2019 m. kovo 26 d. 17:02 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Klaudijus Pūdymas: "Paryžius išgydė nuo kompleksų"

(1)

"Aš viena koja čia, kita - ten - meilės, didelių galimybių, vilties ir troškimų mieste, kur kiekviena grindinio plyta pasakoja dramatišką reto grožio istoriją", - sakė klaipėdietis skulptorius Klaudijus Pūdymas. Jo ir dar dviejų lietuvių menininkų darbai Monparnaso galerijos parodoje pribloškė nepasotinamą Paryžiaus publiką.

Kokia buvo jūsų pirmoji pažintis su Paryžiumi?

1990 metais skulptorius Antanas Mončys pakvietė paviešėti jo namuose. Tada ką tik buvau baigęs daryti bronzines Tragedijos ir Komedijos mūzų skulptūras Klaipėdos dramos teatrui.

A. Mončys supažindino su grafiku Žibuntu Mikšiu, su begalinės erudicijos Ugne Karvelis, literatūros kritike, vertėja, kuri prancūzams savo vertimais pristatė pasaulinio garso rašytojus Gabrielį Garsiją Markesą, Pablą Nerudą, Chorkę Luisą Borchesą. Ji man aprodė Prancūziją, vilą, kurioje gyveno su ilgamečiu draugu, kultiniu rašytoju Chuliju Kortasaru. Aš vilai pastačiau laiptus iš akmens.

Ką nuveikėte kartu su skulptoriumi Antanu Mončiu?

Atrasdavome kalbos. Man teko prisiliesti prie jo darbų, vienoje ligoninėje teko padėti restauruoti, lopyti jo ekspresyvias, abstrakčias, tačiau turinčias sąsajų su liaudiškomis medines skulptūras, kurios dabar jau yra Palangoje, A. Mončio muziejuje. Jis mėgo iš vieno medžio gabalo išskaptuoti ažūrinę grandinę, o tai didelis meistriškumas. Tada dar buvau jaunas, jam tiesiog buvo įdomu pabendrauti su šiuolaikiniais lietuvių menininkais. Tylaus, ramaus būdo žemaitis dažnai kalbėdavo ištiktukais: "A, jo. Aha..." Taip jis vertino ir mano darbus, kai lankėsi mano dirbtuvėse Klaipėdoje.

SĖKMĖ. "Prisižiūrėjus, prisiuoščius savo darbų buvo sunku patikėti pripažinimu. Išpakuodamos mūsų, lietuvių, darbus, galerininkės aikščiojo: "Man gražus šis darbas, mane sužavėjo anas", - sakė klaipėdietis skulptorius Klaudijus PŪDYMAS.

Šį pavasarį važiavote į Paryžių anaiptol ne antrą kartą, ten teko pagyventi ir pusmetį.

Gal jau 27-ąjį. Užsikrėčiau Prancūzija, esu fanatikas, frankomanas, vadink kaip nori. Kai gyvenau pusmetį, jau turėjau daug pažįstamų, pas juos apsistodavau, ir savo darbų parduodavau vienoje kitoje galerijoje. Aišku, reikėjo uoliai mokytis prancūzų kalbos.

Ar sunku lietuviui prasimušti į Paryžiaus galerijas?

Apeini visas, kol kurioje pamatai savo stiliaus darbus. Kaip ir pas mus, galerijose yra menininkų eilė, sudaryta programa, turi užsirašyti prieš metus. Svarbiausia, turi patikti galerininkams ir įgyti pasitikėjimą. O tai - geri darbai, intriguojanti asmenybė, ir, mažytė detalė, galerija iš tavęs nori uždirbti.

Anuomet pirko miniatiūrinius darbus, tik tokius ir galėjau išvežti iš Lietuvos autobusiuku; prikraudavau bronzos, marmuro, kiek įmanoma. Buvo džiaugsmingų akimirkų, kai iš pirmos parodos Paryžiuje nupirko tris darbus. Svarbiau buvo ne pragmatiškas tikslas parduoti, bet dalyvauti parodose. Teko ir nuomoti galerijų sales.

1995-2000 metais nebevažinėjau, nes Klaipėdoje prasidėjo "menų badas", darbo užteko visiems. Verslininkai tikėjosi sėkmės, įrenginėjo restoranus, įvairaus pobūdžio salonus, kurių eksterjerus ir interjerus puošė žinomų menininkų darbais.

