2020 m. rugpjūčio 10 d. 07:52 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Kai vaikas tampa eismo dalyviu

2020-08-02, 08:53

Dovilė Urnikienė, Pajūrio naujienos

Kai vaikas tampa eismo dalyviu nuotrauka, foto

Reklama

Vasarą jaunimas mielai laiką leidžia važinėdamiesi dviračiais, paprastais ar elektriniais paspirtukais, mopedais ar keturračiais, tačiau ne kiekvienas susimąsto, kokią atsakomybę turi šių transporto priemonių vairuotojai. Neretai tėvams staigmena tampa tai, kad, norint paaugliui padovanoti mopedą, kartu reikia pasirūpinti ir jo technine apžiūra, draudimu, o vairuotojas privalo turėti šią teisę jam suteikiantį pažymėjimą.

Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai nuolat užsiima šviečiamąja veikla ir ugdymo įstaigose mokiniams primena Kelių eismo taisykles, aktualiausias jų amžiaus grupėms. Komisariato Reagavimo skyriaus viršininko pareigas laikinai einantis Tomas Mikelkevičius teigė, kad net ir sustabdžius gatvėje nepilnametį pažeidėją, visų pirma stengiamasi jam geranoriškai paaiškinti ir patarti, kaip reiktų važiuoti dviračiu ar mopedu, laikantis taisyklių.

Tačiau pasitaiko atvejų, kai gero žodžio jau nebeužtenka – pavyzdžiui, praėjusį savaitgalį buvo išaiškinti du nepilnamečiai, kurie vairavo motorolerius būdami neblaivūs.

Nežino reikalavimų

Administracinė atsakomybė taikoma asmenims nuo 16 metų, tad šio amžiaus sulaukęs nepilnametis kartu su tėvais keliauja į teismą, kur jam paskiriama bauda už Kelių eismo taisyklių pažeidimą.

Informacija apie jaunesnio amžiaus pažeidėjus perduodama Kretingos rajono savivaldybei, ir ją nagrinėja tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė Lina Bruzdeilynienė.

„Vairuoja transporto priemones, būdami neblaivūs, nesulaukę tam tikro amžiaus, neturėdami vairuotojo pažymėjimo, nepasirūpinę transporto priemonės įregistravimu, kai tai privaloma“, – dažniausiai pasitaikančius nepilnamečių pažeidimus vardijo L. Bruzdeilynienė.

Pasak jos, su nepilnamečiu ir jo tėvais aiškinantis situaciją, kodėl buvo nusižengta taisyklėms, dažniausiai paaiškėja, kad tiesiog trūko žinių apie keliamus reikalavimus tam tikroms transporto priemonėms. „Šiuo tikslu prieš dvejus metus kartu su policija parengėme atmintines , kurias išplatinome per TAMO dienynus, skatinome informacija dalintis mokyklose, seniūnijose, kitose viešose įstaigose. Tikslą pasiekėme – tą vasarą neturėjome nė vieno nepilnamečio, kuris būtų nusižengęs Kelių eismo taisyklėms. Tačiau šią vasarą matome, kad ir vėl atsiranda pažeidimų – vien per liepos mėnesį užfiksuoti 4 atvejai“, – kad būtina ir vėl suaktyvinti švietėjišką veiklą, įsitikinusi L. Bruzdeilynienė.

Tėvai ne visada žino

Pasitaiko ir tokių atvejų, kai tėvai net nežino, kad jų nepilnametis vaikas važinėjasi mopedu ar keturračiu – šiuos pasiskolina iš draugų, kol tėvai yra darbuose ir nemato, ką jie veikia.

„Būna ir taip, kad tėvai teisinasi, jog vaikas mopedu kirto tik vieną gatvę, kad nuvažiuotų į laukus pasivažinėti, kur niekam netrukdo. Tokiais atvejais tenka padiskutuoti, kam apskritai buvo sukurtos Kelių eismo taisyklės – argi ne dėl mūsų pačių saugumo?“ – sakė L. Bruzdeilynienė.

Ko gero, jauniausias eismo dalyvis, su kuriuo teko susidurti L. Brudeilynienei darbo praktikoje, – pirmokas, kuris važiavo dviračiu iš mokyklos, nesustodamas kirto gatvę per pėsčiųjų perėją ir atsitrenkė į automobilį. „Istorija baigėsi laimingai, vaikas nebuvo stipriai sužeistas. Vėliau jis mums pasakojo žinojęs, kad, kertant gatvę, reikia nulipti nuo dviračio, tačiau ta pėsčiųjų perėja, kuria jis važiavo, jam pasirodė, kad yra dviejų dviračių takų, einančių abipus gatvės, sujungimas, todėl juo galima važiuoti dviratininkams“, – kaip svarbu labai aiškiai vaikams išdėstyti Kelių eismo taisykles, kalbėjo L. Bruzdeilynienė.

Reklama

 

 

 

Jos teigimu, dažniausiai tėvai ir jų nepilnamečiai vaikai sureaguoja į išsakytus pastebėjimus, domisi reikalavimais tam tikroms transporto priemonėms ir antrą kartą tos pačios šeimos sutikti nebetenka.

Vairuotojo pažymėjimas – tik po metų

Kretingos rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja Aušra Baločkienė teigė taip pat susidurianti su atvejais, kai tėvai nuperka savo paaugliui vaikui mopedą, nežinodami, kad jam keliami tokie pat reikalavimai kaip automobiliui: būtina registracija, valstybiniai numeriai, techninė apžiūra, civilinės atsakomybės draudimas ir vairuotojo pažymėjimas.

„Jei nepilnametis labai nori važinėtis mopedu, jis nuo 15 metų gali įgyti AM kategorijos transporto priemonių vairuotojo pažymėjimą“, – sakė A. Baločkienė.

Reklama

AM kategorijos transporto priemonės – tai mopedai ir lengvieji keturračiai, kurių variklio cilindro darbinis tūris ne didesnis kaip 50 kub. cm ir maksimalus konstrukcinis greitis ne didesnis kaip 45 km/h. Teisė vairuoti tokias transporto priemones įgyjama „Regitroje“ išlaikius teorinių žinių patikrinimo egzaminą (praktikos egzamino laikyti nereikia). Laikyti šį egzaminą leidžiama ir pasirengusiems savarankiškai.

„Norėčiau akcentuoti, kad jei asmuo vairavo transporto priemonę, neturėdamas tam teisės, jam taikomas apribojimas – jis vienerius metus nuo pažeidimo padarymo dienos negalės įgyti vairuotojo pažymėjimo. Tarkime, asmuo, būdamas 17,5 metų amžiaus vairavo transporto priemonę, neturėdamas vairuotojo pažymėjimo ir buvo sustabdytas policijos pareigūnų – vadinasi, jis įgyti teisę vairuoti galės ne anksčiau, kai jam bus 18,5 metų“, – Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostatą išaiškino A. Baločkienė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Kaip senoje, kadais populiarioje dainoje „Vėl namo, vėl namo, seno sodžiaus...

Kraujo balsas pašaukė grįžti namo nuotrauka, foto

„Žirgas – nekaltas. Aš pati buvau neatidi“, – net suabejoti mylimu augintiniu...

Gražuolės raitelės šypseną ilgam užtemdė žirgo spyris nuotrauka, foto

Lietuvoje kiekvieną vasarą įvyksta daugybė įvairiausio pobūdžio stovyklų: vaikams, šeimoms, suaugusiems. Daug...

Sergejus Maslobojevas: „Svarbu tapti vaiko geru draugu, o draugų vaikai linkę klausyti“ nuotrauka, foto

Vasarą jaunimas mielai laiką leidžia važinėdamiesi dviračiais, paprastais ar elektriniais paspirtukais,...

Kai vaikas tampa eismo dalyviu nuotrauka, foto

V. Grubliauskas su A. Lataku aptars amonio trąšų krovą nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pirmadienį su Klaipėdos uosto vadovu Algiu Lataku...

Grįžtantiems iš Lenkijos, Nyderlandų, Islandijos, Kipro, Turkijos – privaloma izoliacija nuotrauka, foto

Lietuva, Iš Lenkijos, Nyderlandų, Islandijos, Kipro ir Turkijos grįžtantiems lietuviams nuo pirmadienio įvedama...

Pirmadienio horoskopas 12-kai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Rugpjūčio 10-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai: saulė teka 5.45 val., leidžiasi 21.01 val. Dienos ilgumas 15.16...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...