2020 m. spalio 22 d. 01:14 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Užsienio kalbos jau tapo būtinybe

(4)

Užsienio kalbos jau tapo būtinybe nuotrauka, foto

IŠVYKSTA. Nors džiaugiamasi, kad gyventojai aktyviai mokosi užsienio kalbų, o pagal jų mokėjimą pirmaujame Europos Sąjungoje, dauguma lietuvių kalbų mokosi norėdami gauti geresnį darbą užsienyje.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

Lietuvos gyventojai Europos Sąjungoje pagal užsienio kalbų mokėjimą - viršūnėje. Net 97,3 proc. 25-64 metų amžiaus lietuvių moka bent vieną užsienio kalbą. Aišku, statistiką gelbsti ir nemažas skaičius vyresnių žmonių, mokančių ne dabar populiarią anglų, o rusų kalbą. Tačiau, nors ir baiminamasi, kad užsienio kalbos gožia gimtąją, pastebima, jog kalbų mokymasis atveria platesnius kelius tiek studentams, tiek specialistams.

Užsienio kalbų Lietuvoje pradedama mokytis gana anksti - pradinėse klasėse, tačiau dairomasi ir į kitų šalių praktiką su kalbomis vaikus pažindinti jau darželyje. Nors vieni skundžiasi, kad anglų kalba teršia mūsiškę naujadarais ir svetimybėmis, kiti džiūgauja galėdami mokytis ar dirbti užsienio šalyse. Europoje skatinamas kalbų mokymasis visą gyvenimą - dažnai nepakanka mokykloje lankyto rusų ar anglų kalbos kurso, tad net ir baigę mokyklas ar universitetus žmonės siekia tobulinti kalbinius gebėjimus.

Kai užsieniečiai mato, kad bandai mokytis jų kalbos, jie į tave žiūri palankiau.

Klaipėdietė Rima G. prieš keletą metų pradėjo mokytis anglų kalbos, kiek vėliau - ir vokiečių. Dviejų vaikų, iš kurių vienas jau suaugęs, mama teigia, kad jai įdomu mokytis - dvejus metus lankė anglų kalbos kursus, dabar jau antrus metus - vokiečių.

Paklausta, kodėl nusprendė mokytis, paaiškino, kad turi giminaičių, kurie lietuvių kalbos nemoka - kalba angliškai arba vokiškai, tad, nors jų dažnai ir nemato, susitikus maloniau lengvai susikalbėti. Taip pat ji pabrėžė, kad kalbų reikia daug kam - darbui, pomėgiams, kelionėms.

"Kursuose buvo labai skirtingi žmonės: ir universiteto dėstytojas, ir parduotuvės vedėja, ir juristas, mokytoja, geležinkelio bendrovėje dirbantis specialistas, kuris mėgsta keliauti. Žmonės ne šiaip ateina", - pasakojo Rima.

Auditorija - ir emigrantai

Reklama

Rimos nuomonę patvirtina Klaipėdos universiteto (KU) Kalbų ir kultūrų centro direktorė Jūratė Derukaitė. Jos teigimu, pastaruoju metu užsienio kalbų mokytis ateina įvairaus amžiaus žmonės - nuo studentų iki pensininkų.

Užsienio kalbų kursus Lietuvoje organizuojančios bendrovės taip pat džiaugiasi lankytojų įvairove.

"Kalba.lt" Klaipėdos filiale dirbanti Sandra teigė, kad sulaukia mokyklos kursą norinčių papildyti moksleivių, o pasak AMES kalbų mokyklos Klaipėdos skyriaus darbuotojos Rūtos, sausio mėnesį plūste užplūsta egzaminams besiruošiantys abiturientai. Tačiau jie - ne vieninteliai besimokantieji.

Visos pokalbininkės tvirtino, kad pagrindiniai kalbų besimokantys asmenys pastaruosius keletą metų ir yra besiruošiantys emigruoti ar jau emigravę lietuviai. Jie tikisi, kad, mokėdami užsienio kalbą, išvykę lengviau susiras darbą ar gaus aukštesnes pareigas. Tai, anot kalbų mokyklų atstovių, būna bene pagrindinis lankytojų tikslas. Specialistai pastebi, kad kalbų mokytis ateina ir mišrias šeimas sukūrę žmonės - mokosi vieni kitų gimtosios kalbos.

Kursus lankantys žmonės labiausiai nori išmokti anglų kalbą - ją "Kalba.lt" atstovė įvardino lydere. Pasak jos, šios kalbos mokytis ateina ir studentai, taip pat - aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys.

Antroje vietoje - pastaruosius keletą metų vis labiau populiarėjanti norvegų kalba. Anot J. Derukaitės, taip yra dėl "visiems žinomų priežasčių" - vis daugiau lietuvių renkasi emigruoti būtent į šią šalį.

Reklama

NEBEMOKA. Darbdaviams sunku rasti jaunų darbuotojų, gebančių bendrauti rusiškai. Užaugo karta, kuri šios kalbos nemoka ir džiaugiasi galimybe beveik visur susikalbėti angliškai.

"Kalba.lt" atstovė Sandra pažymėjo, kad pastaruoju metu itin padaugėjo norvegų kalbos besimokančių slaugytojų, kurios neslepia, kad taip pat ruošiasi išvykti. "Galiu drąsiai sakyti, kad 95 procentai pas mus ateinančių jau yra apsisprendę emigruoti", - tvirtino pokalbininkė.

Jaunimas mokosi rusų kalbos

Taip pat Klaipėdoje daug kas renkasi mokytis vokiečių kalbos. Tarp jaunimo itin populiari ir rusų kalba. "Užaugo karta, nemokanti rusų kalbos, - konstatavo J. Derukaitė, - o Klaipėdoje jos reikia."

Kalbų kursų lankytojai renkasi mokytis ir kitų kalbų: ispanų, prancūzų, italų, švedų. Kai kurios kursus organizuojančios įstaigos siūlo mokytis net japoniškai ar lotyniškai.

Prieš kurį laiką studijas baigusi Rasa Petrauskaitė pripažino, kad norvegų kalbos kursus pradėjo lankyti taip pat galvodama apie emigraciją.

Reklama

"Kai užsieniečiai mato, kad bandai mokytis jų kalbos, jie į tave žiūri palankiau, tai svarbu, nes, pavyzdžiui, Norvegijoje vyrams susirasti darbą yra paprasčiau, o moterims jau verčiau mokėti kalbą", - sakė mergina.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

as

2013-10-30   12:54

IP: 193.120.141.194

TU branguti as nedirbu uz minimum! manes isvis Lietuvoje nera. Norejau paklausti tokiu kaip TU jeigu gyvenimas priverte zmogu dirbt uz minimum tai isko jam susimoket uz kalbos kursus kad veliau uzdirbt daugiau? Matau labai jau TU protingas gal patarsi?

Speak English

2013-10-27   16:10

IP: 84.15.188.249

Svarbiausia kalba yra anglų, o visa kita tik jeigu reikia praktiškai. Nors, jei man reikėtų išmokti rusiškai, tai man padaryti būtų labai sunku, nes aš visiškai nesuprantu sios kalbos. Rusų abėcėlė isvis arabu rasmenys.Man daug lengvesnė yra anglų kalba, kuria naudoju kasdien.

Tu

2013-10-26   19:44

IP: 86.100.106.115

Pats kaltas, kad dirbi už minimumą. Nieks neverčia.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Informuojame, kad vadovaujantis Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2020 m. spalio...

Šie studentai 10 mėnesių gaus po 100 eurų stipendijas nuotrauka, foto

Nors koronavirusinės infekcijos atvejų Lietuvoje sparčiai daugėja, tačiau uostamiesčio švietimo įstaigos vis...

Švietimo įstaigos pereiti į nuotolinį mokymą neskuba nuotrauka, foto

Seimas antradienį ketina svarstyti Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma įteisinti, kad tautinių...

Ar tautinių mažumų vaikus daugiau mokyti lietuvių kalbos? nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas ir Klaipėdos jūrų kadetų mokyklos...

Jūrų kadetai jūrą pažins Klaipėdos universiteto laivuose nuotrauka, foto

Juodkrantės sporto aikštynui - leidimas nuotrauka, foto

Neringa, Ketinimai Juodkrantės Žaliajame Kelyje įkurti universalų sporto aikštyną toliau skinasi kelią -...

"Banga" dar neužsitikrino ketvirtosios vietos nuotrauka, foto

Sportas, Gargždų "Bangos" galutinė Lietuvos futbolo A lygos čempionato pozicija paaiškės po paskutinių...

„Auska“ gali tapti muziejumi ar senelių namais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Prezidentine vila vadinama „Auska“ netukus gali tapti Palangos nuosavybe. Palangos miesto meras...

Svarsto Lietuvai galimybę turėti nacionalines avialinijas nuotrauka, foto

Lietuva, Susisiekimo ministerija svarsto galimybę Lietuvai kartu su privačiu investuotoju turėti nacionalines...

Neringa, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...