2019 m. kovo 25 d. 05:16 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Patirtis iš pasaulinio restoranų šefų kongreso: "Plinta mada - nulis kilometrų"

(2)

Patirtis iš pasaulinio restoranų šefų kongreso: "Plinta mada - nulis kilometrų" nuotrauka, foto

GERIAU KARTĄ PARAGAUTI... Svečiuodamasis Monake Donatas Kučikas nepraleido progos aplankyti ir tokių legendinių restoranų kaip "Cafe de Paris", NOBU, "Louis XV".

© Asmeninio albumo nuotr.

Neseniai Monako Kunigaikštystėje vyko jau tradicinis Pasaulio restoranų šefų aukščiausio lygio susitikimas "Chefs World Summit", kurį globoja pats Monako Kunigaikštystės princas Albertas II. Jame dalyvavo ir du Lietuvos atstovai, tarp jų - Klaipėdoje, miesto simbolyje burlaivyje "Meridianas", veikiančio restorano šefas Donatas Kučikas.

Apie pasaulines tendendencijas iš pirmų lūpų išgirdęs Donatas svarsto, kad viskuo sekti aklai tikrai nereikia, tačiau kai kurias idėjas jis parsivežė ir į Lietuvą.

Donatai, kaip patekote į tokį aukšto lygio pasaulinį restoranų šefų kongresą?

Kompanija "Melt Water" surengė Lietuvos restoranų šefų konkursą "Ledinis iššūkis". Konkurse dalyvavo keletas garsių šalies restoranų, tarp jų - ir "Meridianas". Konkursui pagaminau tekiloje marinuoto kanadietiško omaro tartarą su azote šaldytais citrinos putėsiais. Su šiuo patiekalu pavyko laimėti "Ledinį iššūkį", o jo pagrindinis prizas buvo kelionė į "Chefs World Summit". Už šią man suteiktą dovana esu labai dėkingas visiems, kurie taip nuoširdžiai palaikė ir balsavo už mano patiekalą.

Šio kongreso pristatyme rašoma, kad garsūs virėjai iš viso pasaulio aptaria pokyčius pasaulinėje restoranų rinkoje ir formuoja ateities tendencijas. Įspūdinga savo akimis pamatyti, kaip visa tai vyksta?

Pranešimus skaitė tik "Michelin" žvaigždes turinčių restoranų šefai. Tad iš pirmų lūpų teko išgirsti, kokios restoranų mados pasaulyje vyraus ateinančius trejus metus. Be to, vyko paroda, tad galėjau susipažinti su naujausia įranga, apžiūrėti naujausias indų, stalo įrankių kolekcijas.

Tad kokios tos tendencijos?

"Michelin" žvaigždes turintiems restoranams naujos indų kolekcijos paprastai kuriamos net du kartus per metus. Nusipirkau ir aš vieną lėkštę, kuri buvo sukurta tris "Michelin" žvaigždes turinčiam Paryžiuje esančiam restoranui. Pamačiau, ir negalėjau susilaikyti.

Kuo ji jus taip sužavėjo?

Tai desertinė porcelianinė lėkštė, atrodanti tarsi gėlės žiedas. Visiškas kosmosas.

Ir kiek toks šedevras kainuoja?

Tik 150 eurų. Buvo ir tokių lėkščių, kurios kainavo tūkstantį... Pagal naujausias tendencijas, atrodo, kad indai kuriami kuo įmantresnių formų, lėkštės net nebepanašios į lėkštes. Pavyzdžiui, desertą atneša patiektą inde, kuris atrodo tarsi didžiulis graikiškas riešutas.

VAIZDAS. "Ypač daug dėmesio skiriama indams ir vaizdui lėkštėje", - pasakojo Donatas Kučikas, ir pats mėgstantis patiekalus paversti tarsi meno kūriniais.

Asmeninio albumo nuotr.

Tikrai įdomios tendencijos. O kokį įspūdį padarė šefų pranešimai?

Visus pranešimus vienijo bendra tema - kad maistas yra ne tik produktai ir jų patiekimas, bet tam tikra filosofija, ir kad kiekvienas restoranas privalo ją susikurti ir puoselėti.

Akcentuojamas dėmesys į vietinius produktus. Iš Indijos atvykusi pranešėja net piktinosi tokiais Europos restoranais, kurie didžiuojasi galintys patiekti Naujosios Zelandijos ėriuką ar Portugalijos krabą. Jos supratimu, kiekviename restorane turėtų būti patiekti tie produktai, kurie auga 10-20 kilometrų spinduliu. Italai iš viso pradeda naują madą: "0 kilometrų", tad norint būti madingam, prie restorano reikėtų įsiveisti ir daržą...

Teko susipažinti su šefu iš Japonijos Yoshihiro Narisawa, kuris valdo dviejų "Michelin" žvaigždučių restoraną Tokijo centre. Jo restoranas dirba tik ketvirtadieniais-penktadieniais po keturias valandas. Visas kitas dienas restorano personalas su kuprinėmis ant pečių keliauja į kalnus ir renka įvairias žoleles, šakneles, grybus. Taip pat jie turi ir savo daržą. Žodžiu, naudoja tik savo rankomis surinktą ir užaugintą produkciją. Vietas šiame restorane rezervuoti reikia prieš pusmetį. Į jį specialiai skrenda gurmanai iš viso pasaulio. Teko girdėti, kad šiame restorane netgi moka išvirti sriubą iš specialaus juodžemio... Neslėpsiu, pasiklausius kartais atrodo kosmosas arba visiška nesąmonė. Su šiuo japonu susipažinome artimiau, tad planuoju sausį skristi į Japoniją ir pats patikrinti, kaip ten viskas yra iš tikrųjų.

Užstrigo ir dar vienas "kosminis" pranešimas apie pomidorus, kurie gali išsilaikyti kad ir tūkstantį metų bei realiai gali būti tiekiami į kosmines stotis jų darbuotojams. Buvo demonstruojami vakuume supakuoti keturi pomidorai, ir ši pakuotė svėrė vos 2 gramus. Šalia buvo padėtas kitas, į ligoninėse esančias lašelines panašus maišelis. Jame buvo pomidorų plazma. Po nesudėtingos procedūros plazma buvo suleista atgal į pomidorus. Išėmus juos iš pakuotės, pomidorai atrodė tarsi ką tik nuskinti iš šiltnamio...

Ar pasaulyje garsūs šefai pasirodė draugiški?

Pačią pirmąją dieną atrodė, kad daugelis jų, liaudiškai tariant, "pasikėlę". Bet tuomet aš atėjau paprastai apsirengęs. Tad visi pro mane praeidavo kaip pro tuščią vietą. Laimei, buvau atsivežęs šefo aprangą. Vos tik persirengiau, iš karto sulaukiau kitokio dėmesio. Kadangi kongrese buvo ir maisto kritikų, ir žurnalistų, matyt, iš pradžių pamanė, kad ir aš vienas iš jų. O su maisto kritikais šefai net neina į kalbas.

Gal turėjote laisvo laiko aplankyti Monake esančius restoranus?

Taip, nepraleidau progos aplankyti legendinio "Cafe de Paris", japonų šefo Nobu Matsuhisa NOBU ir prancūzų virtuvės dievo Alain'o Ducasse'o vadovaujamo "Louis XV", įvertinto trimis "Michelin" žvaigždutėmis.

Ir kuris iš jų paliko didžiausią įspūdį?

Žinoma "Louis XV", ant kurio stogo stovi keli malūnsparniai, o stovėjimo aikštelėje vien tik ferariai. Viduje - baltos, grindis siekiančios staltiesės, prabangiai serviruoti stalai, aukščiausio lygio aptarnavimas. Vienas padavėjas privažiuoja veždamas ištaigingą vežimėlį, ant kurio kalnas įvairių skonių sviestelių, kitas priveža kalną įvairių duonelių... Žinoma, patys patiekalai labai mikroskopiniai, bet suvalgius devynis patiekalus pavyko pasisotinti (kvatoja).

PAŽINTYS. Donatas džiaugiasi kongreso metu užsimezgusiomis maloniomis ir įdomiomis pažintimis.

Donato KUČIKO albumo nuotr.

Išduosite, kiek tokia vakarienė kainavo?

Be gėrimų, šis malonumas kainavo 450 eurų. Bet aš tokiems dalykams negailiu pinigų. Vieni mėgsta pirkti brangius batus, aš geriau pinigus leidžiu įspūdinguose restoranuose.

Ar tą patirtį, kurią parsivežėte iš Monako, pritaikysite ir "Meridiano" restorane?

Manau, dar labiau orientuosimės į vietinius produktus, paieškosime įdomesnių patiekalų pateikimo formų.

Beje, vieną restorane NOBU ragautą patiekalą bandysiu sukurti ir specialiajam "Meridiano" Naujųjų metų vakaro meniu. Tai ypatingai japonišku miso-yuzu marinuota juodadėmės menkės išpjova su rūkytais abrikosais, garintais špinatų lapeliais, spanguolių tyre. Ko gero, nieko gardesnio nesu valgęs. Jos paragauti galės ir "Meridiano" svečiai Naujųjų metų išvakarėse.

Donatai, o kaip jūs tapote virtuvės šefu?

