2020 m. liepos 5 d. 14:20 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Privalomas matematikos egzaminas: ar padės kartūs vaistai?

(7)

Privalomas matematikos egzaminas: ar padės kartūs vaistai? nuotrauka, foto

POZICIJA. Anot Lietuvos tėvų forumo atstovų, kalbos apie privalomąjį matematikos egzaminą yra dar vienas ženklas, rodantis klaidingą švietimo politikos kryptį.

© ITAR-TASS/Scanpix

Reklama

Kad matematikos žinios praverčia ir poetui, niekas nesiginčija. Tačiau ar duos norimos naudos žadamas privalomas matematikos egzaminas, visuomenėje sutarimo nėra. Švietimo ir mokslo ministerija dar galvoja ir apsispręsti žada tik kitų metų gegužę, tuo tarpu sunerimę moksleiviai bei jų tėvai teigia, jog norimo tikslo siekiama trumpiausiu, tačiau anaiptol ne geriausiu būdu, kuris sukels daugiau neigiamų nei teigiamų padarinių.

Šiuo metu mokyklose ypač akcentuojamas diferencijavimas, individualizavimas, tai yra ugdymo turinio pritaikymas pagal mokinių gebėjimus ir galimybes. Tad jei vaikai privalės laikyti matematikos egzaminą, ar tai reikš, kad jie turi vienodus matematinius gebėjimus?

Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Elonos Bagdanavičienės, dėl privalomo matematikos egzamino, kuris veikiausiai bus įvestas 2016 m., šiuo metu aktyviai diskutuojama "su edukologais, mokslininkais, visa švietimo bendruomene: mokytojais, mokiniais, tėvais ir pan.", o galutinis sprendimas, nuo kada ir kokiomis formomis egzaminas bus vykdomas, paaiškės tik 2014 m. gegužę.

"Diskusija tik imituojama"

Asociacijos Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Audrius Murauskas "Vakarų ekspresui" sakė, jog diskusijos su tėvais tik imituojamos: "Nežinau, su kuo konkrečiai yra kalbamasi - galbūt su kitomis tėvų organizacijomis, galbūt su parankesnėmis, bet su Lietuvos tėvų forumu - tikrai ne. Mes rodėme iniciatyvą, bandėme įsiprašyti į darbo grupę, lankėmės su mandagumo vizitu ir pas ministrą, tačiau dirbti kartu šiuo klausimu mūsų niekas taip ir nepakvietė, - konstatavo tėvų atstovas. - Visos politinės partijos prieš rinkimus deklaruoja mokyklos bendruomeniškumo svarbą, akcentuoja, kaip svarbu, kad tėvai įsitrauktų į problemų sprendimą, ir t. t. Kai bandome tai daryti realiai, suprantame, kad tai tik deklaracijos."

Audrius Murauskas.

Anot A. Murausko, kai šis "matematikos traukinys" jau juda, įšokti į nuvažiuojantį, kaip buvo, pavyzdžiui, su mokinio krepšeliu, maža vilčių.

Paprašytas įvardyti Lietuvos tėvų forumo poziciją dėl privalomojo matematikos egzamino, jo vadovas atsakė: "Tai dar vienas ženklas, rodantis klaidingą švietimo politikos kryptį. Jis rodo, kad einama baudimo kultūros keliu."

Egzamino sumanytojai tikisi, jog tai paskatins uoliau mokytis matematikos.

Lietuvos tėvų forumas mano, kad yra efektyvesnių būdų mokymosi motyvacijai kelti nei gąsdinimas egzaminu.

Mokinys, vienoje mokykloje tvirtinęs "Nekenčiu matematikos!", perėjęs į kitą mokyklą, gali kartoti visiškai atvirkščiai - "Kaip aš myliu matematiką!" Tas pats su istorija ir kitais dalykais. Yra nuostabių matematikos mokytojų, kurie pažadina susidomėjimą savo dalyku, konkrečia sritimi. Kita vertus, ne visi yra linkę į tiksliuosius mokslus, ir jei mokytojas padarė viską, o mokinys vis tiek nedega matematikos aistra, gal jis dega meile piešimui?

Mokinių suinteresuotumas mokytis matematikos turi kilti ne iš egzamino baimės.

Reklama

Pirmiausiai reikia galvoti apie dėstomos informacijos turinį ir mokymo krūvį. Ar tikrai reikia kimšti tiek daug teorijos? Pamirštama savimotyvacijos reikšmė - tai, kad mokiniui svarbu žinoti, kodėl jis viso to mokosi, kam jam to reikia. Tik dėl egzamino..? Jeigu taip, tai kyla pagrįstų įtarimų, ar iš tiesų tas egzaminas nėra sumanytas mokytojų lobistų - dėl korepetitoriavimo.

Mokinys bijo to dalyko, kurio nesupranta. Išaiškinti, kad vaikas suprastų, - didis talentas, juo apdovanoti tikrai ne visi pedagogai. Kaip į mokyklas pritraukti talentingus matematikos mokytojus?

Juk žinote posakį "Žuvis genda nuo galvos". Aš manau, kad mokykloms pirmiausiai reikalingi geri vadovai. Geras vadovas žinos, kaip pritraukti gerus mokytojus.

Ministras D. Pavalkis, kalbėdamas apie švietimo strategiją, paminėjo atliktus tyrimus, kurie rodo, jog net 27 proc. ugdymo kokybės priklauso nuo tinkamo vadovo.

Tuomet kaip pritraukti tinkamus vadovus?

Žingsnis šia kryptimi buvo padarytas pakeitus ugdymo įstaigų vadovų rinkimo tvarką. Žinia, liberalai praeitos kadencijos viduryje patvirtino dviejų etapų sistemą. Pirmame etape tikrinamos kompetencijos gan sunkiu egzaminu, kuris trunka apie 7 val. Vėliau tie, kurie perėjo pirmąjį etapą ir gavo teigiamą pažymį - berods 2,4 balo, toliau gali pretenduoti į konkursą, kuriame 40 balsų sudaro mokyklos bendruomenė - tėvai, mokiniai ir mokytojai, 40 proc. savivaldybės atstovai, 10 proc. ŠMM atstovas, 10 proc. pirmo etapo egzaminuotojų įmonės atstovas.

Reklama

Naujoji sistema davė gerų rezultatų - atsirado naujų, kompetentingų vadovų, kurie prieš pradėdami dirbti jau turėjo ne tik susipažinti su mokykla, bet ir surasti bendrą kalbą su mokyklos bendruomene. Ši sistema neleidžia patekti į mokyklų direktorius per politinę liniją, kaip kad būdavo anksčiau, todėl kai kurie politikai kėsinasi sugriauti šią skaidrią sistemą. Jei taip atsitiks, bus žengtas žingsnis atgal.

Kalbate apie naujų vadovų atranką. Tačiau kad ateitų naujas, esamam reikia užleisti vietą. O pas mus vienas žmogus gali vadovauti ne tik iki pensijos, bet ir ilgiau.

Parlamentaras Valentinas Stundys siūlė Švietimo įstatymo pataisą, kad valstybinių ir savivaldybių švietimo įstaigų vadovai į pareigas būtų skiriami penkeriems metams konkurso būdu. Seimas šį pasiūlymą atmetė.

Matote, kiek politikų mokyklose sveikina vaikus ir sako ilgas kalbas? Nors vaikams jie visiškai neįdomūs. esmė ta, kad mokykla - gera "piaro" vieta, įrankis tam, kad senieji išlaikytų savo postus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

buvusi mokine.

2013-09-05   14:35

IP: 78.61.195.111

Vargas bus vaikams kam teks mokyties matematikos VERSMES PROGIMNAZIJOJE.pas nenuspejama mokytoja ji gali vaikus isvadinti debilais ,,daunais,o jau jos rekimas baisu ir prisiminti.Gera mokykla,ir pedagogai puikus tik ji viena paliko nekokius prisiminimus.

STUDENTĖ

2013-09-05   14:03

IP: 84.46.168.181

Turbūt gerb Šiaurys yra taip pt dėstytojas. Sutinku su viskuom, bet kai dėstytojas išvadina mokinius kvailiais , bukais ir t.t. tai jam garbės nesuteikia, o visų pirma yra taisyklės kurių visi dėstytojai taip pat kaip ir mokiniai privalo laikytis, tokie žodžiai įžeidžia, tai yra įžeidimas. O mamai kuri parašė kad jau gimnazijoje tik atėjusius naujokius taip išvadino patarčiau iškart kreiptis tiesiai į gimnazijos direktorių. Dėstytojai privalo gerbti mokinį taip pat , kaip ir mokiniai dėstytojus.

Orakulas

2013-09-05   12:03

IP: 78.61.100.225

Matematika nėra skirta vien suskaičiavimui ar iškalkuliavimui kažkokių vienetų arba net tų pačių pinigųsavo (o ir svetimoje) piniginėje. Tai tiesiog mentalinio lavinimo neatskiriama dalis, skatinantį analitinį ir abstraktų mąstymą. Privaloma matematika niekam dar nepakenkė ir nepakenks. Tai viena iš klasikinio išsilavinimo dalių. Reikia to ar ne? Daug kam ko nereikia: bomžams užtenka tarpuvarčių bei šiukšlynų, "blondinėms" geųr "bičų" su BMW, tačiau, kad protas dirbtų, jį reikia lavinti taip pat.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Klaipėdos valstybinės kolegijos absolventams iškilmingos ceremonijos metu įteikti diplomai. Aukštąjį išsilavinimą įgijusius...

Klaipėdos valstybinės kolegijos absolventams – profesinio bakalauro diplomai nuotrauka, foto

Į individualius vaiko poreikius orientuota autorinė ugdymo programa, laipsniškas vaiko ruošimas naujam...

Klaipėdos licėjaus įsteigtame vaikų darželyje prie jūros - dėmesys ir ugdymui, ir vaikų sveikatai nuotrauka, foto

Pirmadienį visoje Lietuvoje vyksta lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas, kuris vienintelis...

26 tūkst. abiturientų laiko privalomą brandos egzaminą nuotrauka, foto

Kiekvienas besimokantis vaikas yra individualus – ne tik gebėjimais ir gabumais, bet...

Vaikai Klaipėdos licėjuje bus ugdomi jau nuo 3 metų – remsis angliška programa nuotrauka, foto

Kretingos rajone per eismo įvykį sužeisti 3 žmonės nuotrauka, foto

Kriminalai, Sekmadienio rytą Kretingos rajone įvyko eismo įvykis, automobilyje prispausti žmonės.

Lietuvoje minima Globėjų diena nuotrauka, foto

Lietuva, Liepos pirmąjį sekmadienį minima Globėjų diena – ji skirta padėkoti savo šilumą...

Atia, Indija nuotrauka, foto

SE, "Kiekviena kelionė į Indiją primena indų dievo Šivos šokį: kažką sugriauna, kad...

Priešais esanti siena - dar ne riba nuotrauka, foto

SE, "Tikrai buvo tokių dienų, kai gulėjau ant grindų kilimėlio apsikabinusi radiatorių", -...

Kriminalai, Paskelbta prieš 35 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 51 min.

SE, Paskelbta prieš 1 val.

SE, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...