2018 m. lapkričio 12 d. 21:41 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Žmonės

Žmonės

Bernardas Aleknavičius ruošia paminklą Mažajai Lietuvai

(2)

Bernardas Aleknavičius ruošia paminklą Mažajai Lietuvai nuotrauka, foto

PRISIMINIMAI. Pusšimtį amžiaus Mažąja Lietuva besidomintis Bernardas Aleknavičius ruošia paminklą Tilžės akto šimtmečiui.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Jau pusšimtį amžiaus Mažąja Lietuva besidomintis publicistas, fotožurnalistas, kraštotyrininkas Bernardas Aleknavičius yra parašęs tris dešimtis knygų. Tačiau jau artimiausiu metu jo kolekciją papildys dar dvi trilogijos "Aisčių pasaka" dalys.

87-erių buvęs agentūros Eltos fotoreporteris nustebo sužinojęs, jog buvo nominuotas Garbės klaipėdiečio nominacijai "Metų klaipėdiečio" rinkimuose. Vyriausybinės premijos laureatas kuklinosi ir sykiu teigė, kad jam dalyvauti rinkimuose - garbė.

"Esu nustebęs, nes nominuoja pensininką (juokiasi. - Autor. past.). Kiekvienas žmogus visada yra patenkintas įvertinimu. Tapsiu metų klaipėdiečiu ar ne, čia jau kitas klausimas. Mudu su Paukšte nuopelnais esame panašūs, todėl būtų geriausia, kad laimėtų Vyšniauskas", - šypsodamasis sakė B. Aleknavičius.

Trilogijos tęsinys

Prieš keletą metų pirmąją trilogijos dalį "Aisčių pasaka: nuo Rambyno žvelgiant" išleidęs kūrėjas sustoti neketina. Mažosios Lietuvos ir savo darbų įkvėptas B. Aleknavičius ruošia fotografinį paminklą asimiliacijos jūroje nuskendusiai Mažajai Lietuvai.

Būtent kitų metų lapkričio 30 d. bus minimas Tilžės akto šimtmetis. Autorius viliasi, kad iki to laiko "Aisčių pasakų" antroji dalis "Donelaičio žemės vaikai" pasieks knygynų lentynas.

"Į Mažąją Lietuvą atvykau daugiau nei prieš 50 metų. Jau atvykstant labai domino Donelaitis. Pradėjau domėtis vietiniais žmonėmis, užrašinėjau jų prisiminimus, pasakojimus. Fotografavau žmones, ne jaunesnius nei 60 metų. Visas knygas išleidau išėjęs į pensiją", - sakė bendrijos "Mažoji Lietuva" įkūrėjas.

Iš Šakių rajono kilęs publicistas sukaupė daugiau kaip pusantro šimto portretų ir kiekvieną jų aprašė. Daugelis pasakojimų autorių gimę dar XIX a. - matę ir šilto, ir šalto. Ne vienas jų jau iškeliavo anapilin, tačiau pasakojimai liko, lieka ir liks istorijoje.

"Vienas pasakoja, kaip vadinosi Kuršių marių atskiros dugno vietos. Pasakojimas užrašytas 1976 metais", - antrąją trilogijos "Aisčių pasaka" dalį citavo B. Aleknavičius.

Fotožurnalistas įtaigiai atskleis Mažosios Lietuvos savitumą per mažlietuvių tipažus. Jie fotografuoti nuo 1963-iųjų iki 1992-ųjų metų. Iš viso fotoapybraižoje bus galima rasti 402 fotografijas.

Trečioji trilogijos "Aisčių pasaka" dalis - "Sunku akmenėliui ant kelio gulėti" - apie Vydūną.

"Bus aprašyta Vydūno viešnagė Lietuvoje - kur jis gyveno, ką veikė. Jam teko lankytis Tilžėje, Telšiuose, Tauragėje, Jurbarke ir ne tik", - pasakojo B. Aleknavičius, atskleisdamas, kad knygą sudarys apie 300 puslapių.

Nuostabūs prisiminimai

Apie 50 metų fotografavęs B. Aleknavičius didžiuojasi, kad kartą viena jo fotografija buvo publikuota tūkstančiuose užsienio leidinių. Pasak jo, dirbti fotožurnalistu nebuvo paprasta.

"Mano laikais reikėjo nufotografuoti, nuotraukas išryškinti. Ieškodavau, kad kas nuvežtų nuotraukų negatyvus į Vilnių. Viską tekdavo daryti operatyviai, bet ne visada pavykdavo. Kartais tekdavo dirbti visą dieną, o darbas keliaudavo į šiukšlių dėžę. Tačiau iki šiol esu sukaupęs dešimtis tūkstančių negatyvų", - praeities įspūdžiais dalijosi buvęs Eltos fotoreporteris.

Kraštotyrininkas prisiminė 1964 m. fotografuotas Klaipėdos kapines, kur šiuo metu yra įkurtas Skulptūrų parkas. Jo manymu, tai buvo gražiausios kapinės Rytų Prūsijoje.

Beveik du dešimtmečius nebefotografuojantis B. Aleknavičius juokauja, kad dabar fotografo darbas labiau tinka jaunimui.

"Dokumentinė fotografija - nemeluota istorija. Rašydamas gali vieną kitą žodį pakeisti, o fotografijoje nepakeisi nieko. Tai, ką užfiksavau, yra istorija. Dabartiniai fotografai į viską žiūri per kitą prizmę", - tikino zanavykas.

Nors per savo karjerą B. Aleknavičiui teko lankytis užsienio šalyse, jo širdžiai labiausiai artimas buvo Mažosios Lietuvos kraštas. Jis išnaršė visą Žemaitiją ir pajūrį.

"Įdomiausia būdavo važiuoti į vietas, kur būdavo daugiausiai mažlietuvių. Dažniausiai lankydavausi Šilutėje, per mėnesį po keletą kartų. Mėgau Neringą. Man pajūris atvėrė ir vis dar atveria gražų gyvenimą", - tikino Mažosios Lietuvos puoselėtojas.

Laisvalaikiu savo archyvą tvarkantis B. Aleknavičius viliasi, kad klaipėdiečiai toliau puoselės savo miestą.

"Klaipėdiečiams belieka palinkėti, kad kiekvieną dieną rūpintųsi savo miesto grožiu, ateitimi. Linkiu, kad miestas nebūtų prišiukšlintas, kad lenktume ir Kauną, ir Vilnių. Tai padaryti įmanoma, reikia tik noro", - neabejojo B. Aleknavičius.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pone2

2017-11-23   12:33

IP: 78.58.48.66

Mažoji Lietuva - istorijos dalis. Žinoma, globalizacija daro savo. Bet Mažojoje Lietuvoje vykę procesai nuo Mažvydo ir Donelaičio laikų neturėtų pranykti kaip dūmas. Vien todėl taip vertinga, ką daro Aleknavičius. O būtent - paminklas, kaip išnykusiems prūsams, kuršiams, kuriems statyti rašytinius paminklus irgi randasi pasišventėlių.

Pone

2017-11-23   06:15

IP: 78.57.219.197

Tai,kad buvo Lietuva ir Memelando krastas.Lietuva buvo tokia maza,o Memelandas Vokietijos zemes.Kuriamos pasakos apie Mz. LT nepritinka prie vakaru europos konteksto ir ten mokomu istoriniu tiesu.Va Memelando krasto kultura,palikimas kitas klausimas.Bet ji sumale TSRS okupacija sekes etninis vokieciu tautybes asmenu valymas ir kolonizacija, prie kurios,beje aktyviai - nekulturingai prisidejo ir suinteresuotos genties diaspora.Siandien jau Didzioji Lietuva mirstanti,kaipo ir jos kalba,ekonomika, politika ir kaltus faktus mato kas TISTIKA.Tad gal reikia kalbet apie viena Lietuva,kuria reiketu issaugot aktyviai ir tikslingai nebekampeliuojant nykstancios tautos istorijos,paverciant ja pasaka is kurios kas jau skaniai juokiasi....O istorini laikotarpi,parodant bent sioki toki isprusima,kada buvo Memelio miestas ir reiketu vadint Memelandu/Memeliu,kuri Europa prisimena,zino ir is bet kur GPS aparatas akla patrijopta atves prie Danges Birzos tilto....kur stovi istorines,kulturine ir dvasines gal net tautinio kinisko akmes raudonosios kartuves....

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Žmonės

Šių metų lapkritį sukanka 15 metų, kai Danutė Žvinklytė paskirta teisėja, nors...

Teisėja Danutė Žvinklytė: "Aš didžiąją gyvenimo dovaną - žmonių meilę ir pasitikėjimą - jau gavau" nuotrauka, foto

Žiniasklaida mirga apie garsių klaipėdiečių darbus ir gyvenimą, tačiau apie jų atžalas...

Ką veikia žinomų klaipėdiečių vaikai? nuotrauka, foto

Lapkričio 5-ąją Ramunė Adomaitienė atšventė savo 50 metį. Gimusi Klaipėdoje 1968-aisiais sportininkų...

Ramunė Adomaitienė: "Tikiuosi dalyvauti dar bent keturiuose čempionatuose" nuotrauka, foto

Antradienį mirusį žinomą teatro ir kino aktorių Arūną Storpirštį kolegos atsimena...

Kolegos A. Storpirštį atsimena kaip žavingą ir universalų aktorių nuotrauka, foto

Liberalų sąjūdį palieka dar penki nariai nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos liberalų sąjūdyje toliau pučia permainų vėjai. Praėjusios savaitės pradžioje oficialiai apie...

Kai išsiskirsto poilsiautojai, pajūryje užverda darbai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Lietuvos pajūris – vos 90 km ilgio. Kaimynų latvių Baltijos kranto...

Slengiškai patvirtino norą prisijungti prie Klaipėdos nuotrauka, foto

Klaipėda, Slengiškiai visuotinės apklausos metu dar kartą patvirtino, jog nori atsiskirti nuo Klaipėdos...

Piketuotojai prie savivaldybės žarstė perspėjimus nuotrauka, foto

Klaipėda, „Kada įstatymas projektuotojus įpareigos išsaugoti sveikus medžius?“, - pirmadienio vakarą klausė prie...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...