2018 m. rugsėjo 26 d. 06:05 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Klaipėdos universitete sutikti laivą „Prezidentas Smetona“ suradę ekspedicijos dalyviai

Liepos 11 d. Klaipėdos universitete sutikti mokslinės ekspedicijos „Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“ mokslininkai. Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, įteikusi projekto iniciatoriui ir vadovui akademikui prof. habil. dr. V. Žulkui Švietimo ir mokslo ministerijos atminimo medalį už Lietuvos istorijai reikšmingą atradimą. Padėkos raštus ministrė įteikė ir kitiems ekspedicijos dalyviams.

„Šis atradimas turi tapti svarbiu įrašu ne tik Klaipėdos universiteto gyvenime, bet ir Lietuvos istorijoje, tai valstybės pažinimo ženklas. Tai, kad jūs atradote istoriją, yra dar vienas žingsnis, kuriant naują istoriją. Klaipėdos universitetas parodė aiškią lyderystę jūrų mokslų, jūrų archeologijos srityje ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos jūros regione“, – sveikindama profesorių V. Žulkų kalbėjo ministrė J. Petrauskienė.

Klaipėdos miesto mero pavaduotoja Judita Simonavičiūtė sveikindama ekspedicijos dalyvius pabrėžė, kad tai didžiulė dovana Lietuvai, kaip jūrinei valstybei, Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio išvakarėse. „Prieš keletą mėnesių vyko aršios diskusijos dėl Klaipėdos universiteto išlikimo. Šiandien jau aišku, kad universitetas yra jaunas ir kuriantis, jis turi išlikti. Man džiugu priminti, kad aktą rado Kaunas, o laivą „Prezidentas Smetona“ – Klaipėda“, – pastebėjo Klaipėdos miesto vicemerė J. Simonavičiūtė.

Projekto iniciatorius ir vadovas profesorius V. Žulkus atviravo, kad nesitikėjo tokio pozityvaus sutikimo bei visuomenės reakcijos: „Streso turėjome nemažai, nes oras buvo labai prastas ir nepalankus plaukti į jūrą. Iš dviejų savaičių, numatytų ekspedicijai, dirbti galėjome tik dvi dienas. To ir pakako – ekspedicijos tikslus įgyvendinome visų dalyvių, ypač Lietuvos karinių jūrų pajėgų technologijų, dėka“. Profesorius pabrėžė, kad ekspedicijos tikslas buvo atpažinti nuskendusius Lietuvos laivus, kurių koordinates 2010 m. nustatė Vello Mäss, kolega iš Estijos. Prof. V. Žulkus susirinkusiesiems pristatė ekspedicijos atradimus, rodė nuskendusio laivo sonarines nuotraukas, priminė laivo „Prezidentas Smetona“ istoriją.

Birželio 27 d. KU mokslininkai kartu su Lietuvos karinėmis jūrų pajėgomis burlaiviu „Brabander“ leidosi į mokslinę ekspediciją „Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“ prie Estijos krantų. Ekspedicijos tikslas buvo surasti pirmąjį Lietuvos karo laivą „Prezidentas Smetona“ ir mažesnius tarpukario Lietuvos prekybos laivus „Panevėžys“, „Kretinga“ ir „Utena“. Liepos 2 d. už 5 mylių nuo Estijos krantų, jūros dugne, 85 m gylyje, atpažintas laivas „Prezidentas Smetona“. Surasti laivai „Panevėžys“, „Kretinga“ ir „Utena“.

„Prezidentas Smetona“ buvo pirmasis nepriklausomos Lietuvos karo laivas, kurį 1927 m. Lietuvos Vyriausybė pirko iš Vokietijos. Jo dingimo aplinkybes iki šiol gaubė paslaptis. Laivas Suomių įlankoje nuskendo 1945 m. sausio 11-ąją. Vienų šaltinių duomenimis, jis nuskendo užplaukęs ant seklumos, kitų – į jį pataikė mina. Laivo ,,Prezidentas Smetona“ istorija skatina atminti, kad lietuviai gyvena šalia Baltijos jūros – Lietuvos vartų į pasaulį.

Nuotraukų galerija

 

© KU

KU

 

KU

 

KU

 

KU

 

KU

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Šiemet šimtmetį švenčiančius Lietuvos skautus subūrė trys Tautinės stovyklos: Melburne (Australija), Lietuvoje,...

Skautų šimtmečio vasara - nuo Melburno iki Rumšiškių nuotrauka, foto

Daugelis vyresnės kartos atstovų studentiškus laikus prisimena su nostalgija, ypač tie, kurie...

Nauji vėjai studentų bendrabučiuose: stalo žaidimai ir ramybė nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto (KU) rektoriaus rinkimų komisijos posėdyje buvo atplėšti 6 kandidatų, dalyvavusių...

Rektoriaus konkurse - ir profesorius iš Laplandijos nuotrauka, foto

Pretendentų pavardės kol kas neskelbiamos. Aišku tik tiek, kad vienas jų -...

KU rektoriaus posto siekia 6 kandidatai nuotrauka, foto

Dėl tragedijos jūroje pradėti dar du tyrimai nuotrauka, foto

Jūra, Rugsėjo 22 d. per Kapitono Stepono Kudzevičiaus regatą įvykusios nelaimės tyrimą pradėjo...

Elingo siena virs šokio spektaklio scena nuotrauka, foto

Kultūra, Spalio 6 d. Vakarų Baltijos laivų statyklos elinge įvyks neeilinis meninis pasirodymas....

Žvejai prognozuoja: žuvų aukcionas spalį nebus parduotas nuotrauka, foto

Klaipėda, Spalio 24 d. Turto bankas skelbia eilinį Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono pardavimą....

"Klaipėdos kovo" pergalė nuotrauka, foto

Sportas, REGBIO klubo "Klaipėdos kovas" vyrai pratęsė pergalingą žygį Baltijos regbio čempionate. Uostamiesčio...

Jūra, Paskelbta prieš 4 val.

Kultūra, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...