2019 m. vasario 20 d. 11:15 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Mokyklinės spintelės tuština tėvų pinigines

(8)

Mokyklinės spintelės tuština tėvų pinigines nuotrauka, foto

PATOGUMAS. "Asmeninę užrakinamą spintelę mokykloje turėti labai patogu, nes nereikia visą dieną tampyti sunkios kuprinės. Pasidedame į ją ne tik vadovėlius, pratybas ir sąsiuvinius, bet ir striukę, kūno kultūros aprangą", - teigia mokiniai. DALINASI. Simono Dacho progimnazijoje vieną mokyklinę spintelę dalinasi du mokiniai.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kasmetinius skundus dėl vis didėjančių išlaidų mokyklinėms prekėms šiais metais papildė pasipiktinimas tuo, jog tėvams tenka pirkti dar ir mokyklines spinteles.

"Šiais metais gimnaziją baigusieji abiturientai savo spinteles pardavė. Jeigu nespėjote įsigyti spintelės, nauja kainuos 50 eurų. Ja mokinys naudosis tol, kol mokysis. Taip pat galima spintelę išsinuomoti. Nuoma kainuos 30 Eur vieneriems metams", - tokius įkainius vienoje iš uostamiesčio gimnazijų išgirdę tėvai nustebo, nes viešai teigiama, jog tėvai neprivalo aprūpinti mokyklų baldais.

Išlaidų ir taip daug

Du mokyklinio amžiaus vaikus su vyru auginanti klaipėdietė Rasa skaičiavo, jog šį mėnesį su mokykla susijusios išlaidos jau viršijo 200 eurų. Ir tai dar ne viskas.

"Vienas mūsų vaikas yra pradinukas, kitas šiais metais pradėjo lankyti gimnaziją. Nors abu dirbame, gauname vidutines pajamas, tačiau išlaidos mokyklai verčia susiveržti diržus. Mėnuo tik prasidėjo, o abiem vaikam jau išleidome daugiau kaip 200 eurų, nors tikrai daug ko šiemet pirkti nereikėjo. Kanceliarinėms prekėms išleidome apie 30 Eur abiem vaikams. Gimnazistui teko pirkti naują uniformos švarką (55 Eur) ir naują kuprinę (17 Eur). Abu vaikai per vasarą išaugo sportinę avalynę (45 Eur). Mažasis išaugo ir sportines kelnes (7 Eur), akinukus ir kepuraitę baseinui paveldėjo iš vyresniojo brolio, kasdien prie uniformos dėvimų drabužių neskaičiuojame. Daugiausiai kainuoja pratybos - už jas abiem vaikams sumokėjome 80 Eur. Tad per susirinkimą išgirdusi, kad dar 50 eurų teks mokėti už spintelę gimnazijoje - tikrai supykau. Nejaugi Klaipėdoje - mieste, kuris jau kelinti metai didžiuojasi surinktu didesniu biudžetu, nėra lėšų aprūpinti mokinius spintelėmis?" - piktinosi klaipėdietė mama.

Pašnekovė pasakojo, jog vyresniajam vaikui jau pirko spintelę progimnazijoje ir vėliau į tą pačią progimnaziją atėjęs jaunesnis brolis spintelę gavo nemokamai. "Progimnazijoje stovėjo ir metalinės, ir medinės spintelės. Gimnazijoje gi pirkti galima tik metalines spinteles, nors pati mačiau skelbimą, jog medines rakinamas spinteles galima įsigyti daug pigiau. Už 33 Eur - dvi dvidures spinteles. Vadinasi, vienam vaikui spintelė kainuotų tik apie 8 Eur", - skaičiavo moteris.

Palengvina naštą

Mokyklines užrakinamas spinteles perka daugelis uostamiesčio mokyklų. Šis baldas pakeitė drabužines, kurios ne visada būdavo saugios.

"Spintelę turėti labai patogu, nes nereikia visą dieną tampyti sunkios kuprinės, - tvirtino Klaipėdos "Verdenės" progimnazijos mokinė Daiva. - Po kiekvienos pamokos galiu nueiti iki spintelės ir pasiimti knygas bei sąsiuvinius vienai pamokai. Į spintelę pasidedu ir striukę, kūno kultūros aprangą, vadovėlius. Po pamokų spintelėje lieka tie vadovėliai, pratybos ir sąsiuviniai, kurių neprireiks tą dieną ruošiant namų darbus. Tad sunkios kuprinės nereikia tempti ir namo", - pasakojo mokinė.

