2019 m. sausio 22 d. 15:21 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Ministrės atsakas streikuojantiems pedagogams: algos viršys 1000 eurų

(7)

Ministrės atsakas streikuojantiems pedagogams: algos viršys 1000 eurų nuotrauka, foto

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

© Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Penktadienio rytą Švietimo darbuotojų profsąjungai (LŠDPS) pradėjus įspėjamąjį streiką, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė priminė, kad papildomi 95 mln. eurų įvedamam etatiniam apmokėjimui už darbą - sutarties su profesinėmis sąjungomis dalis.

Pasak ministrės, per ateinančius dvejus metus papildomai mokytojų atlyginimams bus skirta 95 mln. eurų, iš jų 17,4 mln. eurų - jau nuo šio rugsėjo 1 dienos.

Kitąmet mokytojų vidutinis atlyginimas augs 20 proc. ir peržengs 1000 eurų ribą. Toks augimas numatytas pereinant prie mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistemos modelio, kai mokytojams bus atlyginama už visus atliekamus darbus - ne tik pamokas ir pasiruošimą joms. 

Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) teigimu, etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelis rengtas daugiau kaip metus, diskutuojant ir tariantis su pedagogų profesinių sąjungų atstovais ir kitais socialiniais partneriais. 

Visos mokytojų profesinės sąjungos, išskyrus vieną, pritarė etatinio modeliui. Jo įvedimas numatytas ir pernai pasirašytoje švietimo šakos kolektyvinėje sutartyje. Sutartį pasirašė 6 profesinės sąjungos, prie sutarties neprisijungė tik Lietuvos darbuotojų profesinė sąjunga.

Švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė tvirtina, kad iki šiol mokytojų atlyginimas priklausė nuo pamokų skaičiaus ir už įvairias veiklas - darbą su tėvais, metodines veiklas ir t. t. - mokytojams nebuvo atlyginama. Mažėjant mokinių skaičiui, tolygiai mažėjo ir atlyginimas mokytojams. Tai sukeldavo daug įtampos ir mažindavo saugumo jausmą.

„Mokytojai buvo vieninteliai viešojo sektoriaus darbuotojai, kurių darbas buvo skaičiuojamas ne už etatą, o už atskiras valandas, todėl krūviai buvo labai netolygūs. Tai nesuteikė nei stabilumo, nei saugumo, nei krūvio. Įvesdami etatinį modelį, siekiame, kad darbo krūvis būtų stabilus ir būtų atlyginama už visus mokytojo darbus. Tai mokytojams suteiktų daugiau stabilumo, o profesija taptų patrauklesnė ir jauniems specialistams“, - sako ministrė. 

Įvedant etatinį apmokėjimą, mokytojų algų valandiniai koeficientai nėra keičiami, o tai reiškia, kad mokytojai, kuriems nesikeis turimas darbo valandų skaičius, gaus tokį patį atlyginimą kaip ir iki šiol. 

Pasak J. Petrauskienės, šiandien trečdalis mokytojų Lietuvoje dirba mažiau nei puse etato, vos 5 proc. mokytojų turi pilną ar didesnį krūvį. Etatinio mokytojo apmokėjimo įvedimas spręs visas šias minimas problemas, tam bus papildomai skirta 95 mln. eurų. 

Mažėjant mokinių, finansavimas švietimui nemažėja, valstybės dotacija bendrajam ugdymui kasmet auga. 2015 metais mokinio krepšelis siekė 980 eurų, 2018 m. - 1099 eurus, o bendra valstybės skiriamų lėšų suma 2015 metais sudarė 563 mln. eurų, 2018 metais - 611 mln. eurų. Iš jų didžioji dalis - 94 proc. - skiriami pedagogų atlyginimams. 

Kaip skelbė ELTA, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) penktadienį nuo 8 val. ryto paskelbė dviejų valandų įspėjamąjį streiką.

Pasak LŠDPS pirmininko Andriaus Navicko, streikas skelbiamas, nes nevykdomi Vyriausybei bei Švietimo ir mokslo ministerijai pateikti reikalavimai: 20 proc. kelti pedagoginių ir nepedagoginių specialistų, dirbančių ugdymo įstaigose, algas, sumažinti vaikų skaičių darželių grupėse ir mokyklų klasėse, šakos kolektyvinėje sutartyje susitarti dėl aiškių ir konkrečių naujo mokytojų darbo apmokėjimo modelio principų.

LŠDPS nepritaria Švietimo ir mokslo ministerijos parengtam etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modeliui ir kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį ir Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininką Eugenijų Jovaišą su reikalavimu stabdyti jo įgyvendinimą nuo 2018 metų rugsėjo 1 dienos.

Streiką organizuojanti profesinę sąjunga vienija apie 3000 švietimo darbuotojų.

ŠMM duomenimis, šiais mokslo metais Lietuvoje veikia 1125 bendrojo ugdymo mokyklos, 738 darželiai, 297 neformaliojo vaikų švietimo įstaigos - iš viso 2160 švietimo įstaigų. Jose dirba daugiau kaip 53 tūkst. pedagogų, iš jų 33 tūkst. - bendrojo ugdymo mokyklose. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Lietuvos pilietė

2018-11-06   00:04

IP: 46.251.59.150

Ministrė, nustokit skleisti melą!!!! Nustokit priešinti žmonės!!!! Pasirodo, kad yra LT žmonių, kurie tiki Jūsų melu. Tai rodo ir komentarai! Grįžau iš užsienio, nes visur askaluojama informacija, kad trūksta mokytojų. Blefas!!!! Panevėžyje mokykla į tą pačią pareigybę organizuoja trečią kartą atranką. Klausiu direktorės: ar galiu kandidatuoti į šias pareigas. Išgirdau atsakymą, kad ne. Nes mokykla turi priimti mokytoją su stažu iki 20 m, kitaip pažeis ministrės pasirašytą įsakymą.
- Ko siekiat, Ministre? Juk puikiai žinote, kad pažeidžiant LYGIŲ GALIMYBIŲ ĮSTATYMĄ. Tikrai, netylėsiu! Susibursim tie, kurių teisės pažeidžiamos ir kreipsimės į teismą.
Esu norinti ir gebanti dirbti, perspektyvi mokytoja. Iki pensijos dar beveik 20 metų ir jei esu išsilavinusi, mylinti vaikus, savo darbą mokytoja- negauna darbo, tik todėl, kad Jūsų Ministrė, patvirtintti įstatymai užkerta kelią man ir pažeidžia mano teisę į darbą. Pedagoginis darbo stažas yra šiek tiek per 20 metų.

Viskas eina velniop

2018-05-25   11:53

IP: 78.60.175.157

Dar taip nėra buvę

2018-05-22   08:56

IP: 86.100.154.72

ir dar jiems blt blogai jei jau dabar gauna 800

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Klaipėdos universiteto studentų gretos kasmet mąžta. Skaičiuojama, kad dar 2010 metais jame...

Studentų pasiskirstymą miestuose lemia ir universitetų siūlomos kryptys nuotrauka, foto

"Mokiniai iš karto atgyja, jų akys žiba", - džiaugiasi naują metodiką iš...

Suomis išmokė, kaip pamokose sudominti mokinius nuotrauka, foto

Klaipėdos „Verdenės“ progimnazijoje paminėta Lietuvos valstybinė šventė, Laisvės gynėjų diena. Mokiniai...

Laisvės gynėjų dienai - pilietiškumo pamoka nuotrauka, foto

Nors iškalbos nenusipirksi, tačiau kalbą - laisvai. Prasidėjus naujiems metams, moksleiviai sukluso...

Neiškalbius moksleivius gelbsti nupirkti darbai nuotrauka, foto

Gripo epidemiją skelbia pirmosios šalies savivaldybės nuotrauka, foto

Lietuva, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, gripo epidemiją skelbia pirmosios...

Siūloma mažinti didžiausią leistiną kvapo koncentraciją nuotrauka, foto

Lietuva, Siūloma sumažinti didžiausią leistiną kvapo koncentracijos ribinę vertę, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos...

Rekonstruoja šilumos katilines: ką pajus vartotojai? nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmadienį Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas lankėsi įmonės "Klaipėdos energija" teritorijoje ir...

Ne visi sistemos žmonės myli vaikus nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienį „Vakaro žinios“ rašė istoriją, kai du mažamečiai vaikai iš Elektrėnų vaikų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...