2019 m. kovo 26 d. 10:03 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

"Esu per vidurį tarp savo realiojo ir tapybinio įvaizdžio"

(3)

"Esu per vidurį tarp savo realiojo ir tapybinio įvaizdžio" nuotrauka, foto

"Žmogų piešti sunkiausia ir įdomiausia. Sudėtingas objektas, reikalaujantis maksimalaus sugebėjimų panaudojimo, man suteikia džiaugsmą", - sako vienas talentingiausių Lietuvos jaunosios kartos portretistas Žygimantas Augustinas.

Šią savaitę Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro galerijoje (Bažnyčių g. 4/Daržų g. 10) menininkas pristatė personalinę savo kūrybos parodą.

Šį vakarą (kalbėjomės trečiadienį) atidarote personalinę parodą, bet ir dalyvausite performanse - viešai tapysite pozuojančius modelius. Ar viešumas jūsų netrikdo, minia netrukdo susikaupti kūrybai?

Tokio tipo performanse dalyvausiu pirmą kartą. Kadangi dirbu piešimo dėstytoju Vilniaus dailės akademijoje - dažnai tenka demonstruoti piešimą studentams. Prie to esu įpratęs. Vos paėmęs anglį į rankas, atsiriboju nuo aplinkos ir tarsi automatiškai piešiu. Nereikia daryti taiči pratimų, kad susikaupčiau.

Su anglimi piešiu ir šį vakarą, nes ką nors nutapyti per vieną vakarą aš nesugebėčiau. Vieną paveikslą tapau apie mėnesį laiko. Dirbu iš lėto. Beje, piešimas anglimi arba tušu kai kuriose pasaulio šalyse taip pat vadinamas tapyba.

Pats baigęs Vilniaus dailės akademiją, esate studijavęs Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kokias estetines nuostatas suformavo studijos ten?

Didžiausią įspūdį ten paliko tai, jog gerose galerijose demonstruojami labai aukštos kokybės darbai, nesvarbu, kokios pakraipos, estetikos jie būtų.

Iš pradžių pritrenkė šiuolaikiniai menai ir naujos technologijos. Pas mus šioje srityje - dar akmens amžius.

Po kiek laiko, kai apsiraminau, pamačiau, jog technologijos ir lieka technologijomis ir nieko nestebina. Na, lietuvius dar stebina, nes pas mus jų dar trūksta.

Amerikoje žmones stebina, kai sugebi ką nors padaryti pats, savo rankomis. Jie alpsta matydami žmogų, kuris sugeba tiesiog ką nors nupiešti.

Tai turėjo įtakos jūsų pasirinkimui tapyti tokia maniera?

Ne. Kaip piešiau anksčiau - taip piešiu ir toliau. Tik pamačiau daugiau žmonių, daugiau kultūrų, įvairių meno pakraipų. Visko labai daug.

Iš pirmo žvilgsnio sudarote labai ramaus, santūraus žmogaus įspūdį. Iš kur jūsų darbuose, kurių dauguma - autoportretai, tiek teatrališkumo, dramatizmo?

Matyt, nesu toks ramus, kaip atrodau.

Esu skaitęs, jog šiuolaikinio autoportreto tapytojai dažniausiai save tapo tokius, kokie iš tikrųjų nėra. Nėra tikslo nusitapyti save tokį, koks esi. Siekis yra sukurti paveikslą. Nesvarbu, kas jo objektas.

Kodėl jūsų paveiksluose dominuoja negatyvios emocijos? Nutapyti žmonės atrodo kenčiantys, liguisti, pavargę nuo gyvenimo.

Nežinau. Man taip išeina. Gal per daug knygų skaičiau, per daug mokiausi. Kai prisiskaitai daug protingų knygų - visi aplinkui atrodo kvaili. Juokauju. Bet pažinimas iš tiesų dažnai suteikia liūdesį.

Žiūrėdama jūsų paveikslus prisiminiau vieną knygą - Oskaro Vaildo "Doriano Grėjaus portretą". Ruošdamasi interviu ją atsiverčiau. Autoriaus pratarmė - jo meno manifestas. Padarykime akistatą. Pakomentuokite iš savo pozicijų kai kurias Oskaro Vaildo tezes.

Gerai. Kodėl ne.

"Menininkas yra gražių daiktų kūrėjas."

Nesutinku. Čia yra secesinis požiūris. Tuo menu aš nesižaviu ir pats gražių daiktų nekuriu. Jeigu kas labai gražiai paprašo, galiu sukurti gražų daiktą dizaino srityje, tačiau gražių paveikslų aš nemėgstu, net labai nemėgstu.

Kodėl?

Žodis "gražu" man asocijuojasi su primityviu skoniu, su perdėtais, nieko nereiškiančiais jausmais. Man nepatinka, kai kas nors jaudina veltui, vien dėl to, kad jaudintų. Tuo užsiima kičo meistrai. Jie "tampo" tavo jusles neaišku vardan ko.

Secesiniai darbai, žinoma, nebūtinai buvo kičiniai. Apskritai XIX a. Švietimo epochos kūryba man nepriimtina. Jos nemėgstu, nors mano kūrybą daug kas lygina būtent su šio laikmečio darbais.

Kokia epocha jums priimtina?

