Kinija grasina Lietuvai parodyti savo galybę – lygina su muse, kurią privalu numušti

(10)

Komunistinė Kinija grasina Lietuvai parodyti savo galybę – Lietuvą lygina su muse, kurią privalu numušti.

 

Taivaną Kinija yra pasirengusi ginti ginklu ir bet kurią šios salos nepriklausomybę ginančią valstybę Pekinas yra pasiryžęs bausti. Į šį sąrašą praėjusią savaitę pakliuvo ir Lietuva, tapusi pirmąja šalimi pasaulyje atidariusi Taivano atstovybę.

Kitur Taivano atstovybės veikia sostinės Taipėjaus vardu, nusistovėjus tvarkai, kad toks pavadinimas neprieštarauja vienos Kinijos politikai. Kuri neleidžia Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.

Nirštantis Pekinas jau pareiškė, kad į Lietuvą negrąžins savo ambasadoriaus, kuris buvo atšauktas vasaros pabaigoje.

Komunistinė Kinija nelaukia grįžtant ir Lietuvos ambasadorės, kuri į Lietuvą grįžo rudens pradžioje.

Santykiai tarp šalių bus palaikomi tik tarp laikinųjų patikėtinių.

„Klausimas yra kitas – ar tai yra pirmas ir vienintelis žingsnis ir galima tikėtis papildomų spaudimo priemonių artimiausioje ateityje“, – svarstė Rytų Europos studijų centro (RESC) vadovas Linas Kojala.

Kinijos valstybinis kanalas perspėja, kad „Lietuvos Vyriausybė turi patirti visas pasekmes“.

„Raginame Lietuvą nedelsiant ištaisyti klaidas ir nenuvertinti Kinijos liaudies ryžtingumo ir gebėjimo apginti šalies suverenitetą, bei teritorinę integralumą“, – buvo pareikšta Kinijos valstybiniame kanale.

Komunistų partijos mintis transliuojantis valstybinis portalas „Global Times“ Lietuvą vadina klounu, spinduliuojančiu perdėta drąsa. Arba muse, kurią reikia numušti, jie ragina būti atsargiems.

„Lietuva turi patirti didžios ir kilnios galios sukeltą skausmą, tačiau tai neturi pažeisti mūsų interesų ir platesnės strategijos.

Tarsi numušti musę – tik reikia elgtis atsargiai, kad mūsų rankos nebūtų suteptos krauju ir nesudaužytume ant stalo stovinčios vazos“, – buvo rašoma portale „Global Times“.

Šiame portale anksčiau buvo svarstyta, kad Kinija gali vienytis su Rusija, ar net Baltarusija, siekiant suduoti smūgį. Mat didelių ekonominių svertų Pekinas prieš Lietuvą neturi.

Kinija Lietuvoje yra investavusi vos 3 milijonus eurų.

Premjerė Ingrida Šimonytė tikina, kad sprendimas atidaryti atstovybę Taivano vardu vienos Kinijos principo nepažeidžia.

„Lietuva atidarė atstovybę, kuri yra skirta praktiniam bendradarbiavimui – ekonominėje srityje, socialinėje, kultūrinėje ir įvairiose kitose. Bet tai nėra diplomatinė atstovybė, tą norėčiau pabrėžti dar kartą“, – sakė ministrė pirmininkė.

I. Šimonytė išgirdo ir Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio paramą dėl sprendimo leisti veikti Taivano atstovybei.

O užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas rašo, kad komunistinis režimas Kinijoje užsiima milžiniško masto eksperimentu.

„Aišku, tą darė ir kiti totalitariniai režimai – tiek naciai, tiek komunistai.

Tačiau nė vienas iš jų neturėjo tokių techninių sąlygų ir mokslinių resursų, (…) tokios ekonominės, politinės bei represinės galios ir tokių eksperimento sąlygų – penktadalį žmonijos sudarančios žmonių masės, kurią komunistinės valdžia gali tiesiog izoliuoti nuo išorinio pasaulio“, – socialinėje erdvėje rašė viceministras M. Adomėnas.

Išlieka klausimas, kiek tokia vertybinė pozicija Lietuvai kainuos. Kita vertus, Taivanas už paramą siūlo bendradarbiauti kuriant itin paklausius lustus, naudojamus ir automobilių pramonėje.

JAV atmeta bandymus kištis į Lietuvos sprendimą gilinti ryšius su Taivanu,

JAV atmeta kitų šalių bandymus kištis į Lietuvos sprendimą gilinti ryšius su Taivanu, sako Vilniuje viešinti JAV valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno pavaduotoja civilių apsaugos, demokratijos ir žmogaus teisių klausimais Uzra Zeya.

Taip ji komentavo aštrią Kinijos kritiką Vilniui dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo.

„Mes dar kartą patvirtiname savo paramą mūsų vertinamai NATO ir ES partnerei bei sąjungininkei.

Atmetame kitų šalių bandymus kištis į Lietuvos savarankišką sprendimą gilinti bendradarbiavimą su Taivanu“, – penktadienį per spaudos konferenciją Vilniuje sakė U. Zeya.

Ji taip pat teigė, kad Taivano atstovybės atidarymą Vilniuje mato kaip galimybę plėsti „reikšmingą Taivano dalyvavimą tarptautinėje erdvėje“.

„Mes sveikiname Taivaną ir Lietuvą su Taivano atstovybės atidarymu Vilniuje ir Lietuvos planus atidaryti analogišką atstovybę, kaip mes girdėjome, kitų metų pradžioje.

Mes tai matome kaip galimybę plėsti Taivano reikšmingą dalyvavimą tarptautinėje erdvėje.

Manome, kad šių atstovybių atidarymas taip pat išplės Taivano ir Lietuvos ekonominį bei technologinį bendradarbiavimą“, – kalbėjo JAV atstovė.

Klausiama, ar remia Lietuvos sprendimą leisti atstovybei atsidaryti Taivano vardu, U. Zeya atsakė, kad šį klausimą ji referuoja į Lietuvos Vyriausybei, nes tai buvo jos politinis sprendimas.

Kinija ketvirtadienį dar kartą pasmerkė Lietuvos sprendimą leisti Taivano atstovybei šalyje veikti šios salos vardu ir pareiškė ginsianti savo teritorinį vientisumą, kurį, anot Pekino, Vilnius pažeidė.

Tokį pareiškimą išplatino Kinijos užsienio reikalų ministerija po to, kai Vilniuje duris atvėrė Taivaniečių atstovybė.

„Šis žingsnis kenkia Kinijos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui ir juo šiurkščiai kišamasi į Kinijos vidaus reikalus.

Kinijos vyriausybė reiškia griežtą protestą ir tvirtą prieštaravimą šiam nepaprastai baisiam poelgiui ir imsis visų būtinų priemonių nacionaliniam suverenitetui ir teritoriniam vientisumui apginti.

Už visas iš to kilusias pasekmes atsako Lietuvos pusė“, – teigiama pareiškime.

Anot Pekino, leisdama veikti atstovybei tokiu pavadinimu Lietuva atsisakė politinio įsipareigojimo, prisiimto komunikate dėl diplomatinių santykių su Kinijos Liaudies Respublika užmezgimo, ir pažeidė „vienos Kinijos“ principą.

Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taipėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.

Lietuva pabrėžia, kad Taivaniečių atstovybei nėra suteiktas diplomatinis statusas, o ji rūpinsis išimtinai ekonominių, kultūrinių ryšių plėtojimu. Pati atstovybė savo pranešime nurodė, kad teiks ir konsulines paslaugas.

Taivaniečių atstovybė Vilniuje diplomatinio statuso neturės – URM

Taivaniečių atstovybė Vilniuje atidaryta, siekiant plėtoti ekonominius ryšius su Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalimis, tačiau diplomatinio statuso ji neturės, teigia Užsienio reikalų ministerija (URM).

„Mes siekiame megzti tampresnius ryšius Azijos regione arba Indijos-Ramiojo vandenyno regione. Ne taip seniai pradėjo darbą ambasada Australijoje, ketiname gal dar net šiais metais atidaryti ambasadą Pietų Korėjoje, kitais metais – Singapūre ir tikriausiai kažkada ateityje ir atstovybę Taipėjuje“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, komentuodamas Taivaniečių atstovybės atidarymą.

Jo teigimu, Kinija informuota apie šios atstovybės veiklos pradėjimą Vilniuje.

Tuo tarpu ministro atstovė Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė BNS atsiųstame komentare pabrėžė, jog „ši atstovybė neturės diplomatinio statuso“.

Anot G. Landsbergio, kol kas nesulaukta jokios Kinijos reakcijos į tai, nefiksuota ir didesnio kibernetinių atakų pavojaus lygio.

Užsienio reikalų ministras teigė, kad valstybės interesas yra megzti stipresnius ryšius su demokratiniais kraštais.

„Manome, kad ekonominiai ryšiai, sudaryti su demokratinėmis valstybėmis, yra tvaresni, ilgaamžiškesni, jie yra labiau grįsti teisės viršenybės principu, dėl to yra labiau atitinkantys Lietuvos interesus“, – kalbėjo jis.

Kaip pranešė Taivano užsienio reikalų ministerija, Taivaniečių atstovybė Vilniuje veiklą pradeda nuo ketvirtadienio.

Jos vadovu paskirtas Ericas Huangas (Erikas Huangas), taip pat vadovaujantis Taipėjaus atstovybei Latvijoje.

Taivaniečių atstovybė pristatoma kaip Taipėjaus biuras plėtoti prekybiniams ryšiams, bet ji taip pat tvarkys konsulinius klausimus.

Lietuvos sprendimas leisti Taivano salos atstovybei šalyje veikti taivaniečių vardu pykdo Kiniją, protestuojančią dėl bet kokių Taivano mėginimų veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taipėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.

Prieš kelis mėnesius Kinija atšaukė savo ambasadorių šalyje ir pareikalavo, kad Lietuva padarytų tą patį. Ambasadorė Diana Mickevičienė į Vilnių konsultacijoms grįžo rugsėjo pradžioje.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder