2018 m. birželio 24 d. 23:05 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Dalia Henke: Aš vis dar klaipėdietė

(3)

Dalia Henke: Aš vis dar klaipėdietė nuotrauka, foto

© Gintaro TOMKAUS nuotr.

Greičiausiai, kad galėtum mylėti Lietuvą ir puoselėti tradicijas, turi pats išvažiuoti. Po visą pasaulį išsibarstę lietuviai garsina šalį, skatina investicijas, darbo vietų skaičiaus augimą. Trūksta mums vienybės ir ten. Visos lietuvių bendruomenės turi skirtingų iššūkių ir problemų, bet mus vienija PLB. Esame didelė šeima visame pasaulyje. Tauta išliks, kol kalbėsime lietuviškai. Amerikos šauliai lietuviškai nešneka, bet jie širdy - tokie lietuviai! O Pietų Amerikoje yra žmonių, kurie neturi kraujo ryšio, bet puikiai moka lietuvių kalbą.. Mes sugebame padaryti taip, kad vaikai pamiltų tėvų ir senelių žemę. Retai girdžiu, pavyzdžiui, kad vokietis, išvažiavęs į Argentiną, dar jaustųsi antros ar trečios kartos vokiečiu.

Gėda prisipažinti, tačiau pirmoji mintis, toptelėjusi į galvą, sužinojus, kad redakcijoje apsilankys Pasaulio lietuvių bendruomenės PLB pirmininkė - teks bendrauti su garbaus amžiaus žila senole, kuriai bus sunku, pasiramsčiuojant lazdele, laiptais pakilti į 2-ąjį redakcijos aukštą. Tačiau, išvydęs Dalią Henke, supratau, kad kalbinsiu jauną ir energingą moterį, beje, klaipėdietę.

Foto - se17-1

Klaipėdoje gimusi ir baigusi 8-ąją vidurinę mokyklą Dalia Hanke (Čijunskaitė) išvyko į Vokietiją prieš 25 metus. Šiandien ji - Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė. Šiuo metu atostogauja mūsų kraštuose, bet nepraleidžia progos išplėsti draugų, pažįstamų ir pagalbininkų ratą ir nuveikti daug naudingų darbų. Pasak Dalios, 1992-aisiais išvažiavus į Hamburgą buvo labai sudėtinga. Neturėjo jokių giminių, nemokėjo kalbos. Pradžioje taip kamavo nostalgija, kad grįždavo į Klaipėdą pirmai progai pasitaikius.

- Tradiciškai visada Pasaulio lietuvių bendruomenei vadovaudavo amerikiečiai. Kaip jums pavyko pralaužti ledus ir perimti vadovavimą būnant europietei?

- Kas trejus metus vyksta Pasaulio lietuvių bendruomenės seimai. Tradiciškai Vilniuje, Seimo rūmuose, kuriuose dalyvauja iš viso pasaulio atvykę 45 bendruomenių atstovai. Aš nuo 2003 metų buvau PLB valdyboje. 12 metų aktyviai dalyvavau bendruomenės veikloje, kol man pradėjo priekaištauti: "Na, jau baik čia būti eilinė narė, darysim tave pirmininke." Iš tikrųjų sprendimą išrinkti europietę priėmė patys amerikiečiai. Jie norėjo atsinaujinimo, permainų, perversmo. Iš 101 balso surinkau, atrodo, 74.

- Kokių iššūkių teko patirti gavus tokias atsakingas pareigas?

- Komunikacija su žmonėmis nenutrūksta visą parą. Kai Australijoje diena, pas mus naktis. Ir jeigu ten gyvenantis valdybos narys bando susisiekti, miegoti nėra kada. Turiu nuolat komunikuoti su viso pasaulio lietuviais, atstovybe Vilniuje, su bendruomenių pirmininkais iš visų kraštų, su Vyriausybe, su Seimo nariais. Dirbu visuomeniniais pagrindais, todėl pernai teko atsisakyti darbo. Iššūkiai tokie, kad, keičiantis pasauliui ir Europai, bendruomenės turi atsinaujinti, pritraukti naujų narių ir kartu išteklių.

- Ką pavyko įgyvendinti, ko nepavyko ir kokius svarbiausius tikslus sau keliate?

- Gaila, kad viskas juda labai lėtai. Kadangi organizacija įkurta dar 1949 metais, tai tos tradicijos, kurių "dipukai" laikosi, dar labai gajos.

- Ne visi Lietuvoje supranta, kodėl senieji emigrantai vadinami "dipukais"? Kaip iššifruoti šį žodį?

- "Dipukų" kilmė nuo raidžių trumpinio DP (angliškai "displaced" - be vietos, perkelti kitur). Amerikos lietuviai DP šifruoja savaip, jie sako DP yra dievo paukšteliai. Man tai labai gražiai skamba.

- Jau 25 metus gyvenate Vokietijoje, bet dažnai grįžtate į namus. Ar pastebite teigiamų pokyčių Lietuvoje?

- Lietuva keičiasi neatpažįstamai. Ypač išgražėjęs Vilnius. Taip pat pastebimai mažėja ir Klaipėdos atotrūkis nuo vakarietiškų miestų. Lietuva eina į gerą pusę, tik kas iš to, kad nedideliuose miesteliuose paklotos naujos trinkelės, viskas išblizginta, jeigu nebelieka kam jomis vaikščioti?

- Kaip Pasaulio lietuvių bendruomenė švęs Lietuvos šimtmečio jubiliejų?

- Pagrindinis šimtmečio akcentas - Dainų ir šokio šventė, kuri vyks 2018 metų liepos 1-ąją. Vilniaus rotušės aikštėje išdygs scena ir palapinių miestelis. Čia visuomenei prisistatys visų kraštų lietuvių bendruomenės. Pačioje rotušėje bus atidaryta meno kūrinių paroda, surinkta iš pasaulio lobynų. Be to, vyks 16-asis PLB Seimas.

- Ar išeiviai aktyviai ieško veiklos bendruomenėse?

- Dažnai atsiduriu tokiose situacijose, kai išeivijoje žmonės klausia: kuo galiu padėti Lietuvai? Išeiviai iš Lietuvos dirba pačiose įvairiausiose įstaigose ir bendrovėse. Jie jaučia nostalgiją savo tėvynei ir nori prisidėti prie bendrų darbų. Mes kol kas per mažai pasinaudojame tuo potencialu.

- Ar pavyksta sudominti bendruomenės narius bendra idėja?

- Labai skiriasi išeivių poreikiai. Vieniems patinka Butkutė, kitiems Mamontovas. Treti noriai dalyvautų literatūros vakaruose, ketvirti norėtų pažaisti krepšinį. Vieni pageidauja cepelinų, kiti trokšta filosofijos paskaitų. Mus visus jungia kalba. Vasario 16-ąją, Kovo 11-ąją, per Jonines ir kitas šventes mūsų skirtumai išnyksta, šventės suburia visus iki vieno.

- Ar Lietuvai sekasi kurti savo įvaizdį pasaulyje?

- Kažko sustojome laike. Kiek vyksta įvairių prisistatymų, mūsiškiai vis stovi su tais pačiais šakočiais, tautiniais rūbais ir valstybine vėliava. Visose ministerijose, Turizmo informacijos centre nuolat kauliju, jog duotų mums ką nors, kad galėtume tinkamai pristatyti Lietuvą. Latviai ir estai užverčia bendruomenes pačia įvairiausia medžiaga. Lietuvoje kiekviena ministerija turi biudžete numačiusi lėšų įvaizdžiui formuoti. Bet tik šakočiais ir cepelinais tuoj visus išbaidysim, kaip gąsdinome su šiurpą keliančiu šūkiu: "Lietuva - drąsi šalis." Tikrai drąsus sprendimas šiai beviltiškai akcijai iššvaistyti net 60 milijonų. Mokykimės iš vokiečių, kurie turi "Made in Germany" su savo vėliava. Jie taip pabrėžia vokišką kokybę. Negi mes negalime surasti savo išskirtinumo pasaulyje?

- Ko palinkėtumėte klaipėdiečiams?

- Dėkoju visiems klaipėdiečiams, kad puoselėjate ir tvarkote mūsų miestą ir kad yra išvykusiems kur grįžti. Linkiu mums visiems vienybės ir pozityvumo. O atostogaujantiems prie jūros - gero oro!

Citatos

PLB yra galimybė kalbėti visų vardu: nesvarbu, kur gyventum. Atrodo, pasiekėme tikslą - atkūrėme Lietuvą, dabar ją reikia stiprinti.

Vadinamoji DP karta ir jų vaikai - tai buvo po Pirmojo pasaulinio karo išvažiavusieji. Jie statė bažnyčias, lietuvių kultūros centrus, kūrė fondus lietuvybei. Naujoji banga emigrantų neturi tų tradicijų.

Vyriausiosios rinkimų komisijos skaičiais, oficialiai užsienyje gyvena 301 tūkstantis balsavimo teisę turinčių lietuvių. Tai yra palyginti nedidelis skaičius, bet apygardomis skaičiuojant išeitų dešimt apygardų.

Pasigendu teigiamos nuomonės, gerų istorijų, o Lietuva pilna jų. Kai skaitai žiniasklaidą, klausi savęs: "Ar čia tikrai ta Lietuva, į kurią norėčiau grįžti?"

Manau, kad kiekvienas pilietis bus reikalingas Lietuvai, nes čia gimęs. Nesvarbu, kur jis gyvena - Čikagoje, Melburne ar Niujorke - duokime jam galimybę, jeigu jis nori išlaikyti pilietybę su tikslu, kad kada nors pasinaudos teise ir grįš.

Didžiausias iššūkis - išlaikyti kalbą vaikams dvikalbėse šeimose. Mes, mamos, kuriame šeštadienines mokyklėles vaikams, kad jie mokytųsi kalbos.

Mano dukra gimusi Vokietijoje, bet labai domisi Lietuva. Jai 24 metai, ji studentė. Lietuvoje pas senelius ji praleido visas vasaras, dalyvaudavo stovyklose.
25 metus gyvenu Vokietijoje. Jaučiu, kad kalba skursta, bet gelbėjuosi skaitydama lietuviškas knygas.

Žymos: dalia henke

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vytautas L.

2017-08-19   17:17

IP: 82.140.159.84

Dėkui gerbiama Dale už neįkainojamus darbus bei veiksmus vienijant ir Pasaulio ir Lietuvos geros valios žmones.Jūs esat tarytum viso Pasaulio lietuvių Premjerė.Vardan tautiškumo,patriotiškumo ir pilietiškumo, panaudojant visas konstitucines bei politines galias ir svertus, dar daugiau įjunkit,išjudinkit Lietuvos Seimą...

tomas

2017-08-19   16:48

IP: 84.46.224.213

Gerb. p. Dalia, jei esate ,,vis dar klaipėdietė", tai kas trukdo numesti žodelius ,,vis dar" ir tapti tikra klaipėdiete?

tomas

2017-08-19   16:47

IP: 84.46.224.213

Gerb. p. Dalia, jei esate ,,vis dar klaipėdietė", tai kas trukdo numesti žodelius ,,vis dar" ir tapti tikra klaipėdiete?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

au­nuo­ju ver­sli­nin­ku Plun­gė­je ti­tu­luo­ja­mas Tech­no­lo­gi­jų ir ver­slo mo­kyk­lo­je tre­čia­me kur­se be­si­mo­kan­tis Er­nes­tas...

Jaunasis verslininkas Ernestas Pocius: „Šviesa – mano stichija!“ nuotrauka, foto

Susipažinę internete, jiedu vienas kitam į akį kaipmat krito. O susitikus realybėje,...

Susituokė Arnas Butkevičius ir Laurita Vilkaitė nuotrauka, foto

Seime - gerumo akcija. Parlamentarė Agnė Bilotaitė pasveikino neseniai tėčiu tapusį Petrą...

Petrui Gražuliui padovanojo vaikiškų rūbelių nuotrauka, foto

„Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Seime Petras Gražulis pripažįsta, kad su palangiške susilaukė nesantuokinio...

Petras Gražulis susilaukė nesantuokinio vaiko nuotrauka, foto

Svajonę apie „Michelin“ žvaigždutę lietuviai iškeitė į grafo vilą Palangoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Pastatas gali pakeisti žmonių gyvenimą – ryžtis palikti ilgai puoselėtas svajones Jungtinėje...

Orai sušils nuo savaitės vidurio nuotrauka, foto

Lietuva, Sekmadienis visoje Lietuvoje buvo debesuotas, lijo. Ciklonas dar ir pirmadienį...

Laivas milžinas į Klaipėdos uostą įplaukė sėkmingai nuotrauka, foto

Jūra, Perrašyta Klaipėdos uosto istorija - sulaukta didžiausio kada nors į Klaipėdos uostą...

Anglija net 6:1 nugalėjo Panamos komandą nuotrauka, foto

2018, Rusijoje vykstančio pasaulio futbolo čempionato antrojo turo rungtynėse G grupėje Žemutiniame...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

2018, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...