2020 m. rugsėjo 27 d. 23:13 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Tomas Viluckas: "Kartais Dievą kviečiu pasiaiškinti..."

(20)

2006-12-23, 12:00

Auksė BOGUŽAITĖ

Tomas Viluckas: "Kartais Dievą kviečiu pasiaiškinti..." nuotrauka, foto

"Tik tada, kai atsispiriame gražios kaukės pagundai, galime probėgšmais pamatyti veidą žmogaus, sukurto pagal Dievo paveikslą, kuris stovi priešais mus kaip kvietimas ir kaip iššūkis jūsų supratimui apie tai, ką reiškia būti žmogumi". Šią kažkur perskaitytą mintį iki galo suvokiau tik atsisėdusi šalia Tomo Vilucko, kai jo tėtis išjungė kompiuterį ir atsuko sūnų veidu į mane.

Tomas gyvena Palangoje. Dėl ligos, užklupusios jį ankstyvoje vaikystėje, jis nevaldo nei rankų, nei kojų. Sėdėdamas invalido vežimėlyje, Tomas dirba kompiuteriu. Tą dieną, kai atvykome, vertė straipsnį iš prancūzų kalbos, kurią, beje, išmoko savarankiškai.

Kaip Jūs rašote nevaldydamas rankų?

Aš rašau dviem pirštais spaudydamas pelę. Yra kompiuterio programa, specialiai pritaikyta neįgaliesiems. Be kompiuterio būtų sunku. Jo dėka galiu fiksuoti savo mintis, bendrauti su visu pasauliu, gauti informacijos.

Pavasariop, regis, žada pasirodyti Jūsų knyga. Apie ką ji?

Knyga vadinsis "Malonės versmės" ir bus apie sakramentus. Tikslas - paaiškinti žmonėms, kokios apeigos vyksta bažnyčioje, kokia jų prasmė ir panašiai. Knygos pagrindą sudarys straipsniai, pasirodę leidiniuose "Katalikų pasaulis" ir "Artuma".

Visą dieną praleidžiate prie kompiuterio. Tikriausiai pasiilgstate gyvo bendravimo su žmonėmis?

Na, žmonės pas mane ateina, lanko. Užsuka draugai, su kuriais miela leisti laiką, bendrauti. Ateina žmonės, ieškantys sustiprinimo, pagalbos ar atsakymų į jiems svarbius klausimus - atveria savo sielą. Yra ir tokių, kuriems reikia intelektualaus bendravimo - susitinku su jais, skaitau paskaitas.

Kur Jūs skaitote paskaitas?

Įvairiai - važiuoju ten, kur mane kviečia, arba nedidelės grupelės atvyksta pas mane. Prieš mėnesį lankėsi išsiskyrusių moterų grupė, prieš savaitę - dvylika vyrukų iš Vilniaus. Skaičiau jiems paskaitą apie vyriškumą.

Jei žmonėms esate dvasios vedlys, tai iš kokios versmės stiprybės semiatės pats?

Mano versmė - Dievas. Jame ieškau vidinės atramos. Ir ne tik. Man labai svarbus bendravimas su Juo. Tas ryšys mane ir palaiko, suteikia jėgų. Malda, Biblija... Galiausiai Dievą sutinkame vienas kitame.

Dauguma žmonių į Dievą atsigręžia po patirtos nelaimės. O kaip buvo Jums?

Man lūžis įvyko prieš šešiolika metų. Tada spiritizmo seanso metu perkainojau vertybes. Suvokiau, jog ne viskas šiame pasaulyje matuojama pojūčiais bei apčiuopiamais ir tik protu suvokiamais dalykais. Žinoma, tai buvo skaudi patirtis, bet po to prasidėjo dvasiniai ieškojimai. Dabar esu įsipareigojęs katalikas.

Kam įsipareigojęs?

Aš katalikybę suprantu kaip gyvenimo būdą, pažiūras į mane supantį pasaulį.

O malda, pasninkas, ėjimas į bažnyčią - irgi įsipareigojimai?

Sakramentų praktika, Bažnyčios tradicijų laikymasis nėra įsipareigojimas, nors ir manoma, kad tuo galima atsipirkti, išsiteisinti. Aš siūlyčiau įsipareigojimą prieš Dievą gretinti su įsipareigojimu asmeniui. Pavyzdžiui, mylimam žmogui, vaikui. Mes įsipareigojame savo jausmais, mintimis, širdimi, galiausiai - visu savo gyvenimu. Įsipareigojimas - gyvenimas toks, kokį tu jį turi.

Ar Jums teko kada konfliktuoti su Dievu?

Na, jei yra santykiai, tai tie santykiai būna įvairūs. Gyvai bendraudamas pasakai ir aštresnį žodį, - šypteli. - Tačiau keiksmų - "apleidai mane", "siunti išbandymus" - nesu ištaręs. Aš tiesiog kartais Dievą kviečiu pasiaiškinti...

Ir dažnai Dievui tenka prieš Jus aiškintis?

(Šypsosi) Sunku tą dažnumą pamatuoti... Priklauso nuo aplinkybių - jei kartais nevyksta tai, kas turėtų vykti, tada ir bandau išsiaiškinti.

Ar gaunate atsakymą?

Matote, gyvenimas su Dievu - tai ne klausimai ir atsakymai. Kai kurie klausimai paaiškėja tik po keliolikos metų, kiti iškyla naujai. Kai kurie lieka neatsakyti.

Ar norėtumėte gauti atsakymą į visus klausimus?

Oi, - juokiasi. - Tai būtų gyvenimas rojuje.

Mes gi galime kurti rojų ir žemėje...

Taip, mes iš prigimties to siekiame. Tik štai kokiomis priemonėmis...

