2019 m. kovo 19 d. 01:25 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Klaudijus Pūdymas: "Paryžius išgydė nuo kompleksų"

(1)

Ką naujo išvydote šį pavasarį lankydamasis tarptautinėje Paryžiaus meno mugėje FIAC?

Tiek visko tiršta, išradingumui nėra ribų, yra ir judančių skulptūrų, drastiški menininkų požiūriai, darbų pateikimas.

Sužavėjo lauko skulptūros. Stounhendžas (priešistorinė akmeninė astronominė stebykla iš milžiniškų akmenų. - Aut. past.) - pastatytas iš pripučiamų čiužinių "rimtoje" Vandomo aikštėje. Kičo elementai, bet - įspūdingi.

Didelį įspūdį padarė ispanų skulptoriaus Žeromo Plensa (Jaume Plensa), ažūriniai 8 metrų aukščio darbai, kuriuose žaidžiama simboliais ir šviesa. Apžiūrinėdamas mugę pagalvoji, kiek organizacinis komitetas skyrė menininkams pinigų sukurti darbams ir atvežti į Paryžių, kurie stovi čia tik keletą savaičių, kol trunka paroda.

KOLEGOS. Klaipėdietis ir paryžietis skulptoriai keitėsi idėjomis.

O kaip moterys tame kontekste?

Tiesą sakant, aš jų nematydavau - sėmiausi meno. Atkreipdavau dėmesį į išsiskiriančią iš minios. Aišku, kaip Paryžiuje nematysi seniausios profesijos atstovių Sen Deni gatvėje: personažai groteskiški kaip iš Felinio filmų, per krūtis nesimato nosies, ir visos kaip vaškinės. Net apetitą sugadina.

Klausiau apie skulptores...

Jų yra nemažai, ypač - animalisčių, bet studijas turi provincijose. Paryžius - brangus miestas, ir oho, jei menininkas turi studiją kokiame požeminiame garaže.

Buvo sutarta, kad gegužės 30 d. Monparnaso meno galerijoje atidaryta paroda vyks iki birželio 20-osios, tačiau pratęsė mėnesiui, o jūsų darbų reprodukcijos pateko į katalogus "Menų veidrodis" ir "Kas yra kas Paryžiuje".

Parodos sudarytojai man patikėjo surinkti keletą menininkų iš Lietuvos. Važiavau su grafiku Egidijumi Rudinsku ir tapytoju Arūnu Rutkumi. Esame vienalyčiai meniniu kalbėjimu, tematika. Kaip pasakytų menotyrininkai - "figūrininkai" ir simbolistai, šiek tiek siurrealistai su priemaišomis - netikėtais medžiagų dariniais bei inkliuzais. Didžiausias iš 14 mano medžio ir bronzos darbų - 1,60 metro, mažiausias - 30 centimetrų.

Kai esi savęs prisižiūrėjęs, prisiuostęs, sunku patikėti menininkų žarstomais komplimentais, iš pradžių atrodė, iš mūsų šaiposi. Lankytojai trypčiojo prie mano mėgstamiausių darbų - "Mergaitė su kuodu" ir "Miško dvasia", kurios prancūziškas pavadinimas labai romantiškai skamba: "La dame de la foret".

Paryžiaus parodose, kaip ir pas mus, įprasta kalbinti autorius, tampyti juos į visas puses. Viena pagyvenusi dama iš Niujorko, įsikibusi man į parankę, vedžiojosi nuo skulptūros prie skulptūros, klausinėjo ir šūkčiojo: "Genijus, genijus!"

Kas vyksta Paryžiaus skersgatviuose?

Net aukštos prabos dailininkai užsimerkę, lengva ranka piešia portretus, karikatūras - iš to ir gyvena. Be visokio plauko dailininkų sunku įsivaizduoti Paryžiaus dvasią, kaip ir be tų balandžių. Nebuvo laiko nueiti į kabaretą "Mulen Ružas", ten didžiulės eilės, arba pasižvalgyti po Bulonės mišką, kur kadaise impresionizmo tėvas Eduardas Manė nutapė nuogalių "Pusryčius ant žolės". Elegantiški valkatos, vadinami klošarais, apsikloję laikraščiais, vidurdienį miegojo ant suoliukų, ir niekam nekliuvo. Jie neįkyrūs, nieko neprašo, siurbia vynelį ar anyžinę degtinę prie parduotuvių. gatvelėse sukamos rylos, šokinėja beždžionėlės, triukus rodo ekvilibristai, akrobatai, fokusininkai ryja ugnį. Turguje, atrodo, savo kilimus, totemus, dirbinius pardavinėja pusė Afrikos. Visa tai - maistas turistams. Mes gyvenome darbininkų kvartale, kur raudonų plytų namai - visai kaip Klaipėdoje.

Paryžiaus centre senukai žaidžia šachmatais, stumdo kamuolį, vaikai krykščia prie fontanų, surikiuotų panašia tvarka kaip Versalyje. Apstulbino dangoraižių rajonas,inams Paryžiaus Niujorku, kur pinasi kontrastai - prie moderniausios architektūros pastatų, naujosios Triumfo arkos styro neva antikinės Miloso Veneros, Dovydo, Ikaro skulptūros.

Paryžiaus metraštis dar nesibaigia. Laukia naujos parodos, susitikimas su prancūzų kino žvaigžde Žeraru Depardjė, kuriam patiko jūsų skulptūra, vadinama "razinka" - stalelis su vyno taure ir aktoriaus galva.

Šis pasaulio pilietis šiuo metu Paryžiuje, o aš čia. Gal dar kartą pakvies į savo XII amžiaus pilį ir vynuogynus...

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Gintaras

2013-07-20   11:38

IP: 88.128.80.11

Saunuolis ,visada islieka savimi-sekmes darbuose linkejimai is Ispanijos

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Kol Lietuvoje spaudžia šaltukas, dažnam norisi pabėgti ten, kur šilta. Tokioms atostogoms...

Valinskų atostogas Maldyvuose planavo Inga nuotrauka, foto

„Absoliučiai nieko nesitikėjau, dirbau Palangoj ir atostogavau. Mane pasikvietė sudainuoti – žinomos...

Nėra taip, kad būtinai bus, kaip aš pasakiau nuotrauka, foto

Neseniai dukros susilaukusi grupės „Mango“ lyderė Rima Petrauskytė-Paulauskienė ilgai ramiai vietoje nusėdėti...

„Mango“ lyderei dukrelė užėmė visas mintis nuotrauka, foto

„Skambuuutis!!!“ Šį emocingą pirmojo „Teleloto“ vedėjo Sigučio Jačėno šūksnį prieš porą dešimtmečių...

Pirmasis „Teleloto“ vedėjas S.Jačėnas kuria projektus nuotrauka, foto

Rinkimai baigėsi: prasideda koalicijų galvosūkiai nuotrauka, foto

Klaipėda, Savivaldos rinkimai Klaipėdos apskrityje baigėsi ir iš anksto prognozuotomis pergalėmis, ir intrigomis....

Išvažiavo gyventi į Klaipėdą, palikę šunis prie būdos nuotrauka, foto

Gyvūnai, Laivių kaime nuo žiemos vidurio palikti šeimininkų, kurie išsidangino gyventi į...

Arvydo Vaitkaus situacija kelia klausimų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus ketinimai toliau vadovauti uostui ir kartu...

Prie Sendvario žiedo - eismo apribojimas nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo pirmadienio ryto vairuotojams teko keisti įpročius Šilutės plente prie Sendvario žiedinės...

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...