Trijų šalių narkobiznierius suvienijo rohipnolis.

Raminamieji vaistai rohipnolis (Rohypnol, prekinis pavadinimas - Flunitrazepam), vaistinėse parduodami pagal specialius receptus, tapo milžiniško pasipelnymo šaltiniu Rusijos, Lietuvos ir Norvegijos nusikaltėliams. Norvegijos dienraščio "Aftenposten" duomenimis, per dvejus metus iš nelegalios prekybos rohipnolio tabletėmis nusikaltėliai vien Norvegijoje ir Švedijoje uždirbo 200 milijonų kronų (82 milijonus litų). Rohipnolį iš Rusijos į Skandinavijos šalis dažniausiai gabena lietuviai - policija išaiškino mažiausiai 60 narkokurjerių iš mūsų šalies.

Kelio pradžia - Šveicarija

"Aftenposten" išspausdino schemą, kurioje pavaizduota, kaip rohipnolis pasiekia Skandinavijos šalis. Legaliai Šveicarijoje gaminamas vaistas Rusijos užsakymu importuojamas į šią šalį. Čia dalis vaistų keliauja ne į vaistines, o į narkomafijos rankas.
Lietuviai kurjeriai rohipnolį pas Šima Rusijoje. Kad lengviau būtų paslėpti, išgliaudo jį iš pakuočių ir per Lietuvą keliauja į Norvegiją bei Švediją. Čia vaistų jau laukia vietiniai organizuoto nusikalstamo pasaulio atstovai, sukūrę rinką didžiuliam tablečių kiekiui realizuoti.
Lietuvos kriminalinės policijos biuro narkotikų kontrolės valdyba nuolat gauna informaciją iš kitų šalių apie sulaikytus narkotikų prekeivius. Iš viso sulaikyta apie 60 Lietuvos piliečių, į užsienį gabenusių arba ten pardavinėjusių rohipnolį.
2001 metais Švedijos muitininkai sulaikė 25 000 rohipnolio tablečių, o per 2002-uosius jų surasta 460 000. Pasak švedų policijos, kontrabandinės tabletės į Skandinaviją patenka per Lietuvą. Dalis nelegalių vaistų lieka Švedijoje, o kiti toliau vežami į Norvegiją. Stokholmo policijos detektyvai nuogąstauja, kad rohipnolio kontrabanda į Švediją didės, nes šioje šalyje susiformavo didelė šio vaisto paklausa, ir tai jau suprato nusikaltėliai Lietuvoje.
Viena tabletė Norvegijoje kainuoja nuo 15 iki 35 kronų (6-14 litų). Lietuvoje vaistinėse 30 tablečių pakuotės kaina - 12 litų 23 centai. Taigi viena tabletė kainuoja tik 40 centų.
Rohipnolio kaina mažiausiai dvigubai šokteli kaskart, kai pereina iš rankų į rankas, kol pakyla 1530 kartų.

Prievartautojų narkotikas

Rohipnoliu leidžiama prekiauti anaiptol ne visose šalyse - jį įsileido 64 valstybės. Jungtinėse Amerikos Valstijose šis vaistas draudžiamas, nors jo medicininės savybės ypač geros. Viena iš priežasčių - rohipnolį patogu naudoti turint piktų kėslų.
Šiuos raminamuosius vaistus JAV gana dažnai naudoja moterų ir vaikų prievartautojai. Rohipnolis sukelia raumenų atsipalaidavimą ir amneziją. Tabletė greitai ir nepastebimai ištirpsta skystyje, gėrimo skonis nepasikeičia. Potenciali auka nieko neįtaria ir, išgėrusi daugiau nei vieną tabletę, užmiega. Atsibudęs žmogus neprisimena, kas su juo buvo atsitikę. Nors rohipnolis yra migdomasis preparatas, tačiau kartu su alkoholiu ar kitais vaistais jis sukelia priešingą poveikį, prilygstantį narkotikams. Skandinavijoje rohipnolį vis dažniau vartoja jaunimas. Švedų dienraštis "Svenska Dagbladet" teigia, kad šis vaistas paauglius pastūmėja daryti žiaurius nusikaltimus, nes mažina skausmą ir atbukina jausmus.
Benzodiazepinų grupei priklausantis rohipnolis pavojingas tuo, kad nuo jo atsiranda priklausomybė. Dėl šios vaisto savybės be jo neišsiverčia ir į narkomaniją nelinkę padorūs skandinavai. 20 metų rohipnolis Skandinavijoje buvo vartojamas kaip raminamasis vaistas. Ilgesnį laiką, dažniausiai gydytojui rekomendavus, pavartoję rohipnolio, žmonės nebeišsiverčia be jo. Negavę šio vaisto vaistinėse, perka juodojoje rinkoje.
Pasak Skandinavijos pareigūnų, iš nelegalių prekiautojų rohipnolį perka ne tik narkomanai, bet ir nuo nemigos kenčiantys gyventojai.