Ši profesija pati mane pasirinko. Iš tiesų aš studijavau taikomąją fiziką. Bet emigravau į Italiją, ten teko dirbti ir gelbėtoju pliaže. Pasibaigus vasaros sezonui viešbučio šeimininkė vis prašydavo, kad padėčiau jai virtuvėje, ypač kai atvažiuodavo ekskursijos iš Rytų Europos. Po kurio laiko išleido mane mokytis į Milano šefų akademiją, ten ir įgijau reikiamų žinių. Teko dirbti restoranuose Milane, Ibizoje, Katare, Šveicarijoje, sėmiausi patirties iš geriausių tų šalių gastronomijos virtuozų.... Galų gale grįžau į Lietuvą, iš pradžių dirbau Juodkrantėje, o štai jau pusantrų metų dirbu "Meridiane".

Daugelis šefų turi savo specifinį braižą. Kaip manote, kokia jūsų vizitinė kortelė?

Mane žavi rafinuoti ir išgryninti skoniai. Tikiuosi, mūsų svečius - taip pat.

INFORMACIJA

Pasaulio restoranų šefų aukščiausio lygio susitikimas "Chefs World Summit" - tai nuo 2016 m. rengiamas tarptautinis kongresas, kuriame garsūs virėjai iš viso pasaulio kasmet aptaria pokyčius pasaulinėje restoranų rinkoje, keičiasi patirtimi bei formuoja ateities tendencijas
Kongreso metu tris dienas vyksta ekspertinės konferencijos, produktų bei įrangos parodos, praktiniai seminarai, susitikimai, kurių metu aptariamos gastronomijos, bistronomijos, gėrimų tendencijos bei naujos koncepcijos, diskutuojama rinkodaros, virėjų rengimo, virtuvės komandų formavimo bei kitomis aktualiomis temomis.
2018 m. kongreso dėmesys buvo sukoncentruotas į restorano virtuvės šefo etiką, socialiai atsakingą veiklą.
Pasaulinį restoranų šefų kongresą globoja Monako Kunigaikštystės princas Albertas II.

Virtuvės šefo Donato Kučiko ruošiama naujametė vakarienė "Meridiano" restorane:

Šefo pasisveikinimas
Užkepta šukutė su tarkuota austre ir šaltalankių tyre
Šalti užkandžiai
Škotiškos lašišos užkandis ant imbierinio agurko pakloto, ikrai
"Black angus" ir mėlynojo omaro kapotinis su citrinų aliejumi, "Olivjė" salotos, krabų majonezas, "sakura mix"
Karštieji patiekalai
Žąsies filė su konjako / romo terpėje brandinta "foie gras", mini bulvytės su rozmarinu, kale traškučiai
Juodadėmės menkės išpjova marinuota su japonišku miso-yuzu, rūkyti abrikosai, garinti špinatų lapeliai, spanguolių tyrė
Desertas
Naujametė šefo kompozicija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Klaipeda

2018-12-16   20:03

IP: 78.57.147.162

Tik su krauju tiek anti tiek jauti !!kito varianto nera,mesos gadinimas.

hu

2018-12-16   15:22

IP: 78.61.175.29

Donatai, bet anti su krauju patiekti yra tiesiog slykstu, juo labiau, kad Meridiane niekas neklausia, kaip noresit kepto, su krauju ar be.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

„Sakiau, jei į Lietuvą, tai tik prie jūros“, – šypsosi 15 metų...

Ispanijoje gyvenusi telšiškė laimę rado pajūry nuotrauka, foto

Kol Lietuvoje spaudžia šaltukas, dažnam norisi pabėgti ten, kur šilta. Tokioms atostogoms...

Valinskų atostogas Maldyvuose planavo Inga nuotrauka, foto

„Absoliučiai nieko nesitikėjau, dirbau Palangoj ir atostogavau. Mane pasikvietė sudainuoti – žinomos...

Nėra taip, kad būtinai bus, kaip aš pasakiau nuotrauka, foto

Neseniai dukros susilaukusi grupės „Mango“ lyderė Rima Petrauskytė-Paulauskienė ilgai ramiai vietoje nusėdėti...

„Mango“ lyderei dukrelė užėmė visas mintis nuotrauka, foto

Lietuvoje pastebėti pirmieji gandrai nuotrauka, foto

Lietuva, Artėjant Gandro dienai, kuri minima pirmadienį, Liaudies buities muziejus pakvietė prisiminti...

Kodėl klaipėdiečiai A.Hitlerį sutiko su džiaugsmu? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, Lygiai prieš 80 metų – 1939 m. kovo 23 d. - į...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube nuotrauka, foto

Kelionės, Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas, populiariąsias kelionių...

Sužinokite, kas laukia: savaitės astrologinė prognozė nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė kitai savaitei, kovo 25-31 dienoms. Horoskopą parengė Sidonija Kulikauskienė. AVINAS...

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 11 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...