Aušra Štukytė: "Kalėdos visada yra jaukios ir prasmingos"

Aušra Štukytė: "Kalėdos visada yra jaukios ir prasmingos"

Gražiausios metų šventės žavi ne tik savo blizgučiais ant sakais kvepiančių eglių ir dovanomis, tai stebuklingos šventės. Juk ne veltui sakoma, kad prieš Kalėdas visi tarsi tampame geresni ir vis dažniau susimąstome apie kitų gerovę. Aktorė Aušra Štukytė (35) sako, kad per darbų gausą dažnai pamirštame, jog turime rūpintis ne tik savimi, bet ir kitais, tad šiais metais ji mielai sutiko būti viena iš „Išsipildymo akcijos 2013“ vedėjų ir priminti žmonėms, kad tikrai laimingi galime būti tik tada, kai laimę ir pagalbą dalijame kitiems.

- Ar džiaugiatės tapusi viena projekto „Išsipildymo akcija 2013“ vedėjų?

- Taip, nes tai yra labai graži ir teisinga iniciatyva. Tad aš, sulaukusi TV3 komandos kvietimo prisidėti prie šio projekto, labai apsidžiaugiau ir, suprantama, iš karto sutikau.

- Ką jums pačiai reiškia šis projektas? Kiek jis svarbus mūsų šalies mastu?

- Aš labai emocionaliai priimu šią „Išsipildymo akciją“ ir suprantu jos metu dovanojamo gerumo reikšmę. Visada norisi, kad pasaulis būtų geresnis, o kartais per kasdienius darbus ir rūpesčius mes pamirštame, kad žmogus nebus laimingas vien rūpindamasis savimi, bet ir padėdamas, duodamas kitiems. Kad ir nedidelė ta pagalba, bet ji labai daug reiškia. Tai ypač svarbus projektas, nes yra keletas sričių, kuriomis reikia labai rūpintis. Viena jų yra vaikai, nes tai mūsų ir mūsų šalies ateitis.

- Tai yra pagalbos likimo nuskriaustiems vaikams projektas. Kaip pati prisidedate prie tokių gerumo akcijų, kaip padedate kitiems? Ar aukojate kokioms nors labdaros organizacijoms?

- Dar studijų laikais teko važinėti po vaikų namus su įvairiausiais pasirodymais ir vaikučiams dovanoti bent jau džiaugsmą, gražias akimirkas. Visada stengiuosi aktyviai dalyvauti įvairiuose labdaros projektuose, kartais kukliau, kartais daugiau, bet, manau, kiekvieno indėlis yra labai svarbus.

- Kaip manote, ko šis projektas mus visus pamoko?

- Man visuomet yra šviesiai graudu, kai ekrane matau tuos besisukančius ir vis augančius skaičiukus (suaukotų lėšų sumą - red. past.), juk mūsų šalis tokia mažytė ir žmonių ne tiek jau daug, o sugebame surinkti, suaukoti tokias dideles sumas, nors kiekvienam žmogui tie pinigai yra sunkiai uždirbami. Taigi manau, kad šis projektas mus pamoko supratimo, ugdo vertybes ir galų gale mūsų vienybėje yra jėga, turime būti vieningi, ypač kai reikia suteikti pagalbą kitiems.

- Iš surinktų lėšų pagerinamos gydymo sąlygos, palengvinama vaikų buitis. Kaip tai daroma? Ar tai tikrai svajonių išsipildymo akcija?

- Prioritetas labiausiai skiriamas toms situacijoms ar istorijoms, kuriose mūsų parama gali padėti daugiau nei vienam vaikui. Pavyzdžiui, už suaukotas lėšas Lietuvos ligoninėms perkama trūkstama medicininė įranga, kuri padeda ne tik išspręsti konkretaus vaiko problemą, tačiau ir vėliau gelbsti gausybės kitų likimo nuskriaustų vaikų gyvenimus.

- Kartais klaidingai manoma, kad šios akcijos metu padedama tik vaikų namuose augantiems vaikams. Bet juk padedama ir ligoniams, vaikams, turintiems šeimas, tačiau sunkiai gyvenantiems ar sergantiems, tiesa?

- Padedame tiems, kam mūsų pagalba yra reikalingiausia. Tai ne tik vaikų namų auklėtiniai, tačiau ir likimo nuskriausti mažieji ligoniukai, kurių gydymui reikalinga speciali medicininė įranga. Dažnai ji kainuoja labai brangiai, bet dėl mūsų visų gerumo ja galime aprūpinti gydymo įstaigas, o jos savu ruožtu jau padės išgelbėti ne vieno vaiko gyvenimą. Šiais metais „Išsipildymo akcija“ ragins padėti 5 skaudžių istorijų herojams, tačiau, kaip jau minėta, kiekvieno herojuko istorija atspindi ne tik jo vieno, o kartu ir daugybės vaikų, kuriems reikia pagalbos, bėdas. Ištiesę gerumo ranką vienam vaikui, mes kartu pagelbėjame visam jų būriui.

- Kuo vadovaujantis atrenkami tie laimingieji, kuriems skiriamos suaukotos lėšos?

- Konkrečioms istorijoms atrinkti TV3 sudaro specialią atrankos komisiją, į kurią įeina TV3 atstovai, medikai bei akciją palaikančių organizacijų atstovai. Jie visi turi nustatytus kriterijus, kuriais reikia vadovautis. Ligoniuko amžius turi būti iki 18 metų. Jo gydymui bei slaugymui reikalinga speciali įranga bei pagalba, o numatomam gydymui ar pagalbai nepakanka valstybės lėšų. Kaip jau prieš tai minėjau, svarbiausia, kad mūsų suteikta pagalba padėtų ne tik vienam vaikui, tačiau ir kitiems. Galiausiai „Išsipildymo akcijos“ ligoniuko šeima turi sutikti teikti informaciją projekto rengėjams bei filmuotis.

Visą informaciją, kaip yra panaudojami geros valios žmonių suaukoti pinigai, kiekvienas žmogus gali pasitikrinti TV3 televizijos tinklapyje (www.tv3.lt/issipildymoakcija). Visas istorijas, kurios atspindi, kaip paaukoti pinigėliai pakeitė mažųjų likimus, galima pamatyti televizijoje internete TV3 Play esančiuose ataskaitiniuose filmukuose (www.tv3play.lt/program/issipildymoakcija).

- Bet pagalba gali būti išreikšta ne tik pinigine forma. Kaip dar galima padėti tiems vaikučiams?

- Tiesiog nereikia susitelkti į gailestį, reikia stengtis tiems vaikučiams suteikti kuo daugiau džiaugsmo, parodyti pozityvias gyvenimo puses. Negalima koncentruotis į jų ligą, reikia koncentruotis į jų sveikatą.

- Ar nesunku kartais gilintis į nelaimingų vaikų istorijas, juk jos gana graudžios?

- Prisipažinsiu, kad kiekvieną kartą tai labai stipriai sukrečia emociškai. Bet tai yra gerai, negali juk komfortiškai nugyventi viso gyvenimo. Tam ir duotas žmogui empatijos jausmas, kad jis susimąstytų, vienas kitą suprastų ir padėtų.

- Kaip manote, ar tam, kad suprastume aukojimo ir pagalbos kitiems svarbą, patys turime patirti kokių nors skaudžių likimų smūgių? Iš kur žmogui turi ateiti supratimas, kad silpnesniam visuomet reikia padėti?

- Pirmiausia tas suvokimas turi ateiti iš šeimos, iš tėvų formuojamų vertybių, jų rodomo pavyzdžio. Vėliau, žinoma, ateina ir mūsų pačių patirtis – brangiausiai įgyjamos žinios. Bet aš esu įsitikinusi, kad nebūtina patirti vargo tam, kad suprastum ir galėtum padėti vargstantiems. Aplinkinių rodomas geras pavyzdys taip pat yra užkrečiamas. (Šypsosi.)

- Ar pačiai yra tekę prašyti kitų žmonių pagalbos? Galbūt yra buvę situacijų, kai manėte, kad be kitų neišsiversite?

- Į šį klausimą galiu atsakyti dvejopai. Kalbant apie kasdienybę, žinoma, kartais reikia labai elementarios pagalbos, tarkime, padėti užvesti užšalusį automobilį, arba kai jaučiamas nuolatinis kokios nors pagalbos poreikis. Antras variantas, kai žmogus mano, kad viską gali padaryti pats, ir neigdamas savo silpnumą pagalbos atsisako. Man gyvenime pasisekė, iki šiol būdavo taip, kad mano sukaupta patirtis padėdavo man išspręsti kilusias problemas. Žinoma, problemos sprendžiamos ir pasitelkiant artimų žmonių pagalbą, bet tai nebuvo kokios nors kritinės situacijos. Gyvenime svarbu mokėti mąstyti pozityviai, tai atneša daug stebuklų.

- Ar galima sakyti, kad be „Išsipildymo akcijos“ Kalėdos nebūtų tokios prasmingos ir jaukios?

- Kalėdos visada yra jaukios ir prasmingos, tačiau „Išsipildymo akcija“ yra lyg nuostabi žvaigždutė eglutės viršūnėje. Ji užbaigia viską.

- Ar pati namuose jau papuošėte žaliaskarę? Ruošiatės šventėms?

- Tiesą sakant, esu jau susipirkusi visas žvakes, kalėdinius vainikus, staltieses ir žaisliukus, tačiau darbas veja darbą ir visiškai neturiu laiko prie viso to gėrio prisiliesti. Labai laukiu pirmos laisvos dienos, tada iš karto pasipuošiu namus ir lauksiu švenčių.

- Nagi, išduokite, ką pasižadate padaryti ateinančiais metais?

- Šiais metais pasižadu dvigubai, nes duodu ne tik pažadą, bet ir pasižadu tą pažadą tesėti. Tai yra – išsilaikyti vairavimo teises. Šį dalyką jau turėjau padaryti šiemet, bet nepadariau, tad dvigubai pasižadu tai įvykdyti kitąmet. (Šypsosi.)

Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder