2019 m. gegužės 21 d. 18:20 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Šimtmečio palydėtuvės, arba Dešimt dešimtmečių pagal Sonatą Žiži

2018-12-30, 12:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Šimtmečio palydėtuvės, arba Dešimt dešimtmečių pagal Sonatą Žiži nuotrauka, foto

INSPIRACIJOS. "Kurdama kolekciją "Dešimt dešimtmečių" giliai pasinėriau ir į savo XX a. patirtis ir išgyvenimus, vėl klausiau muzikos, kurios įtaka mano kūrybai yra labai stipri", - apie kūrybines inspiracijas kalbėjo drabužių dizainerė Sonata Žižienė (Žiži).

© Egidijaus JANAKAUSKO nuotr.

Šiandien Klaipėdos piliavietėje vyks grandiozinis Sonatos ir Henriko Žižių organizuojamas vakarėlis - Šimtmečio palydėtuvės. Jo metu bus pristatyta nauja Sonatos Žižienės (Žiži) drabužių kolekcija "Dešimt dešimtmečių", atspindinti kostiumo raidą ir pokyčius per šimtmetį - nuo 1918-ųjų iki šių dienų.

Dešimt dešimtmečių - tai labai didelis, labai įvairus laikotarpis mados istorijoje. Jį aprėpti vienoje kolekcijoje ir išskirti ryškiausius akcentus, o sykiu išlaikyti kolekcijos vientisumą - stiprus iššūkis. Nuo ko prasidėjo ir kaip vyko kūrybinis procesas?

Dvidešimtas amžius man labai įdomus. Kolegijoje esu dėsčiusi kostiumo istoriją ir dažnai nagrinėju šį laikotarpį. Jis yra labai reikšmingas, nes per šį šimtmetį susiformavo mados stuburas. Jis kardinaliai skiriasi nuo epochų, buvusių iki tol. Anksčiau vienas kostiumo stilius vyraudavo šimtmetį. Kostiumas atspindėjo socialinį visuomeninį sluoksnį. Kuo turtingesnė ponia - tuo ilgesnis šleifas ir daugiau audinių kostiumui būdavo panaudota. Drabužis iš esmės atliko dekoratyvią funkciją.

XX a. - revoliucingas. Pramonės revoliucija, naujos technologijos, mokslo atradimai iš esmės keitė drabužius. Karas, aviacijos atsiradimas pakeitė karių drabužius. Dingo blizgantys šalmai, povo plunksnos ir husarų antpečiai, nes jeigu esi matomas - esi negyvas.

Karas pakeitė žmonių sąmonę. Menininkai ėmė ieškoti naujų idealų, nes pamatė, kad mokslo pasiekimai gali būti panaudoti ir nebūtinai kilniems tikslams. Žmonės ėmė daugiau keliauti, atrado Rytų šalis ir jų

Moterys XX amžiuje išsilaisvina, ima kovoti už savo teises, kai vyrai išeina į karą, jos užima vyrų vietas prie staklių, tampa policininkėmis, gaisrininkėmis ir teisininkėmis, ima dėvėti kelnes. Karas pasibaigia, vyrų lieka mažai, moterų daug, o joms reikia gimdyti vaikus. Tad moterys vėl ima puoštis, iš naujo atranda savo moteriškumą.

Kiekvienas dešimtmetis XX amžiuje diktavo vis kitas sąlygas kostiumui.

Gilinantis į kostiumo istoriją XX amžiuje natūraliai atėjo idėjos, kokie turi būti kolekcijos kostiumai, kokios spalvos.

Inspiracijų ieškojau ir vartydama mamos bei močiutės nuotraukų albumus. Mano močiutė su keturiais vaikais, tarp jų ir mano mama, atvažiavo į Klaipėdą gyventi 1947 metais.

Jie gyveno Turgaus gatvėje. Mama pasakojo, kad vaikystėje žaidė senojo miesto griuvėsiuose.

XX a. labai skirtingas, kontrastingas ir kiekviena šeima jį išgyveno kitaip. Man buvo labai įdomu išgirsti kitų žmonių istorijas ir patirtis. Kurdama šią kolekciją giliau pasinėriau ir į savo XX a. patirtis, išgyvenimus, vėl klausiau muzikos, kurios įtaka mano kūrybai yra labai stipri.

Kostiumuose matau Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslų motyvus. Kokios muzikos dar klausėtės?

M. K. Čiurlionio sonatos Nr. 6 ("Žvaigždžių"), "Jūra", "Miškas" su manimi labai susijusios, beje, kolekcijos pristatyme bus ir labai daug jūros fotografijų, kurios atrado vietą vaizdo montažuose.

Iš tiesų, kuriant kolekciją pirmiausiai buvo muzika. Iš pradžių susidėliojau garso takelį, kuriame labai daug šviesaus atminimo Vytauto Kernagio dainų. Tai yra tas XX a. atlikėjas, kurio kūryba turėjo man didžiausią įtaką. Dainos teatro dainų klausiausi iš plokštelių ir visas mokėjau mintinai.

Skambės ir Antano Šabaniausko, Laimio Vilkončiaus dainos, Giedriaus Kuprevičiaus miuziklo "Ugnies medžioklė su varovais", Viačeslavo Ganelino miuziklo "Velnio nuotaka" ištraukos. Komponuodama muziką siekiau, kad ji išreikštų turinį ir kolekcijos idėją.

Kolekcijoje dominuoja smėlio ir žydra spalvos. Jūsų stilius atpažįstamas iš lengvų, plazdančių audinių ir nėrinių. Bet tarp jų yra ir kailiniai. Kokia jų istorija?

Šiam žydram kailiui, tiksliau, dirbtinio kailio audiniui, yra dvidešimt metų. Jis pas mane gulėjo, gulėjo vis nesugalvodavau, ką pasiūti. Dabar pagalvojau, kad ši žydra spalva ir kailiukas man asocijuojasi su septyniasdešimtaisiais, ir pasiuvau kailinius to laikmečio dvasia.

Kurdama šią kolekciją ištraukiau daug audinių, kurie ilgą laiką gulėjo spintose. Kai kurie iš jų buvo net papilkėję nuo laikymo. Juos panaudojau kurdama karo laikmečio kostiumus. Norėjosi, kad tie drabužiai ne tik vizualiai atspindėtų laikmetį, bet ir konceptualiai.

KEISIS. Pasak dizainerės Sonatos Žižienės, kolekcijos "Dešimt dešimtmečių" drabužiai dar keisis: vieni išeis į gatves ir bus nešiojami, kiti taps labiau sceniniai.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Pastaraisiais metais buvo tik nedideli jūsų kūrybos pristatymai. Didelė kolekcija subrendo po gana ilgos pertraukos. Kodėl?

Didelės kūrybinės drabužių kolekcijos paskutinis pristatymas buvo 2004 metais Klaipėdos dramos teatre.

Po to buvo daug įvairių sceninių kostiumų, kuriuos kūriau pasirodymams delfinariume, teminiams vakarėliams ir miuziklui "Čikaga", klube "Roxi". Meno kieme 2016 m. pristačiau teminį kostiumų ciklą "Jūra. Baltai", 2017 m. - "Krašto raštai". Tai naujosios kolekcijos užuomazgos. Didelę kolekciją sukurti nėra paprasta. Tam reikia daug kūrybinės ir fizinės energijos arba įdarbinti fabrikėlį.

Aš viską darau pati. Negaliu patikėti siūti siuvėjai ar nerti kitam žmogui, nes kūrybos procese dažnai mano sumanymai kinta.

Kolekcijoje labai daug rankų darbo, nėrinių. Visa tai dariau pati. Nėrimas man yra didžiausias malonumas. Neriu namuose, žiūrėdama filmus. Taip pat namuose kartu su vyru Henriku ir jaunesniuoju sūnumi Žygimantu kūrėme, montavome vaizdo projekcijas.

O siuvimui reikia labai didelio susikaupimo ir susitelkimo, tad ši proceso dalis iškelta iš namų ir vyko Kultūrų komunikacijų centre įrengtoje siuvykloje.

Kolekcijos pristatyme dalyvaus labai daug žmonių. Pristatykite juos.

Bus 10 teatralizuotų pristatymų, į kuriuos stengėmės įtraukti kuo dagiau Klaipėdos kūrėjų, atstovaujančių skirtingoms kartoms. Tai tie žmonės, su kuriais per penkis mano gyvenimo dešimtmečius teko bendradarbiauti, kurti. Labai gaila, kad daugelis jų išvykę iš Klaipėdos ir iš Lietuvos. Manau, kad tai yra didelis XX a. pabaigos Lietuvos liūdesys.

Labai džiaugiuosi, kad drabužius pristatys Klaipėdos dramos teatro aktorės Nijolė Sabulytė, Regina Šaltenytė. Jos jau ne pirmą kartą dalyvauja mano kolekcijų pristatymuose. Taip pat šiandienos žmonės, su kuriais bendradarbiaujame Jaunimo teatro, "Apeirono" teatro aktoriai, baleto šokėjos iš Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro. Judesys man visada buvo labai svarbus. Dalyvaus keletas užaugusių manekenių, kurias aš pati išugdžiau.

Bus ir daug dainuojančių žmonių: Ingaja, Evelina Šimelionė, Monika Kontrimaitė, Jorigė Augustinaitė, Gintarius, Adomas, Akwili. Kolekcijos pristatymą vainikuos šimtmečio palydėtuvių vakarėlis, kuriame lietuvišką XX amžiaus muziką iš plokštelių gros didžėjai Vladas Straupas ir Henrikas Žižys.

Labai džiaugiuosi, kad kolekcijos pristatyme dalyvaus Eduardo Balsio menų gimnazijos moksleiviai. Jie pristatys apie 10 modelių ir ši kolekcija turės tęstinumą, dar nežinau, ar tokia forma, ar kitokia. Kai pradedi ką nors daryti - visada kyla labai daug naujų minčių ir idėjų, atsiranda naujų galimybių. Šios kolekcijos drabužiai taip pat dar keisis: vieni išeis į gatves kaip nešiojami drabužiai, kiti taps dar labiau sceniniai.

Kolekcijos modeliai parduodami?

Taip. Yra keletas drabužių, kuriuos ir pati nešiosiu, nes labai seniai ką nors sau siuvau.

Sonata, jūsų kūryba ir gyvenimas glaudžiai susiję su Henriko Žižio veikla. Naktiniai klubai, diskotekos, šou renginiai, vaizdo ir garso instaliacijos. Koks dabar etapas?

Kiekviena patirtis, kurią gavome, kiekvienas etapas davė labai daug. Dabar jaučiuosi išgyvenanti brandos etapą, kuriame, tikiuosi, bus daug mažiau blaškymosi.

Manau, kad abu su Henriku esame kryptingi, tačiau visada norime naujų dalykų, iššūkių, negalėtume dirbti vieno darbo nuo ryto iki vakaro. Visos mūsų veiklos susijusios su muzika, menu, kūryba, bet negalime neieškoti naujų kelių. Tad viskas persipina: kostiumas, muzika, šokiai, fotografijos, video-. Tai yra tas kelias, kuriuo mes keliausime ir toliau.

Kai užbaigi didelį projektą, dažnai atsiveria bauginanti tuštuma. Ar nejaučiate to? Galbūt jau bręsta kiti projektai?

Iš tiesų turime didelių ateities planų,kuriuos tikimės ateinančiais metais įgyvendinti. Norime įkurti savo studiją, kurioje tilptų visa mūsų kūrybinė veikla.

Esate gimę, užaugę ir suaugę su Klaipėda. Ar niekada nekilo minčių išvykti? Kuo šis miestas jums brangus?

Minčių ir pasiūlymų buvo labai daug. Henrikui buvo siūlymų bendradarbiauti su Lietuvos televizija, režisierius Vytautas Pauliukaitis labai kvietė dirbti kartu. Mane, kai dirbau su mada, kvietė į Prancūziją, tačiau mudu esame tarsi įaugę į Klaipėdą. Esame intravertai ir nedidelė Klaipėdos miesto erdvė su jūra šalia atitinka mūsų dvasinę būseną. Atrandame čia ir iškrovą, ir kūrybines galimybes. Aktyvesnis gyvenimas mums nėra patrauklus. O po pasaulį judėti esame laisvi kada norime ir kur norime.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Penktadienis dainininkui Viliui Tarasovui buvo ypatingas. Gegužės 17-ąją jis atšventė prasmingą 40-ies...

Vilius Tarasovas apie tai, ko niekada sau neleistų nuotrauka, foto

Tarp Jungtinės Karalystės lietuvių plinta liūdna istorija apie tautietę, kuri atsidūrė Londono...

Londone klaidžioja pasimetusi lietuvė nuotrauka, foto

Žinomi ir stilingi klaipėdiečiai nepraleido galimybės susipažinti su Anglijos aristokratų tradicija –...

Klaipėdiečiai mėgavosi Anglijos aristokratų tradicija nuotrauka, foto

Veikla, kuria užsiima Skirmantė Tutlytė, iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti lyg nesibaigiantis...

Švenčių organizatorė Klaipėdoje ir skirtingi personažai nuotrauka, foto

Klaipėdoje - Benedikto Vanago vizitas nuotrauka, foto

Sportas, "Mokslinis tyrimas atskleidė, kad pagrindinis sėkmės faktorius yra užsispyrimas. Tai sudaro net...

Visuomenininkų sodinamų pušelių nepriima Klaipėdos žemė? nuotrauka, foto

Klaipėda, Trejus metus Klaipėdą buvo apėmusi pušų sodinimo manija. Šiemet pavasarį jomis apsodinti...

"Vaikų turgelis 2019" kviečia apsilankyti nuotrauka, foto

Renginiai, VšĮ Veiklių mamų klubas Klaipėdoje organizuoja jau ketvirtus metus iš eilės, didžiulį dėmesį...

Mokesčių inspekcija ragino mažinti šešėlį nuotrauka, foto

Euras, Šią savaitę visoje Lietuvoje vyksta kasmetinė akcija "Šioje šalyje nėra vietos šešėliui"....

Sportas, Paskelbta prieš 21 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 1 val.

Euras, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...