O šią gegužę į Paryžių sugrįžote su triumfu?

Dvasinė atgaiva tikrai buvo. Sulygini erdves, kuriose gyveni ilgą laiką, ir tas, kuriose gurkšteli šviežio oro. Pamatai, kas kitur daroma, kokios meno kryptys, ir kartu pasitikrini save. Susipažinau su iškiliais savo amato meistrais, palaikau ryšius.

ĮVAIROVĖ. Paryžiuje gali pamatyti ne tik Rodeno sukurtą Balzako skulptūrą, bet ir tokią, kaip ši.

Kas yra tie "vedantieji", kuo jų kūryba patinka daug kuo persisotinusiems ir pasibodėjusiems paryžiečiams?

Aišku, ten visko labai daug, bet visi turi savitą išpuoselėtą gurmano skonį. Salonuose pristatomi menininkai, keletą metų esantys "ant bangos", vadinkime - madingi. O jeigu dar jie parduoda vieną kitą kūrinį, kurie sužavi, pavergia tą nepasotinamą, visko mačiusią publiką, sakyčiau - didelė sėkmė.

Su Tieru Benenačiu (Thiere Benenati) pradėjome kalbėtis Monparnaso meno galerijoje prie mano darbų, jam patiko, kad jungiu skirtingas medžiagas. Turintis prancūzų, italų, maurų kraujo animalistas-siurrealistas, inkrustuojantis savo skulptūras brangakmeniais, Svarovskio kristalais, jis ypač mėgsta žuvų skulptūras, nes gimė Marselyje.

Jis, sakyčiau, yra žinomo skulptoriaus Sezario Baldačinio (Cesar Baldaccini) mokinys. Žymiausias Cezario kūrinys yra didelis, kaip trijų aukštų namas, nykštys. O Tieras sužibėjo iš pasidabruoto plieno ir bronzos išliejęs dviejų metrų plieninę stručio skulptūrą, kurią nupirko už 90 tūkstančių eurų. Jis pasakojo, kad ilgą laiką dirbo reklamos srityje, supyko ant savęs, pardavė namą, ir įniko kalti skulptūras. Po to, kai padarė tą strutį, vėl nusipirko namą netoli Paryžiaus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Gintaras

2013-07-20   11:38

IP: 88.128.80.11

Saunuolis ,visada islieka savimi-sekmes darbuose linkejimai is Ispanijos

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

„Sakiau, jei į Lietuvą, tai tik prie jūros“, – šypsosi 15 metų...

Ispanijoje gyvenusi telšiškė laimę rado pajūry nuotrauka, foto

Kol Lietuvoje spaudžia šaltukas, dažnam norisi pabėgti ten, kur šilta. Tokioms atostogoms...

Valinskų atostogas Maldyvuose planavo Inga nuotrauka, foto

„Absoliučiai nieko nesitikėjau, dirbau Palangoj ir atostogavau. Mane pasikvietė sudainuoti – žinomos...

Nėra taip, kad būtinai bus, kaip aš pasakiau nuotrauka, foto

Neseniai dukros susilaukusi grupės „Mango“ lyderė Rima Petrauskytė-Paulauskienė ilgai ramiai vietoje nusėdėti...

„Mango“ lyderei dukrelė užėmė visas mintis nuotrauka, foto

Bus mokama ir už surastus naujus šeimininkus nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos beglobių gyvūnų gyvenimas pagerės – savivaldybė gyvūnams išlaikyti skirs kone...

J. Žuža: apie norą ateityje tapti vyriausiuoju treneriu nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūno“ trenerio Kazio Maksvyčio asistentas Jurica Žuža Lietuvoje jau jaučiasi kaip...

Laukia naujos poliklinikos nuotrauka, foto

Klaipėda, Naujos vaikų konsultacinės poliklinikos nekantriai laukia tiek mažųjų pacientų tėvai, tiek Vaikų...

Medikų pasmerktas lietuvis atsigavo prieš pat eutanaziją nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Ieškant geriausių sprendimų Lietuvoje dažnai sukame galvas į Vakarus, kur, manome, jog...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...