priverstas nutraukti misiją.

Jei SLIM praleis šį bandymą nusileisti, kitą galimybę turės vasario 16 d.

ve.lt

Japonijos aerokosminių tyrimų agentūros Mėnulio nusileidimo aparatas SLIM iš Tanegašimos kosmoso centro paleistas 2023 m. rugsėjo 7 d. iš raketos nešėjos H-IIA.

Mėnulio snaiperio kelionė

SLIM nusileidimo aparatas paleistas rugsėjo mėn. kartu su palydovu XRISM (tariama "crism"), dar vadinamu "X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission" (Rentgeno spindulių vaizdavimo ir spektroskopijos misija) - bendra JAXA ir NASA misija.

Po paleidimo SLIM, naudodamasis savo varomąja sistema, nukeliavo Mėnulio link. Kalėdų dieną erdvėlaivis sėkmingai įskriejo į ovalo formos Mėnulio orbitą.

Įėjęs į orbitą, kuri kerta Mėnulio šiaurinį ir pietinį ašigalius, zondas vis labiau artėjo prie Mėnulio paviršiaus.

Jei erdvėlaivis sėkmingai nusileis, jis trumpam ištirs Mėnulio paviršių į pietus nuo tamsios Mėnulio dėmės, vadinamos Ramybės jūra - regiono, kuriame 1969 m. nusileido "Apollo 11".

Skirtingai nuo kitų neseniai vykdytų robotizuotų misijų, kurių tikslas - Mėnulio pietinis ašigalis, SLIM taikosi į vietą netoli nedidelio Mėnulio smūginio kraterio, vadinamo Shioli, esančią lygumoje, vadinamoje Nektaro jūra, kurią, kaip įtaria mokslininkai, suformavo senovinė vulkaninė veikla.

Ten bus tiriama uolienų sudėtis, kuri gali padėti mokslininkams atskleisti Mėnulio kilmę.

SLIM zondas turi regėjimu pagrįstą navigacijos technologiją, kurią JAXA vadina "išmaniosiomis akimis".

Artėdamas prie Mėnulio erdvėlaivis fotografuos jo paviršių ir greitai nustatys savo buvimo vietą pagal Mėnulio palydovų iš anksto sudarytus žemėlapius, o artėdamas prie nusileidimo savarankiškai koreguos savo trajektoriją.

SLIM misija vykdoma atsinaujinus tarptautinėms pastangoms tyrinėti Mėnulį.

Po Jungtinių Amerikos Valstijų, buvusios Sovietų Sąjungos ir Kinijos Indija tapo ketvirtąja šalimi, įvykdžiusia kontroliuojamą nusileidimą Mėnulyje, kai jos misija "Chandrayaan-3" rugpjūtį nusileido netoli Mėnulio pietų ašigalio.

Tačiau kitos pastarojo meto misijos parodė, kaip sunku saugiai nusileisti ant Mėnulio paviršiaus.

Praėjusiais metais Japonijos bendrovės "Ispace" Mėnulio nusileidimo aparatas "Hakuto-R" per balandžio mėn. bandymą nusileisti nukrito 3 mylių (4,8 km) atstumu, o po to atsitrenkė į Mėnulį.

Rusijos misija, pavadinta "Luna-25", taip pat avariniu būdu nusileido rugpjūčio mėn. per pirmąjį šalies bandymą grįžti į Mėnulį po Sovietų Sąjungos žlugimo.

ve.lt

Šaltinis: CNN

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder