2019 m. vasario 20 d. 12:00 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Daiva Kšanienė: "Norėčiau padovanoti sau ramybę"

(7)

Daiva Kšanienė: "Norėčiau padovanoti sau ramybę" nuotrauka, foto

DOVANA. "Ką norėčiau sau padovanoti? Ramybę. Bet nemanau, kad tai įmanoma. Vieni žmonės sugeba į viską žiūrėti paprasčiau, kiti - jautresni", - sako muzikologė, Klaipėdos kraštotyrininkė Daiva Kšanienė.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Pastebėti muzikologą yra stebuklas. Todėl, kad jie nematomi", - sako muzikologė profesorė emeritė dr. Daiva Kšanienė. Tačiau jos darbus pastebėjo ir įvertino - ne vieną kartą. Neabejoju, jog pastebėjo ne tik akademinė, muzikos, kultūros bendruomenė, bet ir tie, kurie... net nepažįsta natų. Vaikščiodami Klaipėdos gatvėmis pastebėjo nepaprastai gražią moterį. Pavydėtinos elegancijos ir kiek liūdno veido.

Šiandien, šeštadienį, 16 val. Klaipėdos universiteto Mažojoje auloje vyks profesorės Daivos Kšanienės jubiliejinis vakaras.

Jūsų jubiliejus praėjo liepos 4-ąją...

Taip, esu gimusi vasarą, tuo metu, kai visi išvykę, visi atostogauja, todėl šventimą tenka nukelti į rudenį...

Ką padovanojote pati sau?

(Susimąsto). Nesu iš tų žmonių, kurie myli save. Psichologai sako, kad reikia pirmiausiai mylėti save - tik tada galėsi mylėti kitus. Bet aš nesutikčiau. Man atrodo, kad myliu kitus žmones, o štai savęs - nelabai. Man tai kažkaip svetima. Niekada sau per daug dėmesio neskyriau.

Joks mažas vaikas nesvajoja: "Užaugęs būsiu muzikologu..."

Ką norėčiau sau padovanoti? Ramybės. Kalbu ne apie abejingumą ar pasyvumą, bet... apie tokį sugebėjimą nesijaudinti iš anksto, kas bus. Norėtųsi nebejausti to bereikalingo vidinio nerimo. Bet nemanau, kad tai įmanoma. Vieni žmonės sugeba į viską žiūrėti paprasčiau, lengviau, kiti - jautresni. Aš į viską žiūriu su tam tikru atsargumu, kaip sakoma - "rezervu". Nesu didelė optimistė - man ir vyras tai sako. Ir vaikai, būdami maži, kartais klausdavo: "Mama, kodėl tu tokia liūdna?" Nežinau, toks jau mano veidas - liūdnas, - šypsosi.

Ką laikote vertingiausia gyvenimo dovana?

Be abejo, tai nematerialios dovanos... Dabar man didžiausia dovana - bendrauti su anūkais. Pavyzdžiui, skambina anūkėlis - jis Balsio gimnazijoje mokosi, ir sako: "Babyte, aš valgyti noriu." Aš namuose, aišku, valgyti nieko neturiu, veduosi jį į kavinę... Sėdime, kalbamės. Tai dovana.

Jubiliejai, gimtadieniai, datos... Kokie įvykiai Jums išties buvo svarbiausi?

Mano dviejų vaikų ir keturių anūkų gimimo dienos. Tai svarbiausi įvykiai mano gyvenime.

Vaikai gyvena arti Jūsų?

Sūnus Vilniuje, dirba neurochirurgu, dukra - Klaipėdoje, ji pianistė.

Jūsų vyras profesorius Kazys Kšanas - taip pat muzikos pedagogas, choro dirigentas. Ar dažnai suburiate savo šeimos orkestrą namuose?

Vaikai visada aplanko mus per gimtadienius ir būtinai per Kalėdas.

Turite ypatingų tradicijų?

Maišai dovanų... - juokiasi. - Gal ir per daug... Be to neapsieiname. Ir visada būna tikras Kalėdų Senelis.

Esate apdovanota Mažosios Lietuvos fondo moksline-literatūrine Vydūno premija, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi, Jums suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas... Kuris įvertinimas sukėlė daugiausiai emocijų? Kas Jums yra tikrasis atlygis už pastangas, įdėtą triūsą?

Kiekvienas iš jūsų paminėtų apdovanojimų turi vis kitokią prasmę ir yra savaip reikšmingas. Kad mane, muzikologę, pastebėjo ir suteikė kultūros magistro vardą - tai labai brangu. Tai stebuklas, nes tikrai ne kiekvienas miestas pastebi savo muzikologus. Nors tai nereiškia, kad jų nėra.

Aš nuo 22 metų gyvenu Klaipėdoje. Atvykau čia 1965 m. Septynerius ar aštuonerius metus buvau vienintelė uostamiesčio muzikologė, - šypsosi. - Vedžiau daugybę koncertų, prirašiau recenzijų, straipsnių... Buvau pirmosios miesto Tarybos narė - 1990 metais. Tuomet mūsų buvo kitokie darbai nei šiandien: svetima kariuomenė, sausio 13-oji, budėjimai naktimis. Aš buvau išrinkta nuo Senamiesčio. Žmonės buvo įsitikinę, kad privalau pasirūpinti jų buitine gerove. O, kiek namų aš esu apėjusi per tuos penkerius metus! Viename stogas kiauras, kitame sienos pelija... Būdavo, eini pas vykdomąją valdžią, įrodinėji, pykstiesi... Dirbau ir tokį - socialinį darbą. Bet, žinoma, ir kultūros dalykais rūpinausi. Pavyzdžiui, į Karininkų namus pretendavo ir teismai, ir prokuratūra, o mes kovojome, kad būtų skirti kultūros reikmėms. Rinkau istorinę medžiagą, įrodinėjau, kad čia mezgėsi lietuviškosios operos daigai, koncertavo Šaliapinas ir pan. Žinoma, labai palaikė miesto savivaldybės Kultūros komitetas, viena nieko nebūčiau padariusi.

Sakote, jog pastebėti muzikologą - stebuklas. Jus tikrai žino ir tie žmonės, kurie nėra susiję su muzika. Pasakykite kito garsaus muzikologo klaipėdiečio pavardę.

Profesorė Danutė Petrauskaitė. Muzikologijos instituto Menų fakultete vadovė. Dirba mokslinį darbą, taip pat veda koncertus, publikuoja straipsnius. Muzikologai - ne atlikėjai, todėl jie nėra tokie pastebimi.

Kaip tampama muzikologu?

Įvairiai ateinama į šitą kelią. Žinoma, joks mažas vaikas nesvajoja: "Užaugęs būsiu muzikologu", - šypsosi. - Šiauliuose, kur gimiau ir augau, muzikos mokykloje grojau smuiku, vidurinėje mokykloje - ansamblyje, baigiau aukštesniojoje muzikos mokykloje chorinį dirigavimą. Man dėstė pianistas, akompaniatorius Gytis Trinkūnas, kompozitorius Jonas Domarkas. Jie pastebėjo, kad manęs netraukia dirigavimas, domina muzikos kalba, kūrinio struktūra, tyrinėjimai... ir patarė stoti į Lietuvos konservatoriją. Taip ir padariau. Įgijau muzikologės, muzikos istorinių-teorinių disciplinų dėstytojos kvalifikaciją ir 1965 m. atvykau dėstyti į Klaipėdos Stasio Šimkaus aukštesniąją muzikos mokyklą. Nuo 1971 m. dirbu dabartiniame Klaipėdos universiteto Menų fakultete.

Gal polinkis į mokslo tiriamąją veiklą atėjo iš tėvelių?

Ne, mano tėveliai ne mokslininkai. Mama mokėsi Rietavo žemės ūkio mokykloje: megzti, siūti, siuvinėti, gėles auginti, gyvuliukus prižiūrėti, liaudies amatų... Tėtis buvo paštininkas, jis iki 1939 m. dirbo Klaipėdos pašte. Hitlerį matė Teatro aikštėje. Tuomet paštininkai turėjo kitą statusą - jie buvo pareigūnai. Tėtis buvo perkeltas į Šiaulius, ir mes, keturios sesės, jau gimėme ten.

Kokiu keliu pasuko trys Jūsų sesės?

Viena filosofė, dirba Romerio universitete, kita - fizikė. Jauniausioji buvo gydytoja. Deja, jos jau nebėra.

Ar anūkai muzikuoja?

Taip, visi. Du jau suaugę mano anūkai baigė muzikos mokyklas, nors su muzika dabar nesusiję. Trečias dabar mokosi Balsio gimnazijoje, groja smuiku, o trimetė anūkėlė kol kas puikiai dainuoja.

Ką pasirinko jau suaugę anūkai?

Matas studijuoja Vilniaus universitete verslą ir informacijos vadybą. Ieva, baigusi Balio Dvariono muzikos mokyklą, mokiusis dainavimo privačiai, įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti medicinos, bet po pusmečio pasakė, kad tai ne jos kelias. Dabar mokosi Klaipėdoje, Menų fakultete, Režisūros katedroje ir yra patenkinta. Meniška prigimtis...

Kiek metų skyrėte pedagoginiam darbui?

Visą gyvenimą. 48 metus.

Kuriais savo studentais didžiuojatės?

Iš garsesnių pavardžių galiu paminėti muzikologes Zitą Kelmickaitę, Vidą Umbrasienę, Laimą Sugintienę, kiti puikiai darbuojasi meno mokyklose. Visų ir nesuminėsi.

Kas šiandien Jums asmeniškai yra svarbiausias kultūros židinys Klaipėdoje?

Klaipėdos koncertų salė su jos vadove Danute Žičkuviene, muzikos festivalių iniciatore ir organizatore. Domšaičio galerija. Jūs pažiūrėkite, kiek ten parodų, kiek renginių, kiek įvairiausių edukacinių projektų vyksta! Galerijos vadovė Kristina Jokubavičienė - Lietuvos kultūrai itin brangus žmogus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

AK

2013-10-27   21:47

IP: 195.14.178.129

Tuomet bent atverkime chorus norintiesiems.
Malonus skaitinys, su šventėmis!

Klaipediete Nijole

2013-10-26   20:17

IP: 78.61.217.248

Charizmatiška moteris!!! Tegul kiekvieną dieną Jums šypsosi saulutė danguje. Sėkmės ir geros kloties gerb. Daiva!

RamunasGe

2013-10-26   15:21

IP: 78.61.217.82

Sveikatos ! - Ir kaip toje dainoje ,, Daiva ,, !...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Savaitgalį savo gimtadienį paminėjusi legendinė estrados dainininkė Nelly Paltinienė dar...

Sunkiai sergančiai Paltinienei – jaudinanti dovana nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę tūkstančius legendinio dainininko Kastyčio Kerbedžio gerbėjų išgąsdino nerami žinia. ...

Į medikų rankas patekęs Kerbedis siunčia žinią nuotrauka, foto

Visa Lietuva yra didelis (mažas) Holivudas. Taip sakau todėl, kad čia, kaip...

Už kokią laisvę reikia padėkot šėtonui nuotrauka, foto

"Šįkart pajūryje įstrigau ilgam", - šypsosi aktorė, knygos autorė ir projekto moterims...

Justė Zinkevičiūtė, įstrigusi prie jūros nuotrauka, foto

Policija prašo pagalbos. Gal atpažįstate šiuos asmenis? nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-11, apie 23 val., Klaipėdoje, Laukininkų g., buvo sugadinta kavinės lauko terasa.

Rusnė - romantiška vieta gyventi? nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Daugelis rusniškių džiaugiasi estakados į Rusnę statyba. Tačiau yra manančiųjų, kad dėl...

Tarnyba tikina: dėl „Brexit'o“ vaistų tiekimas nesutriks nuotrauka, foto

Pasaulis,  Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba teigia, kad Jungtinei Karalystei pasitraukus iš Europos...

Darbe užpuolė neblaivus, agresyvus klientas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-19 Klaipėdos m. PK gautas vyriškio,...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 59 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...