2020 m. rugsėjo 30 d. 17:37 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Švietimas

Švietimas

"Jei nepadarysi, niekas nepadarys..."

(7)

"Jei nepadarysi, niekas nepadarys..." nuotrauka, foto

VEIKSMAI. Nepatenkinti situacija švietimo sistemoje, socialiniai pedagogai Tomas Morkūnas ir Saulė Šerėnienė veiklos ėmėsi patys - jau įkurtas konsultacinis tinklalapis, rengiami seminarai bei mokymai, o ateities planuose - premijos geriausiems socialiniams pedagogams ir tarptautinis bendradarbiavimas.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Reklama

Socialinio pedagogo darbas neretai sulyginamas su mokytojo - esą tiek vieni, tiek kiti dirba su mokiniais. Tačiau aktyvūs pagalbos mokiniui specialistai tvirtina, jog jie gali nuveikti kur kas daugiau. Iniciatyvos ėmęsi du pedagogai siekia ne tik suvienyti dirbančiuosius vaikų labui, bet ir mokyti pačius mokytojus bei švietimo įstaigų vadovus.

Socialiniai pedagogai Saulė Šerėnienė ir Tomas Morkūnas tikina, kad problemas mokyklose būtų galima išspręsti per penkerius metus, tačiau pripažįsta, kad tai įvyktų nebent tuomet, jei kardinaliai pasikeistų visos visuomenės požiūris. "Dalintis gerąja patirtimi yra vienas sunkiausių dalykų", - neslepia pokalbininkai.

Mokyti mokytoją

S. Šerėnienė ir T. Morkūnas nutarė suvienyti jėgas - taip gimė idėja rengti seminarus bei mokymus pedagogams, kurie turi įtakos mokyklos aplinkos, mikroklimato formavimui. Praėjusią savaitę vyko pirmieji mokymai Klaipėdoje, į kuriuos susirinko apie 20 uostamiesčio ugdymo įstaigų direktorių, mokytojų, socialinių pedagogų.

S. Šerėnienė tikino, kad Klaipėdos auditorija ją sužavėjo.

"Yra mokytojų, direktorių, bet jie neišsiskiria, vienodai dalyvauja, intelektuali publika. Teko būti visokiose auditorijose. Kauno švietimo publika - specifinė. Įeini į auditoriją ir iškart matai, kuris yra direktorius. Yra elgsenos štrichai, emocijos, kūno kalba", - pasakojo ji.

"Auditorijos valdymas yra labai sudėtingas, ypač švietimo auditorijos. Vienas sunkiausių dalykų - išmokyti mokytoją. Išmokykit mokytoją - gi jis pats protingiausias, jis - MOKYTOJAS", - teigė T. Morkūnas. Jo teigimu, stebėtina, kad vis dar yra informatyviai neraštingų pedagogų, kurie atitolę ne tik nuo mokinių, bet ir nuo laikmečio.

Pasak pokalbininkų, itin svarbus įstaigos vadovo darbas, tad mokymuose siekiama pabrėžti mokyklų, darželių mikroklimato kaitos ir reikšmės svarbą, diskutuojama, kaip reikėtų vadovui elgtis, siekiant užtikrinti savo vadovaujamoje organizacijoje puikų mikroklimatą.

Pagalba socialiniams pedagogams

Siekdami padėti kolegoms, S. Šerėnienė ir T. Morkūnas sukūrė tinklalapį, kuris turėtų tapti jauno ar su sudėtinga situacija susidūrusio socialinio pedagogo gidu.

"Ši idėja mane kankino apie porą metų. Teisininkai, medikai turi savo duomenų bazes, kitų sričių specialistai turi kažką, internete gali "čia ir dabar" gauti pagalbos. Socialiniu pedagogu dirbu 8 metus ir iš dalies skaudu, jog nėra vietos, kur būtų visa informacija. Nėra susistemintos informacijos, kuri aktuali mūsų profesijai, - motyvus aiškino T. Morkūnas. - Apsigyniau vyresniojo socialinio pedagogo kategoriją ir nusprendžiau, kad dabar reikia dar daugiau! Mintis buvo įkurti forumą, kad žmonės galėtų diskutuoti, dalintis mintimis, publikacijomis, kas veda prie darbo kokybės. Vieną kartą gavęs atlyginimą, jį paaukojau, nusipirkau domeną socped.lt. Jei nepadarysi, niekas nepadarys..."