Mokinės paprašėme susidėti vienos dienos vadovėlius, pratybas, sąsiuvinius ir kūno kultūros aprangą į kuprinę ir ją pasverti. Kuprinė svėrė 5 kg. Jeigu tai reikėtų visą dieną tampyti iš klasės į klasę, tikrai būtų našta", - sakė moksleivė.

Mokiniai nori, tėvai - perka

Klaipėdos mokyklų atstovai aiškino, jog spintelės perkamos todėl, kad patys mokiniai jų nori. Teigė, kad mokyklos spintelėmis neprekiauja, nebent patys tėvai nori jas įsigyti.

"Gilijos" pradinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Edita Liutkuvienė pasakojo, jog šioje ugdymo įstaigoje spintelės atsirado prieš metus.

"Kai pasiūlėme tėvams įsigyti spinteles - negalvojome, kad norinčiųjų bus tiek daug. Pasirodo, kad vaikai nori turėti savo asmeninę spintelę su rakteliu, kurioje galėtų palikti viršutinius drabužius, kūno kultūros aprangą, priemones neformaliojo ugdymo užsiėmimams, vadovėlius, kurių nereikia tą dieną. Pradinių klasių vaikai turi savo spinteles ir klasėse, tačiau klasės nevienodo dydžio, vienos mažesnės ir spintelių jose nėra kur statyti", - pasakojo pavaduotoja.

Spintelės mokiniams, anot E. Liutkuvienės, pastatytos visuose trijuose mokyklos aukštuose. "Šiuo metu mokykloje yra apie 200 spintelių, o mokinių 600. Tie, kas šiais metais baigė mokyklą, galėjo parduoti savo spintelę kitam mokiniui. Norinčiųjų turėti savo spintelę yra dar daug, tačiau pirkti daugiau spintelių neketiname, nes neturime kur jų statyti. Turime dar bendras drabužines, kuriose gali pasilikti drabužius tie, kurie nespėjo ar negalėjo įsigyti spintelės", - teigė pavaduotoja.

Dalijasi du vaikai

Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos direktorė Daiva Marozienė sakė, kad spintelės šioje mokykloje yra jau kelerius metus. "Spinteles mokykla pirko iš lėšų, kurios surenkamos iš tėvų pervedamų 2 procentų, taip pat ir iš tėvų paramos. Kasmet spintelių kiekis pildomas, tačiau visiems vaikams nepakanka", - tvirtino direktorė.

S. Dacho progimnazijoje, pasak D. Marozienės, mokosi apie tūkstantį vaikų, o spintelių yra apie 700. "Spintelės pastatytos koridoriuose. Šiuo metu du vaikai dalijasi viena spintele. Neturime tiek vietos, kad pastatytume kiekvienam mokiniui asmeninę spintelę. Spintelės nėra parduodamos ar nuomojamos, nebent tėvai pageidauja, kad jų vaikas turėtų asmeninę spintelę - tada padedame ją įsigyti. Metalinės užrakinamos spintelės neparduodamos po vieną, o statomos jų sekcijos", - sakė pašnekovė.

Anot vadovės, progimnazijoje yra ir nedidelė drabužinė, kurioje vaikai gali pasikabinti viršutinius drabužius, tačiau dauguma juos laiko spintelėse.

"Analizuojame poreikį"

Laima PRIŽGINTIENĖ, Klaipėdos savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja

Šiuo metu darome apklausą, kiek spintelių uostamiesčio mokyklos turi, koks yra poreikis. Taip pat aiškinamės, ar spintelės yra mokyklos nuosavybė, ar tėvų pirktos ir nuomojamos. Mano nuomone, visos spintelės turėtų būti mokyklos nuosavybė. Jų neturėtų pirkti tėvai ir jos neturėtų būti nuomojamos. Išsiaiškinę spintelių poreikį, planuosime lėšas, kad mokyklos per kelerius metus būtų aprūpintos. Iki šiol toks poreikis nebuvo suformuluotas.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Laimis

2018-09-19   13:07

IP: 37.235.48.136

Mielieji, o nėra kartais taip, kad kažkas iš savivaldybės draugų pamatė galimybę gerai užsidirbti? Savivaldybė nusprendžiai VISOMS mokykloms užpirkti spinteles per prievartą, suorganizuoja konkursą, konkursą 'laimi' draugai ir valio! Praeina keli metai, spintelės susidėvi ir vėl konkursėlis ir vėl valio. Ir čia jau kalba eina ne vien tik apie mokyklos pinigus, o apie visų mokesčių mokėtojų pinigus! Labai, manau, realus variantas...

Vytautas (Azuolyno)

2018-09-14   10:41

IP: 185.134.30.248

Zurnalistai megsta pusti burbulus is visko, neisigiline i situacija. Dazniausiai buna taip, kad kyla 'sensacija' is vieno nepatenkinto tevelio/mamytes ir prasideda... Mano sunus mokosi Azuolyno gimnazijoje ir pasakysiu kaip viskas buvo nuo pradziu. Mes, tevai, patys radome imone, kuri tokiu budu suteikia vaikams spinteles. Mes patys savo iniciatyva dareme apklausa, praseme mokyklos, kad spinteles butu butent nuomojamos, o ne perkamos tevu, del to, kad mes ziurejome i prieki. Taip, buvo taryboje pasiulymu pirkti tiek mokyklai tiek tevams, bet mes uzdavem klausima - o kas jas remontuos, nulupines lipdukus, valys uzrasus markeriais ir tt?? Del to, atlikus apklausa ir daugeliui tevu pasisakius UZ, spinteles buvo irengtos. Visi (oj, didzioji dauguma) patenkinti, visi laimingi. Neieskokite kriminalu ten, kur ju nera.

Jana -> Azuolynui

2018-09-14   10:28

IP: 217.170.207.86

Pas mus Kaune tėvai pirko spinteles prieš 3 metus. Dabar jos atrodo baisiai - niekas jų neprižiūri, dalyje jų nėra jau spynų, o dalyje - net durelių. Taip, paskaičiavus pagal jūsų matematiką, atrodo, kad labiau apsimoka pirkti, bet realybė yra kitokia. Ir tikrai nėra taip, kad, kaip jūs rašot, kad "lieka spintelė kuria galima parduoti" - praėjus 3 ar 4 metams, jau nelabai lieka ką pardavinėt :)) O kur dar saugumas? Niekas gi tomis tėvų nupirktomis spintomis nesirūpina (bent jau mūsų mokykloje).

Mano vyro sesers vaikai mokosi UK mokykloje. Paklausiau kažkada, kaip pas jus su spintelėmis - sako, mokame kasmet nuomą. Nori naudojies, nenori - nesinaudoti. Spintelės gražios, tvarkingos - viskas čiki.

Nenorėkime visko visada nemokamai arba už kitų mokesčių mokėtojų sąskaitą. Už kai ką reikia ir patiems susimokėti. Šiaip jau "nemokamo" tikrai nėra NIEKO - už viską mes susimokame, tik gal ne viską pajaučiame tiesiogiai. Spintelės nėra pirmo būtinumo daiktas mokykloje ir tai nėra mokymosi priemonė, kaip, sakykim, pratybos. Geriau jau kelti rimtai klausimą dėl pratybų pirkimo - kiek mes išleidžiame joms pinigų per visą vaikų mokymosi laikotarpį?! Vat pratybos, tai tiesioginė mokymosi priemonė. Kodėl turime už ją mokėti papildomai?!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Siekdama privilioti į Klaipėdą kuo daugiau gabių studentų Klaipėdos miesto savivaldybė žada...

Griežtins atranką gabių pirmakursių stipendijai gauti nuotrauka, foto

Vasario 6-ąją, patyriminio ugdymo dieną, Klaipėdos "Aukuro" gimnazijos mokiniai kūrybiškai gilinosi į...

Ar mokslas gali būti meniškas? nuotrauka, foto

Pirmąją registracijos į mokyklas dieną naujoji elektroninė sistema atlaikė, bet Savivaldybės Švietimo...

Elektroninė registracija į mokyklą atlaikė pirmąjį antplūdį nuotrauka, foto

Po pasaulį keliaujanti, neseniai muzikos klipą pristačiusi klaipėdietė aktorė Ieva Delininkaitytė (27m.)...

Švietimą su žemėmis sumaišiusi klaipėdietė mato ir šviesiąją pusę nuotrauka, foto

Rusnė - romantiška vieta gyventi? nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Daugelis rusniškių džiaugiasi estakados į Rusnę statyba. Tačiau yra manančiųjų, kad dėl...

Tarnyba tikina: dėl „Brexit'o“ vaistų tiekimas nesutriks nuotrauka, foto

Pasaulis,  Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba teigia, kad Jungtinei Karalystei pasitraukus iš Europos...

Darbe užpuolė neblaivus, agresyvus klientas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-19 Klaipėdos m. PK gautas vyriškio,...

Plungės m., stipriai sumuštas vyras nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-19, apie 19.00 val., Plungės m.,...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 14 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...