Visi nauji įstatymai turi būti feministiniai, sako Ispanijos lygybės ministrė

Ispanijos kairiųjų lygybės ministrė Irene Montero laikraščiui "The Telegraph" atskleidė savo siekį, kad Madride būtų priimti moterų teises užtikrinantys įstatymai.

Kiekvienas naujas įstatymas ir vyriausybės išlaidų paketas Ispanijoje turi būti feministinis, "The Telegraph" sakė šalies lygybės ministrė, teigianti, kad siekia įgyvendinti pažangiausią pasaulyje moterų teisių politiką.

Irene Montero, Ispanijos sunkumų kamuojamos kairiųjų partijos "Podemos" atstovė, šalies parlamente bando priimti daugybę "feministinių teisės aktų", tačiau teigė siekianti užtikrinti, kad kiekvienas vyriausybės sprendimas būtų priimamas atsižvelgiant į lyčių lygybę.

Vadovaujant I. Montero, Ispanija, kurioje giliai įsišaknijusi mačo (išdidaus, valingo, kartais agresyvaus, amoralaus elgesio vyro) kultūra, taps pirmąja šalimi Europoje, kurioje moterims, kenčiančioms nuo stiprių mėnesinių skausmų, bus suteiktos garantuotos menstruacijų atostogos.

I. Montero, kurios partneris Pablo Iglesias yra vienas iš "Podemos" įkūrėjų, taip pat siūlo išplėsti abortų prieinamumą, suteikti daugiau paramos smurto dėl lyties aukoms ir pakeisti išžaginimo nusikaltimo ribą, kad ji apimtų bet kokius lytinius santykius be aiškaus sutikimo.

Iš savo biuro Lygybės ministerijoje, kuri buvo įsteigta 2020 m. valdant dabartinei kairiųjų vyriausybei, ji sakė laikraščiui "The Telegraph": "Feminizmas turi tapti valstybės klausimu. Turime pasiekti, kad feministinė politika taptų struktūrine valstybės architektūros dalimi, išreikšta visuose įstatymuose ir biudžetuose."

34 metų I. Montero yra jauniausia Ispanijos Socialistų partijos vadovaujamos koalicinės vyriausybės narė.

Viena iš jos pagrindinių politikos krypčių leidžia moterims, kenčiančioms nuo stipraus mėnesinių skausmo, gauti garantuotas mėnesinių atostogas, kurių išlaidas padengia Ispanijos socialinės apsaugos sistema.

I. Montero teigė, kad šis planas panaikina stigmą ir "menstruacijų sveikatą paverčia moters teisės į sveikatą dalimi".

Ji pridūrė: "Kelias dienas per mėnesį moterys eina į darbą kęsdamos siaubingus skausmus, geria tabletes ir apsimeta, kad joms viskas gerai. Menstruacijų skausmas yra vienintelis skausmas, kuris yra slepiamas."

Ispanijos lygybės ministerija taip pat siekia, kad transseksualams būtų leista save identifikuoti - ši politika buvo svarstoma dar Theresos May vyriausybės laikais, tačiau jos atsisakyta valdant Borisui Johnsonui. Tačiau M. Montero politikai nepritaria niekas.

Ministro Pirmininko Pedro Sanchezo vyriausybės apklausų rezultatai šiuo metu yra žemiausi per dvejus su puse metų jos darbo.

Apklausos rodo, kad labiausiai tikėtina Ispanijos vyriausybė po kitų visuotinių rinkimų yra pagrindinės konservatyvios Liaudies partijos ir kraštutinių dešiniųjų partijos "Vox" koalicija.

Vox partija jau įsitraukė į didelį kultūrinį karą su kairiaisiais dėl lyčių teisių ir pažadėjo atsisakyti Ispanijos įstatymų dėl smurto lyties pagrindu.

M. Montero sakė: "neigti smurto lyties pagrindu egzistavimą ir struktūrinę nelygybę mūsų visuomenėje yra labai rimtas išpuolis prieš moteris ir moterų teises. Didžiausią pavojų kelia tai, kad yra ekonominių, žiniasklaidos ir teisminių jėgų, kurios nusprendė normalizuoti šį žmogaus teisėms prieštaraujantį diskursą."

Ispanija, ilgą laiką laikyta atsiliekančia lyčių lygybės srityje, pastaraisiais metais išgyveno tam tikrą persilaužimą - didžiuosiuose miestuose vyko feminisčių protestai.

Demonstracijos daugiausia vyko dėl 2018 m. Pamplonos teismo sprendimo, kuriuo penki vyrai, žinomi kaip "Vilkų banda", pripažinti kaltais tik dėl seksualinės prievartos, o ne dėl išžaginimo, kai jie prievartavo aštuoniolikmetę.

Vienas teisėjas netgi sakė, kad grupinio išžaginimo vaizdo įrašuose įžvelgė "pasilinksminimą" prieš nebylią auką, kuri vėliau teigė, kad buvo sustingusi iš baimės.

Po to I. Montero parlamente bandė įgyvendinti reformą, pagal kurią sutikimo nebuvimas tampa vieninteliu išžaginimo pagrindu, panaikinant ankstesnį smurto ar bauginimo reikalavimą.

Įstatyme taip pat reikalaujama atidaryti visą parą veikiančius krizių centrus moterims ir imtasi kitų priemonių, kurias I. Montero vadina "kultūriniais pokyčiais: nuo išprievartavimo kultūros pereiti prie sutikimo kultūros".

"Netoleruotina, kad šios šalies teisėjai grupinio išžaginimo atveju įžvelgia "pasilinksminimą" arba klausia moters, ką ji dėvėjo, ar ji atvėrė kojas. Niekas, ką mes darome, nepateisina seksualinės prievartos", - sakė ministrė.

Dabar, kai jos vyriausybei gresia pralaimėjimas ir valdžios praradimas, I. Montero kaltina oponentus nešvarių triukų kampanija, kuria siekiama sužlugdyti administraciją, kuri, jos teigimu, siekia pirmauti pasaulyje moterų teisių srityje.

Praėjusią savaitę laikraštis "El Pais" paskelbė 2017 m. įrašą, kuriame girdėti, kaip policijos komisaras siūlo tuometiniam Liaudies partijos generaliniam sekretoriui informaciją, kuri galėtų būti panaudota šmeižto kampanijoje prieš "k**** sūnų" P. Iglesiasą.

"Problema ne ta, kad jie puola "Podemos" narius ar jaunas feministes valdžioje, tokias kaip aš, o ta, kad jie kenkia demokratijai", - sakė I. Montero.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder