2020 m. gegužės 26 d. 15:45 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Juozas Zavaliauskas svajojo tapti kunigu

Jis nevadina savęs žvaigžde, nors jau 35 metus žiūrovus "šeria" desertiniais juokeliais ir mena anšlagines sales. "Žvaigždės - krenta, o štai planetos - gyvena",- savo ilgaamžės veiklos paslaptį įvardijo mimikų meistras ir aktorius Juozas Zavaliauskas. Komiko bute nori nenori tvyro šelmiška atmosfera, regis, tuoj prunkštels Juozas ir "suskels" kokį feljetoną. Tačiau realiame gyvenime populiaraus serialo "Grybauskai" aktorius ne toks jau anekdotų ir juokingų istorijų fabrikėlis.

- Kada savyje pajutote humoristo gyslelę?

-Tiesą pasakius, vaikystėje ilgą laiką norėjau tapti kunigu. Bobutė nuo šešerių metų vesdavo mane į bažnyčią, ten patarnaudavau mišioms. Mokėjau net lotyniškai giesmes giedoti ir melstis.
Tačiau įvykiai pakrypo kita linkme. Be galo mėgau saldumynus, gal dėl to pradėjau sukti galvą, kaip prasimanyti pinigų. Tuomet sugalvojau, kad pelnytis galima organizuojant spektaklius. Pasivogėme medžiagos skiautę, pasigaminome sceninę "uždangą" ir tvarte ėmėme organizuoti puikius kaimiškus vaidinimus. Už įėjimą lupdavome po 3 kapeikas. Tokiu būdu surinktų pinigų saldainiams užteko.
Vėliau, mokykloje, reiškiausi dramos būreliuose, šokau tautinius šokius. Pasirodymų metu reikėdavo užpildyti spragas intarpais ir ką gi, "skeldavau" anekdotus. Pasiutimas, taip pradėjo patikti - juk man vienam ploja!
Kitas etapas - armija. Kai pašaukė tarnauti, paklausė: "Ką moki?". Aš jiems : "Esu saviveiklininkas". Po metų mane paskyrė kareivių klubo viršininku. Rengdavom koncertus, jubiliejinius renginius, kuriuos aš vesdavau. Smagi šutvė buvo: vienas tuometinių chorvedžių vėliau tapo net Estijos kultūros ministru.
Aktoriniai įvertinimai įkvėpė ir rimčiau susimąstyti. 1967 metais buvo švenčiamas sovietinės valdžios penkiasdešimtmetis. Šia proga vyko Maskvos srities skaitovų konkursas ir, pasigirsiu, tapau laureatu. Baigiamojo koncerto metu vėdėjas pranešė: "O dabar scenoje - Džozefas Zavaliauskas". Suprantate, tais laikais tokia pavardė, kad ir iškraipyta, sukėlė begalinį publikos susidomėjimą. Aš padeklamavau savo repertuarą, maždaug: "Komunarai vergais nebebus niekada...", ir kad ims griaudėti salė nuo aplodismentų! Eiles teko deklamuoti dar kartą.

- Ar buvote pavyzdingas kareivis?

- Kur tau... priklausiau pučiamųjų orkestrui, alkoholio vartoti negalima, pinigų trūko, gaudavome vos 3 rublius 80 kapeikų pragyvenimui. Įsėdę į sunkvežimį važinėdavome su tuo orkestru į laidotuves, "baliuškas". Kaip atlygį dažniausiai gaudavome rusiškos degtinės, tačiau be užkandos. Net dabar šiurpas nueina - gerdavome iš sklidinų aliuminių puodukų. Grįždavome į dalinį tokie, kad turėjo mus į karcerį sukišti. Na, bet muzikantai turėjo šiokią tokią neliečiamybę, mat mūsų ansamblyje dainavo toks meškos nuspausta ausimi karininkas.
Mūsų džiazo ansamblis (niekas nesuprasdavo, ką tai reiškia, bet būtinai turėjo būti pavartotas žodis "džiaz") važinėjo po visą Rusiją, grodavome net generolams.

- Kokia veikla šiuo metu užsiimate?

- Na, oficialiai, esu bedarbis. Dirbu pagal autorines sutartis. Filmuojuosi seriale "Linksmasis našlys", taip pat vedu laidą "Geriausia gamtos namų šeima" (apie vitaminus). Tai - šeimos teatro varžybos, šeimos turi suvaidinti mini spektaklius apie vitaminus.
Situacijų komedijoje "Linksmasis našlys" vaidinu tokį Praną. Iš esmės, šis serialas - "Grybauskų" tęsinys, nes vaidina tie patys aktoriai, dirba ta pati komanda. Vaidinu Lino Mažeikos - Ezopo iš grupės "ŽAS" personažo tėvą. Seriale mes gavome milžinišką palikimą, ir sąlyga yra tokia: pinigus gausime tuo atveju, jei bent vieną dieną pragyvensime nesusipykę. Žinoma, taikiai gyventi niekaip nepavyksta, dienos pabaigoje vis vien įsiplieskia koks nors buitinis kivirčas. Viską stebi teismo antstolis.
Vasarą koncertavau su "Parodijos" teatru iš Klaipėdos. Rudenį ir žiemą jau antrus metus iš eilės drauge su Ezopu važinėjame po mokyklas ir koncertuojame moksleiviams. Esame parengę linksmą programą, skirtą prevencijai prieš alkoholį ir narkotikus. Ezopas kalbina moksleivius jų kalba, nevengdamas žargonų. Mokytojai paprastai būna labai patenkinti, kviečia dar kartą apsilankyti, tačiau įsileidžia ne itin noriai.

- Koks Jūsų mėgstamiausias pajuokų taikinys?

- Išties, visi humoristai dabar bando "mestis" į politiką. Man visuomet juokingiausi buitiniai dalykai. Be to, niekaip nesuprantu, kodėl lietuviai nemoka vertinti lietuviško humoro, ne angliško, prancūziško. Esame visi nuo žagrės kilę, tokiais ir liksime. Mes jau iš anksto esame nusiteikę, kad tai, kas lietuviška - blogai. Kokia tauta - toks ir jumoras. Žydai turi, mano galva, subtiliausią humoro jausmą, rusai - labai "kietą", o mūsų humoras pasižymi kaimiškumu. Reikia naudotis tuo, kas yra tautos šaknyse.

- Ar šeimoje taip pat visuomet lydi humoras?

- Mes - normalūs žmonės. Visi mano, kad, va, nuvažiuoja kur Zavaliauskas ir kad skelia "bajerius". Bet iš kur aš galiu juos traukti, gal iš kišenės? Tiesiog darbas lieka darbu. O, žinote, daugelis mano, kad nėra čia ko sudėtingo užsikarti ant scenos ir blevyzgoti. Netiesa, net ir toks estrados vilkas Stasys Povilaitis yra man pasakęs: "Juozai, aš nė nemaniau, kad kalbėti yra taip sudėtinga". Suprantate, publika siurbia energiją iš manęs, o aš - iš jų, išlaikyti tą balansą nėra paprasta.

- Ar prieš pasirodymus vartojate alkoholį?

- Na, žinoma, per tiek scenoje praleisto laiko visko yra buvę. Matote, dabar geriu tik alų, o anksčiau... Jau pasakojau, kad su ansambliu važinėjant po kolūkius mus taip išmokė maukti, kad su dievais kalbėdavomės. Arba eidavom žuvims pamokslų sakyti prie kūdros.
Taigi po tokių bakchanalijų rytais galvos nuo bičių spiečiaus neatskirdavau, o pasirodymai laukdavo. Žinoma, tradiciškai, agurkas į vieną ranką, stikliukas - į kitą, raudonis tik išmuša ir aš jau pasiruošęs linksminti. Dabar taip nebedarau.
Prisipažinsiu, buvau mėgėjas išlenkti taurelę, turėjau ir rimtesnių problemų dėl to. Dabar net nesuprantu, kaip po tokių akibrokštų žiūrovai vėl ateidavo ir klausydavosi manęs. Tačiau tai buvo seniai. Esu kelis kartus ryte prieš pasirodymą padauginęs ir nors su vėzdu per pakaušį duok - nebeatmenu teksto, išsitrynė. Man visi sako: "Atsiminsi, eik į sceną". Bet aš pabėgau iš antrosios savo pasirodymo dalies per anšlaginį koncertą. Gėda, bet nulingavau atgal į kavinę prie stiklo "arielkos". Maža mane buvo primušti už tokius šposus.
Vėliau net devynis metus nė lašo negėriau. Nepuoliau į depresiją, nes mane gelbėjo žmona.

