Rusijos agentas

"The Insider": atskleistos Rusijos šnipų, prisidėjusių prie apsinuodijimų ir sprogdinimų Europoje, tapatybės 

Rusijos karinės žvalgybos surengtų sprogdinimų ir apsinuodijimų Europoje seriją galėjo koordinuoti Nikolajus ir Jelena Šapošnikovai - sutuoktinių pora, kuriai dešimtojo dešimtmečio pradžioje Čekijoje buvo suteiktas politinis prieglobstis, rodo "The Insider" atliktas tyrimas.

Pora turi Čekijos pilietybę - ją gavo vėliau, tačiau slėpė kai kurias savo biografijos detales.

Nikolajus vietos valdžios institucijoms nepranešė apie savo tarnybą Afganistane ir pateikė suklastotą žmonos sūnaus iš pirmosios santuokos gimimo liudijimą, apsimesdamas tėvu.

Kita vertus, Elena melavo, kad 1992 m. gavusi prieglobstį atsisakė Ukrainos paso, ir toliau naudojosi šiuo dokumentu keliaudama į Rusiją ir Ukrainą (nors teigė, kad ten gali būti persekiojama dėl politinių priežasčių).

Vis dėlto Šapošnikova Čekijos pasą gavo ne iš pirmo karto, o jos bylą nagrinėjęs imigracijos pareigūnas prie jo pridėjo pastabą, kad į bylą nuolat kišosi "įvairūs žmonės", "siekdami teigiamo rezultato".

2000-ųjų pradžioje Nikolajus įsidarbino "Imex Group" Petro Bernatiko, buvusio Čekoslovakijos valstybės saugumo aparato slaptojo agento, anksčiau dirbusio informatoriumi kontržvalgybos skyriuje ir palaikiusio glaudžius ryšius su sovietais, įmonėje "Imex Group".

Ši bendrovė prekiavo ginklais, o Šapošnikovas joje dirbo verslo plėtros vadovu: jis ieškojo naujų Imex klientų ir konsultavo esamus.

Jelena vadovavo savo verslui, oficialiai nesusijusiam su vyro verslu.

Tačiau vėliau policija išsiaiškino, kad moteris buvo visiškai įsitraukusi į "Imex" veiklą ir aktyviai vadovavo vyro veiksmams, gaudama nurodymus iš GRU karinio padalinio 29155 vadovo generolo Andrejaus Averjanovo.

Nepaisant to, kad Nikolajaus pajamos siekė apie 650 JAV dolerių per mėnesį, pora nusipirko nekilnojamojo turto Čekijoje ir vilą Graikijoje, kurią nuomojo "turistams".

Tikrieji vilos svečiai buvo GRU pareigūnai, kurie naudojosi ja kaip slėptuve, teigiama tyrime.

Pasak "The Insider", pora rinko informaciją žvalgybos pareigūnams, taip pat padėjo organizuoti sprogimus šaudmenų sandėliuose Čekijoje ir Bulgarijoje.

Šapošnikovai taip pat gali būti susiję su Bulgarijos ginklų prekeivio Emeliano Gebrevo, kuris nuodijimo metu buvo laikomas šaudmenų tiekėju Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, apnuodijimu.

Pats E. Gebrevas vėliau teigė, kad prieš pat apsinuodijimą nutraukė šaudmenų tiekimą Ukrainai.

2014 m. Šapošnikovas, vykdydamas Averjanovo nurodymus, suorganizavo Miškino ir Čepigos (geriau žinomų kaip Boširovas ir Petrovas - Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimo Solsberyje dalyviai) vizitą į sandėlį Vrbetyje, kuriame buvo laikomi Gebrevo nupirkti šoviniai.

Jų atvykimo dieną viename iš sandėlių įvyko galingas sprogimas, per kurį žuvo du žmonės. 

Čekijos teisėsaugos pareigūnams pavyko rasti daug įrodymų, rodančių Šapošnikovų ryšius su GRU karininkais ir jų ryšį su sprogimais Čekijoje ir Bulgarijoje.

Kadangi tuo metu Graikijoje gyvenusi pora atsisakė atvykti į Čekiją apklausai, jie buvo apklausti per vietos valdžios institucijas.

Pora tvirtino, kad visi jų ryšiai su 29155 padalinio nariais buvo "asmeniniai" arba susiję su Imex verslo interesais, ir tvirtino, kad jie sąmoningai nepadėjo GRU vykdyti jokių sabotažo operacijų. 

Šapošnikovai apkaltino Čekijos valdžios institucijas politiniu persekiojimu dėl jų rusiškos kilmės, tačiau "The Insider" pavyko išsiaiškinti, kad Jelena slapta gavo Rusijos pasą, kuriuo vėliau naudojosi keliaudama.

Ir šis dokumentas buvo iš 29155 būrio nariams rezervuotų numerių serijos.

Vienas iš Elenos vizitų į Maskvą naudojantis šiuo pasu buvo tuo metu, kai Vladimiras Putinas dekretu jai suteikė Rusijos didvyrio vardą.

Sulaukęs atidaus teisėsaugininkų dėmesio, Nikolajus Šapošnikovas ėmė piktnaudžiauti alkoholiu, ėmė nepaisyti paskirtų vaistų ir 2024 m. vasarį mirė nuo širdies smūgio. Jelena Šapošnikova šiuo metu gyvena Graikijoje, Čekijos valdžios institucijos kol kas nepateikė prašymo ją išduoti.

Balandžio 29 d. Čekijos policija ir Nacionalinis kovos su organizuotu nusikalstamumu centras (NCOZ) apkaltino Rusijos karinę žvalgybą dėl 2014 m. įvykusių sprogimų Vrbeticės sandėlyje.

Tarnybos pažymėjo, kad tai buvo ne vienintelė tokia akcija, o Rusijos žvalgybos "ilgalaikės ardomosios programos" Europos Sąjungoje ir Ukrainoje dalis.

Tačiau policininkai kol kas negali toliau nagrinėti bylos, nes įtariamieji yra Rusijoje, o Maskva atsisakė juos išduoti Čekijos valdžios institucijoms.

2021 m. balandį Čekijos policija į ieškomų asmenų sąrašą įtraukė Aleksandrą Petrovą ir Ruslaną Boširovą (Miškiną ir Čepigą), kurie įtariami prisidėję prie sprogdinimų Vrbeticuose. 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder