2019 m. vasario 18 d. 14:43 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

Klaipėdos universitete sutikti laivą „Prezidentas Smetona“ suradę ekspedicijos dalyviai

Liepos 11 d. Klaipėdos universitete sutikti mokslinės ekspedicijos „Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“ mokslininkai. Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, įteikusi projekto iniciatoriui ir vadovui akademikui prof. habil. dr. V. Žulkui Švietimo ir mokslo ministerijos atminimo medalį už Lietuvos istorijai reikšmingą atradimą. Padėkos raštus ministrė įteikė ir kitiems ekspedicijos dalyviams.

„Šis atradimas turi tapti svarbiu įrašu ne tik Klaipėdos universiteto gyvenime, bet ir Lietuvos istorijoje, tai valstybės pažinimo ženklas. Tai, kad jūs atradote istoriją, yra dar vienas žingsnis, kuriant naują istoriją. Klaipėdos universitetas parodė aiškią lyderystę jūrų mokslų, jūrų archeologijos srityje ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos jūros regione“, – sveikindama profesorių V. Žulkų kalbėjo ministrė J. Petrauskienė.

Klaipėdos miesto mero pavaduotoja Judita Simonavičiūtė sveikindama ekspedicijos dalyvius pabrėžė, kad tai didžiulė dovana Lietuvai, kaip jūrinei valstybei, Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio išvakarėse. „Prieš keletą mėnesių vyko aršios diskusijos dėl Klaipėdos universiteto išlikimo. Šiandien jau aišku, kad universitetas yra jaunas ir kuriantis, jis turi išlikti. Man džiugu priminti, kad aktą rado Kaunas, o laivą „Prezidentas Smetona“ – Klaipėda“, – pastebėjo Klaipėdos miesto vicemerė J. Simonavičiūtė.

Projekto iniciatorius ir vadovas profesorius V. Žulkus atviravo, kad nesitikėjo tokio pozityvaus sutikimo bei visuomenės reakcijos: „Streso turėjome nemažai, nes oras buvo labai prastas ir nepalankus plaukti į jūrą. Iš dviejų savaičių, numatytų ekspedicijai, dirbti galėjome tik dvi dienas. To ir pakako – ekspedicijos tikslus įgyvendinome visų dalyvių, ypač Lietuvos karinių jūrų pajėgų technologijų, dėka“. Profesorius pabrėžė, kad ekspedicijos tikslas buvo atpažinti nuskendusius Lietuvos laivus, kurių koordinates 2010 m. nustatė Vello Mäss, kolega iš Estijos. Prof. V. Žulkus susirinkusiesiems pristatė ekspedicijos atradimus, rodė nuskendusio laivo sonarines nuotraukas, priminė laivo „Prezidentas Smetona“ istoriją.

Birželio 27 d. KU mokslininkai kartu su Lietuvos karinėmis jūrų pajėgomis burlaiviu „Brabander“ leidosi į mokslinę ekspediciją „Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“ prie Estijos krantų. Ekspedicijos tikslas buvo surasti pirmąjį Lietuvos karo laivą „Prezidentas Smetona“ ir mažesnius tarpukario Lietuvos prekybos laivus „Panevėžys“, „Kretinga“ ir „Utena“. Liepos 2 d. už 5 mylių nuo Estijos krantų, jūros dugne, 85 m gylyje, atpažintas laivas „Prezidentas Smetona“. Surasti laivai „Panevėžys“, „Kretinga“ ir „Utena“.

„Prezidentas Smetona“ buvo pirmasis nepriklausomos Lietuvos karo laivas, kurį 1927 m. Lietuvos Vyriausybė pirko iš Vokietijos. Jo dingimo aplinkybes iki šiol gaubė paslaptis. Laivas Suomių įlankoje nuskendo 1945 m. sausio 11-ąją. Vienų šaltinių duomenimis, jis nuskendo užplaukęs ant seklumos, kitų – į jį pataikė mina. Laivo ,,Prezidentas Smetona“ istorija skatina atminti, kad lietuviai gyvena šalia Baltijos jūros – Lietuvos vartų į pasaulį.

Nuotraukų galerija

 

© KU

KU

 

KU

 

KU

 

KU

 

KU

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Siekdama privilioti į Klaipėdą kuo daugiau gabių studentų Klaipėdos miesto savivaldybė žada...

Griežtins atranką gabių pirmakursių stipendijai gauti nuotrauka, foto

Vasario 6-ąją, patyriminio ugdymo dieną, Klaipėdos "Aukuro" gimnazijos mokiniai kūrybiškai gilinosi į...

Ar mokslas gali būti meniškas? nuotrauka, foto

Pirmąją registracijos į mokyklas dieną naujoji elektroninė sistema atlaikė, bet Savivaldybės Švietimo...

Elektroninė registracija į mokyklą atlaikė pirmąjį antplūdį nuotrauka, foto

Po pasaulį keliaujanti, neseniai muzikos klipą pristačiusi klaipėdietė aktorė Ieva Delininkaitytė (27m.)...

Švietimą su žemėmis sumaišiusi klaipėdietė mato ir šviesiąją pusę nuotrauka, foto

10 svarbiausių atsakymų apie pensijų kaupimą nuotrauka, foto

Lietuva, 10 svarbiausių atsakymų apie pensijų kaupimą

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Klaipėda, Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Klaipėdiečių daugiabutyje išplito lizdinės erkės nuotrauka, foto

Klaipėda, Unikalus klaipėdiškių, gyvenančių viename daugiabutyje, pagalbos šauksmas: po to, kai sprogo kanalizacijos...

Klaipėdoje bare išdaužtas langas nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-12 gautas UAB pareiškimas, jog 2019-02-11, apie 23:14 val. išdaužtas baro, esančio...

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...