Labiausiai mane domina baroko dailė ir šiuolaikinis menas. Ir gyvenimas, žinoma.

"Atskleisti meną, o menininką paslėpti - štai meno tikslas".

Kas tas menas? Ką ten atskleisti? Man nelabai tai aišku ir nesirūpinu tuo.

Iškraipydamas save autoportretuose argi nesistengiate paslėpti tikrojo savo "aš"?

Stengiuosi perteikti tai, ką jaučiu. Pavaizduoti save tokį, koks esu - beviltiškas užsiėmimas. Paveikslas yra tik paveikslas, ir tiek. Braižas, faktūra, spalvos tik iš dalies atspindi autoriaus jausmus ir mintis. Mano tikslas labai primityvus - tapyti. Man tai savotiška meditacijos forma.

Ar tai reiškia, jog tapydamas daugiausiai dėmesio skiriate formai?

Vilniaus dailės akademijos, kurią aš baigiau, dauguma dėstytojų akcentuoja formą. Tad formalizmo įtaka man nesvetima. Vargu ar formai teikiu pirmenybę, tačiau tapyti iš įpročio pradedu nuo formos. Siužetas atsiranda savaime.

"Yda ir dorybė menininkui - medžiaga jo menui."

Be abejo. Ydos ir dorybės menininkui atrodo vienodai.

Aktoriai, pavyzdžiui, sako, jog neigiamą herojų kurti lengviau. O tapyti?

Man taip pat nelengva būtų nutapyti teigiamą herojų. Reikėtų daugiau teigiamo herojaus patirties. Kiek bandžiau nutapyti gražių portretų ar paveikslų - išeidavo tik tada, jei grožį suprasdavau plačiau nei dailios formos, švarios spalvos ir pan. Man grožis neasocijuojasi su gražioms, skaisčiomis spalvomis.

Su kuo asocijuojasi?

Gražus ir geras kūrinys turi būti gerai padarytas ir būtinai jaudinantis.

"Iš tikro menas lyg veidrodis atspindi ne gyvenimą, o žiūrovą."

Sutinku. Žiūrovai ateina į parodą su savo mintimis, mano paveikslai jiems tampa tik pretekstu jas vystyti arba ne.

Netikiu, kad menas gali išugdyti gerą žmogų ar supratingą meno žinovą. Nemanau, kad paveikslai atlieka ugdomąją funkciją. Jais galima remtis ugdant asmenybę, tačiau jie patys skirti tik ant sienos kabėti.

Pats savo namuose kabinate savo paveikslus?

Labiau mėgstu tuščias sienas. Kartais vieną kitą paveikslą pasikabinu, kad pamatyčiau klaidas, įsižiūrėčiau į savo darbą.

Nekabinu ir kitų dailininkų kūrybos ant sienos, nors turiu gerų paveikslų. Kartais, būdamas tam tikros nuotaikos, juos išsitraukiu pažiūrėti. Gal saugausi įtakos...

"Kiekvienas menas yra visiškai nenaudingas."

Yra žmonių, kurie sugeba iš visko naudą išspausti, taip pat ir iš meno. Tačiau pats menas naudos jokios neatneša. Tokia mano nuomonė. Kiti meną sėkmingai naudoja įvairiems naudingiems tikslams.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

RASA

2010-05-02   07:32

Jei pats toks issiziojes butum, gal ir apie tave rasytu, o dabar tik komentaruose tupi.

Rasai

2010-05-02   07:32

..tai gal as jau geriau patupesiu komentaruose, kazkaip nenoriu buti issiziojeliu.. :)

vow

2010-05-02   07:32

kad tas realus ir tapybinis abudu issizioje..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

„Sakiau, jei į Lietuvą, tai tik prie jūros“, – šypsosi 15 metų...

Ispanijoje gyvenusi telšiškė laimę rado pajūry nuotrauka, foto

Kol Lietuvoje spaudžia šaltukas, dažnam norisi pabėgti ten, kur šilta. Tokioms atostogoms...

Valinskų atostogas Maldyvuose planavo Inga nuotrauka, foto

„Absoliučiai nieko nesitikėjau, dirbau Palangoj ir atostogavau. Mane pasikvietė sudainuoti – žinomos...

Nėra taip, kad būtinai bus, kaip aš pasakiau nuotrauka, foto

Neseniai dukros susilaukusi grupės „Mango“ lyderė Rima Petrauskytė-Paulauskienė ilgai ramiai vietoje nusėdėti...

„Mango“ lyderei dukrelė užėmė visas mintis nuotrauka, foto

Namuose pririšo prie kėdės lipnia juosta ir apiplėšė nuotrauka, foto

Kriminalai, Kovo 25 d. į Klaipėdos m. PK kreipėsi 60 metų klaipėdietis, kuris...

Nuomos kainas keis be politikų leidimo nuotrauka, foto

Klaipėda, Siūlymas keisti Klaipėdos kultūros fabriko erdvių nuomos įkainius iššaukė Šeiko šokio teatro...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

"Amber Queen" tinklininkai - per žingsnį nuo finalo nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Amber Queen" tinklininkai, šį sezoną iškovoję Didžiąją Lietuvos tinklinio federacijos (LTF)...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...