2019 m. gegužės 26 d. 04:16 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Vietoje pamokų - galimybė atrasti save

(4)

Vietoje pamokų - galimybė atrasti save nuotrauka, foto

PASIRINKIMAS. 37 skirtingų specialybių atstovai mokiniams pasakojo apie savo darbo specifiką.

© Egidijaus JANKAUSKO ir "Ąžuolyno" gimnazijos nuotr.

Kitas svarbus dalykas, kurį turime padėti suvokti žmogui kuo anksčiau, yra tas, kad karjera - tai visą gyvenimą trunkantis procesas. Tai mokymosi, saviraiškos ir darbo kelias, tai gebėjimas derinti mokslą, darbą, laisvalaikį, gyvenimą šeimoje ir jausti pasitenkinimą savo gyvenimo kelio pasirinkimu.

Visuose išmintinguose pamokymuose, pradedant nuo senovės raštų ir baigiant šiuolaikinės moderniosios psichologijos rekomendacijomis, sakoma: "Pažink savo vidų, žinok, ko nori, ir tikėk, kad tai pasieksi, rask savo išskirtinumus ir vietą rinkoje, suprask, kokią didžiausią vertę gali sukurti tave supančioje bendruomenėje, ir sugebėk tai parduoti."

Karjeros ugdymo sistema ir pradėta diegti tam, kad padėtų mokiniui formuoti savo kelio viziją, išmokytų jį kelti tikslus, padėtų suvokti mokymosi prasmę. Pasitardamas su profesionaliais karjeros konsultantais, mokytojais, tėvais, mokinys mažiau blaškysis ir lengviau pasirinks kompetencijas, kurias norės ugdyti, o tai ateityje jam teiks daugiau pasitenkinimo pasirinkta studijų kryptimi.

Taigi mokiniai patirs mažiau nusivylimų ir streso, sutaupys savo ir kitų laiką bei švietimui valstybės skirtus pinigus. Galiausiai galės džiaugtis savo profesine veikla ir geresniais darbo rezultatais.

Kokiais būdais mokiniams bus ugdomos karjeros valdymo kompetencijos? Ką turi nuveikti naujai įdarbinti karjeros specialistai?

Būdai įvairūs - tai ir mokinio karjeros plano sudarymas bei periodiniai jo aptarimai su karjeros specialistu (vertinimas ir įsivertinimas), ir savo kompetencijų aplanko, vadinamojo "E-portfolio", sudarymas, ir kt.

Nėra pateikta vieno recepto, kaip padėti neapsisprendusiems ar nemotyvuotiems mokiniams. Yra nubrėžtos gairės, tikslai, siektinos kompetencijos, sukurtos priemonės ir parengtas karjeros paslaugų sistemos modelis.

Sistema lanksti ir nuolat papildoma naujomis idėjomis pagal moksleivių poreikius. Ji yra sąmoningai orientuota ne duoti parengtus atsakymus, kaip pasirinkti gyvenimo kelią, o jų ieškoti kartu su vaikais, mokytojais ir tėvais.

Kaip konkrečiai bus ieškoma tų atsakymų?

Tiriant mokinių, pedagogų ir tėvų poreikius, teikiant individualias ir grupines konsultacijas mokiniams ir jų tėvams, rengiant seminarus apie savęs pažinimą ir tokiomis temomis kaip "Darbo rinkos tendencijos Lietuvoje ir užsienyje", "Aukštųjų mokyklų reitingavimo ypatumai". Taip pat ruošiant karjeros dienas ir susitikimus su darbo pasaulio atstovais, mokiniams sudarant galimybę atlikti praktiką verslo įmonėse ir viešajame sektoriuje (bendradarbiaujant su socialiniais partneriais).

Taip pat mokiniai gaus informaciją apie mokymosi galimybes - tiek mokyklų vidaus IT sistemose, tiek iš elektroninių konsultacijų nacionaliniu mastu.

Savo pavyzdžiu

"Ąžuolyno" gimnazijos karjeros koordinatorė Aušra Butkuvienė šiuo metu studijuoja jau trečią bakalauro studijų programą.

"Iš pradžių įstojau į džiazo vokalo muziką, bet trečiame kurse supratau, jog išskirtinio talento neturiu, o dainuoti baruose ar vestuvėse - ne mano svajonė, tad perstojau ir baigiau socialinę pedagogiką, - pasakojo specialistė. - Šiuo metu studijuoju kaip hobį muzikos pedagogiką ir svajoju dar apie kelias magistro studijas bei "Erasmus" mainų programą."

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

puiku

2013-02-10   21:53

IP: 84.46.255.26

puiku, kad rengiami tokie renginiai ;-)

Aida

2013-02-08   09:02

IP: 195.14.177.1

:) labai fainas sprogmenų specialistas:)

Lietuve

2013-02-07   01:32

IP: 68.54.52.196

Saunuole ir dar grazi Ausra Butkuviene!!!!!
Linkiu sveikatos ir svajoniu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Klaipėdoje netylant karštoms diskusijoms dėl internetu vykusio priėmimo į mokyklas liapsusų, uostamiesčio...

Elektroninė sistema "pašėliojo", bet tėvams dėl to nelinksma nuotrauka, foto

Klaipėdos universitete (KU) jau šeštus metus iš eilės vyko „Tarptautinė savaitė“....

Tarptautinė savaitė į KU sukvietė užsienio partnerius nuotrauka, foto

Pirmus metus internetu vykdomas priėmimas į Klaipėdos miesto mokyklas, nepraėjo be nesklandumų....

Priėmimas į mokyklas: sistema nepaisė prioritetų? nuotrauka, foto

Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete vakar atidaryta moksleivių kūrybinių darbų konkurso "5...

Moksleiviai išliejo penkias pajūrio spalvas nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...