Naujųjų dieną klaipėdiečiai rinkosi prie Donelaičio paminklo

Pirmąją Naujųjų metų dieną būrys klaipėdiečių tradiciškai susirinko į pasimatymą "prie Donelaičio ir su Donelaičiu". Jau 33 metus entuziastai sausio 1-ąją susiburia paminėti iškilaus poeto ir švietėjo Kristijono Donelaičio gimtadienį jo vardu pavadintame skvere.

Vidurdienį prie iškilaus kūrėjo paminklo K. Donelaičio aikštėje susirinko gausus būrys klaipėdiečių.

Susirinkusieji džiaugėsi, jog kiekvienais metais, net ir pandemijos metu, klaipėdiečiai, bendrijų atstovai, Seimo nariai, akademikai, šviesuoliai, politikai prisimena ir neraginami susirenka pabūti ir paminėti K. Donelaičio atmintį.

Klaipėdos evangelikų liuteronų parapijos kunigas Reinholdas Moras priminė, kad K. Donelaitis buvo ne tik rašytojas, bet ir savo parapijiečiams atsidavęs kunigas, siekęs mokyti žmones ne tik tikėjimo tiesų.

"Jis savo kūrinį "Metai" parašė lietuviškai, nors galėjo tai padaryti ir vokiškai. Jis norėjo, kad jo parapijiečiai, tie būrai, gautų lietuvių kalba tą pamokymą, padrąsinimą", - kalbėjo R. Moras.

Minint Donelaičio draugijos 100-metį aktyviai visuomenininkei Virginijai Jurgilevičienei kilo mintis išleisti knygą – fotoalbumą apie visus, kurie kasmet susirenka prie K. Donelaičio paminklo. Tad sausio 1-ąją buvo pristatyta knyga – fotoalbumas „Donelaitis. Klaipėda. Sausio 1-oji”.

“Viskas vyko labia sparčiai. Dėkoju visiems, kurie atsiliepė ir parašė tekstus. Knygoje galima rasti įvairius straipsnius apie K. Donelaitį, pavyzdžiui, menotyrininko Petro Šmito straipsnį apie tai, kaip K. Donelaitis yra atspindimas skulptūroje. Knygoje tikrai yra daugybė autorių, nuotraukų, kiekvienas joje galėsite save rasti“, - susirinkusiesiems sakė UAB „Eglės leidykla“ vadovas, fotografas Antanas Stanevičius. 

Pasak jo, visas knygos tiražas turėjo būti išspausdintas iki sausio 1 dienos, tačiau spaustuvėje kilus techniniams nesklandumams, knygos dar reikės palaukti kelias dienas.

V. Jurgelevičienė kalbėdama apie knygą prisiminė ir 2020-aisiais anapilin iškeliavusį fotografą, fotožurnalistą, kraštotyrininką, Klaipėdos garbės pilietį ir Klaipėdos kultūros magistrą Bernardą Aleknavičių, kuris ilgus metus rūpinosi Naujųjų vidurdienio susitikimu prie K. Donelaičio paminklo.

„Kol B. Aleknavičius buvo su mumis, renginyje viskuo būdavo pasirūpinta ir kai mes jo netekome, aš nežinau kodėl, bet būtent tada kilo idėja išleisti knygą. Tai lyg tęstinumas, kad mes ateitume. Būtent jo darbai yra tęsiami mumyse ir turėtume tęsti tai, ką jis pradėjo“, - sakė V. Jurgelevičienė.

Susirinkusieji taip pat dalijosi savo įžvalgomis, linkėjimais šiems metams, prisiminė ir pagerbė ne tik K. Donelaitį, bet ir uostamiesčio šviesuolius, kurie jau iškeliavo anapilin ir prie paminklo nebeateis.

K. Donelaitis gimė 1714 metų sausio 1 dieną Lazdynėliuose, tuometinėje Prūsijos karalystėje, laisvų valstiečių šeimoje. Baigęs Karaliaučiaus keturklasę katedros mokyklą, 1736–1740 metais Karaliaučiaus universitete studijavo teologiją. Po studijų paskirtas į Stulpėnų mokyklą, kuriai vadovavo 1742 metais. Nuo 1743 metų iki mirties (1780 m.) – Tolminkiemio klebonas.

K. Donelaičio keturių dalių poema „Metai“, parašyta maždaug 1765–1775 metais, laikoma pirmuoju lietuvių grožinės literatūros kūriniu. Iš ankstyvojo jo kūrybos laikotarpio taip pat yra išlikusios 6 pasakėčios, kurios pripažįstamos pirmaisiais šio žanro kūriniais lietuvių literatūroje. K. Donelaičio kūrybos palikimą taip pat sudaro eilėraščiai vokiečių kalba ir ankstyvieji poemos „Metai“ fragmentai. 

2014 metai Seimo buvo paskelbti K. Donelaičio metais, o 300-osios jo gimimo metinės įtrauktos į UNESCO sukakčių sąrašą

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder