Žmogus, golfo lauke galynėjęsis su Maroko karaliumi

Žmogus, golfo lauke galynėjęsis su Maroko karaliumi

Kai netikėtai vienoje kompanijoje gyvenimas suvedė su švedu Fredriku Olanderiu ir šis prisistatė esąs golfo treneris (beje, kol kas vienintelis profesionalus treneris Lietuvoje), išpūčiau akis ir stačiokiškai išpoškinau: Lietuvoje golfas nėra populiarus, koks velnias jį atnešė į lietuviškas galeras?

"Lietuva golfo srityje yra Europos uodegoje... Žinoma, galima kaltinti sovietmetį, kai gyvenote atskirti nuo pasaulio. Bet, atvykęs į Lietuvą, supratau, kad jūsų tauta yra išsaugojusi daug brangintina, ką Vakarų žmonės yra nebegrįžtamai praradę: tvirtą dvasią, tautinės kultūros apraiškas, turi gilias šeimos ir šiaip įvairias tradicijas. O golfą žaisti išmokti niekada nevėlu", - klostė ponas Fredrikas. Ir tai padarė įspūdį. Panūdau pasidomėti, kas tas golfas ir su kuo jis valgomas...

Ponas Fredrikas golfą žaidžia nuo dešimties metų, kai tėvas atsivedė jį į golfo lauką Švedijos mieste Jokopinge. Berniukas šį žaidimą pamėgo iš pirmo žvilgsnio, kaip sakoma. O paskui mokėsi, mokėsi ir mokėsi žaisti. O išaugęs ir iškovojęs ne vieną Europos taurę mėgėjų, o vėliau ir profesionalų lygose, pats ėmėsi trenerio darbo. Bet tam jis turėjo dar ketverius metus studijuoti trenerio darbo subtilybes. Žaidimo patirties šiam darbui nepakanka.

Ponas Fredrikai, kiek Jums dabar metų?

Šešiasdešimt šešeri. Man yra nuostabu, kad golfą galima žaisti kad ir iki šimto metų, jei tik gali vaikščioti. Nes golfe svarbu yra ne tiek judesys, kiek proto miklinimas...

Tai, vadinasi, Jūs su golfu "ženotas" jau penkiasdešimt šešerius... Solidus stažas. Ką iš Europos garsenybių esate mokęs žaisti golfą?

Triskart Europos čempioną britų atvirame turnyre serą Henrį Kotoną (Henry Cotton), mane asmeniškai būti partneriu kvietė Maroko karalius Hasanas II, kuris rengėsi "Handicap" turnyrui ir jame kelis kartus laimėjo prizines vietas. Bet dažniausiai tenka treniruoti žmones, kuriems nėra svarbūs rezultatai, o tiesiog įdomus pats žaidimo procesas. Ir, žinoma, žavingi golfo ritualai. Po kelerius metus esu dirbęs su Portugalijos, Ispanijos, Italijos, tiksliau - Sicilijos, Lenkijos, Bangladešo žmonėmis, užvaldytais golfo aistros. Žinoma, daugiausiai dirbu Švedijoje. Mano gimtinėje yra penki šimtai golfo laukų. Lietuvoje kol kas - tik penki...

Ar kokiame turnyre Jums yra tekę susikauti su neseniai Ispanijoje apraudotu, išėjusiu Anapilin, visame pasaulyje garsiu Severianu Balastoros?

Ne, jo partneriu, varžovu neturėjau garbės būti. Bet esu stebėjęs jo žaidimą. Jam lygių kažin kada rasis. Tai buvo superžaidėjas. Tiesa, gal pamaina jam išaugs Vokietijoje - Kučera, ar Italijoje - Molinari?..

Man golfas regisi vyrų žaidimu. Ar yra juo besižavinčių moterų?

Apsčiai. Ir jos pasiekia puikių rezultatų. Pavyzdžiui, golfo žaidėja Nr. 1 Anika Sorenstam galėjo kaip lygi su lygiais kautis su tituluotais vyrais. Dabar labai stipri golfo mokykla Pietų Korėjoje, iš kurios, esu įsitikinęs, išaugs nauja Anika. Mat ši dabar išėjusi motinystės atostogų.


Ar galėtumėte įvairių šalių golfo laukus palyginti su lietuviškaisiais?

Golfo laukai Vilniuje ir prie Kretingalės, kur dabar ir darbuojuosi, yra pasaulinių standartų lygio. Kiek prastesnis - Kaune.

Lietuvoje visi esame pamišę dėl krepšinio. Golfas pas mus nėra populiarus, juo nedaug kas domisi. Ar turite ką mokyti golfo paslapčių?

Mokinių tikrai turiu. Dirbu su jais kasdien, neišskiriant ir šeštadienio, sekmadienio.

Na, ir kas pasišauna mokytis šio aristokratiško žaidimo?

Apibendrintai galėčiau pasakyti - viduriniosios klasės atstovai ir verslo žmonės. Golfas - gan brangus žaidimas. Ne kiekvienas, kad ir labai norėtų, gali sau leisti šį - Lietuvos sąlygomis - prabangos žaidimą. Beje, jo pradžia buvo visai ne aristokratiška...

Iš tiesų, kas tą golfą išrado?

Paprasčiausi Škotijos avių piemenys. Ankstyvą pavasarį ar vėlyvą rudenį šalta. Tai jie susigalvojo botagu varinėti avių spiras... į duobutes. Vėliau jau ir akmenukus pradėjo varinėti. Taip 16 amžiuje ir atsirado šis žaidimas. Iki galo nepatikrintais duomenimis, tai seniausias žaidimas žemėje.

Kodėl nepatikrintais duomenimis?

Gal kokia aborigenų tautelė turi senesnių žaidimų? Tik mes apie juos nežinome... Na, o 1603 metais jau buvo įsteigtas pirmasis ir seniausias golfo klubas pasaulyje "Royal Blackheater". Ir golfas tapo... Anglijos karalių sportu.

Visi Stiuartų dinastijos karaliai buvo aistringi golfo žaidėjai. O Marija Stiuart buvo pirmoji žinoma moteris golfo aistruolė ir puiki žaidėja.

Koks keistas sutapimas: avių piemenys angliškai "shepherd". Mėnulyje išsilaipinęs JAV astronautas Alanas Šepardas, golfo aistruolis Žemėje, kol kas yra vienintelis Žemės gyventojas, golfą žaidęs šioje planetoje...

Tai va, matote, net Mėnulyje golfas žaistas. Lietuva - tikrai puiki šalis. Klaipėdą, ypač jos senamiestį, jau įsimylėjau. Manau, kad tokių, kaip aš, gausės. Prognozuoju - turistų pas jus daugės ir daugės. Tarp jų - ir golfo aistruolių. O ką pasiūlysite į partnerius? O ką pasiūlysite į trenerius? Aš manau, kad golfo perspektyvų Lietuvoje tikrai daug. Ir aš didžiuosiuosi, kad esu pridėjęs ranką prie šio sporto plėtros bei populiarinimo Lietuvoje.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder