2019 m. gegužės 21 d. 23:35 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Viltarė Jasinskytė: "Vaikai kaip niekada susidomėję Lietuvos istorija"

(1)

Viltarė Jasinskytė: "Vaikai kaip niekada susidomėję Lietuvos istorija" nuotrauka, foto

INTERESAI. Studijuodama universitete, V. Jasinskytė tyrinėjo feminizmo istoriją, sufražisčių judėjimą Lietuvoje, sovietinę žmonių kasdienybę.

© Nuotrauka iš asmeninio albumo

Istorikai Viltarė Jasinskytė ir Andrejus Ryčkovas sukūrė mažiesiems skaitytojams nuotykių knygą, kurios pagrindinis herojus - Lietuvos didysis kunigaikštis, Lenkijos karalius, paskutinis Jogailaičių dinastijos atstovas Žygimantas Augustas. Knygoje valdovui - devyneri metai.

"Vaikų susidomėjimas istorija šiandien kaip niekada didelis, - "Vakarų ekspresui" sakė viena iš jos autorių Viltarė Jasinskytė. - Tačiau knygų vaikams šia tema akivaizdžiai per maža."

Laužo stereotipus

Viltare, papasakokite apie save ir apie tai, kaip sumanėte parašyti vaikams knygą "Žygimantas Augustas ir valdovo sostas"?

Užaugau Vilniuje, Užupyje, didelėje šeimoje, apsupta muzikos ir laisvės. Pabaigusi mokyklą, studijavau kultūros istoriją ir antropologiją Vilniaus universitete.

Po studijų dirbau Valdovų rūmų muziejuje kultūrinių renginių koordinatore. Ten ir pradėjo galvoje formuotis mintys apie istorines knygeles vaikams ir paaugliams. Iš arti pamačiau, kokia neatrasta ir įdomi yra mūsų istorija ir kaip ja domisi mūsų mažieji piliečiai.

Vėliau įstojau į socialinės antropologijos magistrantūros studijas Vytauto Didžiojo universitete Kaune ir šiais metais jas sėkmingai baigiau.

Mokydamasi bendradarbiavau su nuostabia organizacija "Gatvės gyvos", kuri organizuoja su istorija ir kultūra susijusias stovyklas vaikams. Būnant stovyklų vadove noras sukurti knygą vaikams padidėjo dar labiau! Mane stebino, kiek daug vaikai žino ir kaip smarkiai nori sužinoti dar daugiau.

Lietuvos istorija tokia turtinga įdomybių vaikams, bet knygų jiems istorine tematika - labai mažai. Kaip manote kodėl?

Iš esmės, manau, domėjimasis istorija vis didėja - tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Daugėja ir populiariosios istorijos projektų, ir tai, mano nuomone, yra labai geras ženklas mūsų visuomenėje. Bet knygų vaikams apie Lietuvos istoriją yra tikrai mažai, ir tai buvo dar viena paskata kurti.

Aš, pavyzdžiui, pasigendu spalvinimo knygelių su Lietuvos karaliais, princesėmis ir jų pilimis. Kodėl tik Barbės?

Matyt, vis dar galioja stereotipas, kad istorija yra nuobodus sausų faktų mokslas. Manau, po truputį šis stereotipas nyksta. Bent jau dalis istorikų bendruomenės šį stereotipą bando laužyti.

Kodėl jūsų knygos herojui būtent 9 metai?

Todėl, kad Žygimantas Augustas buvo paskelbtas didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu, kai jam buvo devyneri metai.

Kur vyksta veiksmas?

Vilniuje, Valdovų rūmuose. Pasakojimas prasideda Žygimanto Augusto pakėlimo ceremonijos dieną. Tėvas Žygimantas Senasis ir mama Bona Sforca liepia jam surasti tris paslėptas insignijas...

Kas yra pakėlimo ceremonija?

Pakėlimo į didžiuosius kunigaikščius.

Ar dar ką nors parašysite vaikams apie istorines Lietuvos asmenybes?

Minčių yra įvairiausių... Ir įdomių asmenybių Lietuvos istorijoje yra labai daug! Apie ką planuojama antra knyga - kol kas neišduosiu. Tikiu, kad ji bus dar įdomesnė ir dar labiau įtraukianti.

ISTORIKAI. Viltarė ir Andrejus mažiesiems skaitytojams pasakoja, kaip devynmetis Žygimantas Augustas buvo pakeltas į didžiuosius Lietuvos kunigaikščius..."Šviesos" leidyklos iliustracija

Panašūs į mus

Ką gero pasiūlytumėte paskaityti paaugliui? Kas, jūsų manymu, yra gera knyga šiame amžiaus tarpsnyje?

Nelabai esu susipažinusi su šiuolaikine literatūra paaugliams, tačiau iš savo paauglystės atsimenu, kad įdomiausios knygos būdavo aktualiomis temomis. Kitaip tariant, gera knyga - ta, kurioje veikia veikėjai, panašūs į mus. Kurią užvertęs turi apie ką pagalvoti. Nebūtinai tai turi būti labai sunki, filosofinė literatūra. Svarbu, kad knyga būtų įtraukianti ir įkvepianti. Literatūra neturi būti kaip greitas maistas, kurį suvalgęs iš karto pamiršti.

Kuri konkrečiai knyga iš paauglystės jums įstrigo į atmintį?

Džeromo D. Selindžerio "Rugiuose prie bedugnės".

Kas ir kaip jums padėjo pamėgti knygas?

Skaityti pradėjau dar darželyje. Geras pavyzdys buvo mano tėtis. Lentynos namuose visada būdavo pilnos knygų, ir apie jas visas galėdavau išgirsti iš tėčio. Kai mokiausi mokykloje, buvau viena iš tų mokinių, kuri skaitė visas privalomas knygas - žinoma, dalis iš jų man nepatiko, bet tai padėjo susiformuoti mano literatūriniam skoniui.

Kaip ir dauguma mano kartos atstovų, perskaičiau visas Hario Poterio knygas, taip pat domino vadinamosios "prarastosios kartos" autoriai - jau studijuodama bakalaurą buvau tiesiog pasinėrusi į Remarko kūrybą, šį autorių atradau vyresnės sesers dėka. Šiuo metu skaitau Romualdo Granausko novelių romaną "Trys vienatvės". Labai dažnai atrasti naujus autorius padeda draugai ir artimi žmonės dovanodami knygas - ne vieną geriausią mano skaitytą knygą man yra padovanoję draugai arba šeima.

Daugiau moterų istorijos

Kas paskatino susidomėti istorija, kodėl pasirinkote tokias studijas?

Istorija mane domina nuo vaikystės. Viskas prasidėjo nuo Terry Deary "Kraupiosios istorijos" knygučių. Šios knygos taip pat padarė didelę įtaką, paskatino rašyti apie Lietuvos istoriją vaikams. Tiek mokykloje, tiek stodama į universitetą siekiau sužinoti įdomiąją istorijos pusę - ne tik apie didžiuosius istorijos įvykius, bet ir apie žmonių kasdienybę, buitį, asmenis, kurie dažnai užmirštami istorijos vadovėliuose.

Labai tikiuosi, kad ateityje mokykloje vaikai girdės daugiau moterų istorijos, sužinos apie jų darytą įtaką ir nuveiktus darbus.

Pavyzdžiui, kurių moterų?

Pavyzdžiui, tarpukario moterų, tokių kaip Felicija Bortkevičienė, Petkevičaitė Bitė - kaip politikė...

Jeigu galėtumėte rinktis ir praleisti dieną su kuria nors pasaulio istorine asmenybe, bet kada egzistavusia, kas tai būtų?

Negaliu pasirinkti vienos asmenybės arba vieno istorinio laikotarpio. Mane labiau domina dabartis. Mieliau praleisčiau dieną čiabuvių gentyje, nes tai yra gyva istorija.

Kurioje gi gentyje?

Kur nors Amazonėje arba Sibire.

Lietuvoje viešėjo Dalai Lama XIV, Vilniaus universitete skaitė paskaitą. Ar norėtumėte ko nors paklausti šio žmogaus?

Tiesiog įdomu išgirsti jo požiūrį į pasaulį ir gyvenimą. Žinoma, būtų įdomu ir tiesiog pastebėti, kaip jis gyvena, kaip atrodo jo kasdienybė...

Ar jūs, kaip istorikė-antropologė, specializuojatės kurioje nors konkrečioje srityje?

Tiek bakalauro, tiek magistro studijose koncentravausi lytiškumo, feminizmo srityje. Bakalaure labiausiai domino naujausi laikai - tarpukaris ir sovietmetis - tačiau ne politiniu aspektu, o labiau žmogiškuoju, buitiškuoju. Domėjausi sufražisčių judėjimu Lietuvoje, sovietine kasdienybe.

Jūsų požiūriu, moterys šiandien Lietuvoje turi lygias teises ar dar yra kur padirbėti?

Tikrai dar yra kur tobulėti! Vis dar matome skirtumą tarp atlyginimų, mokamų vyrams ir moterims. Taip pat reikia kovoti už reprodukcines teises. Manau, šie du aspektai svarbiausi.

Ugdyti kūrybiškumą

Baigėte mokslus. Kokie tolesni planai?

Planų turiu įvairių. Ketinu daugiau pakeliauti. Nepamiršti rašymo. Konkretaus plano neturiu - stengiuosi savęs nevaržyti.

Kur iškeliausite?

Norėčiau pakeliauti po Aziją, taip pat labai traukia Pietų Amerika...

Ar norėtumėte dirbti istorijos mokytoja?

Gal ir norėčiau, bet nemanau, kad tai mano pašaukimas. Mano nuomone, mokytojo darbas yra be galo sunkus, jam reikia būti labai pasiruošus ir turėti didelį norą iš tikro mokyti.

Kas, jūsų manymu, lietuviškoje švietimo sistemoje yra negerai?

Tikrai ne man atsakinėti į tokius klausimus...

Paklausiu kitaip: dėl ko labiausiai nenorėdavote eiti į mokyklą?

Iš savo patirties galiu pasakyti tik tiek: beveik viskas priklauso nuo mokytojų inovatyvumo ir kūrybiškumo.

Atsimenu, turėjau nuostabią biologijos mokytoją, dėl kurios mokiausi biologiją A lygiu iki pat 12 klasės, nors man to visiškai nereikėjo.

Kaip yra šiomis dienomis, negaliu pasakyti. Bet kuo toliau, tuo daugiau matau jaunų mokytojų, kurie įkvepia vaikus mokytis. Tai yra svarbiausia! Mano nuomone, svarbu neužsisėdėti vietoje ir visada ieškoti alternatyvaus kelio ugdant mokinių kritinį mąstymą ir kūrybiškumą.

Grįžkime prie Žygimanto Augusto. Turbūt teko patyrinėti istorinius faktus. Ką pati sužinojote naujo ir įdomaus rengdama knygą?

Knygą rašėme dviese su kolega istorijos mokslų daktaru Andrejumi Ryčkovu. Jo žinios labai padėjo. Sužinojau įdomių faktų apie dvaro darbuotojus ir pačią pakėlimo ceremoniją.

Žymos: jasinskytė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nu ir *

2018-06-23   13:59

IP: 80.147.75.27

Tokiu knygu...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Klaipėdos universitete (KU) jau šeštus metus iš eilės vyko „Tarptautinė savaitė“....

Tarptautinė savaitė į KU sukvietė užsienio partnerius nuotrauka, foto

Pirmus metus internetu vykdomas priėmimas į Klaipėdos miesto mokyklas, nepraėjo be nesklandumų....

Priėmimas į mokyklas: sistema nepaisė prioritetų? nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete vakar atidaryta moksleivių kūrybinių darbų konkurso "5...

Moksleiviai išliejo penkias pajūrio spalvas nuotrauka, foto

Lietuvoje kuriamas mokyklų tinklas, kuris užtikrins iš emigracijos grįžusių ir iš užsienio...

Klaipėdoje emigrantų vaikus priims trys mokyklos nuotrauka, foto

Palangos verslas pasitinka vasarą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Turizmo sezonas tikrai prasidėjo“, – sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos...

Pajūrio derbyje pasiekta pergalė! nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygoje Klaipėdos „Atlantui“ pavyko nutraukti penkerių nelaimėtų rungtynių seriją. Uostamiesčio...

Gargždų gimtadienio šventė: mažiau, bet originaliau nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Likus dviem savaitėms iki 766-ojo Gargždų miesto gimtadienio, vakar Kultūros centro konferencijų...

Ugniagesiai pataria, kaip apsisaugoti nuo žaibo nuotrauka, foto

Lietuva, Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuoja, jog praėjusį savaitgalį žaibai Lietuvoje padegė keturis...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...