Materialinėmis, žinoma... Bet kodėl? Kas mums atsitiko?

Daug lėmė ideologijos, susiformavusios per pastaruosius du šimtus metų. Mes nė nejaučiame, kaip pradedame jomis vadovautis, kaip mums primetamos vertybės, išaukštintos tų ideologijų. Laimę suvokiame tik kaip materialinės gerovės sukūrimą. Žinoma, negalime tos gerovės atmesti, bet per ją pamiršome, koks mūsų tikslas.

Praėjusiame amžiuje F. Nyčei paskelbus, jog Dievas mirė, vieni tuo galbūt patikėjo, bet ne visi. Mūsų visuomenėje Dievas šiandien paliekamas tik bažnyčioje. Jis išstumtas iš daugelio gyvenimo sferų. Tą patvirtina ir Kalėdų šventė, kuri prasideda ir baigiasi "Akropolyje", o pačios Kalėdos žmonėms - stresas, vaišės, dovanų pirkimo psichozė. Tokiu atveju labai sunku įsileisti Dievą į širdį.

Ką daryti, kad grįžtų tikroji Kalėdų dvasia?

Sustoti ir įsiklausyti į savo širdį - išgirsti tai, ką ji jums sako, byloja, dėl ko ji kankinasi. Ten yra tikroji mūsų esmė, kurią dažnai stumiame į patį giliausią kampą.

O Jūs, Tomai, laukiate Kalėdų?

Laukiu, - susimąsto. - Laukiu, kad ir vėl galėčiau prisiliesti prie slėpinio. Tiesa, prie to galima grįžti kasdien, bet Kalėdų laikotarpiu, kai viskas alsuoja džiaugsmu, laukimu, šurmuliu, švente, susikuria atmosfera, kurioje nori gyventi ir grimzti vis giliau. Pasiekti branduolį, pačią šerdį.

Ką vadinate slėpiniu?

Jėzaus gimimą. Tai momentas, kai Dievas įžengė į žmonijos istoriją. Jis prabilo į žmogų jo neteisdamas. Jis gimė kūdikio veidu - mažas, trapus, pažeidžiamas.

Ką Kalėdų proga padovanosite žmonai?

Ne dovanos yra svarbiausia. Bet aš Jolitai ruošiu staigmeną...

O kaip judu susipažinote?

Aš visiems juokauju, jog mes - senamadiška pora. Per švento Roko atlaidus susipažinome Palangoje ant šventoriaus, - juokiasi. - Penkerius metus bendravome, po to susituokėme - vasarą bus treji metai, kai esame vyras ir žmona. (Tuo metu, kai viešėjome pas Tomą, Jolita buvo išvykusi į Vilnių. Universitete ji studijuoja doktorantūrą. Klaipėdos universitete dėsto sociologiją. - Aut. past.)

Uždariusi Tomo namų duris, įkvėpiau šilto žiemos oro ir mintyse palinkėjau: "Dieve, suteik jam stiprybės". Tiek, kiek jis suteikia kitiems...

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2013-02-15   12:34

IP: 82.135.247.50

Mielas vienuoli Tomai,
mane žavi Jūsų ištvermė, gilus tikėjimas, savišvieta...; labai norėčiau pagelbėti vienam jaunam žmogui, kuriam 33 metai Jo vardas Giedrius, Jam reikia ištvermės ir gero žmogaus palaikymo, bent kompiuterio pagalba susirašinėti su Juo retsykiais. Ar būtų galima sužinoti Jūsų mielas Tomai, rekvizitus, el pašto adresą?

Vlada

2011-07-19   14:45

IP: 84.32.81.194

Smalsu. Kelia susižavėjimą. Stebina.
Linkiu tolesnės stiprybės!

2011-07-04   09:48

IP: 212.59.13.235

Tikrai skaitant nuriedėjo ne viena ašara, ačiū Dievui, kad jis suteikia tiek stiprybės, gėrio ir palaimos gyvenime, aš jumis Tomai didžiuojuosi, telaimina jus Dievas . T

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Lietuvoje vis didesnį nerimą kelia stiprėjanti antroji koronaviruso banga. Vis dėlto...

Koronaviruso nutildytas solistas jėgų turėjo tik maldai nuotrauka, foto

Kretingiškis vyndarys Vytautas Kanapka iš Vyno dienų šventės parsivežė net 5 diplomus....

Kretingiškio vynas – vėl tarp geriausių nuotrauka, foto

Išmaniųjų technologijų pripildytame pasaulyje beveik visa informacija yra internete, ne išimtis...

Chemijos mokytoja mokykloje labiausiai nemėgo chemijos nuotrauka, foto

Vieno geriausių Lietuvos kovotojų, pasaulio kikbokso čempiono, "Metų klaipėdiečio" Sergejaus Maslobojevo šeimoje...

Sergejus Maslobojevas su žmona susilaukė trečios atžalos nuotrauka, foto

Po rezultatyvaus savaitgalio - 3-ioji BHL turnyrinės lentelės vieta nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos rankinio klubas "Dragūnas" sekmadienį Baltijos rankinio lygos (BHL) rungtynėse namuose rezultatu...

Už apsilankymą Nidos švyturyje Neringos muziejai surinko apie 15 tūkst. eurų nuotrauka, foto

Neringa, Už apsilankymą Nidos švyturyje iš viso surinkta apie 15 tūkst. eurų, BNS...

Vladimiras Laučius. Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje, fotografuodamasis socialiniams tinklams...

Laura Groza: "Kiekvienas spektaklis man - lyg mylimasis" nuotrauka, foto

SE, Rugsėjo 19,20 dienomis Maksimo Gorkio pjesės "Saulės vaikai" premjera Klaipėdos dramos teatras...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...