Pasak pokalbininko, nuo internetinio tinklalapio adreso nupirkimo iki svetainės atidarymo praėjo mėnuo - per tiek laiko buvo sukurtas konsultacinis tinklalapis socialiniams pedagogams www.socped.lt. Pagrindinė idėja - suburti kolegas, juos nemokamai konsultuoti visais aktualiais klausimais.

Pokalbininkai pripažįsta, kad jų tinklalapis kiek panašus į Socialinių pedagogų asociacijos svetainę, tačiau tikina, kad jei pastarojoje būtų galima rasti naujausią informaciją, jie nebūtų pradėję kurti naujos.

"Galbūt asociacijai reikia tokio gero pajudinimo, tuomet komandoje daugiau nudirbsime", - tikisi T. Morkūnas.

Konsultacijos ir patarimai

Reklama

S. Šerėnienės teigimu, socialinio pedagogo darbas yra reikalaujantis staigių sprendimų, o jei pasitaiko nauja, nepatirta situacija, šis nežino, kaip elgtis, tad specialistų, kolegų konsultacija, patarimai padėtų jam tinkamai sureaguoti.

Tinklalapyje galima rasti įvairių sričių specialistų elektroninius paštus ar telefonus: Švietimo ir mokslo ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbuotojų, teisininkų, psichologų, mobingo specialistų, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos darbuotojų.

PATIRTIS. Sukaupta patirtimi pedagogai dalijasi rengiamuose mokymuose bei seminaruose. Praėjusią savaitę juose dalyvavo ir Klaipėdos ugdymo įstaigų darbuotojai. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

S. Šerėnienė pabrėžė, kad visi specialistai konsultuoja nemokamai, yra pasižadėję atsakymus suteikti kuo greičiau, o ilgiausias atsakymo terminas - trys paros. Ji akcentavo, kad jei socialiniai pedagogai susiduria su situacija, kuriai sprendimo reikia tą pačią akimirką, tam skirta skubi konsultacija, kurią pati S. Šerėnienė teikia telefonu.

"Kiekvienam įvykiui yra veiksmų planas, kurį galima taikyti. Yra ir veiksmai, kurie taikomi po įvykio, - sakė S. Šerėnienė. - Tarkim, pamačius sumuštą vaiką, kreipiatės į medicinos įstaigą, išsiimate abdukciją, kreipiatės į krizių centrą... Tokiu atveju, jei pati nežinau, kaip elgtis, turiu telefonų numerius visų specialistų, kurie sutiko konsultuoti, skambinu jiems. Kadangi siekiame teikti skubią pagalbą, ateityje reikėtų ieškoti informacinių partnerių, sukurti lengvai įsimenamus trumpuosius numerius."

Reklama

Tiesa, pokalbininkai pažymėjo, jog sieks nenusišalinti, palikdami kolegas bendrauti su konsultantais.

"Specialistai pasižadėjo gautą situaciją pateikti mums be vardų, pavardžių, pavadinimų, tad tinklalapyje bus pateikiama situacija, pedagogo klausimas ir specialisto atsakymas. Puslapyje apsilankęs pedagogas ten galbūt iškart atras savo situaciją ir nereikės jam papildomai klausti. Einant laikui, tų atsakymų tik daugės", - dėstė T. Morkūnas.

Valdininkai sutiko su džiaugsmu

Konsultacinio tinklalapio bei mokymų idėja buvo pristatyta ir valdininkams.

"Visos organizacijos, kurios dirba dėl vaiko gerovės, idėją priėmė taip noriai, kad buvau nustebęs. Galvojau, kad įstaigos - "popierinės", dirba tik tam, kad dirbtų, o mūsų tokios atvirom rankom laukė... Mes įsivaizduojam, kad valdininkams niekas nerūpi, bet iš tiesų jie laukia - konsultuokimės, darykim, dirbkim kaip komanda. Suformuotas požiūris, kad vaikų teisių specialistai iškart tik vaiką atims. Ten irgi paprasti žmonės, kurie noriai dirba savo darbą", - nuostabos Švietimo ir mokslo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, vaiko teisių kontrolierės reakcija neslėpė T. Morkūnas.

S. Šerėnienė puoselėja planus per mėnesį du kartus skirtingose vietovėse rengti seminarus.

"Du kartai per mėnesį - jau 24 kartai per metus, aplankytume 24 rajonus. Parodykit man nors vieną pedagogų švietimo programą, su kuria būtų apvažiuojama visa respublika, bet kuri nebūtų finansuojama iš Europos pinigų. Žinoma, savom lėšom neapvažinėsim visko. Idėja pasibaigtų ties trečiu rajonu", - juokėsi T. Morkūnas.

Reklama

Pokalbininkai teigė, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neatmetė galimybės tokiems mokymams rengti suteikti transportą, kad seminaruose galėtų dalyvauti ir tie, kurie turi mažesnę galimybę šviestis.

Planai siekia Italiją

Pedagogai teigė, jog problemoms mokyklose spręsti reikia ne tik laiko. "Galima per 5 metus viską pakeisti, bet reikia pakeisti visos valstybės, visos bendruomenės požiūrį. Kodėl taip išplitusi narkomanija? Mokyklose gali socialiniai pedagogai paauklėti, o visuomenėje? Pavyzdžiui, eina koks nors narkomanas gatve, bet niekas į jį nekreipia dėmesio, galvodami: "Juk jis ne mano giminaitis, tegu, ne mano šeima. Kaimynas? Tegu." Arba mokiniai rūko - "Negerai. O už mokyklos teritorijos? Rūkykit!" Jeigu visuomenėje susiformuotų netolerancija, viskas pasikeistų. Bet tai utopinė netolerancija", - svarstė T. Morkūnas.

Tuo tarpu S. Šerėnienės nuomone, Lietuvai nereikėtų remtis kitų šalių patirtimi. "Lietuvai reikėtų ne imti užsienio patirtis ir jas adaptuoti - juk yra čia protingų žmonių, kurie gali sukurti veiklos modelį - ir visi to modelio laikytumėmės. Galima atidaryti bet kurias duris, valdininkai yra prieinami, bet reikia eiti ir daryti", - teigė ji.

S. Šerėnienės ir T. Morkūno planuose - ne tik konsultacinio tinklalapio tobulinimas.

"Yra planų steigti asociaciją arba viešąją įstaigą, teikiančią įvairaus pobūdžio konsultacijas, tai - viena iš gairių. Svarstome apie bendradarbiavimą su Italijos Mesinos miestu, kurie kviečiasi mus dalintis patirtimi nacionaliniu lygmeniu, atstovautume Lietuvai. Yra idėja surengti metodinių darbų parodą. Yra planų, juos generuojam kasdien, norisi plėstis, daryti", - tvirtino S. Šerėnienė.

T. Morkūnas taip pat atskleidė idėją įsteigti nacionalinę premiją socialiniams pedagogams, pavadintą mokytojų globėjo šv. Ignaco vardu. Ji būtų teikiama 4 sričių specialistams: globos namų, bendrojo ugdymo, profesinių mokyklų ir ikimokyklinių įstaigų socialiniams pedagogams.

Reklama

"Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkei Audronei Pitrėnienei ši idėja labai patiko, kitąmet ją žada pristatyti komitete, jei pritars, judėsim į priekį. Esame numatę 6500 Lt premiją vienam pedagogui bei vardinį meninį darbą su graviūra, kad jaustųsi, jog tikrai pagerbiame. Vis dėlto kol kas tik projektinis dalykas, nes tam reikia rėmėjų", - idėjomis dalinosi T. Morkūnas.

Abu pokalbininkai sutarė, kad bet ko imantis reikia tai daryti rimtai - suklupti, užgesti nesinori.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Asta

2013-12-15   12:10

IP: 84.46.191.89

Kiek pykčio paskutiniuose komentaruose. Visa tai tik iš pavydo - taip spėju. Nurimkit ir sveikinkit šiuos du žmones. Tegu visi tiek padaro tikrai darbo kokybė pagerės. Didžioji dalis socialinių pedagogų ir dirba savo uždaruose pasaulėliuose, o šie du išėjo plačiau ir visi pasiutot. Atsimerkit komentatoriai jūs pavydus. Jei kažkas daro kažką prasmingo ir daugiau nei jūs iš kart komentuoti. Sėkmės šiems žmonėms.

Raminta

2013-12-15   12:09

IP: 88.222.184.70

Kai kurie komentarai tik įrodo, kaip sudėtinga Lietuvoje judinti ledus. Pajudėjai- tuoj kažkas puola skaičiuoti.Patikrinti reikėtų,kiek kas parašę kvalifikacines programas jų net neskaito, o pinigus susišluoja. Kiek turime seminarų po 200-300 skaitomų pagal svetimas skaidres ir nieko? apmoka darbovietės iš kvalifikacijos lėšų, ateina pasiimti tik pažymėjimo ir ok.Tokia tat kai kurių pedagogų ir kvalifikacija - iš popierinių lapelių su išklausytų valandų skaičiumi. Deja...

Atsirado

2013-12-15   11:45

IP: 78.60.205.102

dar du keliaujantys sukčiai - Ostapas Benderis ir Kisa Vporobjaninovas. Mulkina visus, dar ir pinigėlio pasišluos, kokius Europos fondus patuštins, patiklių rėmėjų pasieškos, dali dėl vaizdo kažkam, dalį sau - kas tokią smulkmę tikrins. gal ir save apdovanos, nominuos.... Įdomu, kiek dar lengvatikių bus Lietuvoje, kuriuos jau net ir socialiniai pedagogai pradeda mulkinti - į paskaitas sukviečia... O juk paskaitas savo darbo metu skaito... ir atlyginimą gauna nedirbdami, ir už blevyzgas lengvatikiams pasirenka:))))) O gal nemokamų laisvadienių pasiprašo? vargu... darbovietės turėtų pasidomėti tokių veikėjų veikla... Patys įrodo, kad socialiniai pedagogai nėra reikalingi mokyklai - jei jau 24 dienas ruošiasi nedirbti savo tiesioginio darbo, po Lietuvą važinėti, vadinasi, mokyklose jų nebus visą mėnesį - ir nieko, mokyklos veikla nesustos - MOKYTOJAI dirbs, mokiniai mokysis ir jų net nepasiges.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Švietimas

Kaip žinia, šiemet studijų metus Klaipėdos universitetas (KU) dėl viruso COVID-19 prevencijos...

KU dirba  kaip prestižiniai Vakarų Europos bei JAV universitetai nuotrauka, foto

Pirmadienį Klaipėdos universiteto (KU) miestelio aikštėje iškilmingai pradėti akademiniai mokslo metai. Juos...

30-metį mininčiame Klaipėdos universitete prasidėjo akademiniai metai nuotrauka, foto

Būsimoji pilotė, kuri jus skraidins į svajonių atostogas, odontologė, kuriai patikėsite savo...

Kur studijuoja ir kokias studijų programas šiemet pasirinko gabiausieji? nuotrauka, foto

Rugsėjo 14 d. 15 val. Klaipėdos universiteto (KU) miestelio aikštėje vyks akademinių...

30-metį švenčiančiame KU – akademinių metų pradžia nuotrauka, foto

Kaip galėtų atrodyti Klaipėdos uostui svarbus statinys nuotrauka, foto

Klaipėda, VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija buvo paskelbusi atvirą architektūrinės koncepcijos konkursą...

Pareigūnai atkreipė dėmesį į Slengius nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien, rugsėjo 30 d. popietę, Klaipėdos kelių policijos pareigūnai Slengiuose vėl tikrino,...

Tuščio kalbėjimo pinklėse: D. Nausėdienės kalbą skaitant nuotrauka, foto

Nuomonės, 907 žodžiai yra daug. Būtent tiek žodžių praėjusį antradienį konferencijoje, graudžiai provincialiai...

Grybų karštinė - į pabaigą: ką žinome apie Lietuvos grybus? nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Šiemet labai daug žmonių grybauja miškuose, nes grybų užderėjo gana gausiai. Miškininkai...

Klaipėda, Paskelbta prieš 41 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...