"Roche" susirūpino

Farmacijos kompanija "Hoffmann-La Roche Ltd", Šveicarijoje gaminanti rohipnolį, susirūpino dėl šio vaisto vartojimo ne pagal paskirtį. Kad tabletės netarnautų prievartautojams, jos pradėtos dažyti žalia spalva - dabar vaistą sunkiau nepastebimai ištirpdyti gėrime. Vaisto gamintojai pasirūpino, kad ištirpdžius rohipnolį skystyje liktų nuosėdų - jos turėtų perspėti, jog skystis yra su vaistu.
Nuo 2002 metų rugpjūčio 1-osios kompanija atsisakė eksportuoti šį raminamąjį vaistą į Rusiją - vieną iš didžiausių rohipnolio vartotojų. Tačiau šioje šalyje sukauptos didžiulės rohipnolio atsargos - visi šiais metais Skandinavijoje sulaikyti vaistai žymėti rusiškais rašmenimis.
Lietuva rohipnolio pardavimą sugriežtino 2002 metų rugpjūtį, praėjus trims mėnesiams, kai priemonių prieš nevaldomą šio vaisto naudojimą ėmėsi Švedija. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu rohipnolis įrašytas į narkotinių ir psichotropinių medžiagų, kurioms įvežti ar išvežti reikia SAM leidimo, sąrašą.
Lietuvoje rohipnolis parduodamas tik vaistinėse, turinčiose licenciją prekybai narkotinėmis medžiagomis. Vaisto neįmanoma įsigyti be specialaus recepto.
LŽ žurnalistė skambino į kelias Vilniaus vaistines teiraudamasi rohipnolio. Kaskart būdavo atsakoma, kad šio vaisto vaistinėje nėra, kad jis parduodamas tik pagal specialų receptą. Rohipnolio pavyko surasti tik Vilniaus Gedimino prospekteesančiojevaistinėje, turinčioje specialųleidimą prekybai narkotinėmis medžiagomis.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Vytautas Basys LŽ patikino, kad narkotikams priskiriamo rohipnolio pardavimas Lietuvoje yra labai griežtas, todėl mūsų šalyje juo nepiktnaudžiajama.
Tarnybos duomenimis, 2000-aisiais metais į Lietuvą įvežta 2000 pakuočių rohipnolio (pakuotėje po 30 tablečių). 2001 metais įvežta 1900 pakuočių. 2000 metais rohipnolio apskritai neįvežta, o parduotos 28 pakuotės. 2003-iaisiais įvežta 20 pakuočių rohipnolio.

Vaistai ir prostitutės

Šią vasarą Lietuvoje lankėsi Norvegijos prokuratūros ir policijos pareigūnų grupė. Jie tyrė prostitučių išnaudojimo bylą. Tai jau ne pirma užsienio pareigūnų grupė, Lietuvoje ieškojusi įrodymų užsienyje tiriamoms byloms. Per pastaruosius metus Lietuvoje lankėsi Švedijos, Belgijos ir Norvegijos pareigūnai, tiriantys prostitučių išnaudojimo bylas ir su jomis susijusius nusikaltimus.
Norvegijos pareigūnai Osle sulaikė grupę užsieniečių sutenerių, tarp jų ir Lietuvos piliečių, kurie kontroliavo ne tik prostitučių veiklą, bet ir prekiavo narkotikais. Per kratą rasta rohipnolio tablečių, iškelta ir tiriama byla, kuri metų pabaigoje turėtų būti perduota į teismą.
Osle į pareigūnų rankas pakliuvo nusikaltėliai, veikę kartu su Švedijoje pavasarį 12 metų laisvės atėmimo nuteistais uteniškiais Olegu Ustinovu ir Andrejumi Danilovu. Tai broliai Arkadijus ir Bakhva Gelašviliai, Gruzijos piliečiai, ilgą laiką gyvenę Vilniuje, vienas iš jų net buvo vedęs lietuvaitę.
Broliai Gelašviliai ypač žiauriai elgėsi su prostitutėmis, kurias į Norvegiją atgabeno jau minėti uteniškiai. Patys būdami narkomanai, vienai iš merginų - Nadiai - jie per prievartą kelis kartus suleido heroino injekcijų.
Byloje, kurią tiria Norvegijos pareigūnai, aprašytas epizodas, kaip Arkadijus Gelašvilis Osle 2002 metų žiemą pro langą išmetė nuogą Nadią. Nors buvo labai šalta, jis merginai neleido sugrįžti ilgiau nei dvi valandas Nadia prašėsi įleidžiama atgal į butą. Norvegijos pareigūnams parodymus davusios Nadia ir Kristina pasakojo, kad Gelašviliai jas dažnai žiauriai mušdavo, spardė į pilvą. Nadia medine pakaba buvo mušama ir per padus, o Kristinai Gelašvilis padus degino cigarete.

