Karalienė Elizabeth yra Anglija

Karalienė Elizabeth yra Anglija

Kuo ilgiau valdo Elizabeth II, tuo didesne legenda tampa. 60-ojo karaliavimo jubiliejaus sulaukusi monarchė Didžiojoje Britanijoje yra populiaresnė nei kada nors anksčiau. Gal dar ir todėl, kad ji kraštiečiams vis dar yra mįslė.

Jos rūgštoka mina, akmeninis veidas pažįstamas milijardams žmonių visame pasaulyje - tuomet sakoma: karalienė yra „not amused“ (nepatenkinta). Jau kelios savaitės, kai šis veidas, besišypsantis ir ne, vėl mirga visuose britų leidiniuose. Šią savaitę minima 60 metų sukaktis, kai Elizabeth Windsor tapo Anglijos karaliene Elizabeth II, paveldėjusi sostą mirus tėvui, karaliui Jurgiui VI. Jai tuomet, 1952-aisiais, buvo 25 metai. Ji įžengė į sostą, kai Didžioji Britanija dar buvo imperija. Visi komentatoriai vieningai tvirtina, kad ši valstybės vadovė - šaliai tikra laimė. „Be jos Didžioji Britanija būtų buvusi pilkesnė ir vidutiniškesnė“, - rašo BBC laidų vedėjas Andrew Marr naujoje „deimantinės karalienės“ biografijoje: vien karalienės skrybėlės visad būdavusios spalvingas gyvenimo akcentas, ką jau kalbėti apie kasmetinių paradų, vestuvių, taip pat laidotuvių prašmatnumą.

Be karalienės Viktorijos, Elizabeth II yra antroji monarchė, sulaukusi deimantinio karaliavimo jubiliejaus. Bet jos vardu nevadinama epocha, ji nepadarė ypatingų perversmų visuomenėje. Elizabeth tik stojiškai eina savo pareigas - diena dienon, ir taip 60 metų.

Jos kasdienybę būtų galima apibūdinti trimis sakiniais, teigia monarchijai ištikimas „Daily Mail“: „Atsikėlė. Vykdė pareigas. Nuėjo miegoti“. Priešingai nei sutuoktinis princas Phillipas, ji nėra cituojama, ir kitaip nei sūnus princas Charles, ji nesikiša į aktualius politinius debatus. Būtent čia, mano tiek jos kritikai, tiek gerbėjai, ir slypi jos sėkmės paslaptis. Jos nešališkumas - idealiausia projekcinė plokštuma, į kurią britai gali kreipti savo troškimus ir vaizdinius.

O laikas dirba jos naudai. Kuo ilgiau Elizabeth II sėdi soste, tuo didesne legenda tampa. „Karalienė tiesiog visada buvo su mumis“, - taip galima apibendrinti britų požiūrį į savo valstybės vadovę. Jie prisimena jauną moterį, užauginusią keturis vaikus. Skandalus, kai šie vaikai užaugo. Purvinus jų skyrybų karus ir nediskretiškumus, kurie monarchiją įstūmė į didžiausią krizę. Tuomet, 10-ąjį dešimtmetį, karalienės reputacija gerokai pašlijo. Princesė Diana reikalavo naujoviškos monarchijos - artimesnės liaudžiai, emocingesnės, komunikabilesnės, o jos anytai šis iššūkis, regis, buvo dar ne pagal jėgas.


Tačiau ji nenukentėjusi išbrido iš krizės ir šiandien yra gerbiama labiau nei bet kada. Apklausų duomenimis, ją palankiai vertina 80 proc. Didžiosios Britanijos piliečių. Stebėtinas populiarumas susijęs ir su jos amžiumi: nepaprasta ištvermė kelia susižavėjimą. 85-erių monarchė, kuri vyksta į keliones lėktuvu, trunkančias 20 valandų, yra pareigingumo pavyzdys: Elizabeth II yra 16 šalių, nuo Australijos iki Tuvalu, valstybės galva, taigi vykti tenka toli. Dabar jau lažinamasi, kad ji lengvai viršys karalienės Viktorijos viešpatavimo rekordą: 2015 m. rugsėjį ji taptų ilgiausiai soste sėdinčia visų laikų monarche.

Karalienė Elizabeth yra pasaulinių karų kartos vaikas: dejuoti netinka, jausmai nerodomi, puikuotis yra netaktiška. Nors kasmet išleidžia milijonus ir gyvena karališkoje prabangoje, Elizabeth pavyko visuomenei sudaryti įspūdį, kad yra taupi ir kartais net šykštoka. Jos gyvenimas nuo gimimo buvo fotografuojamas, fiksuojamas dokumentuose ir nepertraukiamai stebimas. Metams bėgant, iš nemokančių laikyti liežuvio už dantų rūmų darbuotojų visuomenė kai ką sužinojo apie jos įpročius, pomėgius ir juokingus nutikimus. Tačiau ir po tiek metų ši rūmuose gyvenanti moteris kraštiečiams vis dar yra šiokia tokia mįslė, jos mintys - paslaptis.

Per 60 metų ji nedavė nė vieno interviu, laikosi trijų geležinių taisyklių: šypsotis, mojuoti, tylėti. Jos kritikai spėja, kad prakalbusi ji iškart taptų daug nepopuliaresnė. Ko gera, jos pažiūros yra nepaprastai konservatyvios ir nesutampa su didžiosios gyventojų dalies pažiūromis. Gali būti, bet tikriausiai niekas niekada apie tai nesužinos. Nėra jokių požymių, kad senatvėje karalienė taps plepesnė. Yra vienintelė tema, kuriai iškilus net karalienė pajunta kažką panašaus į liaudies pyktį, - pinigai.

Neseniai švietimo ministras Michael Gove sukėlė protestų audrą, kai viešai pasvarstė, kad valstybės galvai jubiliejaus proga reikėtų padovanoti naują jachtą, kaip padėką už tarnybą. Senoji karališkoji jachta „Britannia“ nebenaudojama nuo 1997 m. Ministro pasiūlymas sukėlė pasipiktinimą ir pašaipas. Nors laivą būtų finansavę privatūs asmenys, toks gestas taupymo laikais atrodė nederamas. Ir šis epizodas rodo, kokia nepajudinama yra karalienės reputacija (arba kaip sumaniai dirba jos ryšių su visuomene komanda): Elizabeth nieko nežinojusi apie šį planą, buvo iškart paskelbta žiniasklaidoje, jai pačiai tokia dovana būtų pasirodžiusi visiškai netinkama.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder