2019 m. balandžio 24 d. 23:27 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Mokytojai vėl grasina streiku

(8)

2017-09-28, 10:28

Deimantas KNIŠKA, respublika.lt

Mokytojai vėl grasina streiku nuotrauka, foto

© Stasio ŽUMBIO nuotr.

Visos šešios Lietuvos švietimo ir mokslo darbuotojams atstovaujančios profesinės sąjungos, nesulaukdamos, kol bus pradėti vykdyti šios Vyriausybės įsipareigojimai, dėl kurių dar birželį sutarta su vyriausybine darbo grupe, sudaryta premjero Sauliaus Skvernelio, pastarajam pateikė 8 reikalavimus. Jei jie ir toliau nebus vykdomi, po spalio 5-osios bus pradėta ruoštis streikui. Jis veikiausiai būtų didžiausias šalies istorijoje, nes pirmą kartą susivienijo visos pedagogų profsąjungos.

Kaip „Vakaro žinioms“ sakė Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas, pedagogai reikalauja iki spalio 5 d. pasirašyti tokios redakcijos švietimo šakos kolektyvinę sutartį, dėl kurios buvo sutarta paskutiniame derybų susitikime birželio pabaigoje. Mokytojai taip pat reikalauja panaikinti pedagogų darbo apmokėjimo koeficientų „žirkles“, kurios iki šiol nepanaikintos, nors mokytojai paskutinį streiką nutraukė būtent tada, kai dar Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė įsipareigojo jas panaikinti.

Kiti reikalavimai, dėl kurių birželį sutarta ir kurie nevykdomi, - nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. įvesti etatinį pedagogų darbo apmokėjimą, nustatyti didesnius pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus darbuotojams, turintiems 20 ir 25 metų pedagoginio darbo stažą, pradėti įgyvendinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų, pagalbos mokiniui specialistų etatinio darbo apmokėjimo modelio pokyčius, skiriant tam papildomas lėšas valstybės biudžete, nuo sausio visiems pedagoginiams darbuotojams (įskaitant aukštųjų mokyklų), turintiems ne mažesnį nei 30 m. darbo stažą ir kuriems liko ne daugiau nei 5 metai iki senatvės pensijos bei savo noru užleidusiems darbo vietą jaunesniems, numatyti galimybę gauti kompensaciją, didinti algas aukštųjų mokyklų darbuotojams.

Paskutinis reikalavimas susijęs su neproporcingai dideliais moksleivių skaičiais klasėse ir grupėse, todėl reikalaujama, kad 1,5-3 m. darželinukų grupėse būtų ne daugiau nei po 10 vaikų, 3-7 m. grupėse - iki 15 vaikų, bendrojo ugdymo mokyklų 1-4 klasėse - iki 22, 5-12 klasėse - iki 25 mokinių.

„Iki spalio 5 d. nepriėmus vyriausybiniu lygmeniu būtinų sprendimų šių reikalavimų įgyvendinimui, švietimo profesinės sąjungos pasilieka teisę skelbti švietimo šakos neterminuotą streiką“, - įspėjo E.Jesinas.

Anot jo, niekas negali aiškinti, kad mokytojai reikalavimus „ištraukė iš pilvo“, nes dėl visų jų buvo suderėta dar birželį su premjero sudaryta darbo grupe, tik vis vilkinamas laikas. E.Jesino teigimu, veikiausiai guma tempiama, laukiant, kol bus patvirtintas kitų metų valstybės biudžetas, po to politikai jau galėtų sakyti, kad šaukštai po pietų.

„Buvo žadėta, kad kolektyvinė sutartis bus pasirašyta rugsėjo 1 d., tačiau dabar apie tai nebekalbama. Dabar jau metami kaltinimai mokytojams, kad jie nenusipelno didesnių atlyginimų, nes nėra ugdymo kokybės. Tačiau kaip jos galima reikalauti, kai situacija tokia? Pavyzdžiui, kad ir dėl mokinių klasėje kiekio. Pagal seną Vyriausybės nutarimą, vyresnėse klasėse gali būti iki 30-ies moksleivių, bet leidžiamos ir išimtys, o jų tikrai yra. Kaip užtikrinti kokybę, kai tiek daug mokinių vienoje klasėje?“, - retoriškai klausė E.Jesinas.

Pasak profsąjungiečio, panašu, kad dabartiniai valdantieji pernelyg daug apžiojo, nes sumanė vienu metu ir drastiškai didinti finansavimą šalies gynybai, ir planuoja daug lėšų pareikalausiančias reformas.

„Manau, kad problema ir yra lėšos. Bet atvirai apie tai nekalbama, nors dar rugpjūtį premjerui aš atvirai pasakiau: „Premjere, jei matote, kad valstybė neturi finansinių galimybių vykdyti šias reformas, atvirai pasakykite. Ir tarkimės. Gal mokytojai reikalavimus vykdyti įsipareigojimus nukels, tačiau nepradėkime kosmetinių pertvarkų, kurios neduos jokios naudos, tik sukels dar didesnę sumaištį“. Jau ir taip 27 metus tos kosmetinės pertvarkos vyksta, o naudos jokios. Net užsienio ekspertai ne kartą yra konstatavę, kad mūsų švietime reikalingos rimtos reformos. Bet politikai to nesuvokia“, - pastebėjo E.Jesinas.

E.Jesinas viliasi, kad streiko nereikės, kad pavyks su Vyriausybe susitarti. Priešingu atveju jis prognozuoja didžiausią pedagogų mitingą šalies istorijoje, nes pirmą kartą susivienijo visos šalyje veikiančios mokytojų profsąjungos, kurioms jau nusibodo tai, kad politikai nevykdo įsipareigojimų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Vanda

2017-10-01   19:57

IP: 86.100.65.254

Tegu nedirba, jei blogai, tegu eina dirbt kitų darbų, o ko čia streikuot? Nepatinka darbas tegu pakeičia darbą. Sužinos mokytojai, kokių yra darbų. Nepritariu streikui, niekingi žmonės, tokie ir ""pedagogai".

Vaida

2017-10-01   19:45

IP: 78.57.212.44

Gal kas dar nežino - miesto mokykloms jau trūksta pedagogų. Ir turbūt visiškai suprantama, kodėl. Ateina jauni žmonės, metus padirba ir išeina į kitą sritį. Todėl tiek politikai, tiek švietimo srities valdininkai, tiek visi nors kiek labiau susivokiantys žmonės turėtų palaikyti mokytojus, darželio auklėtojas, kelti algas, nes artėja katastrofa, kai nebus kas dirba. Reformos kol kas tik kosmetinės, bandančios imituoti reformas, o ne jas vykdyti.Streikuoti visiems - darželiams, mokykloms. Ir tegul tas chaosas, kai nebus kur palikti vaikų, parodo, kas laukia šalies, kai neliks specialistų.

Com

2017-10-01   10:22

IP: 212.12.210.216

Pagarba profsąjungoms, kurios seniai turėjo pūsti į vieną dūdą. Gal su vienybės pagalba pajudės užsikoncervavusios biurokratų smegenys ir jie pagaliau supras, kad švietimo sistema turi būti Valstybės prioritetu

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Balandžio 25 d. 15 val. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje Ministras...

Tarp metų mokytojų - ir klaipėdietė nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę kultūros srityje labiausiai nusipelniusiems pedagogams buvo įteikti Karalienės Luizės medaliai....

„Nenoriu ugdyti paklusnių vergų“ nuotrauka, foto

Artėjančą Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną dienraštis "Vakarų ekspresas" tradiciškai švęs...

Laukiamiausias skaitovų konkursas - teatro scenoje nuotrauka, foto

Mokykliniai vadovėliai moko lyčių stereotipų, sako lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

"Mokykliniai vadovėliai moko lyčių stereotipų" nuotrauka, foto

„Dragūnas“ pusfinalio seriją pradėjo pergale nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūnas“ sėkmingai pradėjo Lietuvos rankinio lygos pusfinalio seriją iki dviejų...

Miestas užterštas, atslenka dūmų debesis nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos miesto oro kokybės matavimo stotelės užfiksavo kietųjų dalelių paros normos viršijimą....

Po švenčių - šiukšlynai prie konteinerių nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau tampa tradicija, kad kone po kiekvienos didesnės šventės klaipėdiečiai piktinasi netvarka...

Palangos administracijai vėl vadovaus Akvilė Kilijonienė nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Trečiadienį, balandžio 24 d., vykusio Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu paskirta...

Sportas, Paskelbta prieš 24 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...