- Kaip susipažinote su savo dabartine žmona Irena?

- Esu vedęs jau antrą kartą. Pirmoji žmona buvo dar studentė, man - 33-eji, bet mes kartu negyvenome, nes aš intensyviai koncertuodavau ir važinėdavau. Nuvykau ilgesniam laikui į Vokietiją, grįžau, "kai ką" sužinojau ir išsiskyriau. Po to bernavau. O tų mergų! Juk oficialiai buvome estrados artistais "iš Vakarų Lietuvos". Net nereikėdavo vilioti merginų, pačios lipdavo. Net ir tie, kurie buvo vedę nesugebėdavo tuos trejetą - ketvertą mėnesių likti "šventais".
Irena anuomet draugavo su tokia sena mano pažįstama. Kartą susitikome trise viešbutyje Klaipėdoje (Irena - žemaitė). Ta mano sena draugė vis iš manęs "kažko" tikisi. Aš, kaip normalus vyras, noriu kitos, tos, kuri nesikaria ant kaklo. Taigi trumpam paleidau seilę dėl naujosios pažįstamos Irenos. O vėliau aš jos gal dvejetą metų nemačiau. Ir netikėtai Vilniuje, sėdėdamas Sporto rūmų kavinėje Naujametinio koncerto išvakarėse, pamačiau ją. Ėmiau "kadrinti", o vėliau jau tapome pora. Po pusantrų metų Irena jau kliedi apie vedybas. O aš taip nenorėjau!
Šiaip taip nusitempė mane į santuokų rūmus, man ausys kaista, ir, prašau - pirmadienis, ne darbo diena. Valio! Susituokėme vėliau.
Santuoka mano - laiminga, auginu du sūnus - Juozą (16 m.) ir Donatą (11 m.).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Tai, kad kelis dešimtmečius parašiutizmui atidavęs klaipėdietis Robertas Rezgevičius jau treti metai...

R. Rezgevičius šalia Klaipėdos kuria ūkį, iš šiaudų stato svajonių namą... nuotrauka, foto

"Jei ne tas koronavirusas, manau, jau būčiau neblogai įsibėgėjęs", - svarsto Tomas...

Buvęs karys Tomas Žemgulys pats sukūrė modulinį patalpų golfo takelį nuotrauka, foto

Akmenės rajono gyventojas Jonas Meižys bažnyčioje, esančioje maždaug už šimto kilometrų nuo...

Gerų žmonių nesuviliojo svetimas auksas nuotrauka, foto

Plungėje gimusį ir augusį Gintarą Ramoną plungiškiai pažįsta kaip savo krašto praeičiai...

„Visada žinojau, kad grįšiu į gimtąjį miestą“ nuotrauka, foto

Gyvenimas ne tik pro langą: totalinis bėgimas į gamtą nuotrauka, foto

Gyvenimas pro langą, Gegužės 26, antradienis.

Vasarą Klaipėdos kariliono koncertai pasitiks nauju laiku nuotrauka, foto

Renginiai, Galingiausio miesto balso Klaipėdos kariliono, nesustabdė net pasaulinė viruso pandemija. Iki šiol...

Praėjusią savaitę pareigūnai fiksavo tiek greičio, tiek garso normų viršijimus nuotrauka, foto

Kriminalai, Pernai, bendradarbiaujant su Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, Klaipėdos apskr. VPK įsigijo mobilų...

Nauji medaliai skirti pagerbti koronaviruso židiniuose dirbusiems žmonėms – A. Veryga nuotrauka, foto

Lietuva, Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sukurti nauji apdovanojimai bus teikiami daugiau ne...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...