2019 m. gegužės 24 d. 01:55 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Goda Motiejaitytė: "Noriu šokti, šokti ir dar šokti"

(2)

Goda Motiejaitytė: "Noriu šokti, šokti ir dar šokti" nuotrauka, foto

TREČIAS KARTAS. Goda Motiejaitytė šiais metais trečią kartą dalyvavo tarptautiniame šokio konkurse "Cannes Croisette"Kanuose.

© Nuotaukos iš asmeninio albumo.

Vienuolikmetė palangiškė, Klaipėdos šokių mokyklos "Coda" ugdytinė Goda Motiejaitytė - nauja baleto žvaigždė, ką tik ryškiausiai suspindusi tarptautinėje scenoje. Mėnesio pradžioje ji pateko į geriausių šokėjų dešimtuką modernaus šokio kategorijoje Italijoje vykusiame tarptautiniame baleto ir modernaus šokio konkurse "Domenico Modugno", o praeitą sekmadienį pelnė I vietą profesionalių klasikinio šokio atlikėjų kategorijoje, specialųjį prizą už artistiškumą ir III vietą moderniojo šokio kategorijoje tarptautiniame šokių konkurse "Cannes Croisette" Prancūzijoje. 

Susitikome su Goda tarp šių konkursų Klaipėdoje Žvejų rūmuose vykusiame šalies šokio festivalyje ir konkurse "Norim kilt". Per pertraukėlę tarp repeticijos ir pasirodymo mažutė, gležnutė, ryški rudaakė Godutė į susitikimą atėjo su mama Daiva Motiejaitiene.

Kaip atsirado šokis jūsų gyvenime?

Daiva: Vaikų darželyje pamatėme skelbimą, kad priimami vaikai į baletą. Nuvedėme Godą su tikslu išugdyti mergaitės gražią laikyseną. Jai tada buvo dveji su puse. Per maža buvo, šokis jai nepatiko, lankyti labai nenorėjo, tačiau pajutome, kad šokis ją puikiai disciplinuoja ir vis tiek vedėme. Pirmaisiais metais Goda mokėsi šokių  pas vadovę Donatą Mačiulaitytę. Paskui vadovė išvyko gyventi į užsienį, o mus perdavė šokių mokyklai "Coda". Iš pradžių Goda mokėsi Palangos skyriuje pas vadovę Vaidą Jamantienę, paskui ėmėme važinėti į Klaipėdą, pas Ingą Briazkalovaitę.

Goda: Pirmaisiais metais kiekvienas šokio užsiėmimas man buvo kančia. Mamytė paprašė, kad baigčiau pirmuosius metus ir pažadėjo, kad vėliau galėsiu nelankyti, tačiau po metų man pačiai pradėjo patikti. Dabar noriu šokti kiekvieną minutę.

"MODERNAS - laisvas šokis. Jame šoki tai, kas patinka, ką mėgsti", - sako Goda. Akimirka, užfiksuota Italijoje vykusiame tarptautiniame baleto ir moderniojo šokio konkurse "Domenico Modugno".

Kas pasikeitė, kaip gimė noras šokti?

Goda: Noras šokti gimė scenoje. Būdama penkerių jau turėjau solo numerius, o septynerių pelniau pirmąjį įvertinimą - antrąją vietą Eglės Špokaitės konkurse. Suvokiau, kad kai ką galiu, ir panorau dar daugiau. Panorau laimėti pirmą vietą.
Tačiau sėkmė nuo manęs nusigręžė. Trejus metus iš viso neužėmiau prizinių vietų, vis ketvirta ir ketvirta.

Praėjusiais metais įvyko lūžis, tarsi prisikėliau iš po žemių, kaip vadovė sako, ir laimėjau išsvajotąją pirmąją vietą E. Špokaitės konkurse.

Daiva: Goda buvo nesėkmės vaikas. Kitos mergaitės dirba, dirba ir joms pavyksta, o jai nepavykdavo. Stojo į sustiprintą grupę - neįstojo, nes per maža. Būdama šešerių metų dalyvavo Muzikinio teatro atrankoje į spektaklį "Pelenė" ir vėl jos nepaėmė, nes per maža. Po to tos ketvirtos vietos konkursuose... Tačiau būtent nesėkmės, man regis, ją labai užgrūdino.

Daug ašarų nušluostėme ir daug kalbėjome su Goda, kad diplomas yra niekas. Sėkmė gali būti vien tai, kad komisijos vadovas pakelia į tave akis tada, kai tu puikiai šoki, o nesėkmė, kai akis pakelia tuo momentu, kai tu krenti.

Goda: Dabar aš tai labai gerai suprantu.

Goda, kaip tu manai, kiek procentų darbo ir kiek procentų gabumų yra balete?

Goda: Aš manau, kad 98 proc. yra darbas, 2 proc. - gabumai.

Daiva: Kai man kas nors pasako, kokia Goda talentinga, aš visada atsakau, kad ji yra labai darbšti.

Būdama kokių ketverių, kai suprato, kad šokti jai patinka, Goda taip užsispyrė, kad, regis, niekas nesulaikys. Dar visai mažytė sėdėdavo špagate verkdama, bet vis tiek užsispyrusi sėdėdavo. Tik užsispyrimu, kitokiu požiūriu į mokytoją ir darbą, darbštumu ji pasiekė tai, kuo šiandien džiaugiamės.

Bitė darbininkė ji visur. Ji stengiasi, lipa per save, bet daro. Žinoma, labai daug reikšmės turi ir mūsų bei mokytojų atsidavimas, palaikymas. Man keista, kad net tokiuose dideliuose tarptautiniuose konkursuose nėra įvertinami vadovai.

Goda: Man keista, kad nėra įvertinti mamytė ir tėvelis.

Goda, papasakok, kokia tavo dienotvarkė?

Goda: Retais atvejais, kai savaitgalį nebūna jokio spektaklio ar konkurso, repeticijos vyksta pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį. O prieš spektaklius "Alisa stebuklų šalyje", "Kakė Makė", kuriuose šoku, prieš konkursus dirbame kasdien po 3-4 val. Be to, aš dar lankau muzikos mokyklą. Penktus metus groju pianinu.

Ar mokslams laiko lieka? Kada namų darbus darai?

Mokausi dešimtukais, jeigu gaunu devynetą - kitą dieną einu taisytis. Namų darbus pasidarau mokykloje, per pertraukas ant palangės. Patinka matematika. Dalyvauju ir skaitovų konkursuose. Dažnai šoku Palangos senosios gimnazijos teatro spektakliuose. Vertinu kiekvieną išėjimą į sceną, nes kiekvienas šokis scenoje yra praktika ir patirtis.

Psichologai įspėja, kad dėl būrelių, didelio užimtumo vaikai per anksti netenka vaikystės, subręsta.

Daiva: Kai Godos kas nors klausia, kas jos geriausias draugas, ji atsako: "Baletas." Į kiemą ji išties neturi kada išeiti, nes po baleto dar reikia pagroti pianinu, paruošti namų darbus, laiko nelieka.

Goda: Bet aš draugauju su mergaitėmis balete. Mes visos draugaujame ir palaikome viena kitą.

Vis dėlto balete neišvengiama ir konkurencija.

Nekenčiu konkurencijos, fui fui fui! Visada paguosiu, jeigu kam nepasiseka, visada palinkėsiu sėkmės, nes jos visada reikia. Puikiai žinau, kad kitos mergaitės taip pat labai daug dirba, ir puikiai jas suprantu.

Daiva: Žinoma, kad konkurencija neišvengiama, nes visos turi vieną tikslą - laimėti. O komisijos vertinimas - labai subjektyvus dalykas. Šokio ant svarstyklių nepasversi.
Tad svarbiausias visada yra vadovės žodis, kaip ji vertina pasirodymą ir asmeninį tobulėjimą.

Kuris konkursas įsiminė labiausiai?

Goda: Konkursas Italijoje "Domenico Modugno", nes tai pirmas konkursas, kuriame teko ne tik pasirodyti, bet ir dalyvauti meistriškumo kursuose, kuriuos vedė garsūs šokio pedagogai iš Austrijos, Kinijos, Japonijos, Italijos.

Išskirtinis buvo ir mano pačios pasirodymas, nes pirmą kartą šokau su "pačka" (standžiu baleto sijonu). Iki tol visada šokdavau su paprasta suknele, tad sijonėlis su lanku, judantis kartu ir išvedantis iš pusiausvyros atliekant piruetus, tapo nemenku iššūkiu. Per repeticiją jaučiau, kad man niekas nepavyksta. Vis dėlto per pasirodymą, regis, pavyko susitvarkyti.  

Kuo skiriasi pasirodymai konkursuose ir spektakliuose? Kurie patinka labiau?

Goda: Spektaklyje "Alisa stebuklų šalyje" šoku Puodelio ir Flamingo partijas, spektaklyje "Kakė Makė" - pagrindinį vaidmenį. Šokti spektaklyje smagiau, nes spektaklyje esi įsijautęs į vaidmenį, ne tik šoki, bet ir vaidini. Jis trunka ilgiau ir gali pasimėgauti buvimu scenoje. Be to, esi scenoje ne vienas.

Konkurse pasirodymas trunka vos keletą minučių. Per jas turi parodyti maksimumą, ką gali. Net kai šoki ne solo, o su grupe, kur nors kampe, antroje eilėje nuo galo, turi labai stengtis, nes komisijos narys gali pasirinkti būtent tave stebėti ir pagal tavo šokį rašyti balą visam šokiui.  Aš stengiuosi visada.

Šoki klasikinį ir šiuolaikinį šokį. Kuris stilius tau artimesnis?

Atsakyti į šį klausimą taip pat sunku, kaip mamai pasakyti, kurį vaiką labiau myli. Nežinau. Klasikoje visada turi būti pasitempęs. Yra pozicijos. Vienu metu turi galvoti apie 32 dalykus: apie riešiukus, pirščiukus, alkūnytę, petuką, galvytę, kakliuką. Visada turi būti įsitempusi.

Modernas - laisvas šokis. Jame šoki tai, kas patinka, ką mėgsti. Moderną šokti lengviau. Aš noriu visko, net ir ant lyno paskraidyti kaip mūsų vadovė.

Kas tave įkvepia šokti?

Pirmiausia, vadovė. Internete taip pat esu susiradusi ir seku šokėjus, kurie man patinka. Instagrame stebiu Vaganovos mokyklos pasirodymus ir man seilės varva. Parodau vadovei nuotrauką ir pasakau, kad po vasaros ir aš taip padarysiu, ir stengiuosi pasiekti to. Tobulumui nėra ribų.

Baletas tikriausiai tapo visos šeimos gyvenimo būdu.

Daiva: Tikrai taip. Mes visi gyvename baletu ir aš, ir tėtis vežiojame, Kalėdų Senelis dovanoja dovanas, susijusias su baletu.

PALAIKYMAS. Mama lydi Godą visuose pasirodymuose ir konkursuose. Jeigu tėtis ir brolis nevyksta kartu, tai laukia namuose su balionais ir sausainiais.

Be kita ko, baletas - brangus užsiėmimas.

Daiva: Iš tiesų liūdna, kad mūsų valstybėje tokia veikla nėra finansuojama. Mes nesame verslininkai ir niekas mūsų neremia. Aš dirbu tarnautoja "Sodroje", tėvelis - gaisrinėje. Aš, galima sakyti, dirbu Godai. Taupome kiekvieną centą. Ir pati Goda nuo pat mažens nieko sau neleidžia, visus pinigus, kuriuos gavo dovanų, investavo į baletą.

Dabar, prieš konkursą Italijoje, seneliai Godai davė pinigų, o ji man juos atidavė, nes aš mokėjau už apgyvendinimą, maitinimą Italijoje. Ji supranta, kiek tai kainuoja.  Vis dėlto mes laikomės nuostatos, kad vaikui reikia padėti čia ir dabar.

Bet kiek Lietuvoje yra talentų, kurie neturi tokių galimybių? Jokia mokykla nemokamai į tokius konkursus neišveš. O laimėjimai juose motyvuoja, skatina dar labiau stengtis.

Italijoje Goda ne tik pateko į geriausių šokėjų dešimtuką, bet ir sulaukė kvietimo į konkursą Meksikoje. Kanuose be medalių ir specialio prizo laimėjo mokymus Kanų profesionalioje baleto mokykloje pas pedagogę Rosella Hightower. Važiuosite?

Goda: Dar nežinau.

Daiva: Svajoti reikia atsargiai, nes svajonės pildosi. Stažuotė Kanuose - rugpjūtį, konkursas Meksikoje - sausio mėnesį. Labai brangūs lėktuvų bilietai...

Finansai stabdo?

Pinigai yra sutaupomi. Yra ir kitų faktorių. Goda tampa paaugle, kūnas keičiasi, nežinome, kaip jis atrodys po pusmečio. Dar yra toks nenumatomas dalykas kaip traumos. Šiais metais Goda turėjo net dviejų mėnesių pertrauką, nes per kūno kultūros pamoką patyrė traumą - patempė kojos raiščius, vaikščiojo su langete. Sprendimą priimsime rudenį, įvertinę visas aplinkybes.

Goda, kokia tavo svajonė?

Užaugusi noriu būti baleto mokytoja ir mokyti baleto savo ir kitus vaikus "Codoje". Noriu šokti, šokti ir dar šokti.

"Laimėjimai tik skatina eiti į priekį"

Inga BRIAZKALOVAITĖ, šokio mokyklos "Coda" vadovė

"Coda"  Klaipėdoje gyvuoja daugiau kaip 10 metų. Mano vaikai - kaip oras. Vieni ateina, kiti išeina, kiti pasirenka kitus šokio stilius, sportą. Aš džiaugiuosi labiausiai tuo, jog jie nori judėti, užsiimti fizine veikla. Tikrų balerinų išauga vienetai. Ir galiu pasigirti, kad kai kurios mano ugdytinės siekia profesinių baleto aukštumų, važinėja po pasaulį.

Tarptautiniame kontekste mūsų balerinos yra labai aukšto lygio. "Codos" ugdytinės, Lietuvos tarptautinės baleto akademijos, Nerijaus Juškos mokyklos balerinos nėra profesionalios šokėjos, tačiau jos daug stipresnės už bendraamžes iš kitų Europos šalių mėgėjų baleto mokyklų.

To nepasakysi apie Azijos atstoves. Italijoje baisiausia buvo kovoti su Pietų Korėja. Iš šios šalies balerinos atvyksta mažomis grupelėmis po 3 milijonus (juokiasi) ir scenoje dirba kaip robotukai. Jos daro viską. Profesionalo akimis žiūrėjau į konkurso dalyves ir stebėjausi. Jos taip gerai šoka, kad atrodo tobulai, lyg iš vadovėlio. Neįsivaizduoju, kaip galima išskirti I ar II vietą. Todėl šiame konkurse pasiektas toks lygis, kad skelbiami geriausių šokėjų 16-tukai, 12-tukai, 10-tukai.

Trejus metus su "Codos" ugdytinėmis važinėjame į užsienį ir bandome savo jėgas. Pirmaisiais metais iš konkurso Grase parsivežėme antrą vietą su Elze Kotryna Pilinkute, kitais metais II vietą ir specialų prizą Kanuose pelnė Amelija Butenytė, Aistė Kaunietytė, jauniausia mūsų mergaitė, taip pat pelnė II vietą ir specialų prizą už artistiškumą, Goda - du sidabro medalius.

Šįsyk Kanuose, triumfavo ne tik Goda, II vietą klasikinio šokio kategorijoje pelnė Elzė Savickaitė, į finalą pateko Paloma Šilinaitė ir Aleksandra Baušytė.

Goda yra vėtyta ir mėtyta, verkusi iš liūdesio ir nevilties, o dabar verkia iš laimės. Išmušė jos sėkmės valanda. Gal mergaitė išaugo, gal labiau pasispaudė, gal ištįso.

Vienam vaikui tai ateina anksčiau, kitam - vėliau, kitam - niekada. Duomenys, genetika ir smegenėlės šįsyk suveikė fantastiškai, tačiau tai, ko šiandien Goda pasiekė, nieko nereiškia. Laimėjimai - nieko nežada, tik skatina eiti į priekį. Nuvažiavusi į kitą konkursą ji vėl turės įrodyti, ko verta.

VADOVĖ Inga Briazkalovaitė džiaugiasi ir didžiuojasi Godos pasiekimais.

 


PRAŠYMAS. Kas nori prisidėti prie Godos Motiejaitytės tobulėjimo, kad Goda galėtų dalyvauti dovanų gautuose  Rosella Hightower mokymuse Kanų profesionalioje baleto mokykloje (kelionė ir apgyvendinimas kainuos) bei toliau garsinti Klaipėdos, Palangos bei Lietuvos vardą tarptautiniuose konkursuose, gali paremti šokėją, pervesdami paramą Godai Motiejaitytei sąsk. nr. LT617300010158525573.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-04-19   13:58

IP: 195.182.88.203

Ne kartą esame matę šią mergaitę šokant, turi ji kažką ypatingo. Apžavi, negali atitraukti akių. TIK pirmyn ir pirmyn mažasis talente.

AK

2019-04-19   08:53

IP: 195.14.178.129

Mergaitė sklidina užtaiso, ateitis turėtų būti puiki.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Penktadienis dainininkui Viliui Tarasovui buvo ypatingas. Gegužės 17-ąją jis atšventė prasmingą 40-ies...

Vilius Tarasovas apie tai, ko niekada sau neleistų nuotrauka, foto

Tarp Jungtinės Karalystės lietuvių plinta liūdna istorija apie tautietę, kuri atsidūrė Londono...

Londone klaidžioja pasimetusi lietuvė nuotrauka, foto

Žinomi ir stilingi klaipėdiečiai nepraleido galimybės susipažinti su Anglijos aristokratų tradicija –...

Klaipėdiečiai mėgavosi Anglijos aristokratų tradicija nuotrauka, foto

Veikla, kuria užsiima Skirmantė Tutlytė, iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti lyg nesibaigiantis...

Švenčių organizatorė Klaipėdoje ir skirtingi personažai nuotrauka, foto

Sezono geriausiųjų sąraše - klaipėdiečiai nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį Birštone vyko Lietuvos vyrų ir moterų rankinio sezono uždarymas. Renginio metu...

Ši vasara Palangoje bus paskutinė tokia nuotrauka, foto

Vasara, Ši vasara – paskutinė, kai paplūdimiuose įsikūrusiose laikinose kavinėse bus galima pagurkšnoti...

Protesto įkvėptos merginos kyla į kovą Klaipėdoje nuotrauka, foto

Klaipėda, 16-metė Greta Thunberg praėjusią vasarą prie Švedijos parlamento surengė protestą, kuriame ragino...

"Dragūnui" - Klaipėdos miesto medalis nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno" rankininkai, iškovoję devintąjį Lietuvos rankinio lygos čempionų titulą, sulaukė Klaipėdos...

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Vasara, Paskelbta prieš 5 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...