2019 m. kovo 26 d. 07:53 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Valstybės kontrolė: pedagogų kvalifikacijai tobulinti išleidžiami milijonai, tačiau moksleivių pasiekimai negerėja

(4)

Valstybės kontrolė: pedagogų kvalifikacijai tobulinti išleidžiami milijonai, tačiau moksleivių pasiekimai negerėja nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Pedagogų kvalifikacijos tobulinimui Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus išleista per 70 mln. Eur, tačiau vienas svarbiausių šio proceso rezultatų - mokinių pasiekimų lygis - nekinta. Aukščiausiosios audito institucijos atliktas auditas rodo, kad pedagogų kvalifikacijos tobulinimo procesas iki šiol organizuojamas be aiškios sistemos, neatsižvelgiama į finansavimo poreikį ir laukiamą rezultatą.

Aukščiausioji audito institucija kreipėsi į Finansų ministeriją, kaip ES struktūrinių fondų investicijų veiksmų programos vadovaujančiąją instituciją, su raginimu, skiriant lėšų pedagogų kvalifikacijos tobulinimui, atkreipti dėmesį į audito metu nustatytas problemas. Auditorių nuomone, būtina atidžiai įvertinti lėšų poreikio pagrindimą ir planuojamą poveikį, nes atliktos milijoninės 2007-2013 m. laikotarpio ES investicijos buvo nepakankamai veiksmingos.

Savivaldybių duomenimis, bendrojo ugdymo pedagogų kvalifikacijos tobulinimui (2012-2014 m.) panaudota 4,45 mln. Eur mokinio krepšelio lėšų. Įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) paramos projektus tuo pačiu laikotarpiu panaudota papildomai per 66 mln. Eur. Per visą 2007-2013 m. finansavimo laikotarpį šiam procesui iš viso buvo skirta 110,77 mln. Eur.

Pedagogų kompetencija ir kvalifikacijos tobulinimas daro didelę įtaką švietimo kokybei, o pastarosios rezultatas yra mokinių pasiekimai ir jų pažanga. Pagerėję mokinių gebėjimai gali turėti šalies ūkiui labai didelę įtaką ir ekonominę naudą ilgoje perspektyvoje. Tačiau tarptautinio penkiolikmečių tyrimo, organizuojamo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), duomenimis, mokinių pasiekimai mūsų šalyje 2012 m. buvo žemesni negu ES ir EBPO šalių vidurkis. 2014 m. padėtis reikšmingai nepasikeitė. Lietuvos mokinių pasiekimai nėra aukšti visose tyrimo srityse. Taip pat skaičiuojama, kad 2014-2015 mokslo metais 100 mokinių Lietuvoje teko 9,56 pedagogo. Tai yra didžiausias rodiklis Europos Sąjungoje ir jis dar auga.

Auditoriai atkreipia dėmesį, kad pedagogų kvalifikacijos tobulinimui skirtos lėšos buvo išnaudotos, nors šio proceso prioritetai sistemingai nebuvo tvirtinami. Planuotai pedagogų kvalifikacijos tobulinimo sistemai sukurti buvo panaudoti 99,8 tūkst. Eur ES struktūrinių fondų lėšų, tačiau ji taip pat dar vis nebaigta kurti.

„Lėšų, skirtų su pedagogų kvalifikacijos tobulinimu susijusioms veikloms įgyvendinti, yra numatyta ir 2014-2020 m. finansavimo laikotarpiu. Jei nebus imtasi veiksmų, kyla rizika, kad lėšos vėl bus panaudos, tačiau rezultatas - moksleivių pasiekimai ir jų pažanga - ir toliau reikšmingai negerės", - sako valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

beje

2016-05-21   08:41

IP: 78.63.181.65

už ekskursijų vadovą turėjau mokėti - motyvas - lėšų trūkumas, ir už visus kvalifikacijai kėlimo pažymėjimus taip pat.

Vaida

2016-05-18   17:04

IP: 86.100.68.93

Iš tiesų mokyklose labai daug brangių ,,privalomų" programų, kurios niekam nereikalingos ir nenaudingos, tačiau be jų mokytojai neturi teisės dirbti (civilinės saugos, pirmosios pagalbos, ekskursijų vadovo ir pan., o jos galioja tik kelerius metus, tada vėl visi pedagogai urmu turi eiti į kursus) Tai tiesiog įsisteigusių kvalifikacijos kėlimo firmelių biznis, vykstantis su Švietimo ministerijos palaiminimu. Nei su tikru kvalifikacijos tobulinimu, nei su žiniomis ar kompetencijomis ar kokia nors realia nauda mokyklai ar mokytojams tai niekaip nesusiję.

galbūt

2016-05-17   21:35

IP: 78.63.181.65

galbūt ne visiems mokytojams lėšos įmanomos, galbūt jei kiekvienam mokytojui būtų paskirstyta atitinkamų lėšų, ko gero ir kokybė būtų geresnė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Lietaus vaikai - taip vadinami autizmo spektro sutrikimą turintys mažieji. Balandžio mėnesį...

Lietaus vaikų mėnuo - jautrus ir ypatingas nuotrauka, foto

Natūralu, kad tėvai labai myli savo vaikus ir stengiasi juos apsaugoti nuo...

Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti pasaulį? nuotrauka, foto

Dažnai sulaukę pensinio amžiaus senoliai dar nenori jaustis išstumti iš visuomenės. Išėję...

Senjorai grįžta į studijų suolą nuotrauka, foto

Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

"Amber Queen" tinklininkai - per žingsnį nuo finalo nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Amber Queen" tinklininkai, šį sezoną iškovoję Didžiąją Lietuvos tinklinio federacijos (LTF)...

Klaipėdos universiteto rankininkai - čempionai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos universiteto (KU) rankininkai, treniruojami Artūro Juškėno, tapo Lietuvos universitetų studentų rankinio...

„Neptūnas“ iškovojo pergalę Kėdainiuose nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ (20-6) sugrįžo į pergalių kelią „Betsafe–LKL“ čempionate.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 9 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...