2019 m. kovo 20 d. 06:14 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Pamoka, kuri neturi pabaigos

Kai prieš daugelį metų Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos biologijos mokytojui Benediktui Gaižauskui gamtosaugos tema buvo pasiūlyta rašyt disertaciją, jis nusprendė: "Verčiau būti geru mokytoju, negu blogu mokslinininku".

Per 25 pedagoginio darbo metus, puoselėdamas šimtų savo mokinių sielų draustinį ir kraštovaizdį, Mokytojas išugdė mažytę minią visuomenėje žinomų mokslinininkų - biologų, gydytojų, filosofų ir ekologų. Dalelė jo mokinių šiandie dirba Lietuvos Jūrų muziejuje, kaip antai paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas, delfinų dresuotojas Vytautas Mažeika.

Benedikto Gaižausko įkurtame Gamtos apsaugos muziejuje per ketvirtį amžiaus sukaupta daugybė vertingų gamtos eksponatų, tiriamojo darbo aprašymų, ekspozicija apie Žemę, jos sandarą, beribius turtus ir ekologinę būklę. Įdomu tai, jog ir šiandie ryšys su buvusiais mokiniais nenutrūkęs, nes šie, tapę žurnalistais, laivų kapitonais, iš įvairiausių pasaulio šalių siunčia muziejui eksponatų.
Muziejaus taryba palaiko ryšius su Klaipėdos universitetu, Švedijos, Estijos, Norvegijos bei kitų šalių gamtininkais. Vienintelis mieste ir šalyje Gamtos apsaugos muziejus, įkurtas mokykloje ir turintis per 5 000 unikalių eksponatų, turėtų išaugti į valstybinio muziejaus filialą. Viena skaudu: laiko tėkmė privertė atsisakyti gyvybės muziejuje...

Dingęs pasaulis

Mokytojas prisimena, jog anksčiau Kristijono Donelaičio vardu vadintos mokyklos sode, bandymų sklype, augo ne tik kelių šimtų rūšių augalai, čia perėjo apie dešimt rūšių paukščių, žiemojo zylės. Dendrologiniame kampelyje augo bukas, didžialapė liepa, graikiškas riešutmedis, turkiškasis lazdynas, sibirinis maumedis, įvairios pušys ir net keletas kukurūzų rūšių. Mokiniai ne tik mokėsi sodininkystės ir selekcininkystės: nemažą vežimaitį vaisių kasmet padovanodavo vaikų namams.
Nenuostabu, kad didžioji dauguma mažųjų gamtos fanatikų savo namuose turėjo įsirengę gyvuosius kampelius: mokykloje nuolat knibždėjo žvėrelių, paukščių, net egzotiškų roplių. Čia yra gyvenusi dykumos vėžlių šeimyna anksčiau nei sinoptikai pranešdavo, ar šalta bus žiema, giliau įsiknisdama urvan žiemoti. Lakstė stirna, lapės, dantis rodė bebrai; beje, pirmąkart Lietuvoje nelaisvėje atsivedę palikuonių. Dvi bičių šeimos nešė medų iš Girulių (nustatyta pagal spalvą). It vaivorykštė visus stulbino chameleonas.
Vėliau mokyklos teritorijoje įrengtas baseinas buvo tarsi ekologinė katastrofa: baidomas gulbes teko padovanoti Jūrų muziejui, o 18 metų čia išgyvenusį gandrą (šiaip galėjusį sulaukti 70-ies metų) nudaigojo obuolių vagys. Mat po šokių Karininkų namuose sparnuotas sargas keldavo aliarmą. Penkerius metus beždžionėlė, žalioji markata Marina, džiugino vaikus savo išdaigomis, kol ją mirtinai sugėlė bitės. Sykį mokytojui paskambino buvęs mokinys, nūnai kapitonas, ir paprašė atsiimti dovaną - metrinį aršų krokodilą. Kai mokytojas nuvyko pasiimt dovanos, kapitono dešinioji ranka buvo sukandžiota. Krokodilą Vitą maitino žuvimi, bet šis gyvis net už grotų kėlė rimtą pavojų, tad jį priglaudė Kauno zoologijos sodas. O iš Vidurinės Azijos parvežta dovana - skorpionas tiesiog paspruko...

Kelionių panorama

Drauge su mokiniais, aistringais mokytojo sekėjais, įgyvendinta ir tarptautinių gamtosaugos projektų, pergalingai dalyvauta 34-iose respublikinėse biologų olimpiadose. Benediktui Gaižauskui teko garbė atstovauti Lietuvai įspūdingame forume "Jaunimas ir aplinka" - Lovelande, Kolorado valstijoje (JAV), kuriame dalyvavo mokslininkai iš viso pasaulio. Aibė kelionių, skaityti pranešimai gamtosaugos klausimais Danijoje, Suomijoje, Švedijoje; išleistos Mokytojo parašytos knygos, nuolat pasirodo straipsniai spaudoje. Vieni ryškiausių jo gyvenimo epizodų yra pažintinės kelionės po pasaulį: Japoniją, Filipinus, Australiją, Tunisą, Čikagą, Olandiją, Monaką...
Graikų archyvaras Filonas, aprašęs septynetą pasaulio stebuklų, reziumavo: "Ką sielos akys regėjo, negali būti sunaikinta"... Benediktas Gaižauskas, beatodairiškai dalydamasis žiniomis su savo mokiniais, išsaugojo kelionių įspūdžius, o jo kelionių lagaminai svarino rankas naujais eksponatais muziejui: mineralais, akmeninimis, herbariumais, milžiniškomis kriauklėmis ir riešutais. Kad pamoka taptų įvykiu.
Toks amerikietis Teris Ervinas, norėjęs suskaičiuoti vabalus, gyvenančius ant Pietų Amerikos medžio, jo kamieno apačioje išdėliojo piltuvėlius, pritvirtintus prie butelių su spiritu jiems konservuoti. Kai nuodais užtaisyta patrankėlė pasiuntė mirtį nešantį debesį į medžio lają, atrodė, kad džiungles siaubia kruša! Nuo vieno vienintelio medžio nukrito ne tik begalė vabzdžių: nubyrėjo daugiau skruzdžių rūšių, nei jų yra vidutinio dydžio Europos šalyje. Pasipylė begalė vabzdžių, kurių dar niekas pasaulyje nežinojo... Šį reiškinį norėčiau palyginti su mokytojo Pažinimo medžiu, kurio atradimais ir vis naujomis žiniomis dalijasi su savo mokiniais.

Pirmosios kelionės - į Šiaurę

Užbėgdama už akių lakoniškam mokytojo pasakojimui apie regėtas šalis, pasakysiu, jog susidūrę su svetimomis kultūromis bei civilizacijomis, su tuo, kas nepažįstama, kartais mes tai paverčiame begalinio garbinimo objektu. Pamiršdami savo tautos tauriausias tradicijas. Benediktas Gaižauskas, prisimindamas savo vaikystę gimtuosiuose Tryškiuose, ir švarų, anuomet pilną gyvybės Virvytės upės vandenį (žvejota ir vėžiauta plikomis rankomis), su gilia pagarba mini savo tėvelius. Tai jie išugdė pagarbą javui, medžiui, neleisdavo vaikui baidyti zuikučio, o triūsiant laukuose, aplenkti pempės lizdą. "Mandagiai, pagarbiai tėvai ir seneliai elgėsi su gyvulėliais, šie visada būdavo sotūs, o skriausti gyvulį buvo sunki nuodėmė", - sako Mokytojas.
Pasakoja, kaip su kolegomis keliavo į Kolos pusiasalį, Chibinų kalnus. Tuose kalnuose, smarkiai rizikuodami, leidosi į speiguotas šachtas kelis šimtus metrų po žeme, kad pamatytų, kaip išgaunami apatitai (tokie mineralai). Chibinų kalnuose, už Poliarinio rato, pasvirusių medžių šaknys, išsiraizgiusios paviršiuje, graibstė už kojų kaip kalnų troliai. Sibiro taigoje per siaučiančią vėtrą, maišančią žemę su dangum, įstengei nueit vos kelias dešimtis metrų: suvirtę medžiai, tarp jų galybė uogų ir grybų. Prie tektoninės kilmės Baikalo ežero, susiformavusio prieš dešimtis milijonų metų, kur veši 600 rūšių augalai, keliautojai skanavo lašišines žuvis ir omulį.
Kolega iš Norvegijos, apžiūrėjęs Baltijos pajūrio kopagūbrio sutvirtinimo darbus ir susižavėjęs mūsų gamtininkais, pakvietė ir mokytoją į savo šalį.

Gink gamtą kaip samurajus!

"Japonai išsiskiria ypatingu ryšiu ir pagarba gyvajai gamtai, ekologine kultūra. Mes dažnai pamirštame esą vienis su gamta, ir aukštiname save, ne prisitaikydami, o kankindami gamtą. Japonams nuo kūdikystės įskiepyta pagarba bet kokiai gyvybės formai, tad jie gamtoje nėra gobuoniški. Puoselėja kiekvieną kvadratinį metrą žemės, iš jos išgauna vertybių, ir toks globėjiškas požiūris veda prie didžiulio progreso. Kai norėjome pasirinkti virš galvos krentančių uolienų pavyzdžių, mums primygtinai buvo pasiūlyta jų už kelias jenas įsigyti čia pat esančioje krautuvėje. Visa taip sutvarkyta, jog barbariškumui dingsties nėra. Jiems ne tiek bėdos kelia iš 150-ies šalyje esančių vulkanų išsiveržimai (tik 15 veikiančių), kiek taifūnai, žemės drebėjimai ir gaisrai. Kai kurie dailūs namukai tebėra iš popieriniai, griūva net iš pažiūros galingi pastatai. Ten pajunti civilizacijos bei gamtos didybę ir stichijos griaunamąją jėgą. Ten nepopuliarūs cirkai, kur išnaudojami gyvūnai, bet teko matyti unikalų atvejį, kai beždžionėlės maitina papūgėles ir balandžius, o kas lieka, nuneša atgal į šaldytuvą. Žmonės šeria kanopinius.
O nematęs žuvų turgaus, laikyk, nematei Japonijos... Iškyla prieš akis nuostabios didžiulės gyvos žuvys kaip bekonai, jos tavo akyse dorojamos. Teko būti restorane, kur iškilo iš baseino virtuvėlė, ir mūsų akyse buvo gaminamas valgis, užimant bet kokia pasaulio ir kūno kalba kalbančioms geišoms. Jos - gyvas metamorfozių spektaklis. Kalbant apie gurmanų smagybes, Filipinų restorane, įsitaisę ant krėslų baseine, visi šlapi, iš augalų nupintose lėkštėse ryjome gyvus moliuskus, užpylę marinato, ir stebėjome, ar jie bejuda mūsų pilve, ar jau ne", - juokiasi mokytojas. Filipiniečiai mikliai it gyvatėlės įsirangę į palmę, skina pieningąsias datules.

Vaivorykštinė Australija ir Sachara

Tik kelios valandos automobiliu skiria vieną pasaulio didmiesčių Sidnėjų nuo neliestų tyrų, nežabotos gamtos ir amžinųjų melsvų eukaliptų miškų. Sidnėjaus jūrų muziejuje lankytojams virš galvų šmaiažioja rykliai, akvariumuose plyti pasakiškos koralų giraitės. Kanberoje viešbučiai - lyg miesteliai, kur patenkini rafinuočiausias reikmes, o valstybių ambasadas supa nuostabūs parkai. Gausu nacionalinių draustinių, kur skraido flamingai, kolibriai ir aibė smulkių akinančių spalvų paukštelių. Dykumose gausu kontrastų ir oazių: čia auga apelsinmedžiai ir bananmedžiai. Mokytojui teko lankytis aborigenų kaimeliuose: išlavėjusių sugebėjimų dėka čiabuviai tiksliai atskiria visų žemės ir vandens augalų bei gyvūnų rūšių giminingus požymius, tiek subtiliausių gamtos reiškinių - vėjo, šviesos ir spalvų, vandens srovių pokyčius. Yra daugybė mums nesuvokiamų sąvokų apibūdinti kiekvienam reiškiniui. "Iš kuo gilesnės praeities atėjęs žmogus, tuo jis išmintingesnis gamtos viešpatijoje", - sako pašnekovas.
Sacharos smėlynai panašūs į Kuršių nerijos, tik anoji plyti kelis tūkstančius kilometrų ir stebina karščiai bei kupranugarių ištvermė. Miražų nematė, bet štai Tuniso Druskos dykuma suteikė autentiškų potyrių. Baugu buvo įkišti ranką negyvą druskos ežerą it į sieros rūgštį.

Vizitas Karlui Linėjui

Mokytojas augančiam smalsuoliui gali "atvert vartus" į bet kurią Europos valstybę, papasakot apie įstabiausias katedras ir muziejus. "O kai būsite Švedijoje, vaikai, būtinai aplankykite Karlo Linėjaus įkurtą Upsalos universiteto botanikos sodą ir muziejų." Tas mokslininkas paliko žmonijai milžinišką palikimą: jis ne tik pirmasis suklasifikavo augalus ir gyvūnus, padarė genialių atradimų, bet šiandie Upasaloje po atviru dangumi veši jo proto ir rankų sukurta tūkstančio rūšių augalų karalystė. K. Linėjus, padaręs išvadą, jog niekas gamtoje taip nesidaugina kaip flora, kartais vadinamas augalų seksologu. "Gamta - mūsų būties priežastis, todėl saugokime visa, kas mus supa; tuomet išsaugosim save", - baigia pasakojimą mokytojas Benediktas Gaižauskas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Kol Lietuvoje spaudžia šaltukas, dažnam norisi pabėgti ten, kur šilta. Tokioms atostogoms...

Valinskų atostogas Maldyvuose planavo Inga nuotrauka, foto

„Absoliučiai nieko nesitikėjau, dirbau Palangoj ir atostogavau. Mane pasikvietė sudainuoti – žinomos...

Nėra taip, kad būtinai bus, kaip aš pasakiau nuotrauka, foto

Neseniai dukros susilaukusi grupės „Mango“ lyderė Rima Petrauskytė-Paulauskienė ilgai ramiai vietoje nusėdėti...

„Mango“ lyderei dukrelė užėmė visas mintis nuotrauka, foto

„Skambuuutis!!!“ Šį emocingą pirmojo „Teleloto“ vedėjo Sigučio Jačėno šūksnį prieš porą dešimtmečių...

Pirmasis „Teleloto“ vedėjas S.Jačėnas kuria projektus nuotrauka, foto

"Neringos komunalininko" koncesija baigiasi birželį nuotrauka, foto

Neringa, Naujienos iš Neringos iki Klaipėdos atkeliauja šiek tiek pakitusios. Miesto meras Darius...

Teismo verdiktas: "Branda LT" padarė pažeidimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Kilusį ginčą dėl didžiausio vienu metu leidžiamo laikyti atliekų kiekio laimėjo Klaipėdos...

Jaunajai kartai - sunkiaatlečių treniruotės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sunkiosios atletikos centre verda gyvenimas - čia nuolat stovyklauja įvairių Lietuvos...

"Gintaro" plaukikams - per 30 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro auklėtiniai skynė pergales Rygoje (Latvija), Alytuje ir Klaipėdoje...

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...