Prabilo prostitutės

Su prostitucija susiję nusikaltimai, tarp jų prekyba narkotikais ir narkotiniais vaistais, pradėjo aiškėti, kai su teisėsauga sutiko bendradarbiauti prostitutės. Keturių Lietuvos, Estijos ir Rusijos prostitučių parodymai buvo svarbiausi, skiriant Švedijoje ypač griežtą bausmę Ustinovui ir Danilovui.
Prieš kitus grupuotės narius, suimtus Norvegijoje, dabar taip pat liudija prostitutės.
"Norvegijos policijai prostitucijos bylų tyrimas yra vienas iš prioritetų, - LŽ sakė Norvegijos prokurorė Elizabet Ramstad. - Šios bylos iš tiesų rimtos, jas tiria įvairių tarnybų pareigūnai. Mes areštavome keturis vyrus, jie kalėjime. Iš viso apkaltinti devyni žmonės, tarp jų viena moteris, o likusieji vyrai. Iš tų devynių įtariamųjų trys lietuviai, du Gruzijos piliečiai, kiti norvegai. Prieš juos liudija dvi buvusios prostitutės. Beje, jos liudijo ir byloje Švedijoje".
Lietuvos kriminalinės policijos biuro narkotikų kontrolės valdybos vyresnysis komisaras Algis Kvainickas mano, kad prostitutės duoda parodymus, nes nebebijo sutenerių. Tais atvejais, kai bendradarbiauja su Skandinavijos šalių teisėsauga, jos jaučiasi saugios, yra saugomos, kai kuriais atvejais joms leidžiama pasilikti šalyje.

Rohipnolis Lietuvoje nepopuliarus

Narkomanai Lietuvoje rohipnolį vartoja retai. Pasak Kvainicko, nėra iškelta nė vienos bylos dėl rohipnolio platinimo. Šį medikamentą dažniau vartoja narkomanai, norėdami sustiprinti kitų narkotikų poveikį. Rohipnolio pėdsakų šlapime galima aptikti praėjus ir trims paroms po jo vartojimo. "Manau, kad lietuviai tapo rohipnolio kurjeriais todėl, kad surado gerą priėjimą prie šio vaisto Rusijoje, - paaiškino Kvainickas. Mūsų kaimynai estai, latviai, lenkai turi ne ką blogesnius, o dažniau net geresnius santykius su Rusijos nusikalstamu pasauliu, nei lietuviai. Tačiau su rohipnoliu Skandinavijoje dažniau sulaikomi lietuviai".
Dalis prie narkotikų priskiriamų medikamentų gana pigiai pardavinėjami juodojoje rinkoje. Dažniausiai pasitaikantys yra Rohypnol, Valium, Stesolid, Librium, Halcion, Mogodan ir Sobril. Jie priklauso benzodiazepių grupei ir juos išrašo gydytojas. Rohipnolis net šešis kartus stipresnis už valiumą.
Šiuos preparatus vartoja praktiškai visi narkomanai heroino ar hašišo efektui sustiprinti arba kaip pakaitalą nesant kitų narkotikų. Medikamentų griebiamasi abstinencijos sindromui sumažinti. Pastaruoju metu benzodiazepinus pradėjo vartoti paaugliai, kurie tabletes geria su alumi ar kitokiu alkoholiu, kad padidintų ekstazės pojūtį.
Pasak Kvainicko, prieš porą metų Lietuvoje nebuvo pakankamai griežtos tvarkos parduodant rohipnolį. Dabar, minimaliai sumažinus jo įvežimą, kiekviena pakuotė kontroliuojama.
Užsienio spauda perspėja, kad su alkoholiu vartojami medikamentai gali būti labai pavojingi, ypač rohipnolis. Pasitaikė apsinuodijimo atvejų, pasibaigusių mirtimi. Vien šiais metais užfiksuoti keli įvykiai, kuriuose dalyvavo ir lietuviai. Sausio 27-ąją Švedijoje sulaikyti du biržiečiai, turėję 10 tūkstančių rohipnolio tablečių. Vasario 3-ąją Norvegijoje sulaikytas šiaulietis su 80 tūkstančių rohipnolio tablečių. Vasario mėnesį Lenkijoje sulaikytas Šilutės gyventojas su 25 tūkstančiais tablečių. Vasario 13-ąją Norvegijoje sulaikyta grupė vilniečių, surastų rohipnolio tablečių kiekis neskelbiamas. Vasario 21-ąją Švedijos Karlshamno uoste sulaikytas sunkvežimis, jame tarp baldų paslėpta 24 kilogramai rohipnolio tablečių už 15 mln. litų. Balandžio 29-ąją Švedijoje suimamas Lietuvos pilietis su 3,5 tūkstančio rohipnolio tablečių. Gegužės 24-ąją Švedijoje sulaikyti panevėžiečiai su 30 tūkstančių tablečių. Rugpjūčio 22-ąją Norvegijoje sulaikyti asmenys su didžiuliu narkotikų kiekiu - 2,5 kg amfetamino, 22 tūkstančiais rohipnolio tablečių ir 350 gramų